Greenpeace: iPhone obsahuje toxické látky, Jobs sliby nesplnil

aktualizováno 
Podle vědeckých testů, které si nechala vypracovat organizace Greenpeace, obsahuje nový iPhone firmy Apple nebezpečné materiály a chemické látky. Apple přitom již před časem sliboval, že jeho produkty budou v budoucnu k životnímu prostředí šetrnější.

iPhone obsahuje dle Greenpeace toxické látky... | foto: Koláž Mobil iDNES.czMobil.iDNES.cz

Nezávislá laboratoř otestovala 18 vnitřních i vnějších součástek iPhonu. Analýza potvrdila výskyt bromovaných látek(1) v polovině vzorků. Například v obvodu antény kultovního telefonu představovaly tyto látky až 10% celkové hmotnosti použitých materiálů.

Za problematický byl označen i plastový (PVC) potah sluchátkových kabelů, který obsahuje 1.5% toxických esterů kyseliny ftalové nazývaných ftaláty(2). Některé z nich jsou dle Dr. Davida Santilla, koordinátora projektu, klasifikovány kvůli své schopnosti narušovat pohlavní vývoj savců jako toxické pro reprodukci 2. stupně.

"Jejich použití je zakázáno ve všech hračkách a dalších předmětech pro děti prodávaných v Evropě, zatímco v mobilních telefonech se používat mohou. Apple by měl přestat tyto látky používat ve všech svých výrobcích," dodal David Santillo z výzkumné laboratoře Greenpeace.

Při analýze iPhonu se také zjistilo, že baterie byla neobvyklým způsobem přilepena a přiletována k telefonu. To ztěžuje její výměnu a oddělení pro recyklaci a je jen dalším zátěží při likvidaci elektronického odpadu.

Apple neplní dle Greenpeace sliby

Pohled do útrob iPhonu přináší studie Greenpeace, jejíž plné znění můžete nalézt na stránkách organizace. Jde o první test výrobku Apple od květnového závazku Steva Jobse, ředitele společnosti, že Apple "zezelená" a bude na trh uvádět výrobky šetrnější k životnímu prostředí.

Podle testů však Jobs svá slova neplní. Je to již potřetí od roku 2006, kdy Greenpeace otestovalo výrobek firmy Apple. Podobné analýzy iPodu Nano a MacBooku Pro taktéž odhalily přítomnost nebezpečných látek. Od září loňského roku se však společnost podstatně zlepšila.

Apple poprvé uvedl iPhone na trh v červnu 2007. Nález nebezpečných látek naznačuje, že společnost selhává při plnění závazku odstranit veškeré použití bromovaných sloučenin a PVC do konce roku 2008.

„Steve Jobs promeškal šanci, aby byl iPhone prvním krokem k ozelenění všech produktů Apple," řekla Zeina Alhajj z Greenpeace. „Je třeba, aby Apple svůj telefon předělal. Aby bylo nalezeno skutečné řešení problému elektronického odpadu, musí firma odstranit všechny nebezpečné látky a materiály ze svých produktů."

„Zdá se, že Apple je daleko od naplnění své ambice být v čele úsilí za očistění elektronického průmyslu. Jeho konkurenti jako například Nokia již prodávají mobily bez PVC,“ uzavřela Alhajj.

Nejzelenější je stále Nokia

Právě Nokia si dlouhodobě drží v žebříčku "zelenáčů" první pozici. Oproti minulému roku si dokázala získat i náskok před druhým Dellem, se kterým dříve první příčku sdílela. Obrovský pokrok pak zaznamenal výrobce notebooků Lenovo, jak je vidět z této animace.

"Nokia se stala členem evropského výboru proti používání nebezpečných látek, navíc se také pečlivě stará o recyklaci použitých telefonů, kdy jsou přístroje rozebírány a jednotlivé díly jdou na speciální recyklaci," uvedla před rokem Šárka Baronová z Nokie.

Sestavené hodnocení je součástí průvodce zvaného "Guide to Greener Electronics", který má za úkol najít toho pravého "zelenáče". Zatímco u nás je tento výraz zažitý pro označení začátečníka, Greenpeace jej považuje za čestný titul ekologického výrobce.

"Tento žebříček nám poskytuje velmi efektivní nástroj, jak odstartovat závod o nejvyšší pozici v našem hodnocení," komentuje výsledkovou listinu Iza Kruszewská z centrály Greenpeace. Věří, že jejich hodnocení bude dostatečně motivovat výrobce ke zlepšení jejich přístupu k životnímu prostředí. - více zde

 Vysvětlivky:


(1) Bróm: Ať už jako aditivum nebo aktivní forma, vysoká koncentrace brómu v elektronických komponentech je vzhledem k recyklaci či jiné vhodné likvidaci starých telefonů vždy velmi znepokojující. Během tepelné likvidace nebo zpracování může organicky vázaný bróm s příčnou vazbou dokonce přispívat ke vzniku toxických látek, včetně persistentních a bioakumulativních bromovaných dioxinů. - návrat


 (2) Ftaláty: Evropská direktiva 2005/84/EC zakazuje použití di(2-ethylhexyl) ftalátu (DEHP), dibutyl ftalátu (DBP) a benzyl butyl ftalátu (BBP) ve všech hračkách a výrobcích pro děti prodávaných na evropském trhu (v koncentraci vyšší než 0.1%) - návrat
  

Autor:
 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Další z rubriky

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

Mobilnímu trhu v Číně vládne velká čtyřka, nikoho mezi sebe nepustí

Sídlo Huawei (18.12.2018).

V Číně najdeme nespočet výrobců smartphonů. Ti ovšem proti velkým hráčům nemají šanci. Letos je čekají ještě krušnější...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz