Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Univerzální a tenký elegán. Test Honoru Magic5 Lite

  1:08
Prémiové smartphony střední třídy byly v jednu dobu výrazným trendem na trhu. Konkurenci v tomto segmentu ovšem dost převálcoval Samsung se svými modely Galaxy A, takže výrazných zástupců této kategorie je dnes méně. Honor Magic5 Lite nicméně k takovým patří a v některých ohledech je i překvapivě originální. Není to přitom na úkor praktičnosti.
Honor Magic 5 Lite

Honor Magic 5 Lite | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Název modelu střední třídy značky Honor je tak trochu zavádějící: Magic5 Lite má být podle svého jména příbuzný špičkových modelů Magic5. Ale ve skutečnosti s nimi vlastně nic společného nemá, označení je tak trochu marketingový trik. Naštěstí to nijak nevadí, Magic5 Lite je totiž povedený smartphone, který u uživatelů rozhodně obstojí.

Láká především na kombinaci svého vcelku stylového designu a praktičnosti. Taková kombinace totiž nebývá úplně obvyklá, Honoru se ji však daří uvést ve střední třídě v praxi s někdy až nečekanou lehkostí. A to doslova: se 175 gramy hmotnosti a 7,9 mm tloušťky je Magic5 Lite až překvapivě lehkým a tenkým smartphonem. V ruce působí dokonce ještě tenčí. Přitom se do těla vešla baterie s výtečnou kapacitou 5 100 mAh a veškerá potřebná výbava bez větších ústupků, takže po funkční stránce umí telefon příjemně překvapit.

Do ruky mi tedy padne dobře?

Měl by, i když to má samozřejmě svá omezení. Stále musíme pamatovat na to, že Honor Magic5 Lite je telefonem s displejem o úhlopříčce 6,67 palce a i přes naprosto minimální rámečky to tak není žádný drobeček. To potvrzují půdorysné rozměry 161,6 × 73,9 mm. Kdo tedy hledá vyloženě kompaktní smartphone, nebude nejspíš spokojen ani tady, byť oproti jiným zástupcům této třídy padne Honor Magic5 Lite do ruky opravdu skvěle.

Podepisuje se na tom nejen již zmiňovaná poměrně malá tloušťka těla telefonu, ale také fakt, že zadní i přední část jsou směrem k bokům zahnuté. Ano, Magic5 Lite je jeden z mála smartphonů této třídy (momentálně asi jediný), který má displej se zahnutím do boků. V tomto ohledu si vlastně možná ono pojmenování po daleko vybavenějších sourozencích i zaslouží, je to prvek, který je v dané třídě opravdu neobvyklý. A navíc ho Honor opravdu nijak neodflákl.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • Elegantní vzhled
  • Tenká konstrukce, dobře padne do ruky
  • Skvělá výdrž baterie
  • Dobrá výbava

Proč nekoupit?

  • Chybí slot na karty
  • Nemá oficiální odolnost proti vodě
  • Zatím jen Android 12 a trochu nejistá podpora

Kdy? V prodeji

Za kolik? 9 499 Kč

Jistě, toto řešení se nemusí líbit každému, ale skutečně přispívá k celkovému pocitu tenkosti z telefonu i ke komfortu držení. Telefon skutečně příjemně vklouzne do ruky a drží se dobře, byť pro někoho mohou být tenké boky poněkud nezvyklé a mohou v dlani působit trochu „ostřejším“ dojmem. Většina uživatelů si nicméně stejně k telefonu dokoupí nějaké pouzdro (to tentokrát bohužel není v balení), což tyto hrany otupí, přitom zůstane Magic5 Lite příjemně štíhlý.

Designem a zpracováním pak Honor Magic5 Lite působí skutečně prémiovým dojmem a nad telefony v cenové kategorii okolo deseti tisíc korun vyniká. Trošku nezvykle na nás působí snad jen sestava fotoaparátu v černém mezikruží, chápeme záměr, jaký Honor měl, ale na obyčejnější sestavu foťáků je toto řešení možná až příliš výrazné. Nejvíc ho zamaskuje černá barevná varianta telefonu, v zelené (je stále decentní a spíš víc šedá než zelená) a stříbrné barevné verzi je sestava foťáků výraznější. Záda telefonu samotná zaujmou i určitým metalickým efektem, který podle úhlu dopadu světla vytváří odlesky různých odstínů.

Má toto provedení i nějaké mouchy?

Na první pohled se zdá, že i přes tenkou konstrukci nemusel Honor sáhnout k žádným ústupkům. AMOLED panel s obnovovací frekvencí 120 Hz, úhlopříčkou 6,67 palce a rozlišením 1 080 × 2 400 pixelů je opravdu povedený a má i docela solidní čitelnost na slunci. O výdrž baterie už jsme informovali zvlášť, každopádně zopakujeme, že platí, že je opravdu překvapivě dobrá a že dva dny na jedno nabití tady jsou skutečně poměrně běžným stavem a že tři dny se s telefonem také dají přežít bez nějakého většího odříkání. I výkonu má telefon díky procesoru Snapdragon 695 5G dostatek a v oblasti konektivity ničím nezaostává. Takže potud je vše skvělé.

Přesto však pár ústupků najdeme. Těžko říct, jestli za všechny může tenká konstrukce, ale u takovýchto smartphonů vše souvisí se vším, takže určitý vliv nejspíš měla. Tak třeba nabíjení u aktuální generace telefonu funguje výkonem 40 W, předchůdce přitom uměl 66 W, nabíjel se tedy rychleji. Na druhou stranu je v dané třídě nabíjení stále dostatečně rychlé. Mezigeneračně klesla i úhlopříčka displeje (z 6,81 palce), ale to je asi zrovna detail, který bude řešit málokdo. Výkonu nepřibylo, procesor zůstal stejný, totéž platí o kapacitě RAM. Je tedy vidět, že v některých ohledech prostě Honor musel u nové generace trochu šetřit.

Telefon také nemá slot na microSD karty, což je ve spojení se 128 GB uživatelské paměti pro někoho možná trochu nepříjemné omezení. Zrovna tak chybí jakákoli oficiální odolnost vůči vodě a prachu, tady si prostě uživatel musí vybrat, jestli chce stylové tenké tělo, nebo jistotu odolnější konstrukce. Že chybí jack na sluchátka je i v této třídě obvyklé, ale stereo reproduktory konkurence mívá, honor však ne.

Jsou tu ještě dvě další drobnosti, které úplně s tenkou konstrukcí telefonu souviset nemusí. Čtečka otisků prstů je podle nás příliš nízko u spodního okraje displeje a odemykání tak nemusí být vždy úplně komfortní. A pak je tu otázka systému: Honor Magic5 Lite má totiž stále starší Android 12 namísto aktuálního Androidu 13, a to je podle nás trochu ostuda. Navíc podpora je u tohoto modelu poměrně nejistá, aktualizace na Android 13 určitě přijde, ale co bude dál, to oficiálně nevíme. A to je škoda, konkurence umí garantovat daleko lepší podporu. I tak ovšem obecně nejsou ústupky u Honoru Magic5 Lite kdovíjak dramatické a je to hodně univerzální smartphone pro široké publikum.

A jaká je ta sestava foťáků?

Podle testů organizace DxO Mark zrovna ne kdovíjaká, konkurence v této třídě umí lepší fotoaparáty. V praxi jde však spíš o nuance a některá specifika foťáku, respektive celé sestavy. Hlavní snímač s rozlišením 64 megapixelů a optikou o světelnosti f/1,8 totiž zvládají svou práci dobře a snímky jsou solidní, byť jim v extrémních případech samozřejmě k dokonalosti chybí nějaký ten lepší kontrast a sem tam i detaily.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite

Rozsah zoomu: širokoúhlý a hlavní foťák, následně digitální přiblížení (2x, 4x a 8x)

Není to však nic, co by bylo kdovíjak kritické, hlavní foťák odvádí na danou třídu slušnou práci i v nočním režimu, jen to už chce stabilní ruku, protože optická stabilizace mu chybí (a rozhodně by foťáku prospěla).

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite

Ukázka vysokého kontrastu v AI režimu (širokoúhlý a hlavní foťák) a podání bílé barvy

Co obecně považujeme za trochu problematické, je implementace HDR. To totiž foťák má mezi speciálními fotografickými režimy a uživatel se tak musí rozhodnout, jestli s HDR chce fotit, nebo ne – většina konkurentů má přitom HDR automatické, které lze v případě potřeby vypnout.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite

Interiérová scéna za různého osvětlení: denní světlo, umělé osvětlení, blesk a noční režim ve tmě

A to bude pro většinu uživatelů lepší řešení, už proto, že HDR je u Honoru Magic5 Lite tak trochu skryto. Na druhou stranu se zdá, že HDR jako takové supluje zapnutá funkce fotografování s AI, která hledá cesty, jak obrázek co nejvíc vylepšit. Někdy zafunguje, jak očekáváme, ale celkově je zrovna tato stránka použití foťáku trochu matoucí. Pořád se s tím nicméně dá žít.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite

Noční fotografie nejprve bez nočního režimu (širokoúhlý a hlavní), pak v něm (hlavní a 2x digitální zoom)

Kde je ovšem situace podstatně horší, jsou další prvky v sestavě foťáků. Širokoúhlý snímač je pouze pětimegapixelový a působí na nás, jako že ho sem dal Honor prostě z povinnosti. Fotky z něj za moc nestojí, jsou zašuměné i za slušného světla, neostré a foťák nezvládá kontrasty. O „vyspělosti“ širokoúhlého fotoaparátu něco říká i to, že v nočním režimu jím fotit nejde.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic5 Lite

Makro fotografie hlavním foťákem a 2Mpix makro snímačem

Zoom telefon nemá a při tom digitálním naráží na určité limity už dvojnásobné přiblížení. Co je však úplně k ničemu, to je třetí čočka foťáku s dvoumegapixelovým snímačem pro makro snímky. Ta je skutečně zcela zbytečná, jakýkoli výřez z fotky hlavním fotoaparátem poskytuje více detailů a celkově lepší snímky.

Mám si ho pořídit?

Honor Magic5 Lite není úplně levný, ale za cenu 9 499 korun nabízí často to, co konkurence nemá. Ale je potřeba počítat s drobnými ústupky. Nicméně kdo chce stylový a prémiově zpracovaný smartphone a záleží mu zejména na výdrži baterie, rozhodně tu neprohloupí.

Konkurenci tvoří třeba nový Samsung Galaxy A34, který vyjde na tytéž peníze. Výdrž bude mít maličko horší a působí mohutnějším dojmem, ale zase má slot na karty a lepší foťák. Excelentní foťák má Google Pixel 6a, který vyjde také zhruba na devět a půl tisíce. Kdo v této cenové hladině hledá spíš kompaktní model, může zkusit Sony Xperia 10 IV se šestipalcovým displejem. Stojí deset tisíc. To jsou přístroje, které se něčím v „šedi průměru“ vymykají.

Pak je tu celá řada dalších konkurentů, třeba taková Motorola Edge 30, která vyjde asi na devět tisíc a nabídne přitom vyšší výkon. V kombinaci s nezvyklým designem přináší i Nothing Phone, nicméně to už chce příplatek (stojí 10 500 korun). Naopak v případě Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G ušetříte (8 999 korun) a přitom má třeba jack na sluchátka, ale pořád starší Android.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Apple iPhone 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled...

Legrační cena, spousta funkcí, výborný zvuk. Streamery Wiim se povedly

Streamery Wiim Mini a Wiim Pro

Jen málokdy lze u ultralevných zařízení hovořit o zcela bezproblémovém provozu, skvělé funkční...

Je odolný a vidí v noci či teplo jako Predátor. Test Doogee V20 Pro

Doogee V20 Pro

Je to multifunkční tank, nebo jen další z tuctu odolných smartphonů čínského původu? Zjistili jsme,...

Nová videoslužba je teď skoro zadarmo, technicky však pokulhává

SkyShowtime

Dlouho očekávaná streamovací služba SkyShowtime je od valentýnského úterý dostupná českým divákům....

Prostorový zvuk z jedné reprosoustavy. Novinka Sonosu mile překvapila

Testované novinky: Sonos Era 100, Era 300, Sub Mini

S nástupem kompaktních bezdrátových reprosoustav jsme si docela zvykli na monofonní reprodukci –...

  • Nejčtenější

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

iPhone 15 Pro Max neobstál v testu odolnosti. Záda rychle prasknou

Ačkoliv se Apple při prezentaci nových iPhonů série Pro chlubil titanovým rámečkem s větší odolností, novinky se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Našli jsme nejlevnější smartphony s prémiovými funkcemi drahých modelů

Prémiové smartphony umí to, co levnější přístroje nezvládnou. Rozdíl je v několika funkcích, které jsou doposud...

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Véčkový průlom. Novinka by měla stát polovinu ceny Samsungu Galaxy Z Flip 5

Ceny mobilů s ohebným displejem budou výrazně klesat. Průlom v tomto směru přináší Tecno, které véčko s ohebným...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Do extra tenké skládačky se vešel i periskop. Proklepli jsme nové xiaomi

Ačkoliv na českém trhu modelů s tímto typem konstrukce moc není, ve světě je nabídka daleko pestřejší. Důkazem je třeba...

Novinku Samsungu si nasadíte na prst. Přijde zřejmě příští rok

Samsung už delší dobu pracuje na chytrém prstenu. Podle posledních informací by měl zajímavou novinku představit už...

Véčko vypadá jako Z Flip 4. Ale stojí zlomek a má výjimečné funkce

V čínských obchodech lze najít dost napodobenin známých smartphonů. Problém je však u modelů s ohebným displejem....

Novinky vivo jsou potěšením pro mobilní fotografy. Nyní jsou za akční ceny

Advertorial Fotoaparáty jsou silnou stránkou modelů vivo V29 a vivo V29 Lite. Mají optickou stabilizaci a první model pak i...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...