Samsung je v segmentu dámských mobilů silný a svoji pozici se snaží potvrdit novou řadou takto koncipovaných telefonů. Nová řada dostala francouzské jméno LaFleur a patří do ní v současné době tři modely. Nabídku tvoří reprezentativní model E500, který je nejdražší, elegantní oválný Samsung E570 Aqua S s cenou ve středu spektra a nejlevnější přístroj zastupuje model E420, o kterém si povíme dnes.
Není překvapením, že všechny modely z nové dámské kolekce jsou véčka, ty jdou Samsungu, spolu s výsuvnými telefony, více než mobily klasické konstrukce. Jestliže dva zbývající modely z řady LaFleur nabízejí vedle vyzývavého designu i bohatou výbavu, testovaný nejlevnější model se řadí do kategorie low-endových mobilů. Jeho cena však segment nejjednodušších telefonů převyšuje.
Katalog mobilů:
Katalog mobilů: Samsungy z nové řady dámských telefonů LaFleur: E420, E570 a E500.
Kapitoly recenze:
Stručná charakteristika:
Stylové dámské véčko se základní výbavou.
Vzhled Samsungu E420 se výrobci povedl, alespoň ženám které jsme oslovili, se líbí. Na rozdíl od oblého modelu E570 má testované véčko hranatý obrys. Zavřenému telefonu dominuje na čele mimo vnějšího displeje ozdobná linka znázorňující květinu, která je podsvícená. Svým blikáním supluje informační diodu. Nevýhodou testovaného telefonu je absence očka pro připoutání poutka.
Po rozevření zaujme elegantně provedená klávesnice a rozměrný hlavní displej. Ten je obrouben bílým rámečkem. Klávesnice je tvořena dvěma odstíny bílé. Bílý je celý vnější kryt telefonu, pouze boky a orámování rozevřeného telefonu je stříbrné. Vedle testované bílé varianty se bude Samsung E420 prodávat také ve velmi elegantní černo-červené verzi, která telefonu podle našeho názoru sluší více.
Rozměry Samsungu nezaberou v kabelce příliš místa: 83,5 x 45,4 x 17,8 milimetru. Kabelku telefon také příliš nezatíží, jeho hmotnost je pouhých 77 gramů. Zpracování testovaného mobilu je na slušné úrovni, nic nevrže a kryt baterie drží na svém místě pevně. Trochu nás překvapila jen vůle horní části telefonu. To ale může být způsobeno tím, že testovaný vzorek pochází z předprodukční série.
U nového véčka E420 překvapí, že oba displeje jsou vyrobeny technologií OLED. Ta se hojně používá u vnějších displejů, mobilů s hlavním OLED displejem je však poskrovnu. A má to svůj důvod. Displej je sice skvěle čitelný ze všech úhlů, ale je však znát jeho hrubší rastr a nevěrné podání barev. Hlavní displej má rozlišení 128 x 160 obrazových bodů a dokáže zobrazit 65 000 barev. U hlavního displeje lze nastavit jas v pěti krocích.
Vnější displej působí vzhledem k menším rozměrům a poměrně velkému rozlišení 96 x 96 obrazových bodů kvalitněji než displej hlavní. Na vnějším displeji mohou být zobrazeny jak digitální tak analogové hodiny. Externí displej dokáže zobrazit rovněž 65 000 barev a při příchozím hovoru zobrazí obrázek nebo fotografii přiřazenou ke kontaktu. Vnější displej může sloužit i jako hledáček fotoaparátu při pořizování autoportrétů.
Testovaný telefon používá baterii typu Li-Ion s kapacitou 750 mAh. Podle údajů výrobce by měl Samsung E420 vydržet v pohotovostním stavu až 350 hodin nebo s ním lze nepřetržitě volat až sedm hodin. V našem testu vydržel telefon při běžném provozu přes šest dní na jedno nabití baterie. Na slušné výdrži mají určitě podíl i nízkoenergetické OLED displeje.
Ovládání přehledné a intuitivní
Ovládání Samsungu E420 nepřináší žádnou záludnost, ale ani nic nového. Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Výrobce se nevyvaroval nešvaru, kdy středové tlačítko slouží v pohotovostním stavu pro přístup na Wap.
Ovládací prvky doplňují tradičně dvě kontextové klávesy, dvě tlačítka pro příjem a ukončení hovoru a klávesa C pro mazání a návrat zpět. Ovládací prvky doplňuje na pravém boku umístěné tlačítko pro fotoaparát a na levém boku dvousměrné tlačítko pro regulaci hlasitosti. U kvalitně podsvícené klávesnice jsme ocenili optimální zdvih jednotlivých kláves.
Hlavní menu telefonu je vyvedeno v tradičním rozložení 3 x 3 ikony. Další níže uložená menu jsou řádková textová. Telefon má, stejně jako ostatní nové Samsungy, novou grafiku menu, kterou výrobce nazývá Black GUI. Jak již název napovídá, je uživatelské prostředí černé.
V menu se lze pohybovat pomocí logicky přiřazených zkratek, jednotlivé položky jsou očíslované. Pro pohyb v menu slouží i postranní dvousměrné tlačítko. Pohyby navigační klávesy v pohotovostním stavu mají předem nadefinované funkce, které nelze změnit. Změnit nelze ani funkce přiřazené ke kontextovým klávesám.
Telefonní seznam testovaného dámského véčka od Samsungu pojme 500 kontaktů. K jednomu kontaktu lze přiřadit pět telefonních čísel, e-mailovou adresu, poznámku a specifický obrázek nebo fotografii. Majitel pak může přiřadit i specifické vyzvánění nebo si může kontakty zařadit do jedné ze skupin volajících. Těch je pět a mimo vyzvánění k nim lze zadat i obrázek. V telefonním seznamu se vyhledává postupným zadáváním znaků.
Samsung E420 pracuje ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 MHz). Vyzváněcí profily tradičně chybí. Kvalita reprodukovaného hlasu je na solidní úrovni. Potěší i dostatečně hlasitý hlasitý odposlech, jehož reprodukce není však nejlepší. Vyzvánění je polyfonické čtyřicetihlasé a nemůže být ve formátu MP3.
Při psaní textových zpráv telefon odečítá z celkové počtu 160 znaků a zobrazuje pořadí právě psané zprávy. Se zapnutým slovníkem T9 píše testovaný telefon bez diakritiky. Paměť na SMS zprávy má kapacitu 200 zpráv a nechybí doručenky. Vedle klasických textových zpráv Samsung E420 podporuje i multimediální zprávy MMS. Editor je přehledný s přesně definovanými položkami. Přímo z editoru lze pořizovat fotografie a zvukové záznamy. Paměť pojme 150 multimediálních zpráv.
Ve výbavě testovaného dámského véčka od Samsungu najdeme kalendář, který nabízí pouze měsíční náhled, poznámkový blok, úkolovník, budík se třemi časy s možností automatického zapnutí telefonu, kalkulačku, převodník měn a fyzikálních veličin, odpočítávání a stopky. K dispozici je i hlasový záznamník. Hudební přehrávač testovaný model nemá.
Telefon podporuje datové přenosy GPRS třídy 10, které lze využít pro wapový prohlížeč 2.0. Připojit telefon k počítači by mělo být možné přes datový kabel. Vyzkoušet jsme to ale nemohli. Bluetooth ani infračervený port testovaný Samsung nenabízí. Ve výbavě jsou také dvě hry, další lze díky podpoře Javy MIDP 2.0 donahrát. Vestavěná paměť má skromnou kapacitu 2 000 KB.
Integrovaný fotoaparát nabízí rozlišení pouze VGA a neumožňuje pořizovat videozáznamy. Pořízené fotografie svoji kvalitou neoslní. Na snímcích je patrná neostrost a špatné podání barev. K dispozici jsou různé efekty, samospoušť a noční režim.
Během testu jsme ocenili dobrou výdrž na jedno nabití a dobře čitelné displeje. Ten hlavní však špičkovou kvalitou obrazu neoplývá. Potěší kompaktní rozměry a zejména nízká hmotnost. Pokročilé funkce telefonu chybí, ty které nabízí vša zvládá dobře.
Dámský Samsung E420 je elegantní mobil, který se jistě neztratí v žádné kabelce. Vzhledem ke své funkční výbavě je však poměrně drahý. Jeho doporučená prodejní cena je 4 690 Kč včetně daně, což je vzhledem k absenci některých pokročilých funkci dost. Na trhu najdeme jistě dostatek vybavenějších a levnějších telefonů.
Inu, za styl se platí.
Proč koupit? |
|
Proč nekoupit? |
|
Kdy? |
V prodeji |
Za kolik? |
4 690 Kč |