Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 28. února 2020 Lumír

Hit letošního léta. Recenze dotykového Samsungu Star za 4000 korun

aktualizováno 
Nový Samsung Star s dotykovým displejem boduje zejména nízkou cenou, která z něj činí jeden z nejlevnějších mobilů své kategorie na našem trhu. Přesto toho "hvězda" nabízí ve své výbavě docela dost, včetně příkladného zpracování a ovládání.

Nejlevnější dotykový Samsung sice neoplývá stejně bohatou výbavou jako většina dotykových mobilů na trhu, na druhou stranu je výrazně levnější, a navíc se svými rozměry příliš neliší od běžného mobilu. Ve výbavě chybí wi-fi, 3G a GPS. S ohledem na prodejní cenu 4000 korun se však snadno dají přimhouřit obě oči.

Samsung jako jeden z prvních výrobců zachytil současný trend mobilů s dotykovým displejem a v současné době má v této kategorii jednu z nejširších nabídek. V nabídce Samsungu nalezneme s dotykovým displejem jak smartphony s operačními systémy Symbian, Windows Mobile nebo Android, tak běžné mobily s uživatelským prostředím TouchWiz. 


Katalog mobilů:

Samsung S5230 Samsung S5600 LG KP500
Testovaný Samsung S5230 Star v Katalogu mobilů. Uprostřed lépe vybavený sourozenec Samsung S5600 Preston a vpravo konkurence od LG v podobě modelu KP500 Cookie.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika

Základní mobil s dotykovým displejem od Samsungu, který je dostupný za nízkou cenu.


Samsung si od svého nejlevnějšího "dotykáče" hodně slibuje. Očekává totiž, že letos prodá 10 milionů kusů tohoto modelu. A očekávaní to, zdá se, nejsou přehnaná. Nejenže zájem po dotykových mobilech stále stoupá, navíc první prodejní výsledky jsou nadmíru optimistické. 

Nejlevnější dotykový Samsung boduje povedeným uživatelským prostředím a snadným ovládáním. Výbava telefonu sice není vyčerpávající, přesto v ní nechybí nic podstatného pro danou cenovou kategorii.

Design – lacině nevypadám

U mobilů s velkým dotykovým displejem nelze vymýšlet přílišné designerské extravagance. Nový Samsung není výjimkou, a přestože vypadá poměrně nenápadně, rozhodně nelze jeho vzhled označit jako neelegantní. Dotyková novinka také nepůsobí dojmem, že se na ní příliš šetřilo.

Samsung S5230 Star

Čelo telefonu vedle rozměrného displeje nabízí oživení v podobě tří tlačítek umístěných ve spodní části. Nad displejem nalezneme logo výrobce a elegantně zakrytovaný reproduktor. Čelo telefonu obepíná kovový rámeček. Na zádech telefonu, která jsou tvořená jednolitým krytem baterie s protiskluzovou ochranou, je jediným ozvláštňujícím prvkem čočka fotoaparátu zasazená ve stříbrném rámečku.

Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star

Samsung Star je poměrně malý mobil, jeden z nejmenších s dotykovým displejem, jaký nalezneme na našem trhu. Rozměry telefonu jsou na výšku 104 milimetrů, na šířku 53 milimetrů a tloušťka nového Samsungu je pouze 11,9 milimetru. Spolu s kompaktními rozměry jde ruku v ruce i nízká hmotnost 92 gramů.

Samsung S5230 Star

Zpracování telefonu je na výborné úrovni, vše je přesně slícované a plastový kryt baterie nepovrzává ani nevykazuje jakoukoliv vůli. Model S5230 se vyrábí ve čtyřech barevných provedeních: černé, bílé, fialové a růžové. Na našem trhu se pravděpodobně setkáme s černým, bílým a růžovým provedením.

Displej – slušný standard

Dotykový displej Samsungu Star má rozlišení 240 x 400 obrazových bodů. To není příliš velké rozlišení, pro méně náročné zákazníky ale bohatě dostačuje. Displej je typu TFT, dokáže zobrazit 262 000 barev a má úhlopříčku tři palce.

Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí

Zobrazovací schopnosti displeje jsou na solidní úrovni, displej je docela dobře čitelný i na přímém slunci. Na plochu displeje můžeme uložit libovolnou tapetu (pro všechny tři plochy základního zobrazení najednou), barevná provedení menu telefonu jsou k dispozici dvě.

Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star

Pod ikonami hlavního menu i dalších záložek může být zobrazena libovolná tapeta. Popisky v menu telefonu mohou být vyobrazeny v jednom ze tří druhů fontu písma. Jas displeje pak lze nastavit v pěti krocích.  

Baterie – výdrž překvapí

Testovaný telefon používá Li-Ion baterii s kapacitou 1000 mAh. Ta podle výrobce zaručuje výdrž v pohotovostním stavu až 600 hodin, tedy 25 dní. Této hodnoty se nám v testu dosáhnout nepodařilo, i tak lze námi naměřenou výdrž pět dní bez vypínání na noc označit za dobrou. Při testu jsme používali téměř všechny funkce telefonu včetně častého poslechu hudby jak z přehrávače, tak z rádia. Výrobce udává hovorový čas až 10 hodin.

Samsung S5230 Star

Ovládání – vylepšené ovládání

Uživatelské prostředí TouchWiz je na trhu už nějaký pátek. U novinky Star však prošel několika inovacemi. Nejedná se ovšem o nové uživatelské prostředí TouchWiz 2.0, které nabízí nedávno testovaný špičkový model S8000 Jet.

Inovace u Samsungu Star spočívá v možnosti mít tři samostatné plochy v základním zobrazení, mezi kterými se přechází přejetím prstu zleva doprava nebo obráceně. Toto řešení má výhodu v tom, že na každé obrazovce můžeme mít zobrazeny různé widgety, které se na plochu displeje přesouvají z postranní lišty. V základním zobrazení již tedy není chaos s několika aktivovanými widgety na sobě.

Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star

Widgety zastupují zkratky k téměř všem zásadním funkcím telefonu, stejně jako slouží pro různé internetové služby. Další widgety je možné stáhnout z internetu. Hlavní menu telefonu dostalo vylepšení v podobě záložky s nejpoužívanějšími funkcemi. Záložka má tři stránky a jedna je vyhrazena funkcím pro komunikaci, druhá pro nástroje a třetí pro "moje" položky.

Samsung S5230 Star

Ocenit musíme vylepšenou odezvu telefonu na dotyk prstu (dotykové pero se nepoužívá), která oproti prvním dotykovým Samsungům přináší bezproblémové ovládání. V seznamech se listuje komfortně, stejně jako nečiní problémy potvrzování položek na jeden dotek.

Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí

Psát na displeji můžeme buď na klasické klávesnici v rozložení 3 x 4, známém z běžných mobilních telefonů, nebo stačí telefon natočit na bok a zobrazení se samo přepne do horizontálního. Potom je k dispozici pohodlná QWERTY klávesnice, na které jsme psali bez překlepů. K dispozici je i psaní pomocí rukou psaného písma, to je ale dost nepřesné. Komfort ovládání vylepšuje možnost zavibrování po dotyku na položky na displeji.

Samsung S5230 Star

Hardwarových ovladačů má testovaný Samsung jen několik. Pod displejem nechybí dvě tradiční tlačítka pro přijetí a ukončení hovoru a mezi nimi se nachází tlačítko určené pro návrat v menu. Na levém boku je dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a na pravém potom najdeme spoušť fotoaparátu a zámek telefonu.

Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star

Odemknout telefon můžeme nejen podržením zmiňovaného zámku, ale také podržením ikony na displeji. Nový Samsung také umožňuje telefon odemknout napsáním znaku prstem na dotykovém displeji. Po tomto odemčení lze nastavit, zda se má rovnou spustit vybraná aplikace nebo se má vytočit vybrané číslo.

Telefonování – až 2000 kontaktů

Testovaný dotykový Samsung má více než dostatečnou kapacitu telefonního seznamu, který dokáže uložit až dvě tisícovky kontaktů. Jednotlivé kontakty mohou mít přiřazeny naprosto vyčerpávající informace včetně adres, narozenin nebo poznámky.

Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí

Každý kontakt může mít nejen vlastní vyzvánění ve formátu MP3, ale také vlastní styl vibrací. Nechybí možnost přidat specifické upozornění na došlou zprávu pro každý kontakt zvlášť. Ke kontaktu je možné také přidávat fotografie nebo obrázky. A pro kontakty s přiřazenými fotografiemi je připraveno přehledné karuselové menu.

V telefonním seznamu se pohodlně listuje pomocí prstu (využít lze i postranní regulátor hlasitosti), případně je k dispozici posuvník, podle kterého lze vyhledávat podle prvních písmen abecedy. Kontakty lze vyhledat i pomocí přímého zadání jména. Tímto způsobem však nelze vyhledávat kontakty postupným zadáváním znaků, ale pouze napsáním požadovaných písmen a následným vyhledáním.

Samsung S5230 Star

Novinka od Samsungu podporuje všechna čtyři pásma GSM a tak se s ní dovoláme téměř po celém světě. Kvalita reprodukce hovoru je na slušné úrovni, stejně tak musíme ocenit dostatečně hlasitý odposlech.

Specialitou Samsungu je funkce falešný hovor, pomocí které lze v případě ohrožení simulovat příchozí hovor. Aby působil falešný hovor věrohodně, je možné nahrát hlasový záznam simulující volající protistranu.

 Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star Samsung S5230 Star

Zprávy – SMS, MMS i e-mail

Jak už bylo uvedeno, psaní na dotykovém displeji nového Samsungu Star nečiní problémy a tak lze telefon využít i k čilé komunikaci pomocí SMS zpráv. Při psaní na výšku na malé klávesnici i při psaní v horizontálním rozložení s QWERTY klávesnicí můžeme využít prediktivní slovník T9, který v okénku nabízí možná slova pro dokončení.

Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí

S "tédevítkou" píše testovaný Samsung slova bez diakritiky a nechybí odpočítávání znaků z celkového počtu 2295. Telefon má dostatečnou paměť pro 500 textových zpráv. Stejně jako další nové Samsungy i nový model Star má v nabídce takzvanou SOS zprávu, kterou lze odeslat při případném ohrožení. Zprávy lze mazat podle složek a k dispozici jsou doručenky.

Samsung S5230 Star

Při psaní zpráv MMS je možné přímo z editoru pořizovat fotografie, videa nebo zvukové nahrávky. Zprávy MMS mohou mít až 300 KB. E-maily umožňují automatické vložení vizitky nebo podpisu. E-maily mohou mít maximální velikost 5 MB a mohou se automaticky stahovat v zadaných časových intervalech. Nabízí se i blokování nevhodných adres a předmětů.

Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí

Další funkce – na internet bez 3G

Žádný lépe vybavený mobil se už dnes neobejde bez kvalitního hudebního přehrávače a testovaný Samsung není výjimkou. Pouze škoda, že chybí konektor 3,5 milimetru pro připojení klasických sluchátek. Klasická sluchátka k telefonu připojíme pouze přes redukci. Hudební přednes, i s dodávanými sluchátky, je ale na dobré úrovni.

Hudební přehrávač dokáže hrát na pozadí a k dispozici je zobrazení obrázku alba přiřazeného k MP3 skladbě. Nechybí náhodný výběr a opakování, stejně jako vyhledávání skladby podle různých kritérií: interpret, album, žánr, skladatel. K dispozici je výběr nejčastěji přehrávaných skladeb a možnost vytvoření playlistu.

Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí

V telefonu najdeme i FM rádio s RDS a funkci, která dokáže rozpoznat, jaká skladba právě hraje. Videopřehrávač dokáže přehrávat videa ve formátech MPEG4, H263, H264 a WMV v horizontálním zobrazení přes celý displej. Telefon podporuje Javu a předinstalováno je několik her. Java aplikace můžeme minimalizovat na pozadí.

Samsung S5230 Star

Organizační složku zastupuje přehledný kalendář s měsíčním, týdenním a denním náhledem. Výbava zahrnuje i poznámkový blok, úkolovník, světový čas, převodník a jednoduchou kalkulačku. Hlasový záznamník doplňují stopky, budík a časovač. Ve výbavě najdeme i prohlížeč kancelářských dokumentů.

 Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředíSamsung S5230 Star uživatelské prostředí

Připojit telefon k počítači lze přes Bluetooth 2.1 (podporuje stereofonní sluchátka) nebo přes datový kabel (USB 2.0; Mass storage). Vestavěnou paměť s kapacitou 80 MB můžeme zvětšit pomocí paměťových karet formátu microSDHC až o 8 GB. Paměťové karty se však vkládají pod baterii a tak je nutné telefon vždy vypnout.

Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí

Slabinou Samsungu Star je absence podpory sítí třetí generace. Přesto dotyková novinka nabízí několik internetových služeb, jejichž využití ale přes EDGE třídy 10 není zrovna nejkomfortnější. Připojení na internet přes wi-fi totiž také chybí. Internetový prohlížeč nenabízí příliš komfortní brouzdání, navíc jeho ovládání není příliš přesné. Výhodou je možnost zobrazení stránky přes celý displej – i na šířku. Využít lze i čtečku RSS.

Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí Samsung S5230 Star uživatelské prostředí

Dále telefon nabízí přístup na komunitní servery MySpace, Facebook a Friendster. Nechybí vyhledávač Google a přístup na Gmail. Ve výbavě je i aplikace Google Maps. Ta využívá určení polohy podle BTS, vestavěná satelitní navigace chybí. K dispozici je i možnost nahrávat pořízené fotografie na servery Picasa, Flickr a Photobucket. Telefon také umožňuje sledování videí z portálu YouTube.

Samsung S5230 Star

Fotoaparát – na momentky postačí

Samsung Star je vybaven 3,2 megapixelovým fotoaparátem. Jelikož ale fotoaparát postrádá automatické ostření, nemají pořízené snímky příliš vysokou kvalitu. Na běžné momentky ale fotoaparát postačí. Pokud je tedy nebudete chtít pořizovat v noci. Novinka nemá blesk.

Samsung S5230 Star foto Samsung S5230 Star foto Samsung S5230 Star foto

Fotoaparát umožňuje pořizovat panoramatické snímky a nechybí samospoušť. Nastavit lze jas a vyvážení bílé. K dispozici jsou i rámečky. Nabízí se několik barevných efektů a zvuk spouště můžeme zcela vypnout. Videonahrávky se hodí tak pouze do MMS zpráv, lze je totiž nahrávat maximálně v rozlišení 320 x 240 obrazových bodů.

Sečteno podtrženo

Samsung S5230 Star je základní mobil s dotykovým displejem. Tak na něj také musíme pohlížet. Oproti zavedeným etalonům kategorie mobilů s dotykovým displejem několik podstatných funkcí chybí, za výrazný nedostatek lze označit hlavně absenci podpory sítí 3G nebo integrované wi-fi.

Přes svoji nízkou cenu toho ale nový Samsung nabízí docela hodně. Pochválit musíme integraci internetových služeb a povedený hudební přehrávač. Také videopřehrávač odvede svoji práci. K organizační složce telefonu nemáme výhrady, fotoaparát by ale mohl být kvalitnější.

Samsungu se u nového modelu podařilo odladit uživatelské prostředí, které je přehledné a nabízí i dostatečný komfort. Systém s widgety na ploše displeje je šikovný, navíc jsou k dispozici tři plochy zobrazení v pohotovostním stavu.

Za cenu pod 4000 korun se jedná v případě Samsungu Star o výhodnou nabídku pro ty, kteří touží mít mobil s dotykovým displejem a vybavenější smartphony jsou pro ně příliš drahé nebo zbytečně komplikované. Za podobnou cenu lze na našem trhu koupit pouze méně povedené (hlavně co se ovládání týče) konkurenční LG KP500 Cookie.

Proč koupit?

 • cena 
 • ovládání
 • rozměry
 • zpracování 
 • výdrž 

Proč nekoupit?

 • chybí podpora 3G
 • průměrný fotoaparát 
 • chybí wi-fi
 • chybí GPS navigace

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

4000 Kč 

Autor:
 • Nejčtenější

Samsung zasypal své telefony po celém světě podivnou notifikací

Pokud vám na telefon značky Samsung také dorazila podivná notifikace s číslem 1, nejste sami. Samsung patrně omylem...

Letadlo muselo nouzově přistát kvůli mobilu zaseknutému v sedačce

Posádka Boeingu 777-200 společnosti British Airways musela předminulý týden řešit neobvyklou situaci. Při letu na...

Facebook zakázal spot českého výrobce. Je v něm příliš nahoty, tvrdí

Cílem reklamy je zaujmout. Někdy postačí chytlavá hudba, jindy cílovou skupinu zasáhne silný příběh. Trefou do černého...

Hypermoderní smartphone nás vrací do mobilního retra

Samsung na trh vrací formát mobilu, který je už dobrých deset let zapomenut. Aby však mohl takový telefon v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chytré hodinky od Honoru zastíní prakticky identický model Huaweie

Segment značkových chytrých hodinek není zdaleka tak pestrý jako u smartphonů, ovšem i tak je nutné brát na vědomí...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

 • Další z rubriky

Exkluzivita Nokie končí, pomoc fotografické firmy získává i Sony

Mobilní telefony Sony se mohou při vylepšování svých fotoaparátů nově spolehnout i na podporu věhlasné společnosti...

Huawei ukázal ohebný mobil. Bude i v Česku, ale cena je astronomická

Huawei na akci v Barceloně ukázal skládací smartphone Mate Xs. Označit ho za úplnou novinku však nemůžeme, je to spíš...

Jeden z nejdůležitějších letošních smartphonů se ukáže v Paříži

Konec spekulacím. Sám nejvyšší šéf mobilní divize Huaweie na prezentaci v Barceloně prozradil, kdy bude premiéra...

Špičkový tablet Huaweie vypadá skvěle a je v několika ohledech výjimečný

Huawei v Barceloně představil i nový tablet MatePad Pro. Skvěle vybavený přístroj ale nebude levný. Základní varianta...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...