Apple se na veletrhu CES v Las Vegas mírně naváží do konkurence | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Apple ve Vegas trolí konkurenci. Co se stane na iPhonu, zůstane na iPhonu

  • 42
Las Vegas (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) - Společnost Apple tradičně na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas nevystavuje. To však neznamená, že tu úplně chybí. Letos se tu firma zviditelňuje různými způsoby. Například obřím billboardem přímo před výstavištěm Las Vegas Convention Center se naváží do konkurence.

Apple má svých starostí v poslední době víc než dost. Akcie firmy rekordně poklesly, iPhony nejdou na odbyt tak, jak by si investoři i firma představovali. A nevypadá to, že by se zčistajasna objevila nějaká nová kategorie produktů, která by se stala podobnou „dojnou krávou“, jakou je iPhone.

Jenže to neznamená, že je Apple zcela pasivní. Na CESu, největším veletrhu spotřební elektroniky, firma již tradičně svůj stánek nemá, ale letos je tu vidět hodně. Kromě toho, že se mluví o jejích potížích, to například letos vypadá na velkou invazi Applu do chytrých televizí. Podporu iTunes, Apple AirPlay 2 a dalších služeb od Applu tu oznámili snad všichni velcí výrobci televizorů.

Jenže na obsahu pro chytré televize si firma výpadky příjmů způsobené nižší poptávkou po iPhonech nevykompenzuje. A tak potřebuje přilákat pozornost zpátky ke svým telefonům. V Las Vegas si k tomu vybrala zeď jedné z poboček hotelové sítě Marriott přímo proti hlavnímu vchodu do výstaviště LVCC.

Na obřím billboardu se tu píše „What happens on your iPhone, stays on your iPhone“, tedy v překladu „Co se stane na vašem iPhonu, zůstane na vašem iPhonu“. Firma tím parafrázuje známé rčení „Co se stane v Las Vegas, zůstane v Las Vegas“ a rýpe si tak do konkurence. Apple naznačuje, že jeho zařízení jsou bezpečnější, vymezuje se tak proti záplavě androidích přístrojů.

Otázka zabezpečení je samozřejmě velmi ošemetná a rozhodně paušálně neplatí, že by chytré telefony s Androidem byly automaticky bezpečnostní hrozbou. Jenže Apple využívá situace, kdy přeci jen okolo zabezpečení androidích telefonů, alespoň v případě některých značek, panuje velká nejistota.

Pravdou je, že Apple může díky tomu, že má svou platformu i hardware plně pod kontrolou, uživatelům nabídnout svým způsobem větší jistoty. Na druhou stranu vlastně platforma iOS znamená, že se uživatelé musí spolehnout výhradně pouze na bezpečnostní mechanismy od Applu, zatímco Android z tohoto hlediska nabízí přeci jen širší možnosti a i na této platformě existují smartphony, které se na zabezpečení specializují.

Apple podle svých vyjádření věří tomu, že soukromí je jedno ze základních práv, které uživatelé elektronických zařízení mají. Pravdou je, že přístroje Applu se často vyskytovaly v různých kauzách, kdy se především americké bezpečnostní složky snažily dostat do zamčených telefonů uživatelů obviněných čí podezřelých z trestné činnosti. Apple kategoricky odmítal do takových zařízení poskytnout přístup.

Takový postup společnosti ovšem není stoprocentní zárukou soukromí. I zabezpečení Applu se nejspíš daří hackerům obejít a firma v minulosti měla také několik skandálů s únikem informací, například z iCloudu. Na druhou stranu je faktem, že iPhony v základním nastavení nabízí nadstandardní zabezpečení uživatelských dat.

Bezpečnost tak v dnešní době může být pro Apple velmi zajímavým prodejním argumentem. Uživatelé, kteří ohledně zabezpečení svých telefonů začínají místy propadat panice, by se mohli nechat argumentací Applu přesvědčit. Na druhou stranu je jisté, že jen tento aspekt firmě k návratu na úspěšnou vlnu stačit nebude a musí tedy předvést i nějaký ten technologický pokrok. Toho je CES letos opět plný a Apple v souvislosti s ním rozhodně zmiňován není.