Nokia a véčka. Toto spojení ještě donedávna platilo za jakýsi oxymoron. Finský výrobce se u prvních pokusů s touto konstrukcí setkal spíše s nezájmem a v záplavě asijské konkurence doslova ztrácel dech.
Ten se mu však vrátil ve chvíli, kdy přestal experimentovat s designem. Nastolený nemastný neslaný vzhled slavil takový úspěch, že i samotný výrobce byl překvapen. Za historický mezník se tak dá označit model 6101, který dosáhl nevídaných prodejů.
A právě proto se Nokia rozhodla zaplavit trh dalšími variacemi na tento úspěšný model. Po jednoduchém véčku 6060 se na trhu objevují i vylepšené varianty jako 6103 či výborně vybavená 6131. Dnes se však podíváme na zoubek modelu Nokia 6125.
Novinka 6125, její vzor 6101, vylepšená 6103 a nejvybavenější véčko 6131
Vzhled - i bez antény ji to sluší
Vzhledově je nový model velmi podobný svému vzoru. V horní části jen přišel o anténu, která je nyní integrovaná. Rozměry přístroje jsou 90 × 46 × 24 mm a váha se ustálila na hodnotě 98 gramů. Na trhu bude k dostání jen černo stříbrná varianta s chromovými prvky.
Čelní straně přístroje dominuje pasivní CSTN displej s rozlišením 96 × 65 obrazových bodů a podporou 65 tisíc barev. Nad ním se umístila optika integrovaného fotoaparátu, který se může pochlubit megapixelovým rozlišením, pod ním pak najdeme mřížku hlasitého reproduktoru. Ten hraje čistě a hlasitě.
Levý bok přístroje nabídne kolébkovou klávesu pro úpravu hlasitosti a nenápadné okénko infraportu. Vpravo pak najdeme spoušť fotoaparátu a jedno z největších lákadel telefonu. Tím je slot na paměťové karty typu microSD (TransFlash). Spodní část již tradičně ukrývá systémový konektor.
Konstrukce novinky je téměř ukázková. Kloub je pevný, materiály kvalitní, jen v některých částech si Nokia stále ráda zavrže. Překvapivě pevný je ale kryt baterie, jež tvoří většinu zadní části přístroje. Ukrývá baterii o kapacitě 820 mAh, která je schopná napájet telefon až pět hodin hovoru či jedenáct dní pohotovosti.
Klávesnice a ovládání - dvoubarevný šmoula
Stejně jako u modelu 6101 použila u novinky Nokia "klávesy pro lidi". Nejde o žádné terno, jen si finský výrobce konečně uvědomil, že klávesnice má být rozměrná, konvenční a dobře ovladatelná. Vše přitom splnila na výbornou, díky dvoubarevnému provedení jsou jednotlivé klávesy i velmi dobře zrakově odlišitelné.
Koncepce klávesnice se u véček Nokie příliš nemění. Na povedenou alfanumerickou část tak navazuje shluk funkčních kláves. Dominuje mu čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím středem, jež je obklopena jednolitým blokem ukrývajícím kontextové klávesy a klávesy pro práci s hovorem.
Vnitřní displej svou kvalitou příliš nenadchne. Pokud jste rozmazleni z nových symbianových Nokií, ohrnete nad rozlišením 160 × 128 obrazových bodů nos. U podpory 262 tisíc barev se novinka nemá naopak za co stydět. Grafika se nám zdá i přesto příliš kostrbatá.
Ovládání telefonu je zcela totožné jako u předchozích modelů. Novinka používá nové rozhraní Series40, které nabízí i aktivní pohotovostní režim. Hlavní nabídka může být maticová nebo zobrazena pomocí běžného seznamu. Přizpůsobovat můžete velikost fontu, barvu písma v pohotovostní režimu, tapety či změnit kompletní barevné schéma telefonu.
Telefonování a zprávy - stará známá písnička
Telefon je třípásmový, dovoláte se s ním tak téměř po celém světě. Oproti předchozím modelům nabídne i režim letadla, kdy odpojí GSM modul a nedovolí použít Bluetooth. Do telefonu uložíte 500 kontaktů, přičemž ke každému z nich lze přiřadit až pět telefonních čísel a celou paletu dalších údajů jako email, webovou adresu či poznámku.
Kontakty lze třídit do skupin a pomocí vyzváněcích profilů dle nich filtrovat hovory. Na příchozí hovor vás telefon dokáže upozornit i oblíbenou MP3 skladbou. Pohled do adresáře může mít několik podob, volit lze i používanou paměť (telefon, SIM, současně). Lidi s horším zrakem uvítají možnost nastavení velikosti písma. Novinka podporuje i službu Presence, díky které můžete využívat rozšířených voleb seznamu.
Ani u zpráv žádné novinky nečekejte. Kromě běžných SMS a MMS zpráv si přístroj poradí i s emailem. Ten je opět řešen nepříliš propracovanou javovou aplikací. Při psaní můžete využít prediktivního slovníku T9, který píše s diakritikou. Zprávy však nezkracuje. Paměť na zprávy je omezena jen dostupnou sdílenu pamětí přístroje, která je necelých 11 MB. Potvrzení o doručení se hromadí v samostatné složce. Odtud se dají lépe spravovat, především jejich hromadné vymazání je velkým přínosem. Využít můžete i služby Push to Talk.
Organizace a data - EDGE, GPRS, HSCSD...
Organizačním schopnostem vévodí povedený kalendář, jež je následován i úkoly s upozorněním či jednoduchými textovými poznámkami. Přístroj si poradí i s odpočtem času či stopkami. Chybět nesmí ani opakovaný budík, kalkulačka, konvertor jednotek a jako bonus najdete v přístroji i základní překladač světových jazyků.
Kromě zastaralého HSCSD si přístroj poradí i s GPRS/EDGE nejvyšší třídy 10. K počítači jej připojíte pomocí USB kabelu, infraportu nebo modernější technologií Bluetooth. Těšit se můžete i na podporu Mass Storage, jež funguje jen s paměťovou kartou. O synchornizaci se pak stará běžný softwarový balík PC Suite. Na internet se dostanete i pomocí vestavěného prohlížeče v telefonu.
Zábava - hudba, foto, video...
Zábavy si u novinky užijete dostatek. Hlavním lákadlem jsou hudební možnosti telefonu, kdy oceníte slot na paměťovou kartu. Ta může k interním jedenácti megabajtům paměti přidat další 2 GB. Pro opravdové technoidy přináší model 6125 i stereo bluetooth profil, jež umožní plnohodnotný bezdrátový poslech hudby.
V základním balení přitom dostanete i stereofonní headset, jehož kvalita ale není příliš valná. Na občasné přehrání oblíbených skladeb však telefon stačí, především oceňujeme možnosti ekvalizéru. Ve chvílích nudy se můžete spolehnout i na vestavěné rádio či javové hry. V telefonu najdete hned tři a díky Javě 2.0 není problém dohrát další.
Vestavěný fotoaparát má rozlišení jednoho megapixelu, dokáže tak pořizovat snímky s maximálním rozlišením 1280 x 1024 obrazových bodů. Kvalitních výsledků lze dosáhnout jen za jasného dne, již při zatažené obloze kvalita snímků rapidně klesá. Výslední fotografie jsou ale vždy příliš tmavé a namodralé. Na občasné momentky však fotoaparát stačí.
Pro hračičky si Nokia připravila i osminásobný digitální zoom, ostatní standardní nastavení je však uživateli odepřeno. Spolehnout se tak musíte pouze na automatiku. Zvolit můžete jen cílovou paměť pro ukládání, rozlišení a kvalitu snímku. S telefonem lze pořizovat i video záznamy v maximálním rozlišení 176 × 144 obrazových bodů.
Suma sumárum
Proč ho koupit? |
|
Proč ho nekoupit? |
|
Kdy? |
červen 2006 |
Za kolik? |
cca 7 299 Kč včetně DPH |
Do mínusů musíme zahrnout nejen občasné zaskřípání plastů, ale také nepříliš přesvědčivý displej. V dnešní době je už kostrbatá grafika téměř hubícím nástrojem prodejnosti telefonu. Mrzí nás také omezení adresáře na pouhých 500 jmen. Naopak nás model 6125 překvapil podporou paměťových karet, stereo bluetooth profilu a datové technologie EDGE. Pro hudební fandy je velmi dobrou zprávou i nabídnuté Mass Storage.