Hra na kočku a myš: Apple se handrkuje s Palmem o přístup k iTunes

aktualizováno 
Situace, která se v posledních měsících vyvinula okolo iTunes a způsobu, jakým se Palm Pre identifikuje tomuto programu, velmi nápadně připomíná hru na kočku a myš. Ve chvíli, kdy si jeden z gigantů myslí, že má vyhráno, miska vah se opět přetočí na druhou stranu.

Palm Pre vede již několik měsíců válku se společností Apple a jeho iTunes. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

iTunes je proprietární přehrávač hudby a video souborů, v němž můžete tyto soubory libovolně třídit a případně se připojit na internet k iTunes Store a stáhnout si další skladby či jiné materiály. iTunes rovněž umožňuje tento nejenom hudební archiv synchronizovat se zařízeními, jako jsou iPod, iPod Touch či samotný iPhone. Pro poslední dva zmíněné systém dokáže rovněž stahovat nejrůznější aplikace či hry.

Společnost Palm s novým zařízením Pre chtěla tohoto propracovaného systému rovněž využít, což svým způsobem není žádný přečin. iTunes si totiž v době svého uvedení v roce 2001 nebylo natolik jisté v kramflecích a možnost využívat svůj program nabídlo i dalším hudebním přehrávačům. Devět měsíců na to spatřilo světlo světa nenápadné zařízení s názvem iPod a o dva roky později samotný iTunes Music Store. Z iPodu se postupem času stal prodejní trhák a konkurenční přehrávače byly zčásti hozeny přes palubu, protože jim bylo dovoleno synchronizovat pouze digitálně nechráněný obsah. Ten chráněný je totiž zamčený proprietární DRM technologií FairPlay od Applu, s níž si rozumí pouze zařízení této značky.

iPhone 3G S

I tak se nenechal Palm Pre odradit a hezkých pár týdnů od svého červnového uvedení do prodeje si užíval (sice zčásti omezených) služeb iTunes. Počítači se sice identifikoval jako Palm Pre, ale během Media Sync režimu na systémovém mass storage rozhraní se vydával za obyčejný iPod. Tato informace se velmi brzy dostala na povrch a už 14. července vydal Apple novou verzi iTunes 8.2.1, která tomuto jednání zabránila a Palm Pre tak odřízla.

Palm vrací úder

Jak už to tak bývá, Palm si toto nenechal líbit a za necelé dva týdny povýšil operační systém webOS pohánějící Palm Pre na verzi 1.1. Ta samozřejmě mimo jiných vylepšení řešila výše uvedený problém a majitelé tohoto přístroje mohou opět pracovat s iTunes. Čekáte nyní, že Apple obratem vydal další verzi iTunes? Chyba lávky a iniciativy se opět ujímá společnost Palm.

iTunes 8

Palm si začal stěžovat na USB Implementers Forum, což je neziskové organizace, která spravuje všechno, co se týká rozhraní USB a jeho specifikací. Jeho hlavní argumentací je, že Apple úmyslně zakázal jeho zařízení a toto opatření je v hrubém rozporu se specifikacemi USB. Na druhé straně Palm již nezmiňuje, že nemá úplně čisté svědomí, protože proti pravidlům je i identifikace jeho zařízení jako iPod a od webOS 1.1 změna ID výrobce na Apple místo správného Palm. Přesto se však Pre pro kořenový USB uzel tváří jako Pre a tak je nejspíš otázkou času, kdy Apple přijde s další verzí iTunes, aby opět tato hra mohla začít nanovo. Prozatím radí Palm svým zákazníkům neupgradovat stávající verzi iTunes a počkat na zajištění kompatibility Pre.

Té se však uživatelé modelu Pre nedočkají ani v nové verzi iTunes 9. Tato verze spatřila světlo světa teprve nedávno a Apple opět zablokoval synchronizaci s tímto zařízením s operačním systémem webOS. Navíc Palm představil nový telefon Pixi, který by mohl trpět podobným problémem, a už je opravdu nejvyšší čas tuto situaci začít nějakým způsobem řešit. - čtěte Apple představil iTunes 9 a firmware 3.1 pro iPhone a Palm představil nový model Pixi, na Evropu ale výrobce kašle

Chyba na obou stranách?

A kde je vlastně pravda? Palm s modelem Pre už od počátku vstoupil do světa iTunes levou nohou a bohužel nebyl schopný správně připravit software (resp. synchronizační software) a hardware telefonu, aby se mohl řádně identifikovat tomuto přehrávači. Místo toho raději tyto prostředky vyhodí za velmi drahé právníky. Přitom je to relativně jednoduché, DRM-free soubory jsou snadno přístupné v adresářích a vše je popsáno "otevřenými" XML soubory a není tak potřeba se vydávat za iPod. Spousta dalších výrobců této symbiózy už dávno využívá a Apple jim žádné klacky pod nohy nehází.

Na druhé straně nelze z Applu dělat žádného svatouška a i on má svoje přešlapy mimo (z poslední doby například zákaz aplikace Google Voice na iPhonu). Bylo by sice hezké, kdyby jako při startu iTunes nabízel přímou podporu pro ostatní společnosti či hudební přehrávače, ale tyto časy jsou nenávratně pryč a Apple už o žádnou takovou spolupráci nestojí. Stejně tak kdesi v dálce je i chvíle, kdy si Apple a Palm budou moci podat ruce a přestat s touto hrou na kočku a myš. To by totiž bylo nejvíc ku prospěchu, především jejich zákazníků.

Otázka do diskuze: Jak myslíte, že celý souboj ohledně iTunes dopadne?

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Analytik: Apple u iPhonů příští rok zmenší výřez. Zmizí až později

Detail výřezu v displeji u iPhonu X

Jubilejní iPhone X před dvěma lety odstartoval módu výřezů v displeji. Zatímco ostatní výrobci jej postupně zmenšují a...

Kam schovalo Xiaomi přední fotoaparát? Prohlédněte si unikátní model

Xiaomi Mi 9T

V redakci právě testujeme nejnovější model od výrobce Xiaomi, Mi 9T. Je to elegantní a dobře vybavený smartphone s...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR HR KONZULTANT/KA - BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz