Svěží konkurence nejen pro iPhone. Recenze BlackBerry Z10

aktualizováno 
Firma BlackBerry se s novým operačním systémem verze 10 snaží o jakési znovuzrození. A po našich zkušenostech s dotykovým typem Z10 věříme, že se to jí může povést. Z10 je velmi zajímavý kousek, který zaujme především ty, kterým se nelíbí současná honba za co největší úhlopříčkou displeje.

BlackBerry Z10 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

BlackBerry Z10 je prvním přístrojem s novým operačním systémem a firma se s ním pokouší o velký návrat. Tak trochu proti tradicím je to čistě dotykový model, který však přináší známé funkce a celou řadu novinek.

Jak jsme již psali v našem velkém testu systému BlackBerry 10, nová generace kanadských přístrojů už není tak úzce vázána na firemní BlackBerry infrastrukturu a ani nepotřebuje speciální tarify, jako tomu bylo dosud. To znamená, že Z10 je v podstatě normální smartphone jako každý jiný a uživatelé se nemusí bát žádných komplikací.

Kapitoly recenze

BlackBerry Z10 je podle nás překvapivě dobrý smartphone, který se může směle postavit zavedené konkurenci. Líbí se nám elegantní design novinky, která navíc velmi dobře padne do ruky. A velkou předností je doslova návykové ovládání operačního systému. V některých oblastech na současnou konkurenci BlackBerry trochu ztrácí, ale je to ztráta relativně malá a systém ji vyvažuje řadou předností.

Vzhled a konstrukce: slušivý elegán

Podobu BlackBerry Z10 jsme znali díky únikům ještě před jeho uvedením na trh, předmětem diskusí se okamžitě stal design na první pohled trochu podobný novému pětkovému iPhonu. Po představení však takové hlasy vcelku rychle utichly. Co vypadalo na prvních obrázcích trochu jako iPhone 5, je v reálu zcela jiný smartphone.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • návykové ovládání
 • výborné zadávání textu
 • příjemné rozměry i konstrukce
 • rychlý systém

Proč nekoupit?

 • chybí mapy a další lokální aplikace
 • vysoká cena
 • nejistá výdrž baterie

Kdy? V prodeji

Za kolik? 14 000 Kč

Tvary Z10 jsou velmi jednoduché. Čelní straně vládne krycí sklo displeje, pod ním a nad ním jsou stejně velké části, které mohou připomínat pohled na iPhone 5 zezadu. V reálu je však tento pocit podstatně menší než na fotografiích. Zaujme fakt, že na čelní straně telefonu nejsou vůbec žádná tlačítka, ani senzorová. Má to svůj důvod, o tom však až později. Vpředu tak najdeme pouze sluchátko a kamerku pro videohovory nad displejem a nenápadně ukrytý mikrofon pod ním (skvělé umístění). Nejvýraznější je tu velké logo výrobce.

I boky telefonu se snaží být maximálně jednoduché. Zajímavým detailem je, jak se do nich zařezává miniaturní rámeček krycího skla displeje. Vlevo najdeme možná až příliš obnažené konektory microUSB a miniHDMI. Vpravo jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti a mezi nimi tlačítko pro hlasové ovládání, dole jen hlasitý reproduktor. Na vrchní části telefonu se pak nachází 3,5mm jack konektor, uprostřed je vypínací tlačítko a vedle něj druhý mikrofon, který je používán pro potlačení hluku.

Pochválit musíme skvělé provedení mechanických tlačítek. Nejenže je snadné je nahmatat poslepu, ale výborný a přesný je i jejich stisk. Takovou jistotu při ovládání těchto tlačítek dává jen málokterý telefon.

Jednoduchý design pokračuje i na zadní straně. Tu celou tvoří kryt baterie z pogumovaného materiálu. Má lehkou texturu a uprostřed mu vévodí logo výrobce, v horní části pak najdeme čočku fotoaparátu a jeho přisvětlovací diodu. To je vše. Odnímatelný zadní kryt znamená, že má telefon výměnnou baterii. Pod krytem se také nachází snadno přístupný slot na karty microSD. Pro výměnu SIM karty(formát microSIM) je však nutné vyjmout baterii.

BlackBerry Z10

Díky provedení zad i vcelku rozumným rozměrům padne Z10 skvěle do ruky. Sedí v ní opravdu výborně a díky pogumovaným zádům je držení nejen příjemné, ale i jisté. Ostřejší hrany v ruce nevadí. Rozměry telefonu jsou 130 × 65,6 × 9 mm. To jsou velmi slušné hodnoty, ale třeba Samsung Galaxy S II s podobně velikým displejem je přeci jen o něco menší. V normě je i hmotnost 137,5 gramu. V ruce působí telefon dokonce o trochu lehčím dojmem.

Ke zpracování nemáme žádné výhrady, BlackBerry Z10 je velmi solidně postavený telefon. Konkurence však umí vyrábět ještě solidněji působící telefony a také z luxusnějších materiálů. Pro někoho může být provedení Z10 až příliš obyčejné. Nezaměňujme to však se slovem laciný, tak Z10 určitě nepůsobí.

Displej a ovládání: svěží a návyková gesta

Prvním překvapením je absence jakýchkoli ovládacích tlačítek pod displejem i na něm. Tedy alespoň při prvním pohledu, hlouběji v aplikacích se přeci jenom volby na displeji objevují. Základem ovládání jsou gesta, která telefon uživatele naučí při prvním spuštění. Ovládání přejde velmi rychle do krve.

Detailně o novém systému BlackBerry

Základem je tah zpod dolního okraje displeje. Tím lze telefon i probudit a není nutné sahat po vypínacím tlačítku (dá se to však vypnout). Jinak tah slouží k návratu na domovskou obrazovku, supluje tedy tlačítko Home. Tento tah není nutné dokončit a lze se prstem vrátit zpátky pod displej. Takto lze snadno zkontrolovat aktuální upozornění, vybočením do pravé strany ještě uživatel uvidí aktuální náhled dění v BlackBerry Hubu (o tom později).

Další tahy už jsou známé, do stran se listuje mezi jednotlivými stránkami domovské obrazovky (hlavní je seznam spuštěných programů, vlevo je BlackBerry Hub, vpravo menu aplikací), tahem shora se objeví zkratky ovládání některých funkcí. Tah, který začne nad horním okrajem displeje, odhalí v některých programech dodatečné možnosti volby. Pro firemní uživatele je pak ještě důležitý tah dvěma prsty po obrazovce dolů, kterým tím lze přepínat mezi osobním a pracovním prostředím v rámci funkce BlackBerry Balance.

Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10

Systém BlackBerry 10 je velmi svižný a při jeho používání jsme se nesetkali s žádným zadrháváním, vše je plynulé. Jen spouštění aplikací je zpomaleno zbytečnou animací s přechodem na obrazovku s přehledem spuštěných programů. Ta také tak trochu supluje widgety, některé programy tu totiž zobrazují živé náhledy. Widgety tu jinak chybí.

Z10 displej s úhlopříčkou 4,2 palce s rozlišením 1280 × 768 pixelů, což představuje jemnost 355 pixelů na palec. Displej má velmi příjemné barevné podání bez zbytečně přepalovaných a přehnaných barev, solidní kontrast i dobré podání bílé a černé barvy. Bohužel se krycí sklo docela umazává, což jednak nevypadá esteticky, ale také to trochu zhoršuje čitelnost displeje, především na přímém slunci. Čitelnost na přímém slunci je celkově jen průměrná.

O pohon Z10 se stará dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM8960 s taktem 1,5 GHz a k tomu grafická karta Adreno 225. Je to mimochodem úplně stejná sestava, která pohání třeba Windows Phone 8X od HTC nebo Nokie Lumia 920 a 820. Není to úplně nejmodernější výstřelek procesorové techniky, ale na druhou stranu všechny zmíněné Windows Phone přístroje jsou jasným důkazem toho, že pro svižný a bezproblémový běh operačního systému není nutný aktuálně nejvýkonnější hardware. A BlackBerry Z10 se k nim přidává coby další důkaz, byť nad svými konkurenty má přece jen drobnou hardwarovou převahu v podobě 2 GB RAM.

Baterie: máme jiné zkušenosti

Telefony BlackBerry vždy vynikaly skvělou výdrží na jedno nabití baterie. Podle ohlasů ze zahraničních i českých médií však Z10 tuto tradici porušuje. A podle mnohých je výdrž dokonce dost mizerná. Jenže naše zkušenosti jsou zcela jiné a upřímně, nedovedeme si to nijak rozumně vysvětlit. V praxi se nám naopak výdrž na jedno nabití zdá nadprůměrná a problém jsme přitom neměli ani s původní verzí firmwaru, která jinak v českých sítích trpěla různými drobnými softwarovými potížemi. Aktuální firmware verze 10.0.10.82, se kterou telefon vstoupil na našem trhu do prodeje, přinesla celková vylepšení a výdrž se podle našich poznatků zásadně nezměnila.

BlackBerry Z10

BlackBerry Z10 jsme přitom používali velmi aktivně jako primární telefon, se kterým jsme učinili řadu hovorů denně. Používali jsme jej pro brouzdání po internetu a zhruba hodinku denně při dojíždění MHD hráli i náročnější mobilní hry. Hlavně však byl telefon synchronizován se třemi e-mailovými schránkami trojího typu: s Gmailem, s firemním Exchange serverem a také s testovacím BlackBerry účtem. Všechny tři schránky měly nataveny push synchronizaci a aktivně jsme je využívali.

I přesto všechno nám Z10 na jedno nabití vydrželo bez problémů dva pracovní dny, jen občas jsme pro jistotu nabíjeli už večer první den. Rozhodně jsme však neměli potíže s telefonem přežít třeba pernější pracovní osmihodinovku, jak se občas ozývá odjinud. Jen připomeňme, že BlackBerry Z10 má výměnný akumulátor s kapacitou 1 800 mAh, což je v podstatě průměr.

Telefonování a zprávy: v hlavní roli BlackBerry Hub

Veškerou komunikaci s okolím obstarává uživatel přes takzvaný BlackBerry Hub. Detailně jsme jej popisovali už v článku o systému (podrobný popis systému najdete zde). Hub sdružuje veškerá upozornění o zameškaných událostech a zároveň slouží jako univerzální schránka pro všechny e-maily a zprávy z různých zdrojů (SMS, Facebook chat a další). Hub je přehledný a snadno lze zobrazit jen tu kategorii, kterou právě chcete vidět.

Na druhou stranu bychom ocenili větší kontrolu nad možnostmi nastavení. Někteří uživatelé by například mohli chtít v základu vždy při otevření hubu vidět jen některé informace, a ne všechny, nebo jen ty, které otevřeli naposledy. Právě tak se totiž hub chová: při opětovném vstupu ukáže poslední zobrazení, tedy třeba SMS, kterou uživatel už četl a neopustil ji pomocí tlačítka zpět. Ale jinak je hub opravdu pohodlnou a přehlednou cestou, jak komunikovat.

Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10

Kolem kontaktů se sdružuje i dění na sociálních sítí a z karty kontaktu lze snadno zahájit různé způsoby komunikace s ním, včetně třeba zprávy přes BlackBerry Messenger. Ten přitom funguje i bez BlackBerry serveru, takže je to vlastně naprosto běžný instant messengerový klient, a jeho používání je tedy oproti starším BlackBerry výrazně zjednodušeno.

Skvělá je systémová klávesnice. Ta se od uživatele postupně výrazně učía nabízí nový způsob rychlého psaní. Namísto obvyklých tahů (Swype), nebo jen predikce nabízí odhadovaná slova přímo v bublině nad klávesou písmene, které ve slově následuje. Jednoduchým "cvrnknutím" lze nabízené slovo potvrdit. Vzhledem k tomu, jak detailně se BlackBerry učí výrazy, které uživatel používá, se časem stane predikce opravdu perfektní. BlackBerry Z10 je tak dotykovým smartphonem s nejspíš vůbec nejlepším způsobem zadávání textů. Dodejme, že SMS nemusí být zkracovány diakritikou, je to však potřeba nastavit.

Organizace a data: chybí mapy a lokální aplikace

V datové oblasti nabízí Z10 téměř kompletní sestavu. V našich podmínkách se musíme obejít jen bez LTE, ale na světových trzích se prodává i varianta s podporou této technologie. Bluetooth je tu ve verzi 4.0 a nechybí NFC.

Z10 má 16 GB vnitřní paměti a v základu je k dispozici přes 11 GB. Dále je tu slot na microSD kartu, paměť tak lze rozšířit až o dalších 64 GB.

Špatná není ani softwarová výbava, ale tak široké spektrum aplikací, jako mají iOS a Android samozřejmě očekávat nelze. Mnoho programů si však BlackBerry zajistilo už před uvedením systému, takže dnes v obchodě s aplikacemi BlackBerry World najdeme přes 100 tisíc aplikací.

Podle výrobce je už menšina z nich pouhým klonem androidích programů. Systém totiž umí spouštět aplikace z Androidu jen po malé úpravě. Našinec bude především postrádat řadu lokálních programů, protože tuzemští vývojáři si cestu k systému teprve nacházejí.

Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10
Prostředí operačního systému BlackBerry 10

Na nic bude v Česku také mapová aplikace, která tu zatím vůbec nemá pokrytí. Chybějící mapy tak jsou asi největším nedostatkem, na ostatních platformách jsme si na ně už zvykli. Pokrytí se samozřejmě chystá, ovšem je otázkou, jak dlouho to bude trvat a jaká bude kvalita podkladů. Nahrát lze například androidí Google Mapy, nebo další programy, ale od uživatele to vyžaduje určité znalosti a schopnosti.

Naopak skvělý je internetový prohlížeč, který snese srovnání s tím nejlepším v branži. Používá oblíbené vykreslovací jádro Webkit, je bleskurychlý a má dosud asi nejlepší podporu HTML5. Líbí se nám i univerzální vyhledávání, které lze vyvolat odkudkoli z hlavní obrazovky.

Zábava: solidní cesta

Výbava v zábavní oblasti je i přes nový operační systém vcelku standardní. Z10 vynechává FM rádio a také v něm nenajdeme žádné předinstalované hry. Hudební přehrávač v systému je také v podstatě takový, jako má konkurence. Pro hráče je zajímavá aplikace Hry, která nejen že usnadňuje přístup ke hrám z BlackBerry Worldu, ale uživatel si tu také vytvoří svůj profil a může výsledky ve hrách sdílet s přáteli, třeba přes BlackBerry Messenger. Aplikace vlastně funguje podobně jako Xbox hub u Windows Phone.

Fotoaparát Z10 dostal rozlišení 8 megapixelů, což je pro telefon této třídy vcelku standard, podobně jako jsou samozřejmostí automatické ostření a přisvětlovací dioda. Ovládání fotoaparátu je velmi jednoduché. Nastavuje se jen režim snímání (automaticky, akce, bílá tabule, noc, pláž, nebo sníh), poměr stran a režim blesku. Ještě se dá vybrat mezi klasickým fotografováním, natáčením videa (klidně i ve Full HD) a režimem TimeShift, který umožní například vybrat nejlepší obličeje, vymazat nechtěný pohybující se objekt a několik dalších drobností.

Fotografie pořízená smartphonem BlackBerry Z10
Fotografie pořízená smartphonem BlackBerry Z10
Fotografie pořízená smartphonem BlackBerry Z10
Fotografie pořízená smartphonem BlackBerry Z10
Fotografie pořízená smartphonem BlackBerry Z10
Fotografie pořízená smartphonem BlackBerry Z10

O co jednodušší je nastavení při fotografování, o to větší jsou možnosti editace snímků a videa. Vestavěný editor v mnohém předčí i věhlasné aplikace (často placené) z konkurenčních platforem.

Obrazový výstup patří celkově k lepšímu průměru. Za dobrého světla jsou snímky velmi pěkné. Ovšem fotoaparát trpí i dvěma výraznějšími neduhy. Má totiž tendenci k přepalům a naopak při klesajícím množství světla jde kvalita dolů rychleji než u konkurence. Vynikající je fotoaparát při ostření na blízké předměty, přisvětlovací dioda patří k těm s docela dobrým řízením. Dobré je také barevné podání snímků.

Shrnutí: lákavá alternativa

K současné silné dvojici Android a iOS a o prosazení bojujícímu Microsoftu se přidává docela silný soupeř. A zkusíme být trochu provokativní a vizionářští. Zdá se nám, že kromě Windows Phone by BlackBerry mohlo potrápit právě Apple a jeho iPhony. Alespoň právě se současným modelem Z10, který je velmi zajímavou alternativou k iPhonu. Podobně jako on nepřináší telefon za každou cenu ten nejbrutálnější hardware a hledá spíše vyváženou kombinaci funkčních prvků a uživatelského pohodlí.

Fotogalerie

Aktuálním androidím top modelům Z10 však konkurovat nemůže. Ztrácí nejen výkonem, ale především velikostí displeje. Pokud máme na androidí platformě hledat soupeře se zhruba 4 – 4,3 palcovým displejem a HD rozlišením, moc jich nezbývá. Za pozornost stojí například voděodolné Sony Xperia V a u HTC nový facebookový mobil First (nebo chystaný model M4), který však cílí na zcela jiné uživatele. K soupeřům by se mohl přidat i chystaný Samsung Galaxy S4 mini, ten však nejspíš dostane nižší rozlišení displeje. Z Windows Phone branže se výbavou BlackBerry Z10 nevíce blíží Windows Phone 8X od HTC.

Androidí a Windows soupeři jsou většinou výrazně levnější než BlackBerry, které lze pořídit za cenu okolo 14 tisíc korun. Pětkový iPhone je naopak dražší. U nás bude první novodobé BlackBerry hledat zákazníky především ve firmách, ale to je trochu škoda. Je to skvělý univerzální smartphone, kterému chybí jen některé lokální funkce.

BlackBerry Z10 a konkurence

 • Windows Phone 8X by HTC je poháněn dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 s taktem 1,5 GHz, má 1 GB RAM a 16 GB vestavěné paměti. Ve výbavě nechybí NFC nebo 8 megapixelový fotoaparát. Telefon se chlubí také čelním fotoaparátem s rozlišením 2 megapixely.

  Cena: 7 500 Kč

 • Apple iPhone 5 má větší displej, tenčí tělo a je lehčí než jeho předchůdce. Design se však příliš nezměnil. Z výbavy je jednou z nejpodstatnějších inovací podpora LTE a nejrychlejších variant 3G datových přenosů. Telefon je v prodeji v černém a bílém provedení.

  Cena: 16 627 Kč


 

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Další z rubriky

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Letošní iPhony mají dostat velké vyboulení. Ukryje speciální fotoaparát

Údajná podoba iPhonu XI s trojitým ToF fotoaparátem

Máme sice leden, ale po internetu už koluje údajná podoba nového iPhonu, který bývá tradičně představován až v září....

Obří iPhone proti malé vlajkové lodi Androidu. Drazí jsou oba dva

Google Pixel 3 a Apple iPhone XS Max

Špičkový iPhone je tradičním zástupcem v boji o nejlepší smartphone sezony. Koncem loňského roku se proti němu...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz