Fešák s kovovým fráčkem – recenze Sony Ericssonu Z550i

aktualizováno 
Nenápadné véčko Sony Ericsson Z550i papírově ničím výjimečným nezaujme. Ale když dorazilo do redakce, překvapilo nás výborné zpracování a kovový kryt. Fešácký Sony Ericsson má i solidní výbavu a akceptovatelnou cenu. Přesvědčte se sami.

Sony Ericsson Z550i je jednou z mnoha letošních novinek výrobce. Jestliže jsme dříve Sony Ericssonu vyčítali velmi chudé portfolio, tak nyní nás naopak tento japonsko-švédský výrobce zahrnuje jednou novinkou za druhou. Ta dnešní chce zaujmout především elegancí, ale stydět se nemusí ani za výbavu.

Telefon je nástupcem populárního véčka Z520i a v hierarchii značky jej můžeme zařadit nad model Z530i, další letošní novinku. Na konci článku přinášíme porovnání s předchozím modelem, nyní jen stručně nastíníme základní rozdíly: ubyl infraport, je integrován internetový HTML prohlížeč, telefonní seznam narostl o polovinu na 1 000 položek a nechybí ani FM rádio. Interní paměť telefonu vzrostla na 20 MB, oproti předchůdci je k dispozici možnost rozšířit ji pomocí paměťových karet MemoryStick Micro.

Vnitřní displej se zvětšil na 176 x 200 bodů, je typu TFT a zobrazí až 262 000 barev. Výrobce moudře upustil od mnohobarevného vnějšího displeje a telefon vybavil kvalitním tříbarevným monochromatickým displejem. Fotoaparát má snímač s rozlišením 1,3 Mpix, předchůdce měl jen VGA foťák.


 Katalog mobilů:

Sony Ericsson Z610i Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z710i
Katalog mobilů: Sony Ericssony řady Z - Z610i, Z550i a Z710i.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Stylový telefon vyšší třídy s nadprůměrným zpracováním a solidní výbavou.


Design

Sony Ericsson Z550i je jedno z nejpohlednějších véček střední třídy. Výrobce efektně zkombinoval stříbrnou a černou barvu, použil nadstandardní materiály. Telefon se snaží předstírat vyšší třídu, než do které opravdu patří. V nabídce je i druhá barevná kombinace měděné a stříbrné barvy. Nám se však více líbila námi testovaná černo-stříbrná verze.

Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i

Většina těla telefonu je z hliníku, který má efektní povrchovou úpravu. I po sejmutí zadního krytu a pohledu do prostoru pro baterii je zřejmé, že byly použity kvalitní materiály. Slícování je výborné, zadní výsuvný kryt má jisté usazení - i při časté manipulaci s přístrojem drží perfektně na svém místě. Neočekáváme ani žádný problém s kloubem telefonu, oba díly přístroje jím spojené nemají téměř žádnou vůli.

Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i

Protože se jedná o “véčkový” telefon, nelze se nevěnovat způsobu otvíraní - postranní vybrání pro palec sice nadále chybí, přesto lze telefon jednou rukou otvírat mnohem lépe, než je u ostatních modelů tohoto výrobce obvyklé. Částečně i díky pružině, která pomáhá véčko otevřít. Najít však mezeru mezi horní a spodní části telefonu vyžaduje trochu cviku, moc velká není.

Výdrž baterie

Sony Ericsson Z550i nás svou výdrží baterie velmi mile překvapil. Při běžné zátěži (přibližně 30 SMS/den a přibližně půl hodině volání/den) vydrží mezi třemi až čtyřmi dny non-stop provozu. Více energie odebírá časté hraní her a poslech hudby. Pak budete muset s telefonem na nabíječku mnohem častěji.

Displeje

Vnitřní displej nás mile překvapil. Má dobrý kontrast, ale nepatrnou výtku máme k úrovni jasu. Ta je nastavena příliš vysoko a ani přes nastavení v konfiguračním menu ji nelze o mnoho ztmavit. Rozlišení displeje není v absolutním měřítku největší – 176 x 220 obrazových bodů, ale s ohledem na cenu přístroje je adekvátní. Displej dokáže zobrazit 262 000 barev a je samozřejmě aktivní. Nastavit lze několik barevných schémat. Tmavé je efektní, ale praktičtější je některá ze světlých variant.

Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje

Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje

Vnější displej je pouze monochromatický, ale to vůbec nevadí, spíš naopak. Kombinace bílého textu na jasně fialovém podsvícení pozadí. Toto řešení je praktičtější, než u některých jiných mobilů, které mají pasivní barevný displej, který bez podsvícení není čitelný. To u Sony Ericssonu neplatí, displej je čitelný za všech okolností.

Menu a klávesnice

Menu je standardní ikonové, jak je nejen u mobilů Sony Ericsson už delší dobu zvykem. A to včetně možností přiřadit zkratky nejpoužívanějších funkcí různým směrům stisknutí ovládacího kříže. Výjimkou je klávesová zkratka pro přístup k fotoaparátu, která je předdefinována na stisknutí ovládacího kříže směrem nahoru a nelze ji změnit. Veškeré ostatní zkratky si majitel může podle libosti upravit. Reakce telefonu a pohyb v menu zůstaly na dobré úrovni – vše je velmi svižné.

Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje

Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje

Samotné rozvržení menu a ovládacích prvků na klávesnici plně odpovídá tradici mobilů se značkou Sony Ericsson. Majitelé předchozích modelů zde budou jako doma, kdo však se Sony Ericssonem neměl nikdy nic do činění, bude zpočátku tápat. Chybí zelené a červené tlačítko a i korekční klávesa se chová jinak, než u většiny mobilů jiných značek.

Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje

Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje Sony Ericsson Z550i displeje

Klávesy (pochopitelně s výjimkou ovládacího kříže) mají rozměry 10 x 5 mm s modrým, velmi intenzivním podsvícením. Rozložení všech ovládacích prvků je dostatečně prostorné i pro majitele větších prstů. Celkové je však klávesnice průměrná, body jdou dolů za příliš nízký zdvih kláves a tužší odpor. Postranní ovládací tlačítka pro regulaci hlasitosti se přesunuly na pravou stranu přístroje. Z boční strany zmizelo tlačítko pro rychlý přístup k focení, což někdo ocení a jinému může chybět.

Telefonování a SMS

Telefonní seznam pojme 1 000 dvacetipoložkových kontaktů, přičemž pět položek je vyhrazeno pro telefonní čísla, ostatní pro jméno, poštovní / e-mailové adresy, narozeniny a řadu dalších informací. Vyhledávání v seznamu probíhá přes prvních několik písmen jména kontaktu tak, jak je píšete a je rychlé. Značným nedostatkem je však nemožnost společného zobrazení kontaktů na SIM a v telefonu. Buď jedno a nebo druhé.

Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i

Slušnou kvalitou se může pochlubit hlasitý odposlech. Hovor je možné nahrávat, délka nahrávky je pak omezena jen volnou pamětí. K dispozici jsou skupiny volajících, které lze použít i pro filtrování hovorů. Telefon disponuje v základní výbavě skromným výběrem melodií, nabízí však možnost stáhnout a použít zvukové soubory ve formátech MP3 i AAC a nahradit jimi nejen vyzvánění, ale také upozornění na SMS/MMS zprávy.

Rychlost editoru textových zpráv je na dobré úrovni - odezvy jsou velmi rychlé, i při psaní dlouhých textových zpráv je zpomalení nepozorovatelné. Zprávy v telefonu je nadále možno zobrazit několika způsoby (seznam, s náhledem, apod.). Stejně tak nabízí Z550i více způsobů tvorby zpráv – s českým nebo cizojazyčným slovníkem T9, s diakritikou nebo bez ní, či standardním způsobem bez diakritiky.

Sony Ericsson Z550i

Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i Sony Ericsson Z550i

Praktickou vlastností je seznam dvaceti posledních příjemců SMS, což šetří čas při odesílání zprávy. Telefon pak automaticky uloží zprávu, když třeba nechtěně telefon zavřete. V případě zpráv MMS jsme na žádný zádrhel nenarazili. Do zprávy lze vložit veškerá běžná multimédia a jedna zpráva může mít až 300 znaků. Někomu může vadit, že při psaní textu telefon zobrazuje odpočet znaků až těsně před koncem jednotlivé zprávy. Konkrétně při zbývajících dvaceti znacích.

Multimédia – hudba a foto

Sony Ericsson Z550i potěší velmi slušnou multimediální výbavou. Začít můžeme u MP3 přehrávače, který nabízí všechny běžné funkce, zvládne formáty MP3 a AAC, umí hrát na pozadí a u zavřeného telefonu dokáže zprostředkovat všechny potřebné údaje na vnějším displeji. Základní paměť telefonu – cca 25 MB – na pořádný poslech nestačí, ale díky podpoře paměťových karet lze tento nedostatek nahradit. Zadarmo to ale nebude.

Telefon má i stereofonní FM rádio s funkcí RDS. Dvacet nejsilnějších stanic umí rádio uložit automaticky. Samozřejmě stanice jde volit i ručně a stejně tak si je můžete libovolně pojmenovat. Hlasitý poslech nás příliš neohromil a ani dodávaná sluchátka žádného audiofila neohromí – což platí pro poslech rádia i MP3 přehrávače. Ale pro běžný poslech při cestě do školy nebo do práce postačí.

Integrovaný fotoaparát nabízí maximální rozlišení 1280 x 1024 obrazových bodů – tedy 1,3 megapixelu. To je dnes ve střední třídě běžné rozlišení. V případě véčka Z550i nás fotoaparát příliš neohromil. Výsledek sice z globálního pohledu není špatný, v porovnání s jinými modely Sony Ericssonu však podprůměrný. Fotografie trpí šumem a výraznou aberací. Pro běžné momentky ze života však bohatě stačí. U videorekordéru potěší možnost neomezené délky nahrávky, ale pouze v rozlišení 176 x 144 obrazových bodů.

Porovnání s předchůdcem - Z520i


Otevírání telefonu jednou rukou jde o poznání lépe než u Z520i, kde to bylo dosti nekomfortní. Novému modelu pomáhá pružina, která pomáhá véčko dootevřít (ta u Z520i chyběla). Již v úvodu jsem zmiňoval dokonalou klávesnici předchůdce tohoto modelu, Z520i, která byla absolutně ergonomická, s ještě přirozenějším rozložením, perfektním zdvihem a ideální tuhostí. Tomu se naneštěstí Z550i nedokázal přiblížit a disponuje klávesnicí pouze běžné kvality. Nejzávažnější vadu předešlého modelu Z520i, který měl vnější displej sice 4096-barevný, a (nejen) proto zcela nepoužitelný, se tedy podařilo o mnoho vylepšit.

Zvukové srovnání vyznívá o něco lépe pro Z520i, který měl sice kvalitativně horší vnější reproduktor, ale neměl problémy s tichými zvuky příchozích zpráv a byl dodáván s větším množstvím výchozích melodií. Ostatní vlastnosti (včetně 40-tihlasé polyfonie) zůstaly stejné. Co se týká internetu, velkou změnou je přidání (zatím nevyladěného) HTML prohlížeče, nový model svého předchůdce mírně překonává i v rychlosti zpracování aplikací i internetového obsahu.

Ostatní rozdíly ve vybavenosti, technologické i jiné, byly popsány v úvodním odstavci a pochopitelně vyznívají ve prospěch o rok novějšího modelu Z550i, ale není jich tolik, aby funkčně rovněž slušně vybavený model Z520i odsunuly do role zastaralého telefonu – oba mají své přednosti i nedostatky a určitě se vyplatí zamyslet se nad tím, který by byl právě pro vás vhodnější.


Internet a podpora aplikací

Integrovaný internetový prohlížeč nepodporuje frames (rámy), což je zásadní závada, ale opravy se snad dočkáme v některém z budoucích firmwarů. Připojování na internet i prohlížení obsahu, ať jde o HTML (s výše uvedenou výhradou) nebo WAP stránky, je bezproblémové a díky kvalitnímu displeji spolu s rychlostí telefonu také poměrně komfortní. Chybělo nám EDGE, které tento Sony Ericsson neumí. Naopak s absencí infraportu jsme se smířili vcelku bez problémů.

Z aplikací jsou podporovány platformy JAVA2, Mascot a Capsule3D. Standardně najdeme v telefonu tři hry (BlackDeal, PuzzleSlider, QuadraPop) a tři aplikace (FaceWarp, News Reader, World Clock).

Sečteno a podtrženo

Z550i je elegantní, velice kvalitně zpracovaný mobil, který zdobí ušlechtilé materiály. S dobrou funkční výbavou vám také ostudu neudělá a potěší dobrým poměrem ceny a výkonu. Přesto i tentokrát jsme našli několik nedostatků. Nelíbila se nám klávesnice, výhrady máme ke kvalitě reprodukce a vytknout můžeme i několik dalších drobností.

Sony Ericsson Z550i pořídíte za necelých šest tisíc korun, což je stejná cena, za jakou se zde loni začínal prodávat i předešlý model v této řadě - Sony Ericsson Z520i (který se u nás stále prodává, nyní přibližně o dvě tisícovky levněji). Konkurence je v této cenové třídě velmi velká a to i ve vlastních řadách portfolia Sony Ericssonu. A tak to toto véčko nebude mít na trhu lehké.

Proč koupit?

  • výborné zpracování
  • použité materiály
  • oba displeje 

Proč nekoupit?

  • klávesnice
  • kvalita reprodukce
  • horší kvalita fotografií

Kdy?

 V prodeji

Za kolik?

 5 800 Kč včetně DPH

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Král více oken. Revoluční Samsung má co nabídnout

Samsung Galaxy Fold na veletrhu IFA v Berlíně

Po téměř ročním přicházení se Samsungu podařilo dostat mezi zákazníky revoluční Galaxy Fold. V praxi má co nabídnout a...

iPhony 11 mají rekordně velké baterie a více operační paměti

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Apple některé technické detaily svých produktů tradičně nezveřejňuje. Spolehnout se tak musíme na neoficiální...

Apple zlevnil nový iPhone, zároveň má historicky nejdražší model

iPhone 11 2019

Nové iPhony se v Česku začnou prodávat stejně jako jinde ve světě. Ceny vyšších modelů jsou prakticky stejné jako u...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ SPECIALISTA PRO NOVÉ PROJEKTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz