Překvapení, nové iPhony XS budou v Česku podporovat dvě SIM velmi brzy

  14:40aktualizováno  14:40
Apple poprvé ve své historii připravil iPhony s podporou dvou SIM. Jenže to má háček, pouze jedna SIM je klasický čip v plastu, druhá je virtuální, takzvaná eSIM. Jenže tu musí podporovat operátor. A takových je po světě zatím jako šafránu.

T-Mobile eSIM | foto: T-Mobile

S eSIM to zatím není dobré, což připouští i samotný Apple, který na stránce s podporou uvádí, že eSIM funguje v deseti zemích na světě u celkem čtrnácti operátorů. To je samozřejmě velký problém a výhoda, že iPhony jsou konečně dvousimkové, se smrskává na skupinu šťastných zákazníků. 

Fotogalerie

Pro vysvětlení: eSIM je v podstatě virtuální SIM, kdy plastovou kartičku v telefonu nahrazuje vestavěný čip. Profil se pak do čipu nahrává vzduchem, buď přes mobilní síť nebo přes wi-fi. O virtuální SIM se mluví poměrně dlouho a Apple byl jedním z prvních, který ji začal propagovat. Přesto se do iPhonů dostala až teď. Ale třeba v hodinkách Watch s LTE modulem je už od minulé generace. Tato verze se ale v Česku neprodává. 

A neprodává se právě proto, že žádný z českých operátorů doposud eSIM nepodporoval, takže by funkčnost hodinek byla omezená. A to samé by platilo u iPhonů. Ty se v Česku prodávat samozřejmě budou, stále budou mít slot na jednu klasickou SIM, ale druhou virtuální SIM by použít nešlo. 

Jenže jak jsme zjistili, jeden operátor pravděpodobně spustí virtuální SIM už se zahájením prodeje nových iPhonů, což nastane 29. září. Tím operátorem je T-Mobile, který nasazení eSIM testuje dlouhodobě a jeho řešení jsme si vyzkoušeli už před rokem.

T-Mobile tak získá před konkurenty náskok, byť O2 a Vodafone plánují eSIM nasadit a technologii také testují. Aby ale bylo možné virtuální SIM nasadit v iPhonech, vyžaduje to testování od Applu. A to nějaký čas trvá. 

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

O2 již má s eSIM komunikátor Zoxcall a další nasazení virtuálních karet plánuje. „V současné chvíli mapujeme trh a jednáme s dodavateli. Co se týká podpory eSIM v telefonech iPhone, rádi bychom tuto možnost výhledově zákazníkům nabídli. Záležet bude také na tom, jakou podporu od společnosti Apple získáme pro co nejrychlejší implementaci,“ říká mluvčí O2 Lucie Jungmannová. 

Technologii zkouší i Vodafone, jeho mluvčí Ivana Vejvodová podotýká: „Technologii eSIM v současné době testujeme v rámci skupiny a jakmile budeme znát termín nasazení v České Republice, budeme o tom informovat.“ Vodafone podporuje eSIM už v Německu a Španělsku, T-Mobile pak v Německu a Rakousku.

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Použití eSIM není principiálně složité, ale v praxi se zatím řeší některé postupy. Pro aktivaci stačí (například, postupů může být víc) naskenovat QR kód, který zákazník obdrží od operátora, tím se stáhne do telefonu samotný obsah SIM. Následně se zadá potvrzovací kód. 

V telefonu může mít majitel uloženo několik profilů, tedy eSIM, ale funkční je vždy jen jedna. eSIM se zatím nehodí pro časté prohazování karet, při loňském testování například ještě nebyla vyřešena platnost profilu, pokud je vyměněn za jiný nebo při výměně přístroje. Původně bylo nutné nechat si u operátora vygenerovat nový. Ale to by již mělo být vyřešeno. Podrobnosti najdete v tomto článku

Virtuální SIM zatím není u smartphonů nutnost, ale pro mnoho jiných zařízení se zdá být nezbytná. V různých přístrojích internetu věcí, ať už to jsou chytré hodinky nebo různé senzory a další zařízení, není místa nazbyt a slot i pro microSIM se do nich buď vůbec nevejde, nebo je to zbytečná komplikace. To že jí použil Apple v nových iPhonech, velmi pravděpodobně přinese rychlé a široké rozšíření technologie.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Další z rubriky

Vyšší střední třídu vzal útokem. Recenze Samsungu A50

Samsung Galaxy A50

Samsung se plnou silou pustil i do výroby lákavých levnějších telefonů. Jedním z výsledků je model A50, tedy vysoce...

Budou mít nové huaweie systém Hongmeng? Je to náhradní plán výrobce

Ilustrační snímek

Huawei vyvíjí vlastní operační systém pro smartphony. Je to jeho záložní plán, pokud se nedomluví s americkou...

V jednoduchosti je síla, vysvětluje Asus kompromisy špičkového modelu

Představení smartphonu Asus Zenfone 6

Asus u svého nového špičkového modelu Zenfone 6 dělá ve výbavě několik kompromisů, ale chlubí se, že je to ve prospěch...

Najdete na iDNES.cz