

Úhlopříčky displejů snad všech smartphonů v posledních letech výrazně narostly. Zejména v nejvyšší třídě se kompaktní kousky, které dobře padnou do ruky, hledají dost špatně. Ale i mezi opravdu špičkovými modely se takoví zástupci najdou. Příkladem jsou třeba Asus Zenfone 10 a Sony Xperia 1 V, smartphony, které jdou každý vlastní cestou, ale mají toho i dost společného.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V podání dvojice Xperia 1 V a Zenfone 10 ovšem není kompaktní jako kompaktní. Zatímco Zenfone 10 je s úhlopříčkou displeje 5,92 palce skutečně docela malý smartphone, Xperia 1 V se 6,5palcovým panelem takový drobek vlastně není.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Šířka obou smartphonů však patří k tomu menšímu v současné produkci: xperia je 71 mm široká, zenfone 68,1 mm. Tradiční top modely bývají i výrazně širší než je 75 mm. Díky menší šířce se jak Sony, tak Asus drží opravdu dobře v ruce.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Ke komfortu držení obou telefonů přispívají i další detaily jejich konstrukce. Jak Sony Xperia 1 V, tak Asus Zenfone 10 mají tělo v matném provedení a s hrubší povrchovou úpravou, takže telefony nekloužou v ruce tolik jako jiné smartphony.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Ačkoli jsou oba testované telefony v černém barevném provedení, je vidět, že každá povrchová úprava vytváří úplně jiný efekt. Černá asusu je černá za každého světla, vroubkovaný vzor na zádech sony si výrazněji hraje se světlem. Z hlediska designu jsou však oba telefony spíš konzervativnější.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Dokládá to i jen malý detail jejich 8,3 (xperia) a 9,4 (zenfone) mm tenkých těl. Na pravém boku mají oba telefony vypínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů, nemají tedy čtečku ve svých displejích. V obou případech to přitom jsou AMOLED panely špičkové kvality, takže čtečka by použít šla.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Sony k tomu při držení přidává i pozitivium v podobě podélně drážkovaného rámu, který navíc opticky telefon ještě zešťíhluje.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Důvody, proč nejsou čtečky v displeji, jsou však u každého telefonu trochu odlišné. Řekněme, že Asus se soustředí na komfort ovládání a možná tu výrobce i malinko šetřil. Xperia chce zase mít čístý displej bez výstřelků, což ukazuje i minimální zaoblení v rozích.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Špičkový 4K panel (asus má „normální“ Full HD+) u sony nemá nahoře průřez v displeji, nad displejem je tak malý rámeček. Zatímco ty spodní obou telefonů jsou skoro stejné, nahoře rozdíl vidět je, ale i v porovnání s Asusem se Sony s touto výzvou vypořádalo vlastně překvapivě dobře.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Asus Zenfone 10 s menším displejem a tělem (výška je 146,5 oproti 165 mm u Sony) padne daleko lépe do kapsy. Ale v ruce jsou rozdíly minimální i díky tomu, že u Androidu není nutné při ovládání funkcí příliš často sahat do horní části obrazovky. Přesto je na ovládání celkově trochu příjemnější asus.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Sony má však zase navrch z hlediska výbavy. Do většího těla se vešla třeba větší baterie (5 000 mAh oproti 4 300), přitom procesor je v obou případech stejný – Snapdragon 8 Gen 2, takže výdrž sony je lepší.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Zajímavou drobností, které se ani jeden z těchto špičkových smarpthonů nezbavil, je 3,5mm jack pro sluchátka. Spousta konkurentů se obejde bez něj a zdůvodňuje to i nedostatkem místa. Inu, Sony a Asus jasně dokazují, že jsou to jen výmluvy.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Sony ve výbavě klade větší důraz na foťák, jeho sestava je trojitá se širokoúhlým, hlavním a zoomovým objektivem, který má navíc plynulý zoom v rozsahu 3,6 – 5,4násobného přiblížení. Asus si vystačí s hlavním a širokoúhlým objektivem, vždy má ovšem mírně vyšší rozlišení (50 vs. 48 megapixelů a 13 vs. 12).
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Do těla Zenfonu 10 se nevešel slot na paměťové karty, to xperia ho v šuplíčku má a navíc se dá tento šuplík snadno vyndat bez použití jakéhokoli nástroje. Oba telefony mají přitom odolnost podle IP68.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Vyšší výbava i trochu prémiovější zaměření Sony Xperia 1 V se projevuje v ceně telefonu. Přístroj vyjde na 34 tisíc korun. Asus oproti tomu stojí výrazně méně, cena za provedení s 8 GB RAM a 128 GB uživatelské paměti (sony má standardně 256 GB) začíná na 19 490 korunách. Dvojnásobná porce uživatelské paměti přijde navíc na tisícovku, špičková konfigurace se 16 GB RAM (sony má 12) a 512 GB uživatelské paměti stojí 23 490 korun. Asus je tak výhodnější, sony nadupanější. Japonská firma mívá i ještě menší modely řady 5, ale tento typ zatím letos nepředstavila. Pokud na to dojde, bude Asusu cenově rozhodně blíž.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz