Už tři roky používá Samsung u svého špičkového modelu Galaxy Z Fold v podstatě stejnou sestavu fotoaparátů. To také znamená, že ani nejnovější Galaxy Z Fold 6 nemá mezi fotomobily kdovíjak vysoké ambice. Vlastně na tom nemusí být nic špatného, má jiné přednosti a láká na trochu jiné vlastnosti. Na druhou stranu vzhledem k extrémní ceně smartphonu by si nejspíš uživatelé zasloužili trochu lepší fotoaparát, který drží krok s dobou. Galaxy Z Fold 6 ho ovšem spíš malinko ztrácí.
Důkaz? Jednoduchý pohled do žebříčku DxO Mark. V roce 2022 dostal Galaxy Z Fold 4 za svůj fotoaparát v testu organizace 124 body a nejlepší telefon toho roku dostal skóre 149 bodů. Ztráta tedy činila 25 bodů. Galaxy Z Fold 5 si loni připsal 128 bodů, ale špička loňského roku měla bodů 157, ztráta tedy byla 29 bodů. Ale letos narostla na rovných 30 bodů, když Galaxy Z Fold 6 v testu DxO Mark získal 133 body a vedoucí smartphone v žebříčku má bodů 163 (a to ještě není letošku konec).
Smartphony s ohebným displejem v žebříčku DxO Mark133 – Google Pixel Fold |
Samsung navíc stagnuje i v porovnání sám se sebou. Zatímco na Galaxy S22 Ultra (se snapdragonem, exynos byl horší) ztrácel Galaxy Z Fold 4 11 bodů, tak na Galaxy S23 Ultra měl loňský Galaxy Z Fold 5 ztrátu 12 bodů a letos je ztráta modelu Galaxy Z Fold 6 na Galaxy S24 Ultra opět zpátky na 11 bodech. Na druhou stranu je aktuální fold v žebříčku DxO Mark čtvrtým historicky nejlépe hodnoceným samsungem, o tuto pozici se však dělí se standardními modely S23 a S24. S nimi je mimochodem jeho fotoaparát technicky téměř shodný.
Právě proto asi nemohl být posun letošního modelu lepší, hardware ho v tomto ohledu omezuje, zlepšení v podstatě přináší jen nový procesor, který má o něco lepší možnosti zpracování obrazu. I když…
Třeba u focení hlavním foťákem se skóre novinky téměř neliší od dva roky starého předchůdce. Galaxy Z Fold 4 měl za focení hlavním fotoaparátem 131 bod, loňský Fold 5 jen 127 bodů, letos má Fold 6 bodů 132. Oproti přímému předchůdci se letošní fold zlepšil téměř všude, jen ne v oblasti artefaktů (vad v obraze), ale Galaxy Z Fold 4 je pořád podle DxO Mark lepší v ostření, šumu i oněch artefaktech.
Samsung pak mírně vylepšil třeba bokeh efekt, ale náhled na displeji se oproti loňskému modelu zhoršil a je opět na úrovni předloňského ohebného typu. Nový procesor se však pozitivně projevuje u zoomu. Ten sice zůstal u trojnásobného optického přiblížení, ovšem právě za zoom má Galaxy Z Fold 6 mnohem lepší skóre než předchůdci (102 oproti 93 a 62 bodům). Jenže z nějakého důvodu DxO Mark hodnotí o trochu hůře jeho širokoúhlý foťák (101 vs. 104 a 106 bodů). Mírný posun na 128 bodů pak zaznamenal Galaxy Z Fold 6 u videa, starší modely v této disciplíně získaly 123 a 122 body.
Celkový výsledek aktuálního foldu v testu DxO Mark je tak trochu nepřesvědčivý. Posun k méně šumu, lepším barvám a expozici jsme zaznamenali i v našem testu, lamentovali jsme však nad občasnou ztrátou ostrosti a celkově pro běžného uživatele téměř nerozpoznatelným posunem v kvalitě snímků. Nicméně i takový výkon stačí Samsungu Galaxy Z Fold 6, aby si připsal alespoň jedno prvenství: se svým skóre se totiž dotáhl na Google Pixel Fold a je tedy společně s ním tím nejlepším fotomobilem s ohebným displejem v žebříčku DxO Mark. Jenže Pixel Fold dostane brzy nástupce a ohebné telefony ostatních značek DxO Mark pohříchu moc netestuje, takže je toto prvenství takové „ušmudlané“.