Recept Applu: když se mu někde nedaří, začne tam vyrábět iPhony

  12:06aktualizováno  12:06
Zatímco v Číně se Applu daří a podle analytiků jde o jedno z hlavních odbytišť dosud nejdražšího iPhonu, v sousední Indii americký gigant paběrkuje s dvouprocentním tržním podílem.

iPhone 6s je stále slušně vybavený smartphone. Apple jej spolu s modelem SE začal nedávno vyrábět i v Indii | foto: mobil.iDnes.cz, Jan Matura,  Mobil.iDNES.cz

V Indii se Applu zatím nedaří a dosavadní propočty analytiků společnosti Counterpoint research to jen potvrzují. Podle nich tam letos Apple neprodal ani milion iPhonů, což není dobrý výsledek.

Loni Apple v Indii prodal 3,2 milionů iPhonů. Už po první půli letošního roku je zřejmé, že letos výrobce na loňská čísla ani nedosáhne. A to byl uvedený objem daleko za očekáváním představenstva společnosti.

Ostatně za vše hovoří opakované vyjádření Tima Cooka, který doufal, že se Indie z pohledu odbytu pro Apple brzy stane druhou Čínou. To však v kontrastu s dosaženými výsledky působí spíše jako sci-fi.

Drahé iPhony jsou v Indii neviditelné

iPhony jdou tradičně nejvíce na odbyt v domovských Spojených státech, hned na druhé příčce je Čína. A Indie je bezpochyby trh s potenciálem největšího růstu do budoucna. Penetrace chytrých telefonů mezi obyvatelstvem ještě zdaleka nedosáhla vrcholu, nezanedbatelné procento populace stále na svůj vůbec první smartphone čeká.

Problémem pro Apple je, že Indie je specifická zálibou v levných smartphonech. Aktuální kolekce iPhonů však vždy patří k vůbec nejdražším smartphonům na trhu a loni uvedená „desítka“ nastavenou cenou předčila nejdražší smartphony s Androidem přibližně o pětinu. A to mluvíme o základní 64GB verzi, varianta se 256 GB datového prostoru u nás vyjde na 35 tisíc korun.

S trochou nadsázky lze říci, že smartphony podobných cenových relací jsou v Indii prakticky neviditelné, dovolit si je může jen mizivé procento populace.

Produkce iPhonů přímo v Indii snižuje koncovou cenu

Apple si toho samozřejmě je vědom a proto v zemi prodává zejména starší generace iPhonů, tedy řady 6, 6s nebo SE. Poslední dvě jmenované generace dokonce začal v Indii přímo vyrábět. Na tyto iPhony se proto nevztahují dovozní cla, která výslednou cenu navyšují o 15 až 20 procent.

Bude samozřejmě nějakou dobu trvat, než se produkce rozběhne na plnou kapacitu a iPhony 6s a SE sestavené v Indii půjdou do prodeje. A očekávat do té doby výrazné zlepšení situace nemůže ani ten největší optimista.

Na závěr přeci jen jedná dobrá zpráva. Tim Cook uvedl, že navzdory slabším prodejům celkové příjmy společnosti na indickém trhu rostly a první půle letošního roku prý z tohoto pohledu byla dosud nejsilnější v historii. 

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Další z rubriky

Smartphonová krása, tyto rarity většina Čechů nikdy neviděla

Smartphonová krása

I když se výrobci hodně snaží, design a technické provedení dnešních smartphonů jsou si hodně podobné. V minulosti tomu...

Google radši ukázal svůj telefon. Záda budou vypadat jako u iPhonu XI

Google Pixel 4

Loňský Pixel 3 i letošní novinky 3a unikly na veřejnost dříve, než je stačil Google oficiálně představit. Prý se tak...

Jeden z výjimečných smartphonů dostal systém, který se nikdy neuchytil

LG Fx0 s operačním systémem Firefox OS

Huawei chystá záložní řešení, které by mu mělo umožnit přežít bez Androidu. Že to bude těžké, ukazují i příklady z...

Najdete na iDNES.cz