Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umí toho spoustu, ale málo z toho pořádně. Test Honoru 50 Lite

  1:08
První levnější mobil od značky Honor po jejím návratu na globální trhy vyvolává spíše rozpačité pocity. V některých ohledech se sice smartphone umí zalíbit, ovšem v jiných vás znatelně zklame.
Honor 50 Lite

Honor 50 Lite | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Honor od svého návratu na trh dělá vše pro to, aby se co nejdříve vrátil do svého původního tempa. Nejprve se vytasil s modelem vyšší střední třídy, jehož hlavní výhoda byla však v tom, že přemohl alespoň svého bývalého sourozence z Huaweie. Nyní to výrobce zkouší tam, kde byl v minulosti hodně sebejistý: v běžné střední třídě.

Bohužel, za tu relativně krátkou dobu, kdy byl mimo dění, se situace právě v této kategorii celkem rapidně změnila. Velkými rybami tu jsou teď Xiaomi (potažmo Poco) s Realme a návrat bývalého matadora jistě nevítají s nadšením. Naopak ukazují, že se musí pořádně snažit, aby se jim vyrovnal. Honor to tedy zkouší právě s modelem 50 Lite a musíme bohužel konstatovat, že je to zatím jen takové rozpačité testování vody. Pojďme si každopádně telefon prohlédnout podrobněji.

Bude se mi telefon líbit?

Honor 50 Lite svým designem nevychází z lepší „padesátky“, nýbrž se inspiruje spíše top modelem Magic 3, který ovšem na český trh nakonec vůbec nedorazil. Patrné je to zejména zadní sestavou fotoaparátů, které jsou umístěny ve středové části v jednom velkém kruhovém modulu. Přes záda se pak vertikálně táhne jeden „sportovní“ pruh, další obepíná samotný modul s fotoaparáty.

Telefon má lesklá záda, na kterých si otisků prstů určitě všimnete, byť to není tak hrozné jako u jiných modelů s touto povrchovou úpravou. Telefon je i přes využití převážně plastů spíše těžší, hmotnost je 192 gramy. Kvůli většímu displeji (byť s opravdu malými rámečky) je také celkově větší, nejspíše to nebude nic pro příznivce kompaktních modelů: 161,8 x 74,7 x 8,5 mm.

Honor 50 Lite
Honor 50 Lite

Telefon jinak padne do ruky dobře, díky zaobleným zádům se drží pohodlně. Povšimnout si lze také neobvykle umístěného reproduktoru pro telefonní hovory v horním rámečku, ovšem funguje zcela normálně, na kvalitu zvuku to nemá žádný vliv. Na těle telefonu dále najdete boční čtečku otisků prstů (v tlačítku aktivace displeje) a dva konektory: USB-C a sluchátkový jack.

Je displej něčím výjimečný?

V jedné věci se honor na první pohled umí opravdu zalíbit. Je to displej, který má na tuto cenovou kategorii až nezvykle tenké rámečky okolo, respektive hlavně na bocích a nad displejem. Brada pod ním je však také velice úzká.

Výrobci přitom od tohoto trendu ztenčování rámečků před nějakou dobou upustili, jelikož už zkrátka pomalu nebylo co zmenšovat, a pokud ano, tak už by se vystavovali riziku náhodných dotyků po stranách obrazovky při držení v ruce. Po vyzkoušení telefonu můžeme ovšem potvrdit, že se zde nic takového neděje, tedy alespoň pokud se o to cíleně nepokoušíte.

Honor 50 Lite

Obrazovka má jinak 6,7palcovou úhlopříčku a rozlišení 1 080 x 2 376 pixelů. Panel je typu IPS, což trochu zamrzí, ovšem ještě více nás však mrzí absence rychlejší obnovovací frekvence. V době, kdy už se pomalu, ale jistě dostává i do levných telefonů, je její absence zde už poměrně znatelnou vadou na kráse. Kvůli tenkým rámečkům musel také výrobce zvětšit průstřel, aby se sem vedle čelního fotoaparátu vešel také další pomocný senzor. I to trochu na kráse displeji zase ubírá.

Co výbava a výkon?

Přehled trápení pokračuje i v hardwarové výbavě telefonu. Jeho srdcem je totiž obyčejnější procesor Snapdragon 662, který můžete najít u telefonů nižší třídy. Tedy, ne že by to byla nějaká čipová „plečka“, ovšem v nabídce moderních procesorů od Qualcommu je to jedno z těch nejlevnějších řešení a níž už v podstatě jde jít jen do „výprodejových“ čipů od MediaTeku.

Výrobce se slabší čip snaží dohnat alespoň slušnou kapacitou operační paměti, byť 6 GB už také dnes není nic, z čeho by zájemcům o střední třídu padala čelist. Úložiště pro data má pak kapacitu 128 GB, což je takový slušný standard na danou cenovou třídu, ovšem i tady přichází jeden velký háček: chybí podpora paměťových karet. To v dané cenové kategorii stále ještě moc normální není (byť se o to někteří konkurenti snaží) a spoustu uživatelů to může i odradit.

Honor 50 Lite
Honor 50 Lite

Vzhledem k výše zmíněnému procesoru nečekejte ani podporu 5G sítí, což jsme ovšem ani od telefonu neočekávali. Užijete si alespoň bezkontaktní placení pomocí NFC, nechybí pak samozřejmě ani wi-fi či Bluetooth 5.0. Fyzické konektory jsme zmínili výše, ovšem pokud bychom si mohli vybrat, tak raději obětujeme sluchátkový jack výměnou za podporu paměťových karet.

Pokud jste si to ještě nestihli zapamatovat, tak Honor už má opět přístup k běžné verzi operačního systému Android 11 se všemi jeho příslušnými výhodami a službami. Vrátil se tak do roku 2019, těsně před obchodní válku se Spojenými státy, kdy jsme Google u modelů Honor brali jako samozřejmost. Jen tedy grafické rozhraní je tu už vlastní výroby, Magic UI 4.2, které však do velké míry připomíná EMUI od Huaweie.

Zatímco u dražšího sourozence, Honoru 50, jsme chválili celkem čistý systém, jeho Lite verze k vám už tak čistá nedorazí. Mohlo by to sice být i horší, ale i tak vás čeká po prvotním nastavení aplikační čistka. Vedle nástrojů od Honoru (tipy, komunitní aplikace, obchod s dalšími zařízeními značky) tu totiž najdete navíc také správce telefonu, mezinárodní jízdní řády, službu Trip.com, Booking.com, sociální síť TikTok a dvojici her.

Co baterie telefonu?

Zde přichází celkem silná stránka tohoto telefonu. Ale opět jen jak se to vezme. Kapacita baterie je sice dobrá, ale nijak zázračná: 4 300 mAh. S výdrží pomůže jak slabší procesor, tak i běžná 60Hz obnovovací frekvence displeje, ovšem i tak je to v principu telefon s výdrží jednoho až dvou dní v závislosti na používání.

Obsah balení

Co je ovšem výhodou, to je opravdu rychlé 66W nabíjení. Příslušnou nabíječku najdete samozřejmě v balení. Za pět minut na nabíječce už máte zpět asi 13 procent kapacity baterie, za deset minut pak už přes 30 procent kapacity. Půlhodina už stačí na nabití 75 procent a hotovo je za necelých 50 minut. Za to si Honor zaslouží pochvalu.

Jak Honor 50 Lite fotí?

Ačkoliv sám výrobce přikládá fotoaparátu u tohoto telefonu zásadní váhu, v principu je velice průměrný. Chlubí se například čtyřmi zadními senzory, ovšem v praxi budete používat pouze dva – hlavní a širokoúhlý. Zbylé jsou v podstatě už jenom do počtu.

Fotografie pořízená smartphonem Honor 50 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor 50 Lite

Hlavní roli má každopádně 64Mpix senzor (v základu fotí v 16Mpix rozlišení skládáním sousedních pixelů) se světelností f/1,9, k focení pak také využijete 8Mpix širokoúhlý snímač, jehož úhel záběru je 120 stupňů. Následuje zmíněná dvojice 2Mpix fotoaparátů které, mají sloužit k zlepšení portrétních snímků a k makro fotografii.

Fotografie pořízená smartphonem Honor 50 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor 50 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor 50 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor 50 Lite

Fotografie pořízené hlavním fotoaparátem vyniknou stejně jako u mnoha jiných telefonů v této cenové kategorii hlavně za příznivého světla. Při focení v plném rozlišení 64 Mpix z nich vymáčknete i nějaký ten detail, jinak bychom ovšem fotografie spíše nedoporučovali ořezávat. I zpracování barev není na úplně nejlepší úrovni, rozdíly pocítíte třeba i v porovnání se širokoúhlým snímačem, který se snaží o lepší kontrast.

Fotografie pořízená smartphonem Honor 50 Lite
Fotografie pořízená smartphonem Honor 50 Lite

Ani širokoúhlý snímač však není žádný přeborník, naopak je to stejně jako hlavní fotoaparát, zkrátka takový průměr. Rovněž zafunguje hlavně za jasného denního světla, v noci na něj raději rovnou zapomeňte. Telefon se navíc moc neprosadí ani videem, jelikož jeho horní limit možností je maximálně 1080p rozlišení při 30 snímcích za sekundu. A to už je na dnešní poměry opravdu slabota.

Mám si Honor 50 Lite pořídit?

S cenou 6 499 korun za jedinou dostupnou 6/128GB variantu se nedá Honor 50 Lite moc chválit. Ano, má celkem poutavě minimalistické rámečky okolo displeje a jeho nabíjení je velice rychlé, ovšem to je asi tak všechno, co se dá na něm pochválit. Jeho fotoaparát je průměrný, kapacita baterie také a zbytek už je jen přehlídka podprůměrnosti: slabý procesor, chybějící rozšíření paměti, displej bez rychlé obnovovací frekvence.

Můžeme celkem s jistotou prohlásit, že model 50 Lite opravdu nestačí k tomu, aby se Honor vrátil mezi krále střední třídy. V současnosti ho totiž pořád válcuje konkurence typu Poco X3 Pro, který za stejné peníze nabídne výrazně silnější procesor, větší baterii, 120Hz displej a v podstatě stejný fotoaparát. Nebo Motorola G60, která za pětistovku méně nabídne obrovskou baterii, 120Hz displej či lepší procesor.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Napálili jsme se na Aliexpressu, abyste vy už nemuseli.

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Dva displeje, nebo jeden ohebný? Test nejzajímavějších notebooků na trhu

Asus Zenbook Duo (2024) a Lenovo ThinkPad X1 Fold 16

Jeden nabídne dvě plnohodnotné obrazovky, druhý jeden velký ohebný displej. Oba jsou kompaktní a...

Kompaktní mobil s parádním fotoaparátem od Leiky. Test Xiaomi 14

Xiaomi 14

Pokud hledáte menší smartphone s výbornou výbavou a operačním systémem Android, bude vás nejspíš...

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

Bose Ultra Open Earbuds

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Tu a tam lepší, v jádru pořád stejný. Test Samsungu Galaxy S24+

Samsung Galaxy S24+

Prostřední model z nové rodiny modelů S24 od Samsungu nám i letos předvedl, že i ze stínu svého...

Dál se zlepšuje a vzdaluje střední třídě. Test Xiaomi Redmi Note 13 Pro+

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+

Maximální výbavu z celé řady Redmi Note 13 jako obvykle dostal model s přívlastkem Pro+. Letos...

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...