Novým vládcem žebříčku fotomobilů DxO Mark je smartphone Honor Magic 4 Ultimate. Telefon získal v testu DxO Mark 146 bodů, což je o dva více, než kolik má doposud vedoucí Huawei P50 Pro. Na rozdíl od Huawei však může Honor, který se od této čínské značky kvůli americkým embargům osamostatnil, mít plnohodnotný Android i se službami Google. Modelová řada Magic 4 rozhodně není jen nějakým dvojčetem některého z modelů Huawei, telefony jdou svou cestou a snaží se Honor představit jako samostatnou značku.
Proto je škoda, že Magic 4 Ultimate, který teď získal korunu krále fotomobilů, nejspíš u nás na trhu dostupný nebude. Honor totiž nedávno na veletrhu MWC v Barceloně představil pouze varianty Magic 4 a Magic 4 Pro, které by se na evropský trh dostat měly.
Verze Ultimate má ještě o trochu lepší výbavu, a Honor ji aktuálně představil zvlášť doma v Číně (kde paradoxně služby Googlu nehrají roli). O uvedení na zahraniční trhy slovo nepadlo. Na druhou stranu foťáky verzí Pro a Ultimate se neliší nijak dramaticky, alespoň v testované verzi modelu Ultimate. A ostatní výbava je v podstatě úplně shodná.
Žebříček fotomobilů DxO Mark146 – Honor Magic 4 Ultimate Hvězdičkou označené modely byly testovány podle starší metodiky |
Hlavní snímač je u obou telefonů shodný, padesátimegapixelový, s optickou stabilizací, velkou úhlopříčkou a světelností optiky f/1.6. I sestava teleobjektivu je stejná, snímač je 64megapixelový, opět stabilizovaný a s optikou o světelnosti f/3.5 a 3,5násobným přiblížením. Liší se jen širokoúhlý snímač, Magic 4 Ultimate má 64megapixelový čip a úhel záběru 126°, Magic 4 Pro má 50megapixelový čip a úhel záběru 122°. Oba telefony mají také ToF snímač.
Honor Magic 4 Ultimate má k tomu navíc ještě padesátimegapixelový snímač „rozšířeného spektra“, který má zachytávat obrazové informace ve spektru blízko tomu infračervenému, což má zlepšit čistotu snímků a jejich dynamický rozsah. Tento snímač však nebyl v testu DxO Mark v použitém firmwaru aktivní. To tedy znamená, že testovaný Magic 4 Ultimate se od 4 Pro liší skutečně jen širokoúhlým foťákem, zároveň pak platí, že má telefon ještě určitý potenciál ke zlepšení svého skóre v testu.
Honor Magic 4 Ultimate udává tón také v řadě jednotlivých disciplín testu DxO Mark. Nejvyšší skóre získal jak v oblasti fotografování (153 body), tak u zoomu (107 bodů), jen u videa se se 117 body musí sklonit před iPhonem 13 Pro Max (119 bodů). Co se focení týče, udává Magic 4 Ultimate tón u expozice nebo šumu, na absolutní špičku naopak trochu ztrácí u preview snímků na displeji, bohek efektu a artefaktech v obraze. Skóre je vždy na dohled špičce a celkově tak foťák z testu vychází nejlépe. U zoomu získal absolutní hodnocení jak teleobjektiv, tak ten širokoúhlý, oba jsou teď etalonem pro ostatní.
Při natáčení videa pak překvapí, že zatímco u focení udává Honor Magic 4 Ultimate svou expozicí tón, u videa naopak v této disciplíně ztrácí – nebýt toho, mohl i tady možná telefon dosáhnout na absolutně nejlepší skóre. Celkově si foťák odnáší z testu i výtečné slovní hodnocení. DxO Mark chválí skvělou expozici a dynamický rozsah snímků, dobré detaily při zoomu, kvalitní noční snímky nebo obecně nízké množství šumu. Nedostatky jsou jen drobné a většina uživatelů je nejspíš ani nezaznamená, DxO Mark kritizuje horší kontrast v některých HDR scénách, ojedinělou ztrátu detailů ve stínech, některé drobné vady obrazu, nebo nedokonalosti ve videu.
Většina těchto vlastností by pak vzhledem k podobnostem ve výbavě měla platit i pro Honor Magic 4 Pro, který se na náš trh chystá. Jsme tedy zvědavi a těšíme se, až si tento smartphone detailněji vyzkoušíme a až budeme mít možnost foťák porovnat s fotomobily, které jsou skutečně dostupné u nás, nebo u nás dávají smysl. Na prvních čtyřech místech žebříčku DxO Mark jsou totiž dva telefony Huawei, které trpí pod americkými sankcemi, Xiaomi Mi 11 Ultra, které se u nás prodávalo jen krátce a teď tedy Honor, který k nám nejspíš nedorazí. Teprve na pátém a šestém místě najdeme iPhony 13 Pro a Pro Max.