

Výrobci smartphonů hledají na veletrhu MWC v Barceloně různé způsoby, jak zaujmout. Jednou cestou jsou experimenty s fotoaparáty smartphonů. Xiaomi ukazuje koncept s přídavným foťákem, Realme zase hledá cestu, jak se smartphonem využít klasické objektivy zrcadlovek a bezzrcadlovek. A ZTE přišlo s nezvyklým ovládacím prvkem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Xiaomi zdůrazňuje, že jeho řešení je koncept. Jde o určitou evoluci techniky prezentované v letech 2022 a 2023, kdy Xiaomi ukazovalo řešení pro uchycení výměnného objektivu. Tentokrát je objektiv sám o sobě fotoaparátem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Řešení Xiaomi Optical Modular System má 35mm optiku se světelností f/1.4 a k tomu velký 100megapixelový senzor Light Fusion X. To jsou parametry, kterých malé fotoaparáty v mobilech rozhodně nedosahují.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Celý modul se připojuje na záda telefonu, kterým je v tomto případě mírně upravené Xiaomi 15. Kruh na zádech ukazuje, kam modul patří, foťák se přichytí magneticky.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V místě dosednutí modulu si můžeme všimnout tří teček, které slouží ke komunikaci modulu s telefonem. Xiaomi k ní používá technologii LaserLink s optickým spojením. Díky tomu je přenos dat okamžitý.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Vše funguje poměrně jednoduše. Po připojení modulu k telefonu jde v aplikaci fotoaparátu přepnout z integrovaného foťáku přístroje právě na modul, vše se ovládá tak, jak je uživatel zvyklý, přímo na displeji smartphonu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Fotky se ukládají okamžitě do galerie v telefonu. Foťák má automatické ostření, ostřit jde i ručně pomocí ostřícího kroužku na objektivu. Zoom ale objektiv konceptu nemá, jde o pevnou optiku.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nápad Xiaomi není vlastně nijak nový. Přídavný foťák ke svým mobilům představilo Sony ke svým smartphonům už v roce 2013 a až na detaily to bylo vlastně stejné řešení, jaké teď prezentuje Xiaomi. Propojení s mobilem tehdy fungovalo přes wi-fi. Přídavný fotomodul Hasselblad měla i Motorola Moto Z v roce 2016.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Sony svůj nápad rozvinulo dál i v roce 2014, pak s extra objektivy ke smartphonům přestalo. Jednoduše proto, že se celé řešení příliš neujalo. Otázkou je, jestli v době, kdy s kvalitou fotek z mobilů pomáhají nejen výkonné procesory, ale i AI algoritmy, má návrat tohoto řešení nějaký smysl.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Svou cestou to zkouší i Realme. To ukázalo koncept telefonu Realme Ultra, který přes speciální adaptér umožňuje osazení telefonu plnohodnotnou optikou ze zrcadlovek a bezzrcadlovek.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Ani cesta Realme není nijak revoluční. Xiaomi takový koncept ukazovalo právě v roce 2023, Sony mělo přídavný fotomodul QX1, který umožňoval připojení objektivů jeho systémů Nex a Alpha, už v roce 2014.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Realme osadilo svůj koncept špičkovými objektivy Leica, ovšem firma říká, že to je jen její aktuální volba pro testy. Redukce může mít jakýkoli systém uchycení objektivů a Realme tak nějak dává najevo, že hledá partnera, se kterým by řešení mohlo vyrábět.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Celek funguje tak, že telefon má v zadním fotomodulu i velký čip bez optiky. Ten kryje jen ochranné sklo, sám o sobě tento čip nic nevyfotí, ale mobil má zjevně i další dva fotoapáty, kterými jde běžně fotografovat.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Po připojení redukce jde namontovat velký objektiv, který posílá světlo právě do hlavního čipu. Realme samo říká, že má koncept ještě své mouchy. U objektivu například nefunguje automatické ostření a další ovládání, uživatel musí vše řešit ručně přímo „na skle“. I proto nejspíš hledá Realme partnera, co by umožnil pokročilejší ovládání skrze aplikaci v mobilu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Realme při premiéře porovnávalo kvalitu snímků ze svého konceptu s iPhonem 16 Pro Max. Inu, je to dost nefér srovnání, účel obou řešení je zcela odlišný. Ale fotografové, kteří mají zásobu objektivů, by mohli vlastně něco podobného ocenit. Nejspíš by to ale opět nebyla masová záležitost, což dokazuje i neúspěch předchozího řešení od Sony.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V souvislosti s konceptem Realme jsme si také vybavili někdejší řešení od Samsungu. Firma v roce 2012 představila svůj kompaktní foťák s Androidem Galaxy Camera, o rok později pak smartphone Galaxy S4 Zoom a také bezzrcadlovku Galaxy NX. To byl v podstatě foťák s výměnými objektivy, Androidem a slotem pro SIM.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Jiné řešení pak přináší nový smartphone Nubia Focus 2 Ultra. To je přístroj, který míří do prodeje, tedy žádný koncept. Foťák má klasický vestavěný, ale Nubia u něj vymyslela nezvyklý ovládací prvek. Kruh kolem celé sestavy fotoaparátu je totiž otočný.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Výstupek foťáku je vcelku výrazný, ale nijak to nevybočuje ze současného trendu, takže otočný kruh vlastně není otravným prvkem navíc. Otáčení funguje jednoduše, asi by to chtělo telefon používat déle, abychom přišli na to, jestli při focení také nedochází k nechtěnému točení tímto prvkem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V aplikaci fotoaparátu jde otáčením kola na zádech primárně ovládat zoom. To je docela chytré řešení, je to rychlé, praktické a přesné, mnohem přesnější, než se snažit „trefit“ požadovanou hodnotu na displeji. Měnit se otáčením dají i barevné filtry.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nubia Focus 2 Ultra je jinak úplně normální smartphone se 6,8palcovým displejem. Telefon pohání procesor Unisoc T760 a hlavní fotoaparát má rozlišení 50 megapixelů a světelnost f/1.47.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Kromě otočného prvku může mít Nubia Focus 2 Ultra ještě jednu specialitu – přídavný grip, který ji přiblíží klasickým kompaktním fotoaparátům. Toto řešení představilo Xiaomi už u svého loňského topmodelu 14 Ultra, letošní Xiaomi 15 Ultra ho nabízí také.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Grip u Nubie vlastně jen přidá místo k úchopu a zvýrazní tlačítko spouště, které ovšem telefonu už sám o sobě má. Cenu celého řešení zatím značka nezveřejnila.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz