Český e-mailový klient pro javové mobily (obrazový průvodce)

aktualizováno 
Hledáte-li pro svůj mobilní telefon javový e-mailový klient, určitě si přečtěte tento článek a v obrázkovém průvodci poznejte, jak se s touto aplikací pracuje a co vše dokáže.

Spousta mobilních telefonů je vybavených Javou, ale e-mailový klient v nich nenajdete. V tomto případě - chcete-li tedy přistupovat z mobilu ke svým e-mailům jinak než prostřednictvím neohrabaného wapového prohlížeče - se musíte postarat sami a vhodnou aplikaci si obstarat. Abychom vám ušetřili dlouhé hodiny hledání, přinášíme vám tip na zajímavou javovou aplikaci.

Prográmek MujMail je - jak už sám jeho název napovídá - původní česká aplikace, pod níž je podepsán Petr Špatka. Autor na domovských stránkách MujMailu hovoří o jednoduchém e-mailovém klientu, ovšem portfolio nabízených služeb jej řadí mezi nadprůměr v této kategorii.

Pozor na váš telefon

Aktuální verze 0.02 je k dispozici v české a anglické verzi. Samotná aplikace má velikost patnáct kilobajtů a lze ji nainstalovat z domovské stránky přímo do mobilního telefonu. MujMail pracuje ve všech mobilních telefonech podporujících specifikaci MIDP1.0 a současně podporuje všechny třídy pro připojení do internetu. Autor hovoří o bezproblémovém chodu na telefonu Siemens C55, my jsme jej testovali na chytrém mobilu Sony Ericsson P800, aplikace fungovala také na Sony Ericssonu T610.

MujMail však podle dostupných informací nefunguje na Nokii 3510, přestože tento telefon podporu Javy obsahuje. Problém je v tom, že tento mobilní telefon neumožní javovým aplikacím připojit se jakýmkoli způsobem do internetu. Jako perličku pro pobavení lze chápat vyjádření pracovníka technické podpory tohoto výrobce, který nás odkázal na zakoupení vyššího, dražšího přístroje.


Obrazový průvodce


 
Nejjednodušší způsob instalace aplikace MujMail je použít webový či wapový prohlížeč mobilního telefonu a stáhnout si aplikaci přímo ze stránek autora. Můžete také využít datový kabel či infračervený port, pokud váš telefon tento způsob instalace podporuje.


 
Po instalaci aplikace najdete jejího zástupce v příslušené složce společně s ostatními prográmky.


 
Možností nastavení je až překvapivě hodně. Aplikace MujMail podporuje POP3 protokol pro příjem pošty z vaší emailové schránky a protokol SMTP pro odesílanou poštu. Velkou výhodou je podpora zabezpečených SMTP serverů - zdaleka ne všechny e-mailové klienty tuto důležitou volbu obsahují.


 
Základní menu aplikace. Kromě nastavení zde můžete nejen odeslat e-mailovou zprávu, ale také číst zprávy příchozí. O průběhu přihlašování k vámi zadané e-mailové schránce jste dostatečně informováni.


 
Seznam doručených e-mailových zpráv v poštovní schránce. Všimněte si, že aplikace správně dekóduje QuotedPrintable syntaxi (zpráva tvaru: =3D=DA ...) jak v předmětu, tak i v těle zprávy.


 
Při čtení došlé zprávy není tato smazána ze serveru a lze k ní dále přistupovat prostřednictvím jiné cesty. Z HTML zpráv dokáže aplikace MujMail správně extrahovat pouze text bez zbytečných HTML formátovacích entit.

Méně než nic

Aplikace MujMail je k dispozici zdarma pod licencí GPL včetně zdrojových textů. Nic vám tedy nebrání zapojit se do jejího dalšího vývoje či ji použít jako základ pro vlastní e-mailový klient. Otevřený kód umožňuje také snadné a rychlé objevení případných chyb nebo bezpečnostních děr v aplikaci. Máte-li tedy telefon s Javou a hledáte-li vhodný klient elektronické pošty, určitě MujMail alespoň vyzkoušejte.

Nejčtenější

Krutá pomsta za nadměrné používání mobilu. Dceři v noci načernila oči

Ilustrační snímek

Zamezit dětem v přístupu k moderním technologiím je téměř nemožné. Rodiče tak třeba trápí, kolik času potomci tráví nad...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

T-Mobile a O2 mohou porušovat antimonopolní předpisy, tvrdí Brusel

Loga mobilních operátorů T-Mobile a O2

Ke sdílení sítí mezi O2, T-Mobile a poskytovatelem infrastruktury CETINem má výhrady Evropská komise. Podezřívá...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Má dva displeje a výkonnější procesor než Note 10. Stojí přitom polovinu

Nubia Z20

Loni čínská Nubia uvedla na trh vskutku netradiční smartphone s displejem i na zádech. Nyní tato někdejší luxusní...

Další z rubriky

I lepší verze nestojí ani 3 tisíce korun. To je nové nejlevnější Xiaomi

Redmi 7A

Levné telefony výrobce Xiaomi umí a nejnovější model 7A je toho důkazem. Stojí méně než tři tisíce a přitom umí...

Nic lepšího neseženete. Prohlédněte si nejvýkonnější smartphone na trhu

OnePlus 7 Pro

Pořadí nejvýkonnějších telefonů světa se mění prakticky každým měsícem, ovšem v současnosti je na špičce značka OnePlus...

Třetí nejlepší fotomobil současnosti jde do prodeje s příznivou cenou

Honor 20 Pro

Krátce po uvedení modelu Honor 20 na trh spouští výrobce předobjednávky i na jeho Pro variantu. Ta má mezi současnými...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz