Skalnaté souostroví Dokdo je předmětem dlouholetého diplomatického sporu mezi

Skalnaté souostroví Dokdo je předmětem dlouholetého diplomatického sporu mezi Jižní Koreou a Japonskem. | foto: Profimedia.cz

Apple přitopil ve sporu Koreje a Japonska o malé souostroví

  • 9
Apple si s novou mapovou službou pro iOS 6, která využívá podkladů od společnosti TomTom, utrhl další ostudu. Po nekvalitním zobrazování či použití již neexistujících názvů měst byl souostroví Dokdo v její japonské mutaci přiřazen japonský název. Proti tomu se ohradila Jižní Korea, jíž území náleží.

Malé souostroví Dokdo o rozloze 0,18745 km² leží v Japonském moři 87,4 kilometrů jihovýchodně od nejbližšího jihokorejského ostrova Ulleungdo a 157 kilometrů od nejbližšího japonského ostrova Oki. Pro Jižní Koreu je však citlivou záležitostí.

Ač je z historického, geografického i mezinárodně-právního hlediska jihokorejským územím, v japonských středoškolských učebnicích je označováno jako výsostné japonské území Takeshima.

Souostroví Dokdo na mapových podkladech pro iOS 6.

Korea letos v září přijala rezoluci, v níž Japonce žádá, aby stáhli svou územní žádost na Dokdo. Zároveň požaduje bezodkladné odstranění nepravdivých údajů z japonských učebnic.

Diplomatické napětí mezi Soulem a Tokiem v souvislosti se zmíněným souostrovím rozpoutala japonská invaze v roce 1905. Japonsko tehdy během Rusko-japonské války nezákonně začlenilo Dokdo do svého území z vojenských a strategických důvodů.

Dokdo

První historické zmínky jsou datovány do roku 512, kdy starověké korejské království Silla přičlenilo ke svému území Usan-kuk, který zahrnoval ostrovy Ulleungdo a Dokdo. Jeho příslušnost ke Koreji dokazují také mapy z 15. století.

Japonsko převzalo kontrolu nad souostrovím v raném období Edo (období japonských dějin mezi lety 1603 až 1867), v roce 1905 během Rusko-japonské války přešlo pod vládu prefektury Shimane.

V roce 1950 jej první jihokorejský prezident Syngman Rhee prohlásil za svrchované korejské území. Stalo se tak ještě před uzavřením Sanfranciské mírové smlouvy, v níž Japonsko mimo jiné uznává nezávislost Koreje a vzdává se všech územních nároků vůči ní. Od té doby souostroví kontrolují jihokorejské vojenské jednotky.

Nelze se tedy divit, že Korejcům leží v žaludku japonský název souostroví, který se objevuje v japonské mutaci nových mapových podkladů pro iOS 6. Ty v jednotlivých jazykových mutacích používají kromě sporného japonského pojmenování Takeshima také oficiální korejský název i jeho francouzsko-anglickou verzi Liancourt Rocks. V předchozích mapových podkladech neslo souostroví výhradně svůj korejský název.

"Protestovali jsme, protože Dokdo je jasně nedílnou součástí našeho území. Jiný název je nepřijatelný," řekl minulý týden nejmenovaný jihokorejský úředník v rozhovoru pro The Korea Times. "I když je Apple soukromou organizací, jde o záležitost, kterou nemůže naše vláda neřešit. Budeme i nadále opakovat své stanovisko a požadovat, aby Apple naši připomínku akceptoval," dodal. Oficiální jihokorejské zastoupení Applu se k této záležitosti nevyjádřilo, Japonsko pak zaujalo defenzivní postoj.

O týden dříve řešila stejný problém ve svých mapových podkladech také společnost Google, jejíž mapy Apple u předchozích generací svého operačního systému využíval. Na jihokorejskou žádost o správný název souostroví pak Google reagoval aktualizací svých map. Souostroví tak nyní nese všude francouzsko-anglický název Liancourt Rocks, pouze v korejské jazykové mutaci si zachovalo své původní pojmenování Dokdo.