Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Biometrický iPaq 5450 – dlouhodobé zkušenosti uživatele

V roce 2003 byl iPaq 5450 chápán jako kapesní počítač pro špičkové manažery. Nyní jeho cena klesla natolik, že se stal pro mnohé alternativou nových, lacinějších přístrojů. Jaké nemoci můžeme u tohoto stroje po nějaké době provozu čekat? A čím je i dnes konkurenceschopný?
Dnešním článkem navazujeme na předchozí sérii o dlouhodobých zkušenostech s handheldy. Opět připomínáme, že svým textem můžete přispět i vy, stačí sepsat pár postřehů a odeslat je na adresu redakce zavináč palmare.cz - obratem se vám ozveme a pokud článek vyjde, bude honorován. Nyní ale již k popisu zkušeností s iPaqem 5450.

Část I. – Recenze po letech

Hardware

iPaq 5450 je PocketPC zařízení, které patřilo do třetí generace přístrojů této značky. Původně je vyráběla firma Compaq a po jejím převzetí společností Hewlett – Packard na tohoto výrobce přešla i výrobní řada již tehdy populárních kapesních zařízení na operačních systémech Microsoftu. iPaq 5450 byl původně chápán jako nejvyšší model na pomyslném žebříčku kapesních počítačů, který začíná u přístrojů pro studenty a nadšence a končí systémy pro špičkové manažery. Poprvé jsme se s nim mohli setkat na začátku roku 2003.

Jádrem tohoto iPaqu je procesor Intel PXA250 na frekvenci 400MHz. Procesoru sekunduje 64MB paměti RAM a 48MB flashovatelné ROM, která je vyhrazena pro operační systém a jak si ještě povíme, nejen jej. Vstupně – výstupní jednotku tvoří TFT displej standardního rozlišení 320x240 obrazových bodů schopný zobrazit HiColor, tedy 65536 barev. Na čelní straně iPaqu najdeme pětisměrný ovladač, čtyři tlačítka pro spuštění běžných aplikací, vypínač přístroje a jeho asi největší chloubu – biometrický snímač, neboli čtečku otisků prstů. Na levém boku se nachází ovládání hlasitosti, nad nímž je anténa bezdrátových adaptérů, nad displejem pak jsou tři stavové diody a senzor osvětlení. Ve spodní části iPaqu se nachází úkryt systémového konektoru, samice 3,5mm jacku pro sluchátka a konektoru pro nasazení rozšiřujících kabátků.
 
Jak napovídá pevná anténa nad ovladači hlasitosti, iPaq 5450 je bezdrátový. Obsahuje dnes již standardní technologii Bluetooth, ale také Wi-Fi, spojené právě s viditelnou anténkou. K ní a k bezdrátové podpoře se ostatně váže jedna z jeho největších záhad.
Když sundáte baterii, která současně slouží jako kryt zadní stěny (Li-Pol neznámé kapacity), nemůžete si nevšimnout slotu pro SIM kartu. Je sice nefunkční, ale vzhledem k tomu, že některé z prvních kusů obsahovaly operační systém v „telefonním“ provedení, vyrojilo se hodně spekulací nad tím, není-li tento přístroj ve skutečnosti náhodou komunikátorem. Z různých důvodů tomu tak není (iPaq 5450 měl asi fungovat jako telefon v bezdrátových sítích založených na Wi-Fi, ale nakonec z tohoto nápadu sešlo a zůstal připravený Form Factor). O rozšíření přístroje se stará jednak SD/MMC slot (SDIO), jednak možnost připojit k němu oblíbené „kabátky“ například s CF kartou, GPS, nebo dalším rozlišením. Vyjma již vyjmenovaných komunikačních možností v horní části nedaleko slotu paměťové karty najdeme ještě infračervený port.

Operační systém

iPaq 5450 byl vybavován operačním systémem Windows Mobile 2002. Vzhledem k tomu, že tento systém ještě neobsahoval dostatečnou podporu bezdrátových technologií, musela být tato doplněna dodatečnými aplikacemi Compaqu (respektive HP). Kromě ovládání Wi-Fi se v něm však lze setkat s dalšími nástroji. Mezi ně patří zdokonalený prohlížeč obrázků, zálohovací agent, dálkový ovladač, podrobné nastavení, autodiagnostika a především pak konfigurovatelný správce úloh iTask. Součástí standardní dodávky byla aplikace Outlook 2000 na CD od Microsoftu a něco dalšího softwaru, včetně bodů do online obchodu iPaq Choice.

Poté, co Microsoft uvolnil zdokonalená Windows Mobile 2003, začala i HP nabízet aktualizaci na tento nový systém. Aktualizace byla placená, přesto se na mnoha tuzemských 5450 můžeme s WM2003 setkat, bohužel za cenu určitých nedostatků.
Místo v paměti Flash, které zůstává po instalaci operačního systému nevyužité, se v iPaqu alokuje jako virtuální paměťová karta (iPaq File Store). Velikost tohoto úložného prostoru, odolného vůči vybití baterie se liší dle operačního systému, s WM2003 můžeme počítat s cca 19MB. Jeho výhodou je praktičnost, nevýhodou pak, že nestačí na zálohu celé hlavní paměti.

iPaq 5450 lze dnes v bazarech pořídit za cenu od cca 6000Kč, což je vzhledem k biometrice, dvěma bezdrátovým sítím, dodnes nemalému výkonu procesoru a kvalitnímu displeji částka více než snesitelná. Jak se ale tyto přístroje vyrovnávají s tokem času a s opotřebováním? Na tyto otázky se pokusíme najít odpověď v další části.

Část II – iPaq použitý

V předchozí části článku jsme si představili dnes již přes dva roky starý model Pocket PC zařízení, iPaqu 5450. Jak se tento bývalý manažer chová poté, co se již nevyrábí a stal se bazarovým zbožím?

Výdrž hardwaru a jeho mouchy

Co se vnitřního fungování týče, po hardwarové stránce není 5450 co vytknout. Všechny části, které fungovaly když byl zbrusu nové, pracují i dnes bezchybně. Také tělo přístroje, jehož svrchní vrstva je kovová, odolává zubu času víceméně přesvědčivě. Ovšem za dvou podmínek: především, že bude v obalu, který zabrání jeho přímému kontaktu s podložkou například vlivem pádu. Druhou podmínkou pak je, že se k iPaqu nebudeme chovat záměrně hrubě.
Po několika opakovaných pádech na zem totiž dochází k odlamování svrchní vrstvy těla počítače a obnažování jeho podkladu, který je pravděpodobně z nějakého druhu vcelku odolné plastické hmoty. Sklony k tomuto má především spodní a svrchní část skořepiny, která je mimo jiné nárazům vystavována nejvíce.

Z vnějších částí zařízení jsou dále problematická tlačítka ovládání hlasitosti. Vystupují totiž mimo jeho profil a to i v případě, že se iPaq nachází v bytelném pouzdře. Vlivem tlaků na tato tlačítka se majiteli jednak často mění hlasitost aniž by chtěl, ale následky mohou být horší. Konkrétně v podobě zničeného mikrospínače a tedy nepoužitelného tlačítka či obou tlačítek (v nejhorším případě se může stát, že mikrospínač odejde v sepnuté poloze).
Zejména vlivem použití standardního plastového krytu dochází také k otěru stříbrných částí vedle displeje a v rozích zařízení, na kterých zůstávají nepěkné šmouhy. To je ale spíše kosmetická, než funkční záležitost.

Biometrický snímač – chlouba iPaqu 5450 - je velmi spolehlivým kusem mobilního hardwaru. Přesto je jeho funkčnost někdy ztížena. Týká se to především situace, kdy přístroj zapínáme při relativně nízkých teplotách. Také prašnost není právě přítelem biometriky a pokud dojde k poškození čtecí plochy například otěrem o ostrý kamínek, může se stát, že zbude už jen autentizace pomocí PIN či hesla.
Postupem času (ale možná s přechodem na WM2003) se také o něco zhoršila funkce rozpoznání vnějšího osvětlení pro automatickou regulaci jasu displeje. Vnímání světla je subjektivní kategorií, nicméně se nám zdá, že automatika při dobrém osvětlení prostoru udržuje displej příliš tmavý v jakémkoliv nastavení.
Bezdrátové Wi-Fi je u 5450 po displeji největším konzumentem baterie a proto je vhodné mít ho pokud možno ve vypnutém stavu. Manipulace s ním ale patří jak při použití WM2002, tak i 2003 k největším úskalím. Zapínání a vypínání adaptéru se děje pomocí firemní aplikace, nebo z programu, který bezdrát vyžaduje pro svou činnost. Ať však využijeme kteroukoliv z možností, často nelze adaptér zase vypnout a pomůže až měkký reset iPaqu, v horším případě pak krátké vyndání baterie, které má analogický účinek. Samotná činnost adaptéru je ale vcelku bezproblémová stejně jako u rozhraní Bluetooth. Jeho možnosti lze navíc pomocí programů pro změnu skrytých parametrů obohatit o funkci bezdrátového handsfree (implicitně pro nedostatečnou kvalitu reproduktoru vypnuto).

Windows Mobile a software

iPaq 5450 je přes svůj věk stále výkonným strojem a lze na něm, zvláště po upgradu na Windows Mobile 2003, provozovat všechny současné aplikace, pokud zrovna nevyžadují VGA rozlišení. Určitým problémem může být u některých nových programů velikost paměti, která čítá bez virtuální karty „pouhých“ 64MB. Spolupráce všech částí je s výjimkou správy 802.11 adaptéru (o níž již byla řeč) zcela bezproblémová. iPaqy mají tradičně dobré audio a model 5450 tak lze využít jako poměrně kvalitní přenosný přehrávač MP3, případně přehrávač videa ať už prostřednictvím integrovaného přehrávače Windows Media, nebo jiného (pokud trváte na videu, doporučujeme jiný). iPaq 5450 není, pokud jej k tomu nekorektním krokem sami nedonutíte, náchylný k systémovým selháním a hardwarový reset je u něj velmi řídkým jevem. Přesto doporučujeme zálohovat pravidelně a často, to ale platí pro jakýkoliv podobný přístroj a počítačový systém vůbec.

Výdrž a závěr

S vypnutými bezdráty lze iPaq 5450 na jedno nabití používat střídmě několik dnů, nebo poslouchat hudbu bez displeje necelé čtyři hodiny. Lithium Polymerová baterie podléhá jen velmi pomalé zkáze a to je dobře, protože nová není moc lacinou záležitostí.
Celkově lze říct, že iPaq 5450 představuje nejen ve své době špičkovou technologii, ale také dobře výrobně zvládnutý a kvalitně navržený přístroj. Problémy s Wi-Fi (ale také s komunikací mezi iPaqem a mobilním telefonem v režimu modemu po Bluetooth), které se vyskytly, se snaží řešit množství oficiálních oprav a záplat, jež lze stahovat ze stránek HP. Na 5450 fungují prakticky všechny staré i nové aplikace, pokud jim to instalovaná verze Windows Mobile umožňuje. Integrované programy dávají dostatečné možnosti pro ovládání i správu a biometrický snímač je vděčným objektem vytahování se před přáteli. Že je tomuto modelu již takřka šestadvacet měsíců nevadí, vzhledem k ceně totiž nabízí více, než mnoho zbrusu nových bratříčků.

V současné době se zachovalý iPaq prodává za cenu kolem 6-7 tisíc. Aktuální nabídku na Jarmarku najdete zde. První informace o zařízení jsme před lety přinesli v tomto článku, test pak zde.

  • Nejčtenější

Xiaomi zasazuje ránu konkurenci. Nové Poco M3 je extrémně levné

Xiaomi pod vlastní značkou Poco představilo velice levnou novinku s označením M3. Ačkoliv parametry spadá do poměrně...

Realme začalo prodávat telefon s výjimečnou funkcí. Jiný na trhu není

Značka Realme uvedla na český trh třetí model z řady 7. Výkonem i cenou stojí uprostřed, má však výjimečnou funkci,...

O2 nasadí do domácností Terminátora. Zdvojnásobí rychlost pevného internetu

Zákazníci s pevným internetovým připojením od O2 budou moci nově využívat až dvojnásobně vyšší rychlost než doposud....

Motorola Razr 5G v testu: jednoduše vás uchvátí svým stylem

Druhou generaci novodobé interpretace Motoroly Razr si zákazníci rozhodně nekupují kvůli nadupané funkční výbavě....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při velké kamionové loupeži zmizely produkty Applu za 147 milionů korun

Na opravdu tučnou kořist si přišli lupiči, kteří v britském hrabství Northamptonshire přepadli na dálnici kamion...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Definitivní důkaz. Vyzkoušeli jsme, že Snapdragon je lepší než Exynos

Špičkový Samsung Galaxy S20 FE je ve variantě s podporou 5G lepším smartphonem než jeho 4G sourozenec. Způsobeno je to...

Špičkový smartphone je trefou do černého. Test Samsung Galaxy S20 FE

Samsung má pro závěr letošního roku ve třídě špičkových smartphonů výraznou trefu do černého. Model Galaxy S20 FE je...

Drobečka od Applu brzdí baterie, jinak je výborný. Test iPhonu 12 mini

Apple dal opět světu najevo, že se nebojí experimentovat. Jeho mini smartphone je jedním z vůbec nejmenších, které jsme...

Už dvě generace bojují s osudem. Přesto Huawei umí modely posunout vpřed

Čínský Huawei se nemůže stále vymanit z amerických sankcí, dokonce kvůli tomu prodal i značku Honor. Jeho smartphony...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....