Zatímco problém ohnutého iPhonu několik klientů ohlásilo krátce po startu prodeje, zabarvování dělících pruhů se objevuje až po několika týdnech. Během této doby totiž každý používaný iPhony absolvuje i tisíce cyklů, kdy je vytahován z kapsy kalhot a po kontrole notifikací nebo vyřízení potřebných záležitostí zase putuje zpět.
A pokud jsou těmi kalhotami džíny, pak se plastové pruhy postupně zbarvují do modra. Barvivo z látky se tedy stírá a ulpívá na plastových částech konstrukce, které slouží k oddělení antén bezdrátových modulů. Jsou-li džíny nové, pak je samozřejmě proces zbarvování rychlejší než u mnohokrát vypraných kalhot.
Na problém upozornili redaktoři serveru BoyGeniusReport na základě stížnosti majitele novinky z dílen Applu, který redakci zaslal fotografii přístroje se zbarvenými plastovými částmi.
Ačkoli se Apple k této problematice zatím oficiálně nevyjádřil, dotčení uživatelé se prý na technickou podporou společnosti Apple již obrátili. Vesměs obdrželi podobné odpovědi. Zbarvení mají zkusit opatrně odstranit za pomocí kartáčku a běžných čistících prostředků. Když ale usazené barvivo z plastu nepustilo, žádná další pomoc již prý poskytnuta nebyla.
Namodralé pruhy sice samozřejmě nemají žádný vliv na funkčnost, telefon ale na pohled působí zašle a špinavě, což u přístroje za cenu i vysoko nad 20 tisíc korun není po několika týdnech používání právě dobrá vizitka.
Nechtěné zbarvování plastových částí smartphonů není nijak vzácným úkazem. Se stejným problémem se v roce 2012 potýkala bílá varianta tehdy špičkového HTC One X. Loni si na zbarvené dělící pruhy stěžovali někteří uživatelé jeho nástupce, modelu One M7.
Řešením může být opět pouzdro
Předejít nechtěnému obarvování rizikových partií šasi lze pořízením libovolného obalu, který zabrání styku zad telefonu s vnitřkem kapsy. Teprve čas ukáže, zda se s tímto problémem opět potýká jen mizivé procento uživatelů, nebo půjde o komplikaci, jež se postupně objeví u mnoha nových iPhonů.
Připomeňme, že Apple již jednou problém se svým telefonem nabídkou obalu zdarma řešil. Psal se rok 2010 a tehdy nově uvedený iPhone 4 sužovala kauza antennagate, kdy mělo běžné držení telefonu za následek citelné snížení úrovně signálu. Již tehdy byly totiž antény zabudovány v kovovém obvodovém rámečku.
Apple tehdy kauzu nebral na lehkou váhu a prováděl nejrůznější měření. Srovnával také, jak se při stejném úchopu chovají konkurenční přístroje, jež byly tehdy na trhu (podrobnosti v dřívějším článku). Problémy s anténou zkazily pověst iPhonu 4 a stály místo viceprezidenta pro vývoj hardwaru mobilů iPhone a přehrávačů iPod Marka Papermastera (více se dočtete zde).
Letos se již Apple musel vypořádat s ohýbací aférou, kdy si devět uživatelů stěžovalo, že při běžném nošení v kapse došlo k ohnutí iPhonu 6 Plus (podrobněji zde a v tomto článku). Nedávno se pak objevily stížnosti, že drobné mezery v konstrukci trhají při telefonování vousy a vlasy. Obě aféry pobavily celý svět a vznikly desítky povedených i méně zdařilých vtipů (těm zdařilým jsme věnovali samostatný článek).