Cproxy: chcete ušetřit za GPRS až polovinu peněz?

aktualizováno 
Nic není možné - se systémem CPROXY dokážete ušetřit až polovinu nákladů za připojení nejen přes GPRS, ale také zrychlit své modemové připojení. Zajímá vás, jak?
Mobilní internet se díky plošným datovým tarifům dvou největších českých mobilních operátorů stává službou dostupnou pro velké množství uživatelů. Málo kdo ovšem ví, že za přenesená data mohou také ušetřit. Úsporu nákladů (množství přenesených dat) se dá docílit účinnou komprimací stahovaných souborů, obrázků i webových stránek. T-Mobile sice nabízí možnost komprimace obrázků, nedovoluje vám však nastavit si její úroveňve více než pěti stupních.

O čem to je?

Naštěstí existuje řešení. Služba CPROXY – která je díky testovacímu provozu prozatím zcela zdarma o bez omezení – umožňuje právě zmíněnou komprimace stahovaných dat. Skládá se ze dvou částí – serverové a desktopové. Zatímco serverovou část nikdy neuvidíte, desktopovou musíte mít nainstalovánu na svém stolním počítači. Aplikace funguje jako běžný proxy server – v nastavení svého webového prohlížeče nebo emailového klienta si nastavíte právě tuto aplikaci jako svůj proxy server, na webových stránkách cproxy.cz provedete registraci svého účtu a můžete začít šetřit.
 
Provozovatelem a současně tvůrcem celého systému CPROXY je společnost DC Systems, která působí především na trhu systémů pro podnikové spořitelny a CPROXY je dalším jejím produktem. Vývoj systému trval celý rok a protože je tento software určen pro širokou veřejnost, je v rámci testovacího programu nabízen až do odvolání zdarma.
 
 
O bezpečnost přenášených dat se není třeba obávat. Všechny skutečně citlivé údaje – jako například komunikace s bankou – jsou šifrovány a nelze je tedy nijak odposlechnout. Běžné informace sice šifrovány nejsou, ale jeden server navíc při cestě dat z webového serveru k vám je již zanedbatelný. Nehledě na to, že logovat takové množství procházejících dat (viz. dále) není technicky příliš jednoduché. 

Ještě rychleji

Jak jsme již zmínili, CPROXY pomáhá snižovat náklady (GPRS připojení) i zvyšovat rychlost (běžné připojení) internetu komprimováním obrázků, filtrováním reklamních bannerů a flashových animací, optimalizací samotného kódu webových stránek i emailových zpráv. Jde tak o kus dále než řešení T-Mobilu, které komprimuje pouze obrázky a omezuje pouze základní prvky webových stránek. V systém CPROXY si navíc můžete pomocí šoupátka sami nastavit úroveň komprese grafiky a sami tak omezit objem přenesených dat.

   

Lze předpokládat, že nejvíce uživatelů se bude etablovat z řad uživatelů mobilního paketového připojení s využitím technologie GPRS. Za pravdu tomuto našemu předpokladu dávají také čísla poskytuné přímo ředitelem společnosti DC Systems, Evženem Mayerem: 73 procent všech uživatelů přistupuje přes GPRS, 10 procent přes běžné vytáčené připojení Českého Telecomu, 8 procent uživatelů využívá ADSL nebo kabelového připojení, 6 procent lidí používá Wi-Fi připojení a konečně tři procenta klientů přistupují přes jiné internetové připojení.
 
Přestože se jedná o testovací provoz, přenese se přes centrální server služby CPROXY v průměru 84 gigabajtů dat každý týden, přičemž toto množství je zkomprimováno přibližně na 43 gigabajtů. Dlouhodobá statistická úspora přenesených dat se pohybuje okolo 48 procent. Toto číslo je ovšem mírně zavádějící, protože někteří uživatelé dosahují téměř devadesáti procentní úspory zatímco jiní stahují velké balíky již komprimovaných dat (jejich úspora se pohybuje mezi pěti až deseti procenty). Při běžném, asi tříhodinovém prohlížení internetových zpravodajských serverů jsme dosáhli úspory 51 procent.

   

Díru v kapse nečekejte

Zajímalo nás, jak se změní služba CPROXY po přechodu do ostrého komerčního provozu. Přestože jsme se nedozvěděli konkrétní tarify, byli jsme ubezpečení, že cena za neomezené používání CPROXY pro jeden počítač nepřekročí šedesát korun měsíčně. Nabízena bude také možnost předplatného na delší období s příslušnými slevami. I nadále bude umožněno používat CPROXY v demo režimu, ve kterém bude ale provoz omezen na třicet minut z jedné IP adresy, poté bude služba na hodinu přerušena. Z důvodů ochrany před spamem nebude možné přes proxy v demo režimu také odesílat poštu přes port 25.
 

 

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Do Česka míří další supersmartphone. Od kdysi velmi populární značky

Lenovo Z6 Pro

Po delší odmlce se na český trh vrací mobily značky Lenovo. Od podzimu bude v prodeji i špičkový model Z6 Pro. Má...

Další z rubriky

Samsung představil mobilní snímač se šílenými 108 megapixely

Mobilní snímač ISOCELL Bright HMX

Rozlišení mobilních senzorů stále nenarazilo na technologický strop, což dokazuje nejnovější mobilní čip od Samsungu....

Absurdně drahá módní značka uvádí laciný obyčejný mobil za tisíce

Supreme produkty

Newyorská módní značka Supreme připravila do svého podzimního katalogu i mobilní telefon. A to přístroj zcela obyčejný,...

Toto jsou nejlepší smartphony za uplynulý rok. Každý je něčím výjimečný

Top smartphony léta 2019

Zanedlouho začne na trh nastupovat nová vlna top smartphonů, prvním z nich je Samsung Galaxy Note 10. Přesto modely,...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz