Nokia 6233 byla představena již v prosinci loňského roku. Taktizování výrobce ale její komerční dostupnost stále odkládalo a na trh přichází až v těchto dnech. Dosud měl její post zastat model 6280. - více zde
Pro Nokii je šestková modelová řada manažerských a dnes již i multimediálních mobilů stěžejní. Začalo to kdysi Nokií 6110, následovalo několik dalších velmi úspěšných modelů až po současnou Nokii 6230i.
Modely s šestou na začátku jsou přitom považovány za etalony manažerských telefonů a Nokii 6233 tak čeká těžký úkol: udržet pro finskou mobilní jedničku tento status i v dalším roce.
Šestková řada od Nokie: kultovní 6310, 6230i, 6020 a nová 6233
Vzhled - stylový konzervativec
Nokia 6233 se předchůdkyni nepodobá ani za mák. Je nejenom o trochu větší a těžší (108 x 47 x 18 mm; 105 gramů), ale i mnohem honosnější. Přes svůj konzervativní vzhled si ale zachovala i notnou dávku stylovosti. Na trhu se můžete setkat se stříbrnou a černou variantou.
U druhé z nich mnohem více vyniká výrazný chromovaný rámeček. Ten dodává telefonu na luxusu a zajisté zpevňuje i jeho tělo. Konstrukční kvalita je tak vynikající, přístroj působí velmi kompaktně a nikde nic nevrže. Jen kryt baterie dává najevo, že svým pevným usazením příliš dlouho okouzlovat nebude.
Povrchová úprava přístroje není příliš šťastná. Lesklé plochy se velmi rády upatlávají a na matných zádech můžete podrobně prozkoumávat otisky prstů. Stejně tak se zde můžete pokochat optikou integrovaného fotoaparátu doplněnou o malé zrcátko pro tvorbu autoportrétů.
Na levé straně najdeme dvířka slotu pro paměťové karty formátu MicroSD, klávesu obsluhující službu Push to Talk a mřížku ukrývající jeden z stereoreproduktorů. Druhý pak nalezneme na straně protější, která nabídne i kolébkovou klávesu pro úpravu hlasitosti, spoušť fotoaparátu a umě skrytý infraport.
Vrchní část přístroje se spokojila pouze s hlavním vypínačem, vespod se tradičně usídlil systémový konektor. Po nabití dokáže přístroj vykonat až 4 hodiny hovoru a patnáct dní pohotovosti, v praxi se při využívání datových přenosů a průměrném telefonování hlásila Nokia o energii každý třetí až čtvrtý den.
Klávesnice a ovládání - menu na čtyři způsoby
Klávesnici se rozhodl výrobce ozvláštnit neotřelou konstrukcí, která vás však neomezuje v práci. Jednotlivé klávesy jsou dostatečně hmatově odlišitelné, jejich plocha je velká. Budete si muset zvyknout pouze na tlumenou odezvu, která působí tak trochu gumově. V ostatních ohledech se klávesnicová část skutečně povedla.
Za hlavní ovládací prvek byl zvolen čtyřsměrný kurzorový kříž s potvrzovacím středem. Kolem něj se usídlila dvojice kontextových kláves a tlačítka pro ovládání hovoru. Veškeré symboly a popisky jsou ve tmě sytě modře podsvíceny, přičemž světlo je rozloženo rovnoměrně.
Logika ovládání se již léta nemění, pokud jste někdy měli v ruce Nokii, sžijete se s novinkou velmi brzo. Hlavní menu je standardně tvořeno maticí dvanácti ikon, u nové verze systému Series40 si jej můžete po vzoru symbianových přístrojů i libovolně přeskládávat. Ikony jsou hezky animovány a na špičkovém displeji s rozlišením QVGA (320 × 240 obrazových bodů) a podporou 262 tisíc barev je radost pracovat.
Nokia nabídla i možnost čtyř podob hlavního menu - matice, matice s popisky, běžný vertikální seznam nebo podobu záložek, kterou známe především ze Samsungů. Barevné sestavy, spořiče i možnosti uložit si libovolnou tapetu na displej už bereme téměř jako samozřejmost. Standardem se již stal i aktivní pohotovostní režim informující o přehrávaných skladbách či datu a k němu příslušejících událostech.
Telefonování - videohovor naruby
S přístrojem se dovoláte téměř po celém světě, jde o tribandový telefon navíc s podporou sítí třetí generace WCDMA. Kvůli chybějící kamerce na čelní straně ale mobil na videohovory příliš často nepoužijete, i když to lze provést. Pokud si tak potrpíte na obrázky při telefonování, můžete se spolehnout na hlavní fotoaparát.
Do telefonu uložíte pouhých 500 kontaktů, přičemž ke každému z nich lze přiřadit až pět telefonních čísel a celou paletu dalších údajů jako email, webovou adresu či poznámku. Pro velké nadšence multimedií je připravena i možnost přiřazení obrázku nebo videa, které se zobrazí na displeji při příchozím hovoru. Omezení kapacity adresáře se u manažerského telefonu dá pochopit jen velmi těžko.
Pohled do adresáře může mít několik podob, pro lidi s horším zrakem si připravila Nokia možnost nastavení velikosti písma. Samozřejmostí je třídění kontaktů do skupin, dle kterých lze ve vyzváněcích profilech filtrovat hovory. Na ty vás přístroj upozorní polyfonií, velmi kvalitním MP3 vyzváněním nebo diskrétně pomocí vibrací.
Zprávy - java vám to okoření
Telefon si poradí se zprávami SMS, EMS i MMS. Přímo v jejich editoru lze přitom přizpůsobovat velikost písma, při nejmenším fontu zobrazí celých jedenáct řádků textu. Ty můžete vyplnit velice rychle díky podpoře slovníku T9, který sice píše s diakritikou, ale před odesláním ji ze zprávy odstraní. Predikci lze nastálo vypnout.
Po celou dobu psaní textovky jste informováni o využitých znacích, stejně tak jako o počtu výsledných zpráv. Paměť telefonu pojme nespočet SMS zpráv, potvrzení o doručení se hromadí v samostatné složce. Odtud se dají lépe spravovat, především jejich hromadné vymazání je velkým přínosem.
Editor zpráv MMS se velmi polepšil a uživateli nabízí spíše vzhled jakéhosi průvodce, který celou tvorbu multimediální zprávy maximálně zjednoduší. Nokia nabízí i speciální formy zpráv jako Pohlednice či blesková a zvuková zpráva. Navíc můžete s touto Nokií komunikovat i pomocí služby Push to Talk.
Emailový klient jsme si záměrně nechali nakonec. Stále se nedokázal oprostit od Javy, z čehož plynou nesporné nevýhody. Aplikace je sice kvalitní, nelze ji ale nechat pracovat na pozadí a provázanost s nabídkou je velmi omezená. Přitom jde o jeden z nejlepších emailových klientů, který v klasických telefonech známe. Kromě standardních funkcí umí například i filtrovat nevyžádanou poštu.
Organizace a data - vše, co si lze přát
Organizačním schopnostem opět dominuje povedený kalendář, který jako hlavní zobrazení nabídne měsíc nebo týden. Pod základní tabulkou byl navíc vyhrazen prostor pro přehled aktuálních událostí, které mohou mít několik různých formátů a lze u nich nastavit i opakování.
K dispozici je také úkolovník a poznámkovač. Budík si poradí i s hudbou ve formátu MP3 nebo rádiem a lze mu nastavit i opakovaní ve vybrané dny. Nabídku pak ucelují aplikace jako je neomezený diktafon, kalkulačka, konvertor, světový čas či stopky. Na internet se pak dostanete pomocí vestavěného prohlížeče v telefonu, který se oproti předchozím modelům v mnohém polepšil.
Datové schopnosti telefonu si zaslouží absolutorium. Krom zastaralého HSCSD si přístroj poradí i s GPRS/EDGE a především daty v sítích WCDMA. K počítači jej pak připojíte pomocí USB kabelu, infraportu nebo modernější technologií Bluetooth.
O komunikaci se stará běžný softwarový balík PC Suite, který dostanete v základním balení společně s přístrojem a dokonce i datovým USB kabelem. V případě paměťové karty lze využít i podpory technologie Mass Storage. V balení naleznete paměťovou kartu o velikosti 64 MB, vnitřní paměť telefonu je necelých šest megabajtů.
Zábava - VGA a 3D
I manažerský telefon by se měl umět bavit, proto v zábavních funkcích nalezneme celou řadu vymožeností. V jejich čele stojí schopnost přehrávání hudby, kterou pro plné využití budete muset zadotovat větší paměťovou kartou. V balení dostanete i stereofonní headset, větší libůstkou jsou ale vestavěné stereoreproduktory s 3D efektem. Zvuk přístroje neoznačíme slovem brilantní, nálepku vynikající si ale zaslouží.
Pro hudby chtivé uživatele je připraveno i rádio s podporou rozšířených služeb (Visual Radio) a milovníci obrázků se mohou spolehnout na dvoumegapixelový fotoaparát. Dokáže pořizovat snímky s maximálním rozlišením 1600 x 1200 obrazových bodů, jeho aplikace nabízí široké možnosti nastavení včetně sekvenčního snímání či nočního režimu. Fotoaparát nabídne i osminásobný digitální zoom. Zvolit můžete i cílovou paměť pro ukládání.
Kvalitních výsledků lze dosáhnout jen za jasného dne, již při zatažené obloze kvalita snímků rapidně klesá. Fotografie interiéru jsou pak silně podprůměrné. Při přiřazení výsledné fotky ke kontaktu jsme se také setkali s praktickým problémem, kdy je snímek natočen o devadesát stupňů. S telefonem totiž fotíte na šířku a integrovaný editor obrázků vám dovolí doplnit text nebo různé kýčovité prvky, natočení fotografie ale nezvládá.
Již model 6280 nabídl kvalitní video s VGA rozlišením a novinka se nenechala zahanbit. Velikost videa je tak plně dostačující na zachycení mimořádných událostí, navíc jeho délka je omezena pouze dostupnou pamětí. Zabít nudu můžete i pomocí Java her, v kterých naleznete kromě tradičního hada i velmi oblíbené Sudoku. Tato hra navíc vypovídá o podpoře Flash technologie, jelikož je v tomto produktu i stvořena.
Suma sumárum
Proč ho koupit? |
|
Proč ho nekoupit? |
|
Kdy? |
červen 2006 |
Za kolik? |
8990 Kč včetně DPH |
Málokdy se setkáme s přístrojem, který si vyslouží tak málo kritiky. Nedostatky v podobě malé vnitřní paměti a omezení adresáře jsou sice závažnými přestupky v mobilní branži, svými přednostmi je ale lehce zastíní. Za mizerné výsledky vestavěného fotoaparátu se v této třídě bude naopak zlobit málokdo. Nokia 6233 má tak velkou naději, že naváže na famózní úspěchy svých předchůdkyň.