Nemá mezi smartphony konkurenci. Pokud neradi píšete na displeji

  0:18aktualizováno  0:18
Do redakce nám k testování dorazila nová generace pracovního smartphonu od BlackBerry. Model Key2 je nástupcem loňského typu KeyOne, a i když mu je na první pohled hodně podobný, vylepšení tu najdeme téměř v každém ohledu.

BlackBerry KeyOne a nové Key2 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

BlackBerry Key2 je nástupce, který vyznává vcelku pozvolnou evoluci, než aby přinesl dramatické změny. Má to několik výhod. Tou první je, že majitelé stávajícího typu nemusejí usilovně přemýšlet, jestli mají svůj rok starý telefon „zahodit“ a koupit si nový – nutné to není, Key2 je v principu stejné zařízení, jako KeyOne. Kdo chce upgradovat na nový model, samozřejmě může, ale Key2 uživatele předchozí generace k tomu vyloženě nenutí.

Fotogalerie

Druhou výhodou je, že typ KeyOne by měl zůstat v prodeji a dostane mnohem příznivější cenu: u běžného stříbrného modelu klesla asi na 11 tisíc korun, černé provedení s větší porcí paměti vyjde na necelých 15 tisíc korun.

Třetí výhodou tohoto postupu je fakt, že při zachování koncepce se mohl výrobce soustředit na to, aby přístroj vyladil a mohl při tom poslouchat připomínky uživatelů stávající generace. V důsledku je tak Key2 mnohem vyváženější a lépe použitelný smartphone než předchozí generace, přitom se zdánlivě měnily jen drobnosti.

Vše pro klávesnici

Modely BlackBerry řady Key jsou v podstatě jedinými moderními smartphony s fyzickou qwerty klávesnicí, a ta byla u nového modelu Key2 ještě zdůrazněna. Zatímco úhlopříčka displeje i rozlišení zůstaly na hodnotách 4,5 palce a 1 620 x 1 080 pixelů, Key2 povyrostlo na výšku o více než 2 mm na konečných 151,4 mm. Novinka je ale užší (71,8 mm) a tenčí (8,5 mm). Ono zvětšení výšky jde z velké části na vrub právě nové klávesnici: ta má o 20 % větší plochu, než u KeyOne a naše první dojmy jsou velmi pozitivní. Klávesnice získala na přesnosti: tlačítka se lépe trefují a mají i lépe vyladěnou odezvu. Na Key2 se tak píše absolutně skvěle.

Další změnou v konstrukci je přesun vypínacího tlačítka. To bylo u předchůdce na levém boku a uživatelé to často kritizovali, teď je tlačítko vpravo mezi klávesami pro ovládání hlasitosti a tlačítkem pro vyvolání menu zkratek. Možná se mohla tato dvě tlačítka mezi sebou prohodit, ale pro uživatele dosavadního modelu by to asi bylo trochu matoucí, a proto tedy toto uspořádání se všemi tlačítky na pravém boku.

Nový je i design Key2. Ten dostal trochu konzervativnější pojetí. Zatímco u KeyOne tu byl veliký rozdíl v tvarování spodní a horní části rámu, teď už to není tak dramatické, byť koncept se zaoblenými spodními rohy a plochou horní stranou tu je částečně zachován. Ale rám už není oblý, má plochý profil a také je celý z jednoho kusu kovu, namísto z více částí. Záda jsou pak opět pokryta příjemným pogumovaným materiálem, díky kterému telefon neklouže v ruce.

Síla pokroku

Co se výbavy týče, posun je tu v každém drobném ohledu. Snad kromě zmíněného displeje, který má ale plošší krycí sklo (předchůdce měl tzv. 2,5 sklo), které by mohlo být odolnější. Snadno si můžeme všimnout dvojitého fotoaparátu na zadní straně – ten nás podobně jako foťák u předchůdce velmi příjemně překvapil: i když nepatří na absolutní špičku, moc za ní nezaostává a je výtečně použitelný. Duální sestava nabízí dvojnásobný zoom, světelnost jednotlivých objektivů je f/1.8 a 2.6, snímky jsou dvanáctimegapixelové.

Model Key2 dostal také nový procesor Qualcomm Snapdragon 660, k tomu tu je rovnou 6 GB RAM paměti, což je oproti loňskému základnímu telefonu dvojnásobek. Černé provedení KeyOne pak mělo 4 GB RAM a k tomu 64 GB vnitřní paměti, což je hodnota, na které opět letošní provedení začíná.

Nový model, nový distributor

S modelem BlackBerry Key2 přichází také jedna změna na poli prodeje. O distribuci smartphonů této značky se v Česku bude nově starat společnost Setos, která už prodává od téhož čínského výrobce (TCL) smartphony Alcatel. Na distribuci BlackBerry zatím nemá firma exkluzivitu, ale změna by měla v důsledku přinést širší podporu pro zákazníky, což znamená, že by se smartphony mohly objevit i u více koncových prodejců.

„Začínáme s černým Key2, stříbrná verze nám dorazila s malinkým zpožděním,“ říká Lukáš Rotter ze Setosu. V e-shopech najdeme obě verze za cenu 16 990 korun. „Zanedlouho nabídneme také variantu se 128 GB vnitřní paměti a podporou dvou SIM,“ přidává Rotter. Za tuto variantu bude třeba připlatit tisíc korun. Důležité je, že stříbrná a černá varianta telefonu jsou tentokrát shodné, neliší se výbavou, jako tomu bylo u KeyOne.

Distributor má dodávky telefonů přímo od čínského TCL, což by po aktuální krátké přechodné době, kdy probíhala jednání a vznikal tento obchodní vztah, mělo vést i ke zrychlení dodávek nových modelů. To by se podle Rottera mělo týkat už i chystané „odlehčené“ verze Key2, jejíž příprava je v podstatě veřejným tajemstvím.

Nejčtenější

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Další z rubriky

Huawei by mohl použít starý systém od Nokie v ruské národní úpravě

Nokia N9 je nedávná historie. Když už Nokia viděla, že Symbian na iPhony a...

Huawei je odříznut od služeb Googlu a jeho smartphony čeká velký propad prodejů, což připouští i samotná firma. Proto...

Tyto dva smartphony mohou za bezrámečkový trend. Jeden na to nevypadá

Sharp Aquos Crystal

Kde přesně odstartovala aktuální móda prakticky bezrámečkových chytrých telefonů nemusí být zcela jednoznačné. Existují...

Prodeje smartphonů Huawei mohou růst. Paradoxně i přes zavedené restrikce

Huawei P30 Lite

Přestože se očekává masivní propad prodejů smartphonů Huawei, tak v letošním druhém čtvrtletí může čínský výrobce odbyt...

Najdete na iDNES.cz