Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Eurotel DataPhone III - větší, chytřejší a lepší

Na pultech se objevil dlouho očekávaný komunikátor od výrobce Qtek. Jedná se již o třetí pokračování oblíbeného mobilního zařízení, které v sobě kombinuje vlastnosti PDA a mobilního telefonu. Od minule přibylo Wi-Fi, paměť a vysouvací klávesnice. Naváže DataPhone III na tradici?

Na značkových prodejnách Eurotelu a T-Mobile můžete narazit na mobilní telefon s netradičně velkým displejem a kovovým tělem. Komunikátor Eurotel DataPhone III je klon přístroje Blue Angel společnosti HTC. Podobně jako u jeho předchůdců (často jsou tato zařízení označována jako MDA nebo XDA) je i tato novinka vyráběna poměrně neznámou společnosti a brandována operátory. Tento telefon tak mají ve svých nabídkách pod různými názvy například Orange, O2, Vodafone, T-Mobile nebo právě Eurotel.

K nám se do redakčního testu dostalo úplné distribuční balení s tímto telefonem, který byl vyroben společností Qtek (model Qtek 9090), a podrobili jsme jej pracovní zátěži. Přinášíme vám proto výsledek našich testů a zkušeností.

Dataphone

Vzhled, rozměry, hmotnost

Smartphone je klasický telefon doplněný o operační systém s dalšími možnostmi rozšiřování, zatímco komunikátor je PDA rozšířené o telefonní funkce. To je i důvod, proč označujeme Eurotel DataPhone III jako komunikátor. Opravdu totiž ve své podstatě jde o PDA (tedy o PocketPC, abychom byli přesnější).

Komunikátoru se dostalo od výrobce docela slušivého designu s oblejšími hranami a mírně vystupujícím sluchátkem nahoře. Čelní strana z hliníkové slitiny je celá matně stříbrná, výjimkou jsou jen chromovaná tlačítka. Pro ovládání slouží výrazná pětisměrná navigační klávesa a kromě ní tu najdete celkem šest funkčních tlačítek.

Na levém boku jsou další dvě funkční tlačítka, ovladač hlasitosti a infraport. Horní hrana je u zařízení z této rodiny vyhrazena konektoru sluchátek ukrytému za gumovou krytkou, slotu pro paměťové karty a tlačítku Power. Stylus se zasouvá rovnoběžně z nejdelší hranou telefonu. Na dolní straně pak najdete USB konektor a tlačítko Reset.

Středový rám zařízení je pravděpodobně ze slitiny titanu nebo jiného ušlechtilého kovu a zadní stranu chrání matný černý termoplast. Nepřehlédnutelný je na zadní straně integrovaný digitální fotoaparát a zrcátko pro pořizování autoportrétů.

Kromě funkčních tlačítek na čelním panelu je Eurotel DataPhone III vybaven i plnohodnotnou čtyřřadovou QWERTY klávesnicí. Přístroj je totiž horizontálně rozdělen na dvě poloviny a posunutím té zadní směrem dolů se z těla přístroje vynoří  klávesnice. Její tvar je mírně zakulacen a rozložení značně upraveno, což ale není u podobných zařízení neobvyklé. Na klávesnici je umístěno i deváté programovatelné funkční tlačítko.

Dataphone

Rozměry nového komunikátoru nijak výrazně nevybočují z obvyklých rozměrů u zařízení MDA/XDA - 125 x 72 x 19 mm je jen o něco málo méně než u předchozího modelu této řady. Hmotnost zařízení je 205 g, tedy o 15 g více než u XDA II, to však nemělo ani vestavěnou QWERTY klávesnici ani WiFi. Možná ještě stojí za upozornění, že jediný další komunikátor na našem trhu, který je vybaven QWERTY klávesnicí a WiFi, Nokia 9500 Communicator, má v uzavřeném stavu rozměry 148 x 57 x 24 mm a jeho hmotnost je 230 g.

Procesor, paměť a operační systém

Mozkem nového komunikátoru je procesor Intel PXA263 taktovaný na frekvenci 400 Mhz. Jedná se o nejrychlejší procesor z této rodiny, která je na míru šita zařízením PocketPC s podporou WiFi. Velikost paměti jistě potěší každého. DataPhone III má totiž 128 MB RAM a 96 MB ROM. Z této Flash paměti je uživateli zpřístupněno cca 44 MB v tzv. Storage.

Rozšiřující SDIO slot umožňuje další rozšíření paměti vložením SD/MMC paměťové karty. Tím lze získat více než solidní velikost paměti pro ukládání dat přesahující 1GB. U nového komunikátoru společnosti Eurotel byly jako operační systém použity Microsoft Windows Mobile 2003 Second Editon Phone Edition. Tato varianta  mobilních Windows jsou určena právě pro PocketPC zařízení s implementovaným telefonním modulem.


Displej

Eurotel DataPhone III je vybaven dotykovým displejem o rozměrech 56 x 74 mm s úhlopříčkou 3,65 palce (92,8 mm). Displej dokáže zobrazit až 65 536 barev v rozlišení 208 x 320 bodů. Tento aktivní transreflektivní displej zobrazuje velice dobře text, obrázky, fotografie i videa.

Snad jediné, co se dá tomuto displeji vytknout, je skutečnost, že příliš odráží světlo a že se v něm tedy často vidíme sami. To je bohužel nemoc snad všech větších displejů a setkat se s ní můžete velmi často.

Ovládání a klávesnice

Kromě dotykového displeje se komunikátor ovládá pětisměrným navigačním tlačítkem, které se velmi dobře používá jak jedním, tak oběma palci. Devět programovatelných tlačítek, kterým uživatel může přiřadit některou z funkcí nebo spuštění aplikace je více, než je u podobných zařízení obvyklé. Osm z nich se nachází na čelní straně nebo z boku přístroje, deváté je pak schováno na QWERTY klávesnici. Tlačítka dávají díky výrazné odezvě jistotu stisku a jsou přiměřeně tuhá.

Dataphone

QWERTY klávesnice má celkem čtyři řady. Je tvořena membránou s kruhovými výstupky ve středu jednotlivých kláves, které jen nepatrně vystupují nad okolí. Rozteč mezi tlačítky se pohybuje okolo sedmi milimetrů. Velikost jakékoliv klávesy je bohužel zcela irelevantní, protože aktivní je vždy jen onen drobný výstupek s průměrem cca 2 mm. Klávesnice nemá zcela standardní rozložení, a tak ze začátku budete některá tlačítka hledat (hlavně klávesy P a TAB). I přesto se dá na této klávesnici po pár minutách trénování psát docela rychle.

Abyste ovšem na této klávesnici mohli začít psát, musíte se podřídit dvěma skutečnostem. Tou první je fakt, že pokud máte větší prsty, tak toho na miniaturních klávesách moc nenapíšete. Druhou, pro nás Čechy a Moravany jistě velmi nepříjemnou skutečností je, že na této klávesnici nejde psát česky, ale pouze cesky.

Česky je možné psát pouze na softwarové klávesnici, která je v přístroji samozřejmě také obsažena. Kromě ní je k dispozici i Letter Recognizer, Blok Recognizer a Transcriber, což jsou funkce pro rozpoznání psaného písma. Ty sice také neumožňují zápis českého textu, ale pokud se smíříte s cestinou a naučíte se tyto funkce využívat, můžete se zařízením opravdu efektivně a rychle pracovat (mnohem rychleji než při používání hardwarové klávesničky).

Telefonování, datování a synchronizace

Eurotel DataPhone III je quad-bandový GSM telefon (850/900/1800/1900 MHz). Telefonní aplikace v operačním systému je již několik let neměnná, přesto poskytuje velice dobrý standard pro telefonování včetně zkrácených voleb a přehledu hovorů. Při telefonování byl zvuk ze sluchátka velice čistý, dobře slyšitelný a i volaná strana slyšela také dobře.

Doporučujeme  DataPhon III používat s přiloženou lehkou hands-free sadu, nebo si pořídit Bluetooth bondovku. Pokud totiž hovor trvá trochu déle (což u cílové skupiny tohoto telefonu bývá obvyklé), začne vás při držení telefonu u ucha bolet ruka. Při použití přiložené bondovky se bohužel pravidelně před začátkem telefonátu ozvalo nepříjemné krátké písknutí, když došlo k propojení s telefonním subsystémem.

Komunikátor je vybaven rozhraním pro GPRS třídy 10. Nové přístroje již obsahují přednastavený účet od operátora, ale přidání nového účtu je jednoduché. Stačí projít průvodcem připojení, zadat několik parametrů a pak se již můžete připojit. V případě potřeby uživatel má možnost i využít starší technologie CSD pro vytáčené připojení s rychlostí 9,6 Kb/s.

 DtaPhone 

Bohužel postrádáme podporu EDGE, které se poslední dobou rozšiřuje nejen v zahraničí, ale i u nás. T-Mobile má EDGE v provozu a Eurotel společně s Oskarem by jej měli spustit během tohoto roku. Vestavěné Wi-Fi může připojování nejen zjednodušit, ale i značně urychlit. Stačí jen ve Správci bezdrátové sítě zapnout bezdrátovou síť a potom už jen stahovat poštu nebo třeba surfovat po internetu.

Vestavěný prohlížeč Internet Explorer umožňuje prohlížení webových stránek. Bohužel se jedná o prohlížeč, který sice neurazí, ale ani nenadchne. Požadavky na moderní prohlížeče jsou dnes velice vysoké. Nejde jen o přizpůsobení obsahu na relativně malou plochu displeje, ale i o možnost prohlížení obsahu přes celou obrazovku. Tady má určitě mobilní Internet Explorer co zlepšovat.

Pro synchronizaci s počítačem je možné využít Bluetooth, infraport nebo USB port. Aplikace ActiveSync, která tuto synchronizaci zajišťuje, je vzhledem k použitému operačnímu systému zaměřena pouze na synchronizaci s MS Outlook nebo s MS Exchange, zato ji však zajišťuje opravdu dokonale. Všechny synchronizace jsou rychlé a bezproblémové. Synchronizují se navíc nejen kontakty, záznamy v kalendáři, úkoly, jak je obvyklé, ale i poznámky, pošta a vybrané soubory.

Při práci s Bluetooth se občas objeví velice zajímavé chybové hlášky. Tyto problémy ale mají všechna zařízení Blue Angel a to je i důvod, proč byla uvolněna neoficiální oprava Bluetooth Stacku přímo společností Widcomm. Věříme, že tato oprava bude brzy oficiálně k dispozici  a běžní uživatelé se již s těmito problémy nesetkají.


Zprávy, e-mail, SIM Toolkit

Vše, co se u komunikátoru DataPhone III týká zpráv, je běžnou součástí mobilních Windows. Od textových zpráv přes multimediální zprávy až po synchronizované maily ze stolního Outlooku.

Kromě synchronizované schránky můžete mít prostřednictvím protokolů POP3/IMAP/SMTP nakonfigurováno hned několik vzdálených mailových účtů, u každého s možností nastavení, jak často má kontrolovat stav na serveru.

Dataphone

Aplikace SIM Tool Kit, na jejíž implementaci se tak dlouho čekalo, se nám jeví jako bezproblémová. Všechny služby včetně elektronického bankovnictví, které využívají tuto aplikaci, byly plně funkční.

Multimedia

Komunikátor Eurotel DataPhone III je skvělé multimediální zařízení. Vestavěná digitální VGA kamera (640 x 480 bodů) poskytuje velice dobré výsledky a lze ji bez problémů použít jako pohotovostní digitální fotoaparát. Na snímače s megapixelovým rozlišením jsme si již ale u zařízení v této cenové kategorii docela zvykli.

Samozřejmě je možné tuto kameru použít i pro pořízení krátkých videí ve formátu MP4. Tato videa ale trochu trpí automatickým ostřením, proto je vhodná spíše k natočení statických scén. Přístroj samozřejmě umožňuje pořízený videozáznam okamžitě přehrát. Dále umožňuje přehrávání formátů  ASF, WMV, AVI a 3GP.

 Dataphone Dataphone

Po vložení dostatečně velké paměťové karty je možné z tohoto zařízení vytvořit velice dobrý MP3 přehrávač. Přehrávat samozřejmě neumí jen MP3, ale i další zvukové formáty jako jsou WAV, WMA, AMR, AMR-WB, AAC a AAC+. Stereo přehrávání je dnes již samozřejmostí a přiložená sluchátka poskytují solidní kvalitu zvuku.

Vestavěný Hlasový záznamník poskytuje nejen možnost ukládat si hlasové poznámky, ale umožňuje i zaznamenat probíhající telefonní rozhovor, což se někdy rozhodně může hodit.

Aplikace, aplikace, aplikace

Kromě standardních aplikací, které obsahují mobilní Windows, jako jsou Pocket Word, Pocket Excel, Internet Explorer, Media Player, Prohlížeč prezentací nebo Prohlížeč PDF je s tímto komunikátorem dodáván i Eurotel Office Connector.

Eurotel Office Connector

Tato aplikace je určena pro bezpečný online přístup ke korporátním informacím. Díky ní je možné odkudkoli bezpečně přistupovat na váš zabezpečený firemní mail a seznam kontaktů a využívat vzdálené synchronizace těchto údajů.

A protože operační systém je operačním systémem proto, aby se do něj mohly instalovat další aplikace, má každý uživatel Eurotel DataPhone III v případě potřeby možnost zakoupit si další a další aplikace, kterých je díky velkému rozšíření Windows Mobile nepřeberné množství.

Výdrž

Komunikátor Eurotel DataPhone III je vybaven vestavěnou Lithium Polymerovou baterií s kapacitou 1 490 mAh. Ta dává přístroji velice slušnou výdrž až 168 h v pohotovostním režimu, až 4 hodiny nepřetržitého hovoru ne až 15 hodin práce na PDA s vypnutým WiFi.

Všechny tyto časy jsou ale velmi závislé na míře využívání dalších služeb, jako je WiFi či Bluetooth, zda stahujete pravidelně přes GPRS novou poštu a v jakém objemu atd. Pro minimalizování možnosti úplné ztráty dat při vybití hlavní baterie nebo během její výměny je v přístroji interní záložní baterie s kapacitou 18 mAh.

Příslušenství

Distribuční balení kromě komunikátoru obsahuje ještě několik dalších kusů příslušenství. Kromě horizontálního pouzdra z umělé kůže, synchronizační kolébky a napáječe je to lehká hands-free sada, kterou je možné používat i jako sluchátka pro poslech hudby, adaptér k napáječi pro možnost napájení mimo kolébku a USB kabel pro synchronizaci mimo kolébku.

Dataphone

Dokumentace obsahuje českou uživatelskou příručku, Quick start quide a User manual v angličtině. To vše ještě doplňuje instalační CD s mobilními Windows a náhradní stylus.

Závěrečné hodnocení

Eurotel DataPhone III je velmi zajímavý přístroj, který lze zařadit do kategorie opravdových hybridů – je to PDA s klávesnicí i mobil s kapesním počítačem. Jeho typickými uživateli budou vzhledem k možnostem a ceně nejčastěji lidé, kteří hodně cestují a potřebují být stále v kontaktu se svou společností.

Přes širokou podporu multimediálních funkcí rozhodně nebude zábava nejčastější motiv pro nákup. Lze proto odpustit VGA rozlišení u digitálního fotoaparátu, podpora rychlých dat EDGE vám ovšem chybět bude (ačkoliv v případě Eurotel verze je to do spuštění EDGE jedno).


FOTOGALERIE

Ve srovnání s jeho předchůdcem přibyla hlavně podpora Wi-Fi a samozřejmě hardwarová klávesnice. Každý má tak na výběr ze třech způsobů zadávání textu a může si vybrat, jaký mu nejvíc vyhovuje. Složitější konstrukce si bohužel vybrala svou daň v podobě vyšší hmotnosti a celkově je vzhled třetího DataPhonu mírně monstrózní.

Přesto je Eurotel DataPhone III mobilní zařízení s velkým potenciálem a na úspěch obou svých předchůdců dokáže jistě navázat. Konkurence v této kategorii totiž není příliš velká. Zajímavou alternativu může představovat o poznání menší MDA Compact nebo Motorola MPx. Ani jedno z těchto zařízení bohužel na trhu zatím není, a tak se na značkových prodejnách operátorů utká DataPhone s Nokií 9500, 9300 a Sony Ericssonem P910.

V Eurotelu je DataPhone III k mání za 21 999 Kč, u T-Mobile jej seženete pod názvem MDA o tisíc korun levněji.

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Eurotel DataPhone III

Autor:
  • Nejčtenější

Na zboží z Temu jsme zírali s hrůzou. Značková konkurence je úplně jinde

10. dubna 2024

Ceny mohou vypadat lákavě, ale výsledek nás opravdu nemile překvapil. Porovnali jsme značkové...

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple ukázal, že přejít na iPhone 15 Pro z předchůdce nemá smysl

11. dubna 2024

Apple na svém webu zveřejnil nástroj pro snadné srovnání vybraných modelů iPhonu. Uživatelé...

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Samsung už je zase jednička, prodeje smartphonů meziročně rostou

16. dubna 2024  7:02

Společnost Samsung se vrací do vedoucí pozice na trhu s chytrými telefony. Celkové prodeje...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...