Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V plné síle bez kompromisů, Honor skutečně umí. Test Magic 5 Pro

  8:01
Honor je zpátky. Ano, může se zdát, že to už je stará zpráva, jenže teprve se špičkovým modelem Magic 5 Pro a jeho uvedením na náš trh Honor naplno ukázal svůj potenciál. Značka chce definitivně hodit za hlavu nucený „rozvod“ se značkou Huawei a jde v plné síle za svým cílem. Magic 5 Pro ukazuje, že Honor skutečně umí.
Honor Magic 5 Pro

Honor Magic 5 Pro | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Čínští výrobci to mají v Evropě na poli špičkových smartphonů tradičně dost těžké a platí to i na českém trhu. V prémiovém segmentu totiž naprosto jasně dominují Apple se Samsungem, a byť jsou jejich telefony typicky dražší než čínská konkurence, věhlas značek funguje. Jediný, kdo se v minulosti těmto hegemonům nejprémiovějších smartphonů přiblížil, byl Huawei. Jenže ten srazily americké sankce.

Není tak vlastně ani divu, že se řadě čínských značek do soubojů se Samsungem a Applem v nejvyšší třídě smartphonů nechce. Obzvlášť třeba na českém trhu, kde jsou jinak zákazníci docela citliví na cenu: u nejdražších smartphonů to totiž tolik neplatí a raději si i tady zájemci připlatí za „jistotu“ v podobě smartphonu tradiční značky s velkým renomé. Jenže to je zároveň bod, na který někteří čínští výrobci zapomínají: to renomé si musely obě značky nějak vybudovat, Samsungu to trvalo skutečně dlouho, Apple to měl na poli smartphonů trochu jednodušší, ale také to nebylo „zadarmo“.

No a renomé si firmy často budují svými špičkovými produkty, které se sice tak dobře neprodávají, ale zákazníkům ukazují schopnosti a možnosti dané značky v plné síle. A časem se třeba etablují i někde blíž té elitě. Zdá se, že v Honoru to pochopili a snaží se jít ve šlépějích Huaweie, který to dělal také tak: dlouhodobou snahou a přítomností na trhu chce zákazníky přesvědčit o kvalitě a stabilitě značky, o hodnotě jejích produktů. V rámci této strategie tak Honor nabízí v Evropě i své skutečně špičkové modely. Loni to byl Magic 4 Pro, letos však představil globální vlajkovou loď Magic 5 Pro, která je opravdu tím nej. A bez problémů si tento smartphone můžete koupit i u nás. Pravda, v Číně znovu existuje i verze Ultimate, ale ta tentokrát už moc navíc nepřináší.

Honor Magic 5 Pro je tak skutečně špičkovým smartphonem, který směle konkuruje tomu nejlepšímu na trhu. Chápeme, že to nebude automatická volba většiny, ale pro mnohé zájemce o špičkový smartphone je možná škoda, že zrovna o tomto honoru neuvažují.

Proč bych ho měl zvážit?

Rozumíme tomu, že u špičkových smartphonů jde svým způsobem také o prestiž značky, však jsme to zmínili výše. Na druhou stranu čistě technicky i z praktického hlediska je Honor Magic 5 Pro opravdu perfektní smartphone bez kompromisů, s maximální výbavou a atraktivním designem. Navíc v praxi prostě dobře funguje, v některých detailech skutečně lépe než mnohá konkurence. A teď nemluvíme třeba o fotoaparátu, který je sice v žebříčku DxO Mark výš, než většina soupeřů, ale u kterého jde v praxi o malicherné rozdíly. Jsou tu prostě příjemné funkční detaily, které potěší. Na druhou stranu nijak nezastíráme, že má Honor Magic 5 Pro i svá negativa.

Jaké jsou ty příjemné detaily?

Možná jsme trochu konzervativní a staromilští, ale líbí se nám třeba už to, že Honor nešidí balení s telefonem a zákazník v něm najde nabíječku schopnou nabíjet telefon maximálním deklarovaným výkonem, USB kabel a také silikonový kryt. Jistě, pro někoho to dnes nebude dostatečně zodpovědný přístup k ochraně životního prostředí, jenže ruku na srdce: je špičkový smartphone sám o sobě ekologická volba? A opravdu si k němu nekoupíte novou nabíječku, která má výrazně vyšší výkon než ta od vašeho staršího telefonu? Ani to pouzdro shánět nebudete? Domníváme se, že většina uživatelů obojí pořídí, tady je to v ceně, a to i z hlediska dopravy po celém světě, k zákazníkovi přijde telefon, nabíječka i pouzdro v jednom balení, namísto několika krabiček. A rázem i ta uhlíková stopa, spotřeba obalového materiálu a další aspekty vypadají jinak.

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • Výbava bez kompromisů
  • Povedený fotoaparát
  • Skvělý displej
  • Vyladěný systém
  • Vysoký výkon

Proč nekoupit?

  • Zastaralý design UI
  • Velký výstupek foťáku znesnadňuje držení
  • Nízko umístěná čtečka otisků prstů

Kdy? V prodeji

Za kolik? 29 990 Kč

Ale pojďme k samotnému telefonu. Honor Magic 5 Pro má jednu obrovskou přednost, a tou je fantastický displej. Samotný displej je typu LTPO, má tedy plynule měnitelnou obnovovací frekvenci až do 120 Hz a je schopen svítit maximálním jasem až 1800 nitů. Jednoduše vypadá fantasticky, obraz je vždy jasný a skvěle čitelný, displeji skutečně nejde v podstatě nic vytknout. I jemnost zobrazení je nadprůměrná, Magic5 Pro totiž používá trochu nadstandardní rozlišení 2 848 x 1 312 pixelů.

Mimochodem, právě netypické rozlišení panelu se zahnutími nejen přes boční okraje, ale i přes ten horní a spodní, by mohlo být drobným zdrojem potíží a odladění systému. Ale není tomu tak. Upřímně, Honor Magic5 Pro je jeden z nejlépe vyladěných smartphonů, jaké jsme v poslední době drželi v ruce. A to jsme již pěli ódy na to, jak se v této oblasti hodně zlepšil Samsung. Honor však ukazuje, že to jde ještě lépe, systém je za všech okolností naprosto plynulý a jako uživatelé se tu nikdy necítíme zdržování a omezováni.

Druhou věcí je, že Honor používá své prostředí Magic UI, které přece jenom občas vyžaduje trochu zvyku a cviku v logice uspořádání některých položek. Ale to nebude pro dlouhodobého uživatele problém. Prostředí však působí malinko zastarale a nepoužívá nejnovější triky třeba z hlediska přizpůsobitelnosti (Material You). Ona plynulost a lehkost, se kterou systém funguje, je však podle nás zásadní. Displej telefonu by měl být také šetrnější k očím uživatelů, tady zásadní praktické změny nepozorujeme, ale citlivější jedinci možná právě tady najdou tu správnou alternativu.

Na telefon se 6,81palcovým panelem také Magic 5 Pro padne velmi dobře do ruky, působí vlastně kompaktnějším dojmem, než o čem rozměry 162,9 x 76,7 x 8,8 mm na papíře vypovídají. Na druhou stranu to s tím držením nemusí být úplně ideální.

Aha, takže nějaká ta negativa?

Ano, jistě, jsou tu i negativa. Jestli chcete Magic 5 Pro skutečně používat dlouhodobě a bez potíží, doporučujeme vám si telefon nejprve vyzkoušet v ruce. Důvodem je velký výstupek fotoaparátu, který zabírá velkou plochu a zároveň vystupuje poměrně dost nad běžnou rovinu zad přístroje. Tato kombinace způsobuje, že některé metody držení telefonu v ruce tu nemusejí fungovat. Kdo telefon v ruce drží tak, že vrchní část zad podpírá mírně napřímeným ukazováčkem, tady už prostě prstem dosáhne na výstupek foťáku. Úchop se dá přizpůsobit, ale nebude to tak samozřejmé a pohodlné, ani vlastně tak bezpečné z hlediska jistoty držení telefonu. Nebo si prostě na to, že prst putuje „do jiné roviny“ můžete zvyknout a občas také přeleštit čočky foťáku, které takto sem tam upatláte. My jsme se s výstupkem docela sžili, ale pro někoho to bude doslova nepřekonatelná překážka.

Jako určité negativum může občas někdo vnímat i ona zahnutí displeje přes všechny hrany. Nahoře a dole to není tak výrazné, na bocích je výraznější víc a je to skutečně spíš záležitost na efekt než kdovíjak praktická. Držení v ruce však zahnutí naopak zpříjemňuje. Tady máme i poznámku k dodávanému pouzdru: průhledné silikonové provedení je fajn, ale chtělo by to opět doladit jeden detail: nahoře má pouzdro příjemné vykrojení pro sluchátko, takže neřeže do ucha při přiložení k němu. Dole by se však podobný výkroj hodil také: to kvůli ovládacím gestům, palec se může občas o pouzdro zadrhnout a gesta nefungují tak dobře. Kdo používá tradiční ovládací virtuální tlačítka na displeji, může si toto negativum škrtnout.

Z hlediska ergonomie nám ovšem trochu vadí umístění čtečky otisků prstů: ta je zbytečně nízko u spodního okraje. Jinak ovšem funguje dobře. Dokonce skvěle pak funguje odemykání obličejem, které je díky čelní kameře a ToF senzoru k tomu pokročilejší než u většiny soupeřů a v podstatě se může měřit s iPhony. Odemykání je bleskurychlé a spolehlivé. Jenže zase je tu pro někoho nevzhledný výrazný průřez namísto drobného průstřelu.

Co se designu týče, působí Honor Magic 5 Pro elegantně, na druhou stranu vlastně trochu „anonymně“. Není tu cítit jasná identita značky, kterou by si přitom Honor chtěl jistě vybudovat. Telefon sice trochu pokračuje ve vzhledu některých starších modelů Huawei a Honor, ale je to pokračování volné a kdyby na něm byla vlastně jakákoli jiná značka, bylo by to jedno. To však neznamená, že to není hezký telefon, jen prostě trochu postrádá charakter. Hodně se nám naopak líbí testovaná zelená barevná varianta s jemným metalickým efektem a nulovým upatláváním (to když nechcete používat pouzdro – bez něj je však oblé tělo docela kluzké). Zpracování telefonu jako takové je výborné. Dobře nakonec dopadla i softwarová podpora, Honor slíbil 3 roky aktualizací systému a 5 let bezpečnostních.

Dobře, a co ten foťák?

Ano, fotoaparát je jedním z velkých lákadel Honoru Magic 5 Pro, a to nejen na papíře, ale i v praxi. Je prostě skvělý. Tečka. Tři padesátimegapixelové čipy, vždy optika s ostřením (i u širokoúhlého foťáku), stabilizace u hlavního i u zoomového objektivu s 3,5násobným přiblížením jsou samozřejmě úctyhodný základ, který by snad fungoval vždy. Ale u Honoru navíc celek vyladili opravdu na výbornou. Foťák je rychlý, uživatelské prostředí vcelku příjemné, a tak se s ním dobře pracuje.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro

Ukázka rozsahu zoomu ve dne (širokoúhlý, hlavní, 3,5x optický a 10x digitální)

Podobně jako třeba u Samsungu Galaxy S22 Ultra oceňujeme dobře fungující stabilizaci u zoomu, na druhou stranu nám přijde, že třeba tady možná Honor může na špičkový fotomobil korejské značky maličko ztrácet: u zoomu za hranicí toho fyzického si někdy Samsung vede lépe z hlediska detailů. Dobré jsou snímky tak do desetinásobného přiblížení, které telefon v prostředí foťáku sám nabízí, dál už je to výrazně horší. Kde naopak stabilizace není ideální, je u hlavního fotoaparátu, zejména u focení a aktivním AI režimem. Projevuje se to třeba při focení v místnosti, kde si telefon prodlouží čas expozice, aby zachytil dostatek světla, ale stabilizace nezafunguje úplně tak, jak si možná přístroj myslí a výsledkem může být rozmazaný snímek.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro

Fotografie v interiéru, první tři za denního světla (širokoúhlý, hlavní a 3,5x zoom),další tři ve stejné sestavě večer za umělého osvětlení, poslední dvě s bleskem (zoom blesk používat neumí)

Podobně Honor Magic 5 Pro trochu na absolutní špičku ztrácí v noční fotografii: běžné snímky jsou parádní, ale na rozdíl od některých konkurentů telefon „nevytáhne“ obraz z téměř úplné tmy. A na focení noční oblohy tu jsou také lepší kandidáti. To jsou však asi malicherné detaily, běžné noční fotky jsou výborné, občas se zejména s využitím zoomu dostavuje trochu víc šumu.

Telefon má i celou řadu kreativních režimů, které přinášejí zajímavé možnosti. Za pozornost stojí třeba režim clony. Tu tradiční mechanickou proměnlivou přístroj nemá, ale díky ToF senzoru vlastně dovede simulovat její fungování a přizpůsobit zvolenému clonovému číslu hloubku ostrosti snímku. Chce to jen trochu praxe, protože výsledný efekt není na displeji při focení vždy zrovna ideálně vidět.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic 5 Pro

Makro a noční fotografie (širokoúhlý, hlavní a 3,5x zoom)

Skvělý je i režim Supermakro pro snímky z neuvěřitelné blízkosti. Nejenže vás dostane k danému objektu blíž než u většiny konkurentů, ale zároveň je praktičtější než automatické makro, které má většina soupeřů a které umí i Honor zapnout sám, když je aktivované focení s AI. To totiž funguje tak, že si telefon často sám přepíná objektivy zrovna podle toho, jak se mu to hodí a jak mu to vychází, jenže tím se někdy mění i barevnost snímků, kompozice a množství detailů. V Supermakru prostě Honor Magic5 Pro přepne na širokoúhlý foťák, který umí ostřit snad od centimetru a u něj si pak můžete „zoomovat“ až do dvojnásobného přiblížení. Telefon tak dělá výřez z celé plochy čipu, ale vzhledem k tomu, že standardně fotí na 12 megapixelů, a čip je padesátimegapixelový, detaily jsou pořád parádní. Škoda, že se tedy nedá přizoomovat i více.

A když už jsme zmínili tu změnu barevnosti, tak při přepínání mezi jednotlivými objektivy Honor Magic5 Pro celkovou atmosféru snímků zachovává také nadprůměrně dobře. Jinými slovy, barvy a další parametry se od sebe liší jen málo. Není to možná tak skvělé, jako u iPhonů, ale je to blízko.

Opravdovou specialitou telefonu je pak režim zachycení pohybu. Na to je tu speciální tlačítko vedle tlačítek pro zoom (ikona běžící postavičky), když ho stisknete, telefon vyhledává pohyb a fotí extrémní sérii snímků. Pohyb tak doslova zmrazí a vy si můžete vybrat jeho ideální fázi.

A jaká je výdrž baterie?

Je lehce nadprůměrná, a to stačí k tomu, abychom byli spokojeni. Jeden perný den zvládne telefon bez problémů, kdo se trochu uskromní, tomu Magic 5 Pro vydrží v pohodě i dva dny na jedno nabití. Tři ovšem čekat nemůžeme, na to kombinace baterie s kapacitou 5 100 mAh a silného hardwaru (Snapdragon 8 Gen 2) prostě nestačí.

Honor se také nežene za rekordní rychlostí nabíjení, byť oproti Samsungu, Applu nebo Googlu je na tom výrazně lépe. Ale maximální nabíjecí výkon 66 W po drátě nebo 50 W bezdrátově vlastně dnes pozdvižení nevzbudí. V praxi je však nabíjeni svižné, byť ne bleskurychlé. Opět to stačí k tomu, abychom byli spokojeni.

Mám si ho pořídit?

Honor Magic 5 Pro je opravdu povedený špičkový smartphone. Jeho displej, fotoaparát, i plynulé vyladění systému jsou doslova návykové a pokud vám jde zrovna o tyto oblasti, je Magic 5 Pro skvělou volbou. Nedostatky tu jsou, ale spíš kosmetické a budou problémem jak pro koho. Koupí tohoto kousku tedy neprohloupíte. Docela zajímavá je i cena, která je stanovena na 29 990 korun a dostanete za to telefon s 512 GB vnitřní paměti (slot na karty tu není).

U Samsungu Galaxy S23 Ultra dostanete polovinu a zaplatíte 33 499 korun, byť různé akční nabídky dovedou tuto cenu dramaticky snížit klidně i pod úroveň honoru. Verze s 512 GB paměti stojí oficiálně 37 999 korun, ale opět, teď je třeba v akci, která cenu sníží na úroveň nižší paměťové varianty. A to je přesně ta situace, ve které jsou čínské značky obecně v nevýhodě: když s malým příplatkem může zákazník získat telefon značky, kterou vnímá jako tradičnější nebo prestižnější, nejspíš zvolí právě ten. Je to dobře? Těžko říct, ale neuvažovat o Honoru Magic 5 Pro je možná trochu škoda.

Ale zpět ke konkurentům. Apple iPhone 14 Pro Max se 128 GB paměti teď vyjde na 30 990 korun (a zase problém pro Honor), za 512 GB už však zaplatíte přes 40 tisíc. Google Pixel 7 Pro u nás seženete už za 24 490 korun, ale nebude mít tolik výkonu jako honor a paradoxně jeho systém není ani tak plynulý. Čínské Xiaomi 13 Pro už zlevnilo na 27 499 korun, Vivo X90 Pro stojí 26 490, ale výbavou za úplnou špičkou zaostává. OnePlus 11 stojí necelých 24 tisíc, a i když na honor nemá v oblasti foťáku ani některých dalších, prostě to ukazuje, že volba prémiového smartphonu čínské značky není tak snadná, jak by se mohlo z pozitiv tohoto modelu zdát.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

Levná sluchátka v testu

Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

Vivo V40 SE 5G

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

Doplňkový fotografický set pro Xiaomi 14 Ultra

VIDEO Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

Výkonný mobil za obstojnou cenu oblečený v kůži. Test Poco X6 Pro

Poco X6 Pro

Model Poco X6 Pro zaujme především propojením stylu a vysokého výkonu. Telefon sice v nabídce této...

Výhodný supersmartphone, který se hodně chlubí. Test Honoru Magic6 Pro

Honor Magic6 Pro

Honor Magic6 Pro je špičkový smartphone bez jakýchkoli kompromisů ve výbavě. A Honor ho nabízí za...

Nejlevnější cesta, jak se celá rodina dostane k novému počítači Apple

24" iMac M3

Nejčastěji je vidíte na recepcích, v kancelářích, ordinacích..., tam kde je kladen důraz na čistou...

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

Bose Ultra Open Earbuds

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Huawei se snaží být soběstačný. Používá více čínských součástek

19. června 2024  7:02

Nejnovější supersmartphone od Huaweie obsahuje více čínských součástek, než tomu bylo v minulosti....

Tentokrát není černá verze vůbec nudná. Stačil k tomu zajímavý trik

19. června 2024

Ibiza (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Precizní zpracování, umělá inteligence, decentní a povedený design a také výbava, která nemá...

Důležitý restart čínské prémiové značky. Novinky mají co nabídnout

18. června 2024  17:36

Ibiza (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Oppo sice dlouhodobě patří mezi největší světové výrobce smartphonů, ale v Evropě je jeho...

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...