Hisense prototyp smartphonu s e-ink displejem

Hisense prototyp smartphonu s e-ink displejem | foto: Mobil.iDNES.cz

Slepá ulička. Zcela nový displej je v mobilu nepoužitelný

  • 18
Las Vegas (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) - Čínský výrobce elektroniky Hisense nepatří mezi velké producenty mobilů. Ale docela často se pokouší o něco neobvyklého. V poslední době experimentuje s e-ink displeji. Ovšem v mobilech to nedává moc smysl.

Displej s elektronickým inkoustem není nic převratného, už dlouho se používá v elektronických čtečkách knih. Pro ty je skvělou volbou, je dobře čitelný i na slunci, energeticky úsporný a pro text v knihách je černobílé provedení ideální. 

Jenže Hisense se pokouší tento typ displeje uplatnit i v mobilech. Už před dvěma lety ukázal první model, který měl na jedné straně běžnou barevnou obrazovku a na zádech displej s elektronickým inkoustem. Sice to ani v tomto případě nebyla převratná novinka, ruská společnost Yota stejný koncept přinesla ještě o pět let dříve, ale řekněme, že to ještě dává smysl a funguje to. Pro běžné použití je tu přední běžný displej, ten zadní pak funguje buď v nouzi při slabé baterii nebo jako čtečka knih integrovaná do mobilu. Hit to není, ale dejme tomu, že okrajově taková koncepce má na trhu místo.

Jenže u Hisense šli ještě dál a na letošním CESu jsme si mohli vyzkoušet jejich první smartphone osazený jen e-ink displejem. Model A5 sice funguje, ale používat by ho chtěl málokdo. Tedy spíš asi jen někdo, kdo má neutuchající trpělivost.

Hisense A5 jsme vám představili v samostatném článku. Takže jen v krátkosti, displej s elektronickým inkoustem je extrémně pomalý ze své podstaty. Což velmi omezuje používání smartphonu. Model A5 má sice všechny běžné funkce, ale v praxi je to tak nouzovka na zavolání. Vše ostatní trvá tak dlouho a dochází k tolika překlepům – protože i trpělivý uživatel je mnohem rychlejší než překreslení displeje.

Dodejme, že telefon měl být levný, podle prvotních informací se jeho cena měla vejít pod 100 dolarů, tedy asi okolo 2 300 korun. Jenže reálně ho lze koupit jen na velmi omezeném počtu internetových obchodů a cena je více než dvojnásobná oproti té předpokládané či avizované. Takže ani spořílci nemají důvod si něco takového pořizovat.

Barevná revoluce. Čtečky elektronických knih už nebudou jen šedé

To, že displej s elektronickým displejem se pro mobily nehodí, si jistě u Hisense museli sami ověřit. Jenže asi to vidí jinak, nebo se neradi vzdávají. A tak na letošním veletrhu CES ukázali prototyp vylepšeného e-ink displeje. A to displeje barevného!

Pokud však očekáváte něco převratného, budete asi zklamáni. Displej sice barevný je a lze to i poznat, ač sytost a kontrast barev je pod úrovní prvních barevných displejů v mobilech před dvaceti lety. A rychlost odezvy? Ta se nemění, je to prostě e-ink displej a ten rychlý nebude.

Vystavený model nenesl žádné konkrétní označení, zatím je to prototyp. Ale pravděpodobně vycházel z výše uvedeného modelu A5. Rozdíl v použití mezi ním a A5 byl prakticky nulový. Ano, displej je barevný, ale třeba u obrazu fotoaparátu to ani moc poznat nešlo.

Značka modely s e-ink displejem označuje jako čtenářské smartphony. Ano, pro elektronické knihy jsou displeje s elektronickým inkoustem ideální. Ale proč si pořizovat takový mobil, moc nechápeme. A když už, tak Hisense A6L, který kombinuje normální a e-ink displej, dává mnohem větší smysl.