Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 20. září 2020 Oleg

Začíná cenová válka. Huawei Ascend G300 sráží ceny o tisíce

aktualizováno 
Huawei G300 nabízí výbavu jako špičkové smartphony. Brzy se objeví v nabídce operátora Vodafone a proslýchá se, že cena by mohla být zhruba 4 500 korun.

Huawei G300 je za méně než 5 000 korun smartphone s potenciálem prodejního hitu. Výbava je výborná, ústupky akceptovatelné. Čtyřpalcový displej nezáří tak, jako u dražších konkurentů, horší je také fotoaparát.

Kapitoly recenze

Výbavou se ale bez problémů vyrovná bývalým vládcům kategorie chytrých telefonů, například Samsungu Galaxy S. Za danou cenu mu lze vyčítat jen málo, a to jsme testovali předprodukční vzorek telefonu. Krom občasných drobných potíží, které pramení z nedoladěnosti firmwaru, nám vadí jenom grafika menu a použitých ikon, které jsou příliš překombinované. Na nich se přitom s největší pravděpodobností nic měnit nebude, Huawei používá stejnou grafiku i u jiných svých modelů.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • nízká cena
 • výborná výbava
 • kvalitní zpracování

Proč nekoupit?

 • podprůměrný fotoaparát
 • pouze průměrný displej

Kdy? duben, květen

Za kolik? cca 4 500 Kč

Na druhou stranu je pravda, že ostatní modely řady Ascend (špičkový D Quad a v Las Vegas představený P1) používají decentnější grafiku, u nich ale výrobce spoléhá na novější Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Ten by se měl do G300 dostat až později po startu prodeje.

Vzhled a konstrukce – solidní elegán

Huawei Ascend G300 dostal vcelku elegantní design, který působí o něco propracovanějším dojmem než u dosavadních přístrojů značky. Hezky působí vlastně i vedle nového špičkového modelu Ascend D Quad, který vsází na střídmost a jednoduchost. Kdo ale hledá originalitu, u G300 příliš nepochodí. Už jenom proto, že přístroj připomíná některými tvary a prvky některé modely HTC.

Na rozdíl od řady posledních HTC to Huawei nezkouší s takzvaným unibody provedením, tedy provedením těla telefonu z jednoho kusu kovu. A možná je dobře, že v Číně příliš neexperimentovali. Huawei se totiž povedlo za pomoci běžné konstrukce vyrobit naprosto skvěle zpracovaný telefon. Kryt baterie, který v prostřední části přechází i do boků a zabírá téměř celou plochu zadní části, lícuje naprosto perfektně ke zbylým částem telefonu. A to včetně soft-touch částí, které začínají na vrchu a spodku přístroje a opět přechází do boků a zad telefonu. Skvělé slícování a zpracování telefonu nedává prostor pro žádné nežádoucí zvuky, které by mohla konstrukce vyluzovat.

Huawei Ascend G300

V době před rokem nebo dvěma by patřil Huawei G300 se svou čtyřpalcovou úhlopříčkou displeje nejen k telefonům s největším displejem, ale i s největšími rozměry. To ale v současnosti už neplatí, což paradoxně ukazuje, kam se svět chytrých mobilů posouvá. I tak je to ale větší telefon. S rozměry 122,5 × 63 × 10,5 mm ale patří k přijatelným kouskům. Díky příjemnému zaoblení všech stran dobře padne do ruky. A z ní nemá tendencí vyklouznout, právě díky pogumovaným částem.

Huawei Ascend G300
Huawei Ascend G300

V ruce trochu překvapí hmotnost 140 gramů, která je na telefon bez kovového těla vysoká. V dnešní době velkých smartphonů ale není ani taková hodnota na váze ničím neobvyklým.

Displej a ovládání – Gingerbread s zvláštní grafikou

Huawei G300 pohání gigahertzový procesor a 512 MB RAM. Hardware zajišťuje bezproblémový a svižný chod klasického Androidu 2.3 Gingerbread. I předsériový prototyp, který jsme testovali, byl svižný a neměl ani problémy se stabilitou. Proto jsme se mohli více soustředit na zkoumání uživatelského prostředí, které si Huawei trochu upravil k obrazu svému.

Displej smartphonu Huawei Ascend G300
Displej smartphonu Huawei Ascend G300
Displej smartphonu Huawei Ascend G300
Displej smartphonu Huawei Ascend G300

Principiálně se na ovládání Androidu sice nic nezměnilo, Huawei upravil grafiku menu a především úvodní obrazovku s widgety. Nejsme si úplně jisti, že to byla úprava šťastná, a to především vzhledem k použitým ikonám a widgetům. Ty působí až příliš malovaným dojmem a nemusí se líbit každému. Částečně se dá problém trochu nezvyklé grafiky menu odstranit: uživatel si může zvolit standardní grafické schéma Androidu, které vrátí běžné ovládací prvky do původní podoby. Ikony a grafika některých widgetů ale zůstanou původní.

Uživatel si takto alespoň vybere, zda chce mít na spodní části domovské obrazovky pouze klasickou malou trojici ikon pro vstup ke kontaktům, menu a internetovému prohlížeči nebo zda dá přednost uspořádání v taktovce Huawei, kde se dospodu vejdou ikony. Standardně zmíněnou trojici doplňuje zkratka ke zprávám, ale uživatel si může ikonky libovolně proházet. Tedy pochopitelně krom ikony pro vstup do menu, která si v tomto případě ponechává svou pozici v levé části obrazovky.

Huawei Ascend G300

Líbí se nám provedení odemykací obrazovky. Po zmáčknutí tlačítka pro odemčení se objeví kruh v jehož středu je odemykací ikona. Tu lze přetáhnout do čtyřech směrů a podle toho odemknout buď telefon klasicky nebo rovnou vstoupit do jedné ze tří aplikací: fotoaparátu, výpisu volání a zpráv.

Co se ovládání týče, pod displejem našla své místo pouze trojice senzorových tlačítek. Tlačítko pro hledání chybí. Vlevo je klávesa menu, vpravo tlačítko pro návrat zpět a uprostřed tradiční home klávesa.

Huawei Ascend G300
Huawei Ascend G300

Čtyřpalcový displej má rozlišení 800 × 480 pixelů, což je na úhlopříčce 4 palce řekněme standard. Je to obyčejný TFT panel, a tak od něj nemůžeme očekávat žádné zázraky s ohledem na kvalitu podání barev nebo černé barvy. Se špičkovými smartphony se rozhodně nemůže displej G300 měřit. Právě na displeji je znát, že někde se prostě šetřit muselo. Na druhou stranu za dané peníze je displej velmi dobrý. Z hlediska použitelnosti nám vadí nepříliš dobrá čitelnost displeje na přímém slunečním světle.

Telefonování a zprávy – klávesnice s řadou nastavení

Huawei G300 má chytře provedené aplikace pro práci se zprávami a také telefonní aplikaci. Co se klávesnice týče, Huawei zvolil pro vkládání klávesnici ToucPal, kterou známe i z některých jiných jeho přístrojů. Tato klávesnice má řadu nastavení prediktivních slovníků nebo automatických oprav a zároveň dovoluje použít některé triky pro samotné zrychlení psaní textů.

Displej smartphonu Huawei Ascend G300
Displej smartphonu Huawei Ascend G300
Displej smartphonu Huawei Ascend G300
Displej smartphonu Huawei Ascend G300

Klávesnice navíc snadno umožňuje text i diktovat a rychle přistupovat k různým nastavením. Líbí se nám, že prediktivní slovník jde rychle vypnout a zapnout a autoři nezapomněli na to, že při psaní je také potřeba čárka. Naopak, kdo je zvyklý psát tečku dvojitým poklepáním na mezerník, má smůlu. Komu by přeci jenom přes široké možnosti přizpůsobení uživateli klávesnice nevyhovovala, je tu možnost v nastavení přepnout na klasickou androidí klávesnici.

I telefonní aplikace je použitelná. Standardně spouští číselník pro zadávání čísel, který zároveň slouží k vyhledávání v telefonním seznamu pomocí logiky T9. Poněkud rozšířeným nešvarem je ale neschopnost vyhledávat v kontaktech uložených s diakritikou. Naopak aplikaci nedělá problém vyhledávat ve jméně i příjmení najedou s tím, že upřednostňuje příjmení.

Další výbava – oblíbené programy ve standardu

Huawei je známý tím, že do svých telefonů často předinstalovává aplikace, které si uživatelé stejně většinou doinstalují. Najdeme tu tak Twitter i Facebook klienta, překvapí přítomnost Google+ klienta. Ve výbavě je správce souborů nebo diktafon, k dispozici je i kancelářská sada Documents To Go, která překvapí tím, že v ní lze dokumenty nejen prohlížet, ale i editovat a vytvářet. To je za danou cenu chvályhodné.

Displej smartphonu Huawei Ascend G300
Displej smartphonu Huawei Ascend G300
Displej smartphonu Huawei Ascend G300
Displej smartphonu Huawei Ascend G300

Jinak je softwarová výbava standardní: prohlížeč je prakticky bez jakýchkoli úprav převzat z běžného androidu, stejně jako klasická sada aplikací pro práci s e-maily, fotografiemi nebo hudbou. Součástí je iFM rádio. V podstatě tedy není výbavě co vytýkat.

Fotografie pořízená smartphonem Huawei Ascend G300
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Ascend G300
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Ascend G300
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Ascend G300

Dalším kompromisem, který je vzhledem k ceně vcelku pochopitelný, je fotoaparát. Má sice rozlišení 5 megapixelů, automatické ostření i přisvětlovací diodu, ale kvalita výsledných snímků je nepřesvědčivá. Snímkům chybí ostrost a i při dobrých světelných podmínkách se zdají být tmavé a neprokreslené. Dokazuje to mimo jiné i fakt, že přisvětlovací dioda spíná velmi brzy a i za její pomoci si telefon k lepším snímkům snaží dopomoci také prodloužením času expozice. Výsledkem jsou často rozmazané snímky. Je ale možné, že na fotoaparátu ještě Huawei do finálního uvedení modelu na trh zapracuje. Ostatně, řada nedostatků bude způsobena právě softwarem, který si není schopen příliš dobře poradit s řízením foťáku.

Shrnutí – potenciál prodejního hitu

Fotogalerie

Konkurence má Huawei G300 pramálo. Patří mezi ní především různé výprodejové modely, které ale i tak budou většinou dražší. Na druhou stranu: LG Optimus Black, Samsung Nexus S nebo HTC Evo 3D nabídnou jakousi jistotu zavedených značek.

Mezi novými modely, u kterých výrobce garantuje dlouhodobější podporu (aktualizaci na Ice Cream Sandwich pro G300 jistě bude), ale zatím podobný telefon budete hledat jen těžko. Blízká je snad jen Motorola Motoluxe s o něco slabším procesorem, která se chystá i na náš trh.

Huawei Ascend G300 a konkurence

 • LG Optimus Black LG Optimus Black se zářícím displejem o úhlopříčce čtyři palce se může hrdě postavit Super AMOLED displejům od Samsungu. Procesor o frekvenci 1 GHz a Android 2.2 jsou hlavním hnacím motorem telefonu. K zahození není ani 5 Mpix fotoaparát.

  Cena: 6 000 Kč

 • Motorola Motoluxe Smartphone Motorola Motoluxe má rozměrný čtyřpalcový displej s rozlišením 854 × 480 obrazových bodů. Osmimegapixelový fotoaparát je vybaven automatickým ostřením a bleskem. Ve výbavě je satelitní navigace, wi-fi nebo HSDPA 7,2 Mbps.

  Cena: 6 300 Kč

 • Nejčtenější

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Apple představil nové hodinky a tablety. Známe české ceny

Okolo termínu tradiční zářijové premiéry Applu panovala kvůli koronaviru dlouho nejistota. Společnost nicméně před...

Xiaomi zlevnilo špičkový model o 7 000 korun. V Česku jeho prodej končí

Letošní vrcholné verze Xiaomi řady Mi 10 jsou skvěle vybavené telefony. Jenže poněkud dražší, než u značky bývalo...

Skončí smartphony Huawei? Bez amerických technologií nic nevyrobí

Už 15. září vstoupí v platnost nové přísnější embargo amerických úřadů na čínskou společnost Huawei. Té potom moc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodafone vyhrál spor s ČTÚ. Může chtít po Česku náhradu škody

Městský soud v Praze rozhodl spor mezi Vodafonem a Českým telekomunikačním úřadem týkající se aukce kmitočtů pro LTE....

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

 • Další z rubriky

Blíží se zcela průhledný smartphone? Samsung si ho nechal patentovat

Že by budoucností smartphonů byl průhledný displej? Možná ano, Samsung si takovou konstrukci nechal patentovat. Přitom...

Druhá generace ohebného samsungu odstranila nedostatky té první

Nový Samsung Galaxy Z Fold 2 je druhou generací špičkového ohebného smartphonu, který stál u vzniku nové kategorie...

Nový telefon s výklopným foťákem je v mnohém lepší

Loni přišel u modelu Zenfone 6 Asus na trh s nezvyklým výklopným foťákem. Teď je tu druhá generace tohoto řešení v...

Další solidní zástupce střední třídy je tu, prohlédněte si novou motorolu

Konzistentní přísun zajímavých modelů ve střední třídě je znát už nějaký čas u Motoroly, a výjimkou není ani nový model...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...