Hrdý nástupce nejprodávanější Nokie současnosti. Recenze Nokia 6700 classic

aktualizováno 
Z relativně nenápadného modelu Nokia 6300 se stal obratem doslova prodejní trhák. Jeho nástupce se pyšní ještě stylovějším vzhledem a technickými vylepšeními, mezi které patří třeba GPS, UMTS a 5Mpix fotoaparát.

O výtečném vzezření modelu 6700 nemůže být žádných pochyb. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Za dva roky se toho na mobilním trhu změnilo opravdu hodně, ale následovník Nokie 6300 se stále drží osvědčených metod. Opět totiž sází na skloubení perfektní ergonomie celého telefonu s velmi elegantním vzhledem. Tento přístroj navíc v sobě ukrývá výbavu, ve které chybí snad jedině Wi-Fi. Tuto bezdrátovou technologii přidal Nokia až u modelu s "ičkem" na konci a doufáme, že se podobného následníka dočká i dnes recenzovaný telefon.

Na ocelovém fešákovi se kromě superlativů najdou i mušky a kromě o něco vyšší hmotnosti to je například neustále upatlaný povrch, nižší výdrž baterie a o trochu vyšší cena, která v porovnání s konkurenčními telefony není zrovna nejvýhodnější. Za styl se zkrátka platí a právě elegance nabízí Nokia 6700 classic přehršel.


Katalog mobilů:

Nokia 6700 classic Nokia 6220 Classic Nokia 6300

Nokia 6700, chytřejší varianta v podobě modelu 6220 a předchůdce modelu 6700 - velmi oblíbená Nokia 6300.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Velmi dobře vybavený telefon, který zaujme především svým designem. Jedinými vadami na kráse je o něco horší výdrž baterie a neustále upatlané tělo přístroje.


Vzhled a konstrukce: podstatný háček

Design modelu 6700 se jedním slovem skutečně povedl a rozhodně bude v okolí svého majitele vzbuzovat obdiv. Celá zadní stěna společně s dolní polovinou klávesnice je totiž vyrobena z lesklé nerezové oceli, která se jen tak nějakých šrámů nebojí a po celou dobu testování neztratila nic ze svého lesku.

Recenze Nokia 6700 detail

Potenciální zájemci se však budou muset smířit s o něco vyšší hmotností, která se vyškrábala na hranici 117 gramů. Po několika málo minutách na tento fakt však lehce zapomenete a budete si užívat, jak perfektně padne telefon do ruky. Zadní strana je totiž lehce vypouklá a zároveň jsou boční strany výtečně zaobleny.

Recenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 telo
Recenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 telo

Společně s lesklým povrchem však přichází jedno velmi podstatné ale, které se točí kolem všudypřítomných otisků prstů. U modelu 6700 tento fakt platí ještě víc než u konkurenčních telefonů. Jedno otření o látku celý problém řeší, ale pouze na kratičký okamžik.

Recenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 telo
Recenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 telo

S rozměry 110 x 45 x 11 mm Nokia 6700 prakticky kopíruje svého předchůdce. Z těla přístroje však zmizelo vypínací tlačítko a jack pro připojení sluchátek. Budete tak muset využít služeb dodávaných sluchátek či si pořídit redukci na microUSB konektor. Samozřejmostí u takovéhoto modelu je i příkladná konstrukce, kde nic nevrže ani neskřípe.

Klávesnice a ovládání: dokonalá rovina

Nokia 6700 se tentokrát inspirovala především véčkovými telefony a prakticky celá část klávesnice tvoří jednu rovinu splývající s krytkou displeje. Drobnou výjimku tvoří pouze čtyřsměrné tlačítko a drobné gumové proužky oddělující jednotlivé řádky klávesnice.

Recenze Nokia 6700 detail

Tato konstrukce nemá v žádném případě negativní vliv na ovládání telefonu či psaní textových zpráv. Klávesnice má skvělou odezvu a vyťukávání znaků zvládnete prakticky okamžitě bez jakýchkoliv překlepů. Trochu nezvyk může být lesklý povrch, s nímž se u obyčejných telefonů tak běžně nesetkáváme.

Recenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 telo
Recenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 teloRecenze Nokia 6700 telo

K takovému elegánovi by se rozhodně víc hodil operační systém Symbian a s tím související uživatelské prostředí S60. Bohužel model 6700 dostal do vínku pouze "hloupější" variantu Series 40 6th Edition, která se však pro cílovou skupinu zákazníků hodí o poznání lépe. Pro ně je rozhodně důležité, že se telefon nezadýchává a nabízí všechny podstatné funkce.

Displej a výdrž baterie: tenké tělo žádá oběti

Model 6700 se může oproti staršímu kolegovi pyšnit o dvě desetinky palce větším displejem, který je tentokrát posunut daleko více k hornímu okraji. Zbytek parametrů jako je rozlišení 240x320 pixelů a podpora 16 milionů barev zůstává dostatečným kalibrem v souboji s konkurencí. Bohužel bídně je na tom čitelnost na přímém slunečním světle.

Recenze Nokia 6700 detail

Silnou stránkou Nokie 6700 rozhodně není ani výdrž baterie, která se při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a dvou hodinách poslechu hudby točila kolem tří dnů. Pokud jsme začali používat datové přenosy či navigaci pomocí integrovaného GPS modulu, výdrž baterie klesla rázem klidně na polovinu této doby.

Recenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displej
Recenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displej

Telefonní seznam a zprávy: osvědčená kvalita

Co se týká telefonů vybavených uživatelským prostředím S40, nemáme u této části recenze přístrojům prakticky co vytknout. Ani model 6700 není onou černou ovcí a práci s telefonním seznamem zvládá na výbornou. Oproti Nokii 6300 sice přibyla podpora sítí třetí generace, ale bohužel kamerku pro videohovory byste na přední straně hledali marně.

Recenze Nokia 6700 detail

Chyby jsme nenašli ani na editoru textových zpráv, který poctivě odpočítává jak zbývající znaky, tak počet již napsaných zpráv. Klasikou je již spodní lišta s nabídkou multimédií a dalších údajů, které lze do zprávy vložit a v mžiku tak obyčejnou zprávu proměnit v MMS.

Recenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displej
Recenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displej

Organizace času a GPS: neztratíte se

V sekci organizéru je tradiční sestava zahrnující kalendář, seznam úkolů, jednoduché poznámky a třeba kalkulačku. Mezi další předinstalované aplikace patří vyhledávání v rámci celého telefonu, Opera Mini a převodník "všeho na všechno". Nechybí ani obligátní odkazy na Facebook, MySpace či YouTube.

Recenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displej
Recenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displejRecenze Nokia 6700 displej

Mezi aplikacemi se ukrývá i Nokia Maps pro S40, která využívá integrovaný přijímač A-GPS. Ten si dává s nalezením polohy vždy relativně načas a to i v případě, pokud pro zjištění polohy povolíte připojení k internetu. Na dodávanou 1GB microSDHC kartu se vměstnalo i několik map a společně s telefonem dostanete měsíční licenci na používání hlasové navigace.

Multimédia a fotoaparát: lepší průměr

Pro nahrávání písniček do telefonu můžete samozřejmě využít USB Mass Storage s pomocí dodávaného microUSB kabelu, který však měří od jednoho konce k druhému pouze 20 cm. Po připojení sluchátek si můžete rovněž dopřát poslechu FM rádia s RDS.

Recenze Nokia 6700 detail

Přestože Nokia 6700 disponuje fotoaparátem s 5Mpix, automatickým zaostřováním a diodovým bleskem, výsledné snímky nedopadly tak dobře, jak by výše uvedené parametry mohly předurčovat. V žádném případě to ale není žádná tragédie. Bohužel i přes přítomnost automatického zaostřování nebyly snímky exteriéru příliš ostré a především na okrajích bylo patrné rozmazávání detailů. Naopak na výbornou dopadly fotografie bližších předmětů.

Recenze Nokia 6700 foto M2 Recenze Nokia 6700 foto M2 Recenze Nokia 6700 foto M2 Recenze Nokia 6700 foto M2 Recenze Nokia 6700 foto M2

Závěr: další prodejní trhák na obzoru?

Nokia 6700 classic má po stránce vzhledu i technických parametrů ty nejlepší předpoklady stát se velmi oblíbeným přístrojem. Podmanivá síla oceli má stále svoje kouzlo a stejně tak mnohé nalákají i elegantní křivky. V záloze posléze číhá poctivý 5Mpix fotoaparát podporovaný A-GPS.

Odpustit jí však musíte neustále upatlané tělo a něco horší výdrž baterie. Pro někoho může být v dnešní době nepřekonatelnou překážkou absence Wi-Fi a operačního systému. Pro takové je připraven například levnější přístroj 6220 nebo některý model z N-kové série Nokie. Nokia 6700 je předně stylový přístroj, který to na sobě dává znát i o něco vyšší cenou.

Otázkou na závěr zůstává, zda-li je potřeba zahazovat postarší Nokii 6300 či případně její "íčkovou" variantu. Odpověď je tentokrát velmi prostá a stačí se pouze zamyslet, jestli skutečně využijete podporu sítí třetí generace či Wi-Fi a zda-li bloudění po městě patří mezi vaše každodenní činnosti. Pokud v obou případech kroutíte hlavou, je výměna přístroje zbytečná. Tedy pouze v případě, že jste se nenechali unést ocelovým tělem fešáka, který má velké ambice.

Proč koupit?

  • výtečný design
  • ocelové tělo
  • integrovaná A-GPS
  • 5Mpix fotoaparát s AF

Proč nekoupit?

  • horší výdrž baterie
  • absence Wi-Fi
  • neustále upatlané tělo přístroje

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

7 260 Kč s DPH

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Není výročí, jako výročí. Na tento smartphone si asi nevzpomenete

Samsung GT-i7500 Galaxy

Samsung se od počátku roku ohání desátým výročím vlajkových modelů Galaxy S. Nejnovější model byl představen v desáté...

Doženou ostatní Samsung? Veletrh v Barceloně přinese zásadní novinky roku

Skládací telefon Xiaomi

Veletrh MWC v Barceloně každoročně přináší mobilní novinky. Letos bude ovšem o jednu zásadní událost ochuzen, Samsung...

Samsung začíná mobilní závody. Skládací smartphone otevírá novou éru

Samsung Galaxy Fold

Chytré telefony byly dlouho stejné. Vlastně za to může první iPhone, který byl uveden v roce 2007. Od té doby se jen...

Najdete na iDNES.cz