Apple přiznal problémy s anténou a přinesl řešení: pouzdro zdarma

  20:03aktualizováno  20:58
Apple dnes na mimořádné tiskové konferenci přiznal, že u nového iPhone 4 dochází k více výpadkům hovorů, než v případě modelu 3GS. Problém však není podle Apple tak výrazný a trpí jím i konkurenční výrobky. Svým uživatelům jako řešení zdarma nabídne k iPhonu 4 pouzdro, nespokojení zákazníci pak mohou telefon vrátit.

Přes konstatování, že podobné problémy jako iPhone 4 mají i další přístroje, se Apple ke kauze "anténa" nestaví zády. Firma prý do řešení tohoto problému investovala sto milionů dolarů, za které vybudovala 17 bezodrazových komor pro testování příjmu signálu u iPhonu 4.

Netradiční začátek

Udeřila desátá dopolední severoamerického času a konference Apple právě začíná. A vskutku originálním způsobem; na velkoplošné obrazovce se začíná promítat amatérská píseň s názvem "The iPhone 4 antenna song."

"A zpívejme všichni. Nechceš-li iPhone, nekupuj si ho. Pokud jsi ho už koupil a nelíbí se ti, vrať ho zpátky," zní v samotném závěru písně.

Po doznění songu již na pódium nastupuje šéf společnosti Apple Steve Jobs se slovy: "Dobrý den. Zahlédli jsme to na YouTube a líbilo se nám to. Proto se o to s vámi tímto způsobem dělíme," vítá přítomné hosty.

Vaše dotazy zodpovíme, nejprve ale dovolte asi 15 minutovou prezentaci, zahájil mimořádné setkání s novináři ředitel firmy Apple.

I když Apple na žádné závažné pochybení nepřišel, přichází s řešením. To je nakonec jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Zároveň ale budí rozpaky a odpůrcům nakousnutého jablka přinejmenším rozzáří úsměv. Lékem je totiž pouzdro pro každého majitele iPhonu, a to zdarma.

U minulé generace přístroje ponechali inženýři Applu celkové proporce a design stejný jako u modelu 3G. A 80 % zákazníků si z obchodu spolu s iPhonem odnášelo také pouzdro. Nový iPhone je ale zcela jiný a stará pouzdra na něj nesedí.

"Proto spolu s firmwarem 4.0.1, který upravuje algoritmus výpočtu příjmu signálu, nyní nabízíme pouzdro ke každému iPhonu zdarma," hřímal Jobs na pódiu. "A kdo chce, může nepoškozený iPhone do třiceti dnů vrátit," dodal Jobs. Nový iPhone se přitom začal prodávat před 22 dny.

O pouzdro prý budou moci zažádat i ti zákazníci, kteří už nový iPhone vlastní. Objednávkový formulář firma spustí koncem příštího týdne na svých webových stránkách.

Stejný problém má i konkurence

Ředitel společnosti Steve Jobs nejprve připomněl pozitivní recenze iPhonu 4 ve významných webových magazínech jako Engadget, PC World nebo Wired. Uznal ale, že smartphony (nový iPhone nevyjímaje) nejsou dokonalé. A snížení signálu při nesprávném držení přístroje je prý zcela běžnou záležitostí.

Toto prohlášení obratem demonstroval krátkým testem, ve kterém byla testována trojice zařízení s různými operačními systémy. Za BlackBerry to byl model Bold 9700, přístrojem s Google Android byl HTC Droid Eris a Windows Mobile hájil Samsung Omnia II.

U každého z nich se přitom překrytím oblasti s anténou prstem signál z plných pěti čárek snížil na čárku jednu; HTC bylo bez signálu zcela. Jak test probíhal si můžete prohlédnout na stránkách Apple.

I přes problémy se iPhone 4 prodává

Apple za první tři dny od uvedení na trh, jež připadlo na 29. červen, prodal přibližně 1,7 milionu přístrojů iPhone 4. Někteří uživatelé si záhy začali stěžovat, že přístroj v určitých situacích ztrácí signál. Apple tvrdil, že je to jen softwarová záležitost, kterou půjde odstranit. - čtěte Apple přiznal problém s anténou, mají ho prý úplně všechny iPhony

Vlivný americký časopis Consumer Reports ale nechal udělat testy, podle nichž je prý zřejmé, že přístroj je osazen nevhodnou anténou (více o testu Consumer Reports čtěte zde). Zpochybnil i tvrzení firmy, která dosavadní kritiku, že přístroj ztrácí signál, sváděla na softwarovou chybu.

"Milujeme naše uživatele," vyvolal Apple do světa. Problém s anténou prý iPhone 4 nemá

V USA už kvůli závadám padlo i několik žalob na Apple a akcie firmy v úterý výrazně klesly.

I přes problémy s příjmem signálu je nový iPhone nejúspěšnějším produktem firmy, který kdy vzešel z jejích výrobních linek. Jen za tři týdny si totiž stačil najít cestu ke třem milionům nových majitelů. Drtivá většina z nich je přitom podle firmy s telefonem naprosto spokojena, stížnosti prý přišly pouze od 0,55 procenta zákazníků. U amerického operátora AT&T se zatím rozhodlo nový iPhone 4 vrátit 1,7 procenta zákazníků, před rokem u modelu 3GS to bylo šest procent.
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Cena přijatelná, výkon špičkový. Těšit se můžeme na nový malý iPhone

iPhone 8 Plus má 5,5palcový displej z produkce společnosti Japan Display

Apple podle všeho vyslyší volání o pokračování výroby malého iPhonu. Ale zapomeňme na čtyřpalcový displej a na dnešní...

Další z rubriky

Telefon za méně než tři tisíce nás překvapil. Šetřivé uživatele potěší

Doogee Y7

Do rukou se nám dostal levný model značky Doogee, který příjemně překvapil tím, co vše se za tak málo peněz dá pořídit....

Porazí nejlepší samsungy a huaweie? Špičkový stroj má revoluční foťák

Oppo Reno a Reno 10x Zoom

Oppo v těchto dnech po světě představuje nový model Reno. Má dvě varianty, zajímavější je ta druhá s označením 10x...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Najdete na iDNES.cz