Apple si naběhl. Musel levně měnit baterie a prodal méně nových iPhonů

  14:04aktualizováno  14:04
Apple očekával, že se do programu výměny baterií u starších iPhonů zapojí nejvýše dva miliony uživatelů. Možnost obměny napájecího článku za 29 dolarů skončila posledního prosince, ovšem celkový účet je značně vyšší. Baterie totiž byla vyměněna 11 milionům iPhonů.

iPhone 8 Plus. Také u toho bylo možné baterii levně vyměnit | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Závěrečný kvartál roku bývá pro Apple období, které z hospodářského hlediska často přepisuje rekordy. V minulosti už mnohokrát právě v tomto čase prodal nevídané množství iPhonů a připsal si tak rekordní tržby.

V uplynulém čtvrtletí se však Applu tolik nedařilo, a vedení kalifornského giganta očekává, že celkové příjmy zůstanou nejméně pět, možná však i deset miliard dolarů pod původními odhady.

Tim Cook v dopise investorům, jehož znění firma zveřejnila 2. ledna, některé viníky nepříznivého ekonomického vývoje pojmenoval. Kromě značně slabšího odbytu v Číně zmínil také otevřenou obchodní válku, která mezi USA a Čínou zuří naplno. Dotkl se také silného dolaru, který na zahraničních trzích produkty Applu zdražuje.

Dalším nepříznivým faktorem pak byl nečekaný zájem majitelů starších iPhonů o výhodnou výměnu baterie.

Levná výměna baterie po celý rok

Apple totiž v závěru roku 2017 avizoval, že 1. ledna spouští speciální nabídku, v rámci níž přijde výměna akumulátoru místo původních 79 dolarů (1 800 korun) jen na 29 dolarů (675 korun).

Jinými slovy se Apple rozhodl každou výměnu dotovat padesáti dolary. Přesně o tolik méně totiž za každý takový úkon servisní střediska Applu od zákazníka inkasovala. Pokud by takových servisních zásahů bylo jen několik stovek tisíc, v celkovém hospodářském výsledku by se takové náklady nijak výrazně neprojevily.

Jenže zájem o levnou výměnu článků byl enormní a zatímco Apple podle autora blogu Daring Fireball Johna Grubera počítal s výměnou jednoho, maximálně dvou milionů kusů baterií, což sám Tim Cook uvedl při schůzi širšího vedení s investory, nakonec nabídky využilo celých 11 milionů zákazníků.

Jednoduchým propočtem zjistíme, že pro klienty výhodná výměna baterií Applu vůči odhadovaným 50 až 100 milionů způsobila náklady 550 milionů dolarů (tedy téměř 1,25 miliardy korun). A takové výdaje se ani v účetnictví Applu neztratí.

Uvedenou cifru lze chápat i z pohledu tržeb, tedy že Apple za provedené výměny akumulátorů inkasoval o 550 milionů dolarů méně než za scénáře, kdy by za výměnu požadoval původních 79 dolarů. Ovšem je téměř jisté, že v takovém případě by nabídky využil jen zlomek klientů.

Na oficiální hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí si ještě budeme muset počkat, ovšem i kdyby byla realita nakonec blíže optimistickým odhadům a tržby byly ve skutečnosti vůči listopadovým odhadům nižší „jen“ o pět miliard, levné výměny baterií by se na této cifře podepsaly přesně 11 procenty.

To na jednu stranu není úplně zanedbatelné, na stranu druhou to jasně ilustruje, že hlavním viníkem nižších tržeb skutečně byla menší ochota zákazníků si nový iPhone pořizovat. 

Applu hrozil mnohem větší postih

Je důležité si uvědomit, že samotná výměna baterie u staršího iPhonu (levně ji vyměnit bylo možné u iPhonů 6 a novějších) se na neochotě kupujících koupit nový model také bezpochyby promítla.

Celá akce levných výměn totiž byl následek umělého zpomalování iPhonů, které na Apple prasklo v závěru roku 2017. Ukázalo se, že Apple sice je vzorný, co se týče uvolňování aktualizací i pro čtyři až pět let staré modely, ovšem daní je u starších typů umělé zpomalení, kdy automaticky docházelo ke snížení maximálního taktu procesoru.

Apple se sice v omluvě dušoval, že k takovému kroku systém přikročí jen při zjištěné nižší maximální kapacitě článků nebo při nízkých teplotách, přesto kauza spustila vlnu žalob. A jelikož americká legislativa zná institut hromadné žaloby, jedna z nich po Applu požadovala neuvěřitelnou částku 999 miliard dolarů. Tedy v podstatě rekordní tržní hodnotu společnosti. Připomeňme, že Apple jako vůbec první firma loni začátkem srpna překonal tržní hodnotu jednoho bilionu amerických dolarů (více v článku: Apple prolomil hodnotu bilionu dolarů. Drahé iPhony se prodávají výborně). 

Nutno ovšem také uznat, že nároky žalující strany bývají často přehnané a uvedený příklad toho je jasným důkazem.

Raději novou baterii než nový iPhone

V provozu mezi lidmi minulý rok byly možná stovky milionů iPhonů, u kterých bylo možné levné výměny článku využít (jedinou podmínkou bylo vlastnit iPhone 6 nebo novější). A je pravděpodobné, že pro těch 11 milionů z nich, kteří nabídky využili, byla výměna baterie posledním krokem před jinak jistým nákupem nového modelu.

Jenže spolu s novou baterií systém výkon procesoru nepřidusil a z někdy až nepříjemně pomalého smartphonu byl opět bez problému použitelný přístroj.

A pokud by těchto 11 milionů uživatelů výměna článku od jinak zamýšlené koupě nového modelu skutečně odradila, dostáváme se na zajímavá čísla.

Pokud totiž vyjdeme z ASP (tzv. avarage selling price, tedy průměrná prodejní cena) z třetího čtvrtletí 2018, kdy činila 793 dolarů, pak se v počtu 11 milionů hypoteticky nezakoupených iPhonů bavíme o téměř 9 miliardách neuskutečněných tržeb. A jsme tedy blízko těm vůbec nejčernějším odhadům z dopisu Tima Cooka akcionářům.

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Další z rubriky

Cibule a česnek. Slavný japonský designér stvořil nový vzhled smartphonů

Realme X Master edition by Naoto Fukasawa

Levná značka Realme možná naznačuje další trend v designu chytrých telefonů. Vzhled zad nového dostupného modelu...

Oprašují zapomenutou koncepci. Bytelný unihertz zaujme fyzickou klávesnicí

Unihertz Titan

Čínský Unihertz připravuje smartphone, který potěší nejen nemotorné uživatele, ale i staromilce. Novinka totiž v sobě...

Kompromisy: Samsung Galaxy A50 fotí jako čtyři roky stará špička

Samsung Galaxy A50

Testem organizace DxO Mark prošel možná trochu překvapivě model střední třídy Samsung Galaxy A50. U něj je jisté, že se...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz