iPhony jsou předražené, láká narkobaron Escobar na superlevné smartphony

  • 73
Zesnulý narkobaron Pablo Escobar je všeobecně známý, jeho bratr Roberto už méně. Přestože má pořádně pestrou minulost. Místo do obchodu s drogami se nyní pustil do produkce smartphonů. A cíl má jediný – porazit Apple.

Obchod s narkotiky se zjevně nevylučuje s nově nabízeným Escobar Fold 1, což – jak název napovídá – je ohebný smartphone. Jeho cena je pouhých 349 dolarů ve verzi s pamětí 128 GB nebo 499 dolarů ve variantě s pamětí 256 GB, tedy v přepočtu něco přes 9 000 korun, respektive zhruba 11 500 korun.

Fotogalerie

To je podstatně méně, než za kolik Samsung na našem trhu začíná nabízet ohebný smartphone Galaxy Fold, který vyjde na 54 000 korun. Lze odtušit, že financování produkce telefonu s nápadně nízkou cenou nebude zcela čisté. Tedy o produkci asi nepůjde, protože Escobar si jistě telefon sám nevyrábí. 

Jeho produkt je totiž jen přejmenovaný rok starý první ohebný smartphone vůbec – FlexiPai od prakticky neznámé čínské značky Royole, což je uvedeno i na stránkách „výrobce“. Tento čínský smartphone se však oficiálně neprodává, pouze jeho vývojářská verze. Původně byla ohlášena jeho cena 1 318 dolarů až 1 469 dolarů (30 500 až 35 500 korun), tedy podstatně vyšší, než za jakou svůj „model“ nabízí bratr notorického narkobarona. Je jasné, že skládací telefon s flexibilním displejem nelze vyrobit za ceny inzerované Escobarem.

Porazit Samsung, Huawei ani nový Razr však není cíl Roberta Escobara. Cílem je porazit Apple. Server Digital Trends narkobarona cituje: „Říkal jsem mnoha lidem, že porazím Apple. A já ho porazím. Srazil jsem cenu za smartphone, který ostatní nabízejí za tisíce dolarů.“

„Apple jsou podvodníci a podávám na ně žalobu. Prodávají lidem předražené bezcenné telefony. Moji právníci jsou připraveni už dlouho. Nejdřív ale chci dát lidem, co si za přiměřenou cenu zaslouží. Chci jim ukázat, že můj produkt je o mnoho lepší. V lednu Apple zažaluji v Kalifornii o třicet miliard dolarů. Chci, aby Apple vrátil ze svého zisku lidem, co jim patří. Už jsem utratil za přípravu žaloby milion dolarů,” dodává Escobar.

Roberto Escobar není žádné ořezávátko

Přestože mnohem slavnější je jeho bratr Pablo, který se v osmdesátých letech stal jedním z nejbohatších lidí na světě a opanoval celosvětový trh s kokainem, tak jeho bratr Roberto do drogového byznysu také dobře viděl. Patří mezi zakladatele Medelínského kartelu, obří drogové organizace svého bratra. Zároveň byl hlavním účetním této „organizace“. 

Na rozdíl od bratra, který byl v roce 1993 zastřelen, si Roberto odseděl přes deset let ve vězení a následně se pustil do byznysu. Základní kapitál měl zřejmě pro nové podnikání někde dobře uschovaný. Firma se jmenuje Escobar Inc., ovšem logo PE jasně odkazuje na slavnějšího Pabla Escobara.  

Smarphonový Jánošík rozhodně nepodcenil marketing. Dokazují to produktové fotografie a hlavně videa, na kterých pózují spoře oděné modelky. Natáčelo a fotilo se v Moskvě třeba s Kristinou Yakimovou, miss Playboy. Na jedné z fotografií je použita jako tapeta fotografie Pablo Escobara. Další video uvozuje proslov „Apple Boy Steve se jednou díval do vesmíru. Viděl Pablo Escobara s telefonem, což předčilo jakoukoliv představivost“.

Na rozdíl od Samsungu Galaxy Fold, který musel být přepracován kvůli původně nedokonalé konstrukci, má být Escobar Fold 1 daleko odolnější. Opět nechme promluvit samotného „vynálezce“: „Můj smartphone se nemůže zlomit, jelikož nepoužívá skleněný displej jako Samsung. Displej našeho smartphonu je vyroben ze speciálního plastu. Ten jde zlomit jen velmi těžko.“

A nový producent smartphonů dodává, že jeho model je nejen ohebný, ale má také bezpečností funkce. To dává vzhledem k rodinnému byznysu rozum. Nový smartphone má být nemožné snadno „oskenovat“, jak zblízka, například přes Bluetooth, tak má být zabezpečen proti možnému přístupu vládních orgánů. „Všechny ostatní smartphony, jakou jsou ty od Applu nebo Samsungu, jsou otevřené vládám po celém světě,“ říká dále Escobar s tím, že to je hodně za tak nízkou cenu, ale prý jde o přímý prodej bez prostředníků, kteří by cenu zvyšovaly.

Výbava je za uvedenou cenu stále na úrovni. Použit je procesor Snapdragon 855 a operační paměti je podle verze 6 GB nebo 8 GB. Velikosti paměti už byly uvedeny. Zbývá dodat, že úložiště je rozšiřitelné. Ohebný AMOLED displej má v rozevřeném stavu úhlopříčku 7,8 palce a rozlišení 1 920 x 1 444 obrazových bodů. Fotoaparáty jsou dva (16 a 20 megapixelový) s clonou f/1.8. Nechybí čtečka otisků prstů. Použit je systém Android 9.

Firma Roberta Escobara se rozhodně neproslavila jen tímto smartphonem. Přímo na svých stránkách připomíná soudní při ohledně jména Pablo Escobar vůči tvůrcům seriálu Narcos (běží aktuálně i v Česku), o založení vlastní kryptoměny, o smlouvě na legální pěstování marihuany, o založení fondu na odvolání amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo o při s Elonem Muskem ohledně technologie plamenometu. To byl reálný produkt. Obchod se smartphony Escobar se má nacházet ve Švédsku.

Nakupovat můžete zde. Otázkou ovšem je, co za uvedenou cenu zákazník dostane. Inzerovaná cena za uvedený telefon je prostě neuvěřitelně nízká.