Huawei to bude mít s vlastním systémem těžké. Varováním je Samsung

  0:09aktualizováno  0:09
Huaweii dost možná nezbude než nasadit do svých smartphonů vlastní systém. To je ale velmi složitá operace, která nemusí vyjít. Příkladem může být současná světová jednička Samsung, která se svými systémy pohořela.

Poslední Samsung Z4 se systémem Tizen. | foto: Samsung

Huawei je na černé listině a nemůže spolupracovat s americkými společnostmi. Zásadní je restrikce v podobě nemožnosti využívat služby společnosti Google, která vyvíjí operační systém Android. Smartphony od Huaweie tak budou odstřižení například od obchodu s aplikacemi Google Play.

Huawei už oznámil, že dopad sankcí může znamenat propad prodejů jeho smartphonů až o 60 procent. Pokud se tedy problém nepodaří vyřešit, což však znamená v podstatě obchodní dohodu mezi Čínou a USA. Pokud se takovou dohodu nepodaří dojednat, záchranou může být vlastní systém, který má Huawei vyvíjet už od roku 2012. Jmenovat se má pro svět Ark OS, v Číně má nést označení Hongmeng.

Celý komplexní ekosystém služeb spojený s novým operačním systémem je ovšem velmi náročný. Apple se svým systémem iOS začal už v roce 2007 a v dnešní době zcela dominantní systém Android byl poprvé do prodeje spuštěn o rok později. 

Huawei tak má velmi těžkou pozici. Pro špičkové smartphony za vysoké ceny se zcela z nuly vytvořený systém jen tak neuchytí. Bez propracovaných služeb od Googlu nebo Facebooku nebudou takové smartphony konkurenceschopné. Zejména na západních trzích, v Číně služby od Googlu nefungují – jsou zakázané. 

I kdyby měl být systém od Huaweie kompatibilní s aplikacemi pro Android, zákazníci nebudou ochotni hledat různé kličky, jak aplikace do smartphonu nainstalovat. Jak navíc dokázal systém BlackBerry OS, toto řešení není stoprocentně funkční. 

Jiná situace může být u levnějších smartphonů, u kterých Huawei nasadí dumpingové, tedy velmi nízké ceny. Uživatelé jednoduchých smartphonů nejsou tak nároční. To například dokazuje nový systém KaiOS postavený na systému Firefox OS, který je využíván v moderních klasických „hloupých“ mobilech.  

Levné smartphony Huawei s vlastním systémem a základními aplikacemi by mohly uspět na rozvojových trzích, možná v Číně a možná třeba v Rusku. 

Huawei se musí poučit u velkého konkurenta Samsungu. Ten, aniž by k tomu byl nucen, zkoušel rovněž vlastní systémy. Oba pokusy skončily neslavně a Samsung zůstává věrný Androidu. 

Samsung nejdříve pohořel s nadějným systémem Bada, který byl určen i pro špičkové smartphony. Systém Bada začal používat už v roce 2010, tedy v době, kdy bylo pro různé systémy ještě na trhu místo.  

Podpory se systému Bada zpočátku dostalo i od významných vývojářů aplikací jako je EA, Gameloft, Capcom nebo Twitter. Samsung navíc pro vývojáře vypsal soutěž. Aby podpořil vývoj aplikací pro svůj systém, rozhodl se rozdat obrovskou sumu 2 700 000 dolarů. 

Přes nadějný začátek v podobě slušných prodejů prvního modelu se systémem Bada, Samsung jeho vývoj už v roce 2013 ukončil. Zkusil to ale znovu se systémem Tizen. To původně nebyl projekt samotného Samsungu, ale nástupce systému MeeGo zaštítěného celou Linux Foundation, zahrnující různé výrobce a operátory. 

Nakonec ale systém Tizen vyvíjel pro smartphony pouze Samsung jako náhradu za systém Bada. Systém Tizen se objevil v několika průměrně či podprůměrně vybavených smartphonech dostupných pouze na „zkušebních“ trzích, jako byl například Bangladéš. 

Nakonec Samsung systém Tizen globálně použil pouze v chytrých hodinkách. Poslední smartphone se systémem Tizen Samsung představil v roce 2017 a vypadá to, že je pro jihokorejského giganta na poli chytrých telefonů mrtvý. Vývoj systému v rámci celého projektu Tizen nadále pokračuje, Samsung ale začal i ve svých chytrých hodinkách používat systém Android.  

Huawei to s uvedením vlastního systému tedy bude mít velmi těžké. Netřeba mimo Samsungu připomínat, že s vlastním systémem pro smartphony pohořel i opravdový globální gigant Microsoft. Jeho systém Windows Phone byl uveden také už v roce 2010, kdy ještě nebyl trh rozdělený do duopolu iOS/Android.

Systém od Microsoftu byl nabízen i v špičkových smartphonech různých značek, ale zejména nedostatek aplikací nebyl pro zákazníky atraktivní a prodeje smartphonů s mobilními Windows byly malé. Microsoft prozatím žádné plány pro vlastní systém pro smartphony nemá a pouze vyvíjí aplikace pro dva současné relevantní systémy Android a iOS. 

Autor:

Nejčtenější

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Ten nepřehlédnete. Vystouplý fotoaparát nových iPhonů bude obrovský

iPhone 11

Podoba nových iPhonů chystaných na září už je víceméně známá. Ještě více o tom, jak budou novinky vypadat, prozrazují...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Toto je budoucnost mobilů. Velký displej skrytý v malé tyčince

Designový koncept Samsung Galaxy Stick

Flexibilní displeje skýtají řadu možností, jak uživateli při zachování kompaktních rozměrů zařízení poskytnout zážitek...

Další z rubriky

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Za to může Trump. Honor výrazně snížil cenu novinky, je velmi výhodná

Honor 20

Honor 20 je nejnovější špičkový model značky. Představený byl už před měsícem a půl, jenže se zatím neprodává. Může za...

Samsung stále vládne Androidu. Galaxy S10+ překonal v prodejích ostatní

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Samsung je sice stále světovou jedničkou na poli smartphonů, ale v poslední době se mu tolik nedařilo. Prodeje klesaly,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz