Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. ledna 2021 Milena

Rychlost i na iPhonu z roku 2013. Systém iOS 12 bez velkých novinek

  0:12
Den před zahájením prodeje nových iPhonů uvolnil Apple oficiální verzi svého systému pro iPhony. iOS 12 oproti minulosti nepřináší přehršel novinek, firma se více zaměřila na odladění. Skvěle funguje i na iPhonu 5s, který byl představen už před pěti lety, tedy v roce 2013.

Novinky v operačním systému Apple iOS12 | foto: Apple

Minulý systém iOS 11 měl mnoho much, které řešila řada aktualizací. Apple se proto rozhodl nový systém iOS 12 lépe vyladit. Po instalaci je rychlost opravdu poznat. Na hodnocení stability je ovšem ještě příliš brzy, případné chyby odhalí až dlouhodobější používání.

Podporované iPhony

Nový systém iOS 12 je dostupný i pro iPhony z roku 2013, tedy modely 5s a SE. Z „velkých“ iPhonů je nejstarším podporovaným modelem „šestka“ (6 a 6 Plus). Animované emotikony jsou dostupné ovšem až od loňského iPhonu X. Efekty pro fotografie ve zprávách jsou podporovány až od iPhonu 6s (6s Plus), což platí i pro editaci RAW snímků. Jinak jsou všechny funkce dostupné pro všechny iPhony od modelu 5s.

Zrychlení

Samotný Apple uvádí, že spouštění aplikací a přepínání mezi nimi by mělo být až dvakrát rychlejší a že spuštění fotoaparátu je rychlejší až o 70 procent. Uživateli by tedy neměl uniknout žádný záběr. Plynulejší a rychlejší jsou i animace nového systému.

Nemalým benefitem je rychlejší odezva klávesnice, včetně jejího zobrazení. Ne že by psaní na klávesnici iPhonů způsobovalo dříve nějaké vážné problémy, ale Apple uvádí zrychlení reakce klávesnice až o 50 procent. Dvakrát rychlejší má být i zobrazení nabídky se sdílením.

Z naší zkušenosti je vyladění opravdu znatelné. Vše běží naprosto bleskurychle, což ovšem nebyl problém ani dříve. Nyní jsou reakce nicméně ještě lepší. Nový systém funguje rychle i na starších modelech.

Oproti konkurenčnímu Androidu, jehož podporu na nové verze po dobu tří let Google garantuje pouze pro vlastní smartphony Pixel, se iOS 12 dočkal i pět let starý iPhone 5s. I na něm je nový systém svižný. Není se třeba obávat, že podle některých dřívějších zkušeností se ze starých iPhonů s novými verzemi systémů stanou dýchavičné smartphony.

Bezpečnost

Apple se snaží profilovat jako firma, která dbá na bezpečnost uživatelů. Novou funkcí systému iOS 12 je při prohlížení internetu v prohlížeči Safari zamezení, aby vás kdokoliv z poskytovatelů reklamy sledoval. Funkce inzerentům nedovoluje sbírat údaje o nastavení iPhonu a cíleně vám podsouvat reklamu.

Fotogalerie

Stejně tak nový systém automaticky generuje v prohlížeči Safari a v aplikacích silná hesla, která se ukládají v Klíčence na iCloudu. Tím pádem k nim mají přístup všechna zařízení od Applu pod jedním účtem, mezi nimiž je jde sdílet.

Systém rovněž upozorní na často opakovaná hesla, sám dokáže i vygenerovat silné heslo a nahradit jím vaše původní slabé. Novinkou je také automatické vyplňování SMS autentifikačních kódů. Nic si tedy není nutné pamatovat a opisovat.

Notifikace

Apple přepracoval notifikace, které se z jednotlivých aplikací dokážou seskupovat do jednoho „balíčku“, jsou tak přehlednější. Možností je také tiché oznámení a možnost reagovat na zprávu přímo například srdíčkem nebo zdviženým palcem. I při zapnuté funkci Nerušit se mohou zobrazovat důležitá upozornění, například ta od lékaře.

Notifikace se nyní slučují, takže je v nich větší pořádek.

Notifikace se nyní slučují, takže je v nich větší pořádek.

Nově lze pomocí rozšířené reality měřit objekty.

Nově lze pomocí rozšířené reality měřit objekty.

Funkce Nerušit umožňuje nově vypnout všechna oznámení, ta se objeví až ráno po odemčení iPhonu. Kromě toho prošla vylepšením, které umožní nastavit její vypnutí třeba za hodinu, nebo po opuštění konkrétního místa. Stejně tak jde nastavit ukončení funkce po skončení schůzky poznačené v kalendáři.

Vylepšením prošla funkce Nerušit, kdy je možné například nastavit konkrétní čas.

Vylepšením prošla funkce Nerušit, kdy je možné například nastavit konkrétní čas.

Funkce Nerušit lze jednoduše ovládat přímo z Kontrolního centra. Možností je i...

Funkce Nerušit lze jednoduše ovládat přímo z Kontrolního centra. Možností je i nastavení vypnutí funkce po odjezdu z konkrétní lokality.

Fotografie

Nový je panel Pro vás, který sdružuje na jednom místě Vzpomínky, sdílení a nejlepší fotografie z knihovny. iPhone sám dokáže rozpoznat různé akce a s kým jste na nich byli. Potom vám podle rozpoznání konkrétních lidí nabídne, s kým je sdílet. Stejně to funguje při přijetí něčí fotografie, kdy vám iPhone nabídne ke sdílení vaše fotografie ze stejné akce.

Podle klíčových slov, kterých může být i více, lze vyhledávat ve složce...

Podle klíčových slov, kterých může být i více, lze vyhledávat v složce fotografií. iPhone sám pozná, co na fotografiích je.

Proměnou prošla aplikace pro elektronické knihy.

Proměnou prošla aplikace pro elektronické knihy.

Umělá inteligence dokáže navrhovat při vyhledávání fotografií správné snímky podle lidí, lokací, událostí či data pořízení. Využít lze nově více klíčových slov, kdy iPhone sám pozná, co na fotografii je. Nutno ovšem dodat, že obdobná funkce od Googlu se nám jeví jako přesněji fungující.

Na iPhonu 6s a všech novějších modelech s čipem A9 lze upravovat fotografie ve formátu RAW. Zjednodušil se tak i import fotografií z profesionálního fotoaparátu do iPhonu.

Fotoaparát

Všechny fotoaparáty podporovaných iPhonů s novým systémem dostaly softwarové vylepšení. Portréty by měly být hezčí díky přesnějšímu rozpoznání obličeje a jeho oddělení od pozadí. Rozlišení popředí a pozadí snímku nyní mohou využívat i vývojáři aplikací třetích stran. Vylepšená je čtečka QR kódů. To je důležité zejména v Číně, kde se používá k platbám.

Čas pod kontrolou

Novou funkcí systému iOS 12 je monitoring času, který uživatel stráví při prohlížení internetu nebo při využití různých aplikací. Statistika zahrnuje i oznámení, kolikrát jste vzali iPhone do ruky. Apple tak umožňuje se zamyslet, jestli to s využitím telefonu nepřeháníte.

Podrobně lze nově sledovat čas strávený jak celkově, tak v jednotlivých...

Podrobně lze nově sledovat čas strávený jak celkově, tak v jednotlivých aplikacích.

Možné je nastavit limit, kolik času u které aplikace strávíte.

Možné je nastavit limit, jaký u které aplikace strávíte.

S touto funkcí se pojí další vylepšení, které rodičům umožňuje nastavit, jak dlouho mohou telefon využívat děti. Nastavit lze využití jednotlivých aplikací i webových stránek, nechybí ani možnost čas používání v případě potřeby prodloužit. Pro děti lze také povolit využití školních aplikací i v klidovém čase, stejně jako zprávy. Nastavit si lze také čas, kdy mají být různé aplikace a oznámení blokované.

Emotikony

Při uvedení iPhonu X Apple uvedl animované emotikony, takzvaní Animoji dokážou věrně kopírovat výraz a grimasy vaší tváře. Dříve byly vysmívané, nyní je nabízí většina velkých konkurenčních výrobců. Animoji mohou mít nově až 30 sekund a přibyli čtyři noví animovaní smajlíci (tyranosaurus, duch, koala, tygr).

Nově jsou tu i Memoji, které umožňují vytvořit vlastní virtuální „já“. Obličej Memoji lze detailně upravovat a přizpůsobit ho tak vzhledu konkrétního uživatele. Celá technologie skenování grimas obličeje byla vylepšena o možnost vypláznout jazyk či mrkat. Jen je potřeba doplnit, že animované emotikony fungují pouze na nejnovějších iPhonech, tedy nejméně od loňského modelu X.

iPhone XS Max
iPhone XS Max
iPhone XS Max

Vlastní portréty lze vylepšovat novými filtry: vodovkový, komiksový, černobílý. Do fotek a videí můžeme přidávat třeba komiksové bubliny. Na úpravy fotografií pro posílání přátelům Apple přidal možnost využívat rozličné efekty a balíčky od různých vývojářů.

Přes zprávy iMessage je možné využít návrhu sdílení fotografií podle toho, s kým si právě uživatel píše. Stejně tak dokáže nový systém navrhnout fotografie podle oboru témat nebo míst, kde jste třeba spolu byli.

Rozšířená realita

Google to zkouší s virtuální realitou, Apple jen s tou rozšířenou. Ta spojuje virtuální prvky s reálným prostředím. Zážitky s různou rozšířenou realitou lze nyní uložit a vázat na konkrétní místo. To znamená, že někdo jiný někdy jindy si může na místě vašeho „zážitku“ vše prohlédnout.

Rozšířená realita je vylepšená a vypadá realističtěji. Například na virtuálních objektech lze nechat zobrazovat odrazy reálného prostředí. Novinkou je možnost pomocí rozšířené reality měřit objekty. Pomocí fotoaparátu tak nyní můžeme měřit svislou i vodorovnou délku, stejně tak plochu. Systém dokáže potom vypočítat rozměry obdélníkových objektů.

FaceTime

Velkou proměnou mělo projít videovolání přes FaceTime. Ale zatím není dostupné, stane se tak v rámci aktualizace až koncem podzimu. Nově bude možné vést videokonferenci s až 32 lidmi najednou. Obraz toho, kdo právě ve skupině mluví, se zvětší. Případně si lze zvolit, koho sledovat, dvojitým poklepáním. Ke skupinovému FaceTimu se lze kdykoliv připojit nebo do něj někoho pozvat.

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

Ve FaceTimu lze využít Animoji i Memoji. Stejně tak je možné použít již zmiňované filtry či komiksové bubliny. A nechybí ani různé nálepky. Apple zdůrazňuje, že hovory přes FaceTime jsou šifrované, takže se nemusíte bát odposlechu.

Další vylepšení

Systém iOS 12 má i novou aplikaci Knihy pro elektronické a audio knihy s možností snazšího návratu k právě rozečtené stránce. Inovací prošel i zvukový záznamník, který se poprvé objevuje i na iPadech. Zvukové nahrávky ze záznamníku lze sdílet napříč Apple přístroji přes iCloud. Stejně tak americký výrobce upravil asi většinou uživatelů nepříliš často používanou aplikaci pro sledování pohybu akcií.

Dalších drobných zlepšení se dočkal i monitor využití baterie. Nově je možné nechat iPhone přes noc v době jeho nepoužívání automaticky aktualizovat. Z iPhonů s displejem citlivým na dotyk (3D Touch) je známa možnost přitlačit na klávesnici a využit ji jako trackpad. To je nyní možné i na iPhonech bez 3D Touch podržením mezerníku.

Nesmíme zapomenout ani na možnost přidat druhý obličej pro odemykaní přes Face ID. To ocení především rodiče. Šikovná je také možnost vyhledat konkrétní skladbu v Apple Music, na kterou si nemůžete vzpomenout, pouze pomocí úryvku textu písničky.

Nově jsou podporovány navigační aplikace třetích stran pro využití v autě přes CarPlay. Při poslechu podcastů lze přeskakovat případné kapitoly. V aplikaci Počasí se ve vybraných lokalitách objevují i informace o kvalitě ovzduší.

Autor:
  • Nejčtenější

Nová sociální síť se stává fenoménem. Přitom si jenom popovídáte

Je jen na pozvání a nedá se v ní dělat nic jiného, než si v reálném čase povídat s ostatními členy. Popularita sociální...

Vypadá jako staré véčko Samsungu a stojí jen 650 korun. Ale účel má jiný

Jde vlastně jen o takovou designovou drobnost, ale nápad je to skvělý. Pro Evropany je to v podstatě neznámé...

Mnohem větší posun než jsme čekali. První dojmy z Galaxy S21 Ultra

Při pohledu na technické parametry se může zdát, že letošní Samsung Galaxy S21 Ultra není oproti loňskému S20 Ultra...

Překvapivě zajímavé porovnání: Dva roky starý Samsung S10 proti novince

Špičkový Samsung Galaxy S21 je další evolucí top modelů korejské značky. Na papíře i na první pohled přináší proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posmíval se Applu, že nemá nabíječku. Teď Samsung dělá to samé

Různé vzájemné špičkování mezi výrobci mobilů není nic neobvyklého. Obzvlášť mezi Applem a Samsungem to často jiskří,...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Ani obří baterie nestačí na konkurenci. Test Realme 7i

Model Realme 7i se zdá být solidní volbou v nižší třídě, která ovšem není bez kompromisů. Hlavním lákadlem modelu je...

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia se po vzkříšení své značky dobře rozjela, ale následně se její růst poněkud zasekl. Dokazuje to dlouhé čekání na...

Mnohem větší posun než jsme čekali. První dojmy z Galaxy S21 Ultra

Při pohledu na technické parametry se může zdát, že letošní Samsung Galaxy S21 Ultra není oproti loňskému S20 Ultra...

Samsungy S21 proti předchůdcům zlevnily. Vynahradí to chybějící nabíječku

Nové špičkové Samsungy Galaxy S21 jsou samozřejmě opět poměrně drahé smartphony. Vcelku příjemným překvapením je, že se...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...