Baterie Li-Pol výrazně prodlouží výdrž mobilu

  • 76
Pokud nejste spokojeni s výdrží baterie svého telefonu, můžete si buď koupit nový mobil, nebo se poohlédnout po nové baterii. S uspokojivými výsledky jsme testovali nové baterie typu Li-Pol ve starších mobilech. Výdrž telefonu se vždy minimálně zdvojnásobila.
U starších telefonů je nejčastějším problémem špatná výdrž baterie. Pokud vaše milovaná Nokia 5110 nová vydržela deset dnů na jedno nabití, dnes ji musíte nabíjet téměř obden. Jednou z možností je obnovit svůj domácí mobilní park, koupit si nový telefon a starý navždy odložit. Pokud se vám ovšem nechce opouštět staré známé pro nové a chcete si archaický model ponechat, můžete se poohlédnou po nové baterce. Vyberete buď baterii stejnou, jakou jste v mobilu již měli (typu Ni-Mh, případně Li-Ion), nebo investujete o trochu více a opatříte si rovnou baterii typu Li-Pol. Ta jednak vydrží nabitá o hodně déle, jednak ji můžete kdykoli nabíjet; některé dokonce naučí váš mobil vibrovat.

Pro test nových Li-Pol baterií jsme si vybrali jedny z nejpoužívanějších typů telefonů, Nokii 3310, 6210 a Siemens C35i. Nabídka „lipolek“ je pestrá i pro ostatní novější i starší typy mobilů, ve kterých se, podle našeho úsudku a zkušeností, bude nová baterie chovat stejně jako v testovaných typech a výdrž telefonu prodlouží. Hodně ale bude záležet na tom, kolik do nové baterie investujete a jak velkou kapacitu baterie svému telefonu dopřejete.

Jak technologie Li-Pol funguje? Baterie obsahuje pevný polymer jako elektrolyt, anoda je z kovu lithia a katoda je z kompozitu kysličníku vanadia. Baterie je jednak velmi tvárná (samozřejmě, že baterie do mobilů jsou pevné a neohebné) a je o více než polovinu lehčí než „lionka“. Pokud vás technologie Li-Pol zajímá více, vše důležité najdete v tomto článku.

Li-Pol

Hodnoty naměřené při praktickém testu byly potěšitelné. V telefonu Nokia 6210 jsme testovali baterii Li-Pol s kapacitou 1500 mAh. Tato baterie se rovněž hodí do dalších Nokií řady 51/61/62/71 a 6150. Baterie se nabíjela 150 minut a telefon při několika hovorech denně a nočním provozu vydržel na první nabití sedm dnů, na druhé 6,5 dne. Oproti klasické standardně dodávané „lionce“ se tak výdrž telefonu prodloužila téměř o tři dny, což je jistě úctyhodný údaj. Baterka je plochá, takže zadní část vašeho telefonu výrazně ztenčí. Tato baterka je navíc vibrační, což majitele například staré 5110 určitě potěší.

 Li-Pol  Li-Pol

Baterie pro Siemens C35i s kapacitou 1250 mAh (hodí se také do S35 a M35) se nabíjela rovněž 150 minut a telefon na první nabití vydržel přes 10 dnů, při nabití druhém zhruba devět a půl dne. Siemens C35i není příliš náročný na spotřebu energie a silná „lipolka“ jej opravdu dlouho držela při životě. Bohužel je ale tato baterie o malinko silnější než ta originální, takže zadní kryt telefonu se úplně nedovře, a vzniká tak mezi krytem a tělem telefonu nechtěná škvíra.

Li-Pol Li-Pol Li-Pol  

Baterie Li-Pol pro Nokie 3310 a 3330 měla kapacitu 1600 mAh a také výdrž telefonu oproti původní baterii Ni-Mh více než dvojnásobně prodloužila. Nabíjení této „lipolky“ sice trvalo o něco déle, téměř tři hodiny, ale na první nabití jsme zaznamenali osm dnů výdrže a na druhé sedm a půl. Bohužel opět je baterka o něco silnější než ta původní, takže jsme narazili na stejný problém jako u Siemense – kryt není možné úplně dovřít.

Li-Pol  Li-Pol

Pokud se rozhodujete, zda si kvůli výdrži koupit nový telefon nebo jen vyměnit baterii, ptejte se hlavně, zda si novou baterku v telefonu užijete. Položte si otázku, jak dlouho ještě může váš starý telefon fungovat a jestli se již nevyplatí poohlédnout se po novém modelu. Pořízení nové „lipolky“ není nikterak výrazná investice – cena každé z námi testovaných by se v obchodě neměla přehoupnout přes 900 korun. Pokud vás už nebaví mít stále mobil na nabíječce, jsou Li-Pol baterie určitě rozumným řešením.

Za zapůjčení vzorků na testování děkujeme firmě Koracell (info@koracell.cz).