Loňské modely Z Fold 5 a Z Flip 5 dělí v žebříčku DxO Mark jeden bod, skóre je 128 a 127 bodů. Letošní modely si v testu organizace vždy o pět bodů polepšily. Odpovídá to v zásadě tomu, že Samsung tentokrát meziročně v podstatě nijak nevylepšoval hardware fotoaparátů a soustředil se pouze na softwarové ladění a schopnosti využití nového procesoru smartphonů.
Z Flip 6 je tak aktuálně v žebříčku DxO Mark čtvrtým nejlepším fotomobilem s ohebným displejem. Pravda, konkurentů v žebříčku není moc, nicméně i tak je Z Flip 6 možná prvním ohebným smartphonem v žebříčku, který jako fotomobil dává běžnému uživateli smysl.
Smartphony s ohebným displejem v žebříčku DxO Mark141 – Google Pixel 9 Pro Fold |
Samsung se totiž nijak netváří, že by jeho stylový model měl být kdovíjak špičkovým fotomobilem. Ovšem v praxi i podle testu si vlastně nevede špatně. Skóre je o bod nižší než třeba u Samsungu Galaxy S24 s Exynosem, loňského dostupného Pixelu 7a nebo staršího iPhonu 14. To rozhodně nejsou „marné“ fotomobily. Na rozdíl od Galaxy Z Fold 6 přitom není Z Flip 6 tak extrémně drahý, s využitím různých akcí a bonusů lze cenu srazit někam k hranici 20 tisíc korun.
To je pořád víc než řada stejně dobrých nebo i lepších fotomobilů, nicméně Fold 6 má i dvě velké výhody: díky ohebnému displeji slouží smartphone sám sobě jako stativ a díky vnějšímu displeji jde snadno fotit selfie hlavním fotoaparátem. A najednou tu máte jeden z nejlepších selfie fotomobilů na trhu, i když to DxO Mark takto nehodnotí (hodnocení selfie a hlavních fotoaparátů je v metodice DxO Mark zcela odlišné). Obojí samozřejmě platí i Pro Z Fold 6, nicméně ten je podstatně dražší.
Uživatel u něj přitom dostane navíc jen teleobjektiv s trojnásobným optickým přiblížením. Hlavní foťák s 50 megapixely a širokoúhlý s 12 jsou u obou samsungů s ohebným displejem prakticky shodné. Ukazuje to právě i test DxO Mark. V testu sice najdeme mezi telefony dílčí rozdíly, fotoaparát Foldu je třeba nepatrně lepší v podání barev a ostření, ale Flip vede v kresbě a přítomnosti vad obrazu. Lepší je u něj náhled na displeji, Fold zas lépe zvládá bokeh efekt. Každopádně za focení hlavním foťákem i za natáčení videa mají oba telefony shodné skóre: 132 bodů u focení, 128 bodů za video.
Jediný výraznější rozdíl v hodnocení je tak pochopitelně u zoomu. Tam má Fold 135 bodů, což je slušné, ale nikoli kdovíjak špičkové skóre. Flip však překvapivě se 124 body není o tolik horší. Jasně, v této disciplíně se hodnotí i širokoúhlý foťák, který je opět u obou telefonů téměř stejný (v detailním hodnocení rozdíl dvou bodů), ale náskok fyzického teleobjektivu u Foldu není kdovíjak dramatický – 102 bodů oproti 91 bodům.
Z hlediska focení tak rozhodně dává mezi samsungy s ohebnými displeji aktuální Z Flip 6 největší smysl. Škoda, že se takto koncipovaným smartphonům v DxO Mark nevěnují víc, abychom měli lepší porovnání s aktuální konkurencí. Motorola a její modely řady Razr 50 na tom také nemusí být špatně.