Pro test nových Li-Pol baterií jsme si vybrali jedny z nejpoužívanějších typů telefonů, Nokii 3310, 6210 a Siemens C35i. Nabídka „lipolek“ je pestrá i pro ostatní novější i starší typy mobilů, ve kterých se, podle našeho úsudku a zkušeností, bude nová baterie chovat stejně jako v testovaných typech a výdrž telefonu prodlouží. Hodně ale bude záležet na tom, kolik do nové baterie investujete a jak velkou kapacitu baterie svému telefonu dopřejete.
Jak technologie Li-Pol funguje? Baterie obsahuje pevný polymer jako elektrolyt, anoda je z kovu lithia a katoda je z kompozitu kysličníku vanadia. Baterie je jednak velmi tvárná (samozřejmě, že baterie do mobilů jsou pevné a neohebné) a je o více než polovinu lehčí než „lionka“. Pokud vás technologie Li-Pol zajímá více, vše důležité najdete v tomto článku.
Hodnoty naměřené při praktickém testu byly potěšitelné. V telefonu Nokia 6210 jsme testovali baterii Li-Pol s kapacitou 1500 mAh. Tato baterie se rovněž hodí do dalších Nokií řady 51/61/62/71 a 6150. Baterie se nabíjela 150 minut a telefon při několika hovorech denně a nočním provozu vydržel na první nabití sedm dnů, na druhé 6,5 dne. Oproti klasické standardně dodávané „lionce“ se tak výdrž telefonu prodloužila téměř o tři dny, což je jistě úctyhodný údaj. Baterka je plochá, takže zadní část vašeho telefonu výrazně ztenčí. Tato baterka je navíc vibrační, což majitele například staré 5110 určitě potěší.
Baterie pro Siemens C35i s kapacitou 1250 mAh (hodí se také do S35 a M35) se nabíjela rovněž 150 minut a telefon na první nabití vydržel přes 10 dnů, při nabití druhém zhruba devět a půl dne. Siemens C35i není příliš náročný na spotřebu energie a silná „lipolka“ jej opravdu dlouho držela při životě. Bohužel je ale tato baterie o malinko silnější než ta originální, takže zadní kryt telefonu se úplně nedovře, a vzniká tak mezi krytem a tělem telefonu nechtěná škvíra.
Baterie Li-Pol pro Nokie 3310 a 3330 měla kapacitu 1600 mAh a také výdrž telefonu oproti původní baterii Ni-Mh více než dvojnásobně prodloužila. Nabíjení této „lipolky“ sice trvalo o něco déle, téměř tři hodiny, ale na první nabití jsme zaznamenali osm dnů výdrže a na druhé sedm a půl. Bohužel opět je baterka o něco silnější než ta původní, takže jsme narazili na stejný problém jako u Siemense – kryt není možné úplně dovřít.
Pokud se rozhodujete, zda si kvůli výdrži koupit nový telefon nebo jen vyměnit baterii, ptejte se hlavně, zda si novou baterku v telefonu užijete. Položte si otázku, jak dlouho ještě může váš starý telefon fungovat a jestli se již nevyplatí poohlédnout se po novém modelu. Pořízení nové „lipolky“ není nikterak výrazná investice – cena každé z námi testovaných by se v obchodě neměla přehoupnout přes 900 korun. Pokud vás už nebaví mít stále mobil na nabíječce, jsou Li-Pol baterie určitě rozumným řešením.
Za zapůjčení vzorků na testování děkujeme firmě Koracell (info@koracell.cz).