V případě fotoaparátu je mezi špičkovým Pixelem 6 Pro a dostupnějším Pixelem 6 v podstatě jen jeden rozdíl: dražší typ má navíc teleobjektiv se čtyřnásobným optickým přiblížením a rozlišením 48 megapixelů. Hlavní snímač s 50 megapixely a širokoúhlý snímač s dvanácti megapixely se u obou přístrojů shodují, stejně jako parametry optiky nebo přítomnost výkonného čipsetu Google Tensor.
Špičkový Pixel 6 Pro prošel testem DxO Mark již dřív a bez problémů se zařadil ke špičce fotomobilů, po boků iPhonů a u nás hůř dostupných čínských modelů patří na trhu k tomu nejlepšímu a podobně jako americký soupeř čelí úspěšně čínským konkurentům s větším počtem čoček. Teď francouzská organizace, která kvalitu fotoaparátů všeho druhu testuje dlouhodobě, vyzkoušela i obyčejnější typ Pixel 6, který má tedy jen dva objektivy fotoaparátu.
A výsledkem je skóre, které možná docela překvapí. Zatímco Pixel 6 Pro si v testech DxO Mark vydobyl 135 bodů, o objektiv chudší model Pixel 6 získal jen o tři body méně: 132 bodů. To ukazuje, že zoom zase v hodnocení DxO Mark nehraje tak dramatickou roli, jelikož právě jeho bodové hodnocení je jediným významným rozdílem mezi oběma telefony. Zatímco Pixel 6 Pro získal za výkon teleobjektivu 93 bodů, Pixel 6 dostává 64 bodů. V kategorii „zoom“ to spolu se shodným hodnocením širokoúhlého objektivu znamená pro tyto telefony skóre 71 a 54 bodů.
Žebříček fotomobilů DxO Mark144 – Huawei P50 Pro Hvězdičkou označené modely byly testovány podle starší metodiky |
Ne že by se jinde skóre nelišilo, nicméně rozdíly jsou v podstatě bod sem, bod tam, což můžeme přičíst určité toleranci a nepřesnosti testovacího procesu (hodnocení mnoha faktorů v testu je stále aspoň z části subjektivní), nebo drobné odlišnosti v naladění softwaru. Drobounké rozdíly ve skóre mají za následek to, že v samotné kategorii focení hlavním snímačem má Pixel 6 dokonce o bod lepší hodnocení než Pixel 6 Pro (144 bodů oproti 143). V onom bodovém souboji nakonec ve prospěch Pixelu 6 rozhodla disciplína preview obrázku na displeji – a tipujeme si, že tady DxO Mark lépe hodnotí náhled snímku na plochém panelu menšího modelu než na displeji typu Pro, který má po stranách zahnutí, a tudíž trpí na různé odlesky.
Každopádně rozdíly jsou mezi oběma Pixely skutečně zanedbatelné, a pokud uživatel nutně nepotřebuje často využívat plnohodnotné optické přiblížení, skvěle si s obyčejnějším z dvojice modelů vystačí. Všechny telefony, které se před Pixelem 6 v žebříčku nacházejí (je jich deset), mají víc čoček fotoaparátu – a to včetně překvapivého modelu Asus Smartphone for Snapdragon Insiders, jehož fotoaparát je, podobně jako u Pixelu 6 Pro, trojitý.
Na Pixel 6 nestačilo v hodnocení DxO Mark ani nové Vivo X70 Pro, které je s procesorem MediaTek dostupnější alternativou ke špičkovému a drahému X70 Pro+. Vivo doplňuje hlavní a širokoúhlý snímač s obdobnými parametry jako u Pixelu ještě dvěma teleobjektivy a proto opět vede v oblasti zoomu (77 bodů). Jenže celkové skóre kvůli občasným přešlapům v nejdůležitějších disciplínách focení hlavním snímačem (139 bodů) a natáčení videa (111 bodů) na Pixel 6 nestačí. Vivo si připsalo 131 bodů a s Pixelem tak o bod prohrálo. Pořád je to samozřejmě vynikající výsledek.
Za pozornost stojí také porovnání s dalším soupeřem s dvojitým fotoaparátem v žebříčku. Premiantem s duální sestavou byl doposud iPhone 13 (a iPhone 13 mini), který Pixel 6 překonal o dva body. U top modelů je tomu přesně naopak, Pixel 6 Pro s iPhonem 13 Pro (a Pro Max) o dva body prohrává. Jsou to samozřejmě zanedbatelné rozdíly, které v praxi uživatel nejspíš ani nerozpozná.