Samsung Galaxy Watch ve verzi LTE s vestavěnou eSIM

Samsung Galaxy Watch ve verzi LTE s vestavěnou eSIM | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

První hodinky s virtuální SIM už fungují v Česku. U jediného operátora

  • 27
Hodinky Galaxy Watch se stávají prvním zařízením u nás, ve kterém funguje speciální integrovaná eSIM. Tento model je tak prvním mobilním zařízením svého druhu, které má vlastní telefonní číslo, ale zároveň není třeba do něj vkládat klasickou SIM. Seženete je zatím jen u T-Mobilu.

Pravděpodobně už brzy nebudeme muset do telefonů a jiných chytrých zařízení při instalaci vkládat plastovou SIM kartu. Pomalu se totiž začíná objevovat integrovaná SIM, takzvaná eSIM, která je součástí hardwaru daného zařízení a aktivuje se pouze virtuální registrací. Počítá s nimi do budoucna jak Samsung, tak třeba Google nebo Apple, který má už eSIM varianty u nových iPhonů, které lze v Česku také aktivovat u jediného operátora.

Sami jsme se tak v redakci poprvé seznámili s procesem nastavení takto odlišné SIM. V první řadě je stále třeba mít telefon, protože hodinky je nutné nejprve spárovat. V tomto případě je zde navíc podmínka, že párovaný telefon v sobě musí mít také SIM operátora T-Mobile, byť třeba jen obyčejnou předplacenou kartu, kterou můžete použít jen jednou, právě pro aktivaci. Hodinky je navíc nutné nastavit naskenováním QR kódu na přiložené kartě, který nemáte hodinkami jak vyfotit. V případě, že budete v budoucnu nastavovat nějaký telefon s eSIM, už bude takový postup standardem.

Galaxy Watch jsme schválně zkusili aktivovat při propojení přes telefon s kartou Vodafonu, ale to zatím zkrátka možné není, telefon vám bude oznamovat chybové hlášení. To samé bude platit i pro O2. Podmínkou však není jen shoda v použití operátora v propojeném telefonu a na eSIM v hodinkách, ale také nutnost připojení k internetu. To zajistíte právě prvotním párováním hodinek a telefonu přes aplikaci Samsung Wearable.

Jinak je proces nastavování vcelku intuitivní, zkrátka když se uživatel drží instrukcí na displeji mobilu, do pár minut je hotovo. V tu chvíli ovšem začíná to, díky čemu jsou tyto hodinky tak unikátní. Propojený telefon můžete třeba zase odpojit, nebo do něj vrátit SIM jiného operátora a hodinky fungují stále stejně. Mají totiž díky eSIM vlastní telefonní číslo, na které můžete volat, psát SMS, připojovat se k internetu a tak dále.

Ale pozor, pokud si Galaxy Watch s aktivní eSIM necháte propojené s telefonem, budou v základu stále nastaveny na používání služeb telefonu přes jeho SIM. Je to třeba ještě manuálně zrušit v nastaveních hodinek (záložka Mobilní sítě) a nebo telefon zkrátka odpojit či vypnout Bluetooth.

Samsung Galaxy Watch ve verzi LTE s vestavěnou eSIM
Samsung Galaxy Watch

Volat a SMSkovat šlo s hodinkami samozřejmě i podstatně dříve, ale vždy byla tato funkce podmíněna právě propojením s mobilem, kdy v podstatě hodinky jen pracovaly se sítí telefonu a prováděly akce asociované se SIM v telefonu za něj. Nyní už je vše samostatné a kdo je odvážný, může si s Galaxy Watch vyrazit „do terénu“ a klasický telefon nechat klidně doma.

Proč je to jen pro odvážné? Přece jen komfort při psaní SMS a vytáčení telefonních čísel u běžného smartphonu malý displej na hodinkách nenahradí, nemluvě o kvalitě reproduktoru a mikrofonu. Ano, hodinky vyzvánějí, při hovoru druhou stranu na hlasitý odposlech slyšíte (ona vás taky), ale ideální to zkrátka není. Plusové body ovšem Samsung získává za to, že si pak člověk připadá trochu jako James Bond, když na ulici mluví k hodinkám.

Pro ty, kdo by chtěli v hodinkách používat své běžné telefonní číslo, máme také ještě jednu špatnou zprávu, zdvojení stávajícího telefonního čísla ve vašem telefonu do eSIM zatím možné není, musíte si zatím vždy pořizovat nové číslo. Ale přesměrování z telefonu možné je, byť je to trochu krkolomné řešení.

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

K čemu to tedy celé je? Zatím vnímáme hodinky s eSIM spíše jako takový pokus, jak to celé bude v budoucnu vlastně fungovat. Rádi bychom viděli stejný experiment spíše v mobilu, kde by celý proces nastavování a popisování funkcí byl jednodušší i logičtější. Zatím si to mohou zájemci vyzkoušet u druhé SIM v nových iPhonech, která už je také jen eSIM. A opět zatím jen u T-Mobilu.

Ale právě u hodinek je v současnosti potřeba takovou technologii podporovat, protože kdo by chtěl do tak malého přístroje ještě cpát SIM?

Ve výsledku tak Galaxy Watch s eSIM vlastně fungují přesně tak, jak jsme předpokládali, tedy jako hodinky, se kterými si zavoláte i bez smartphonu po ruce, ale je to stále trochu omezující proces, který je nutné ještě nějakou dobu ladit. Ale pokud vás telefonování hodinkami natolik zajímá, tak směle do toho.

Galaxy Watch v LTE variantě jinak vzhledem a funkcemi odpovídají těm běžnějším bez eSIM, jen jsou dražší (stojí 10,5 tisíce korun) a v současnosti je prodává pouze operátor T-Mobile. Naše předchozí dojmy z levnější verze Galaxy Watch si můžete přečíst ve článku Chytré hodinky od Samsungu simulují tikání, zaujme zlatá varianta.