Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Rychlost i na iPhonu z roku 2013. Systém iOS 12 bez velkých novinek

  0:12
Den před zahájením prodeje nových iPhonů uvolnil Apple oficiální verzi svého systému pro iPhony. iOS 12 oproti minulosti nepřináší přehršel novinek, firma se více zaměřila na odladění. Skvěle funguje i na iPhonu 5s, který byl představen už před pěti lety, tedy v roce 2013.

Novinky v operačním systému Apple iOS12 | foto: Apple

Minulý systém iOS 11 měl mnoho much, které řešila řada aktualizací. Apple se proto rozhodl nový systém iOS 12 lépe vyladit. Po instalaci je rychlost opravdu poznat. Na hodnocení stability je ovšem ještě příliš brzy, případné chyby odhalí až dlouhodobější používání.

Podporované iPhony

Nový systém iOS 12 je dostupný i pro iPhony z roku 2013, tedy modely 5s a SE. Z „velkých“ iPhonů je nejstarším podporovaným modelem „šestka“ (6 a 6 Plus). Animované emotikony jsou dostupné ovšem až od loňského iPhonu X. Efekty pro fotografie ve zprávách jsou podporovány až od iPhonu 6s (6s Plus), což platí i pro editaci RAW snímků. Jinak jsou všechny funkce dostupné pro všechny iPhony od modelu 5s.

Zrychlení

Samotný Apple uvádí, že spouštění aplikací a přepínání mezi nimi by mělo být až dvakrát rychlejší a že spuštění fotoaparátu je rychlejší až o 70 procent. Uživateli by tedy neměl uniknout žádný záběr. Plynulejší a rychlejší jsou i animace nového systému.

Nemalým benefitem je rychlejší odezva klávesnice, včetně jejího zobrazení. Ne že by psaní na klávesnici iPhonů způsobovalo dříve nějaké vážné problémy, ale Apple uvádí zrychlení reakce klávesnice až o 50 procent. Dvakrát rychlejší má být i zobrazení nabídky se sdílením.

Z naší zkušenosti je vyladění opravdu znatelné. Vše běží naprosto bleskurychle, což ovšem nebyl problém ani dříve. Nyní jsou reakce nicméně ještě lepší. Nový systém funguje rychle i na starších modelech.

Oproti konkurenčnímu Androidu, jehož podporu na nové verze po dobu tří let Google garantuje pouze pro vlastní smartphony Pixel, se iOS 12 dočkal i pět let starý iPhone 5s. I na něm je nový systém svižný. Není se třeba obávat, že podle některých dřívějších zkušeností se ze starých iPhonů s novými verzemi systémů stanou dýchavičné smartphony.

Bezpečnost

Apple se snaží profilovat jako firma, která dbá na bezpečnost uživatelů. Novou funkcí systému iOS 12 je při prohlížení internetu v prohlížeči Safari zamezení, aby vás kdokoliv z poskytovatelů reklamy sledoval. Funkce inzerentům nedovoluje sbírat údaje o nastavení iPhonu a cíleně vám podsouvat reklamu.

Stejně tak nový systém automaticky generuje v prohlížeči Safari a v aplikacích silná hesla, která se ukládají v Klíčence na iCloudu. Tím pádem k nim mají přístup všechna zařízení od Applu pod jedním účtem, mezi nimiž je jde sdílet.

Systém rovněž upozorní na často opakovaná hesla, sám dokáže i vygenerovat silné heslo a nahradit jím vaše původní slabé. Novinkou je také automatické vyplňování SMS autentifikačních kódů. Nic si tedy není nutné pamatovat a opisovat.

Notifikace

Apple přepracoval notifikace, které se z jednotlivých aplikací dokážou seskupovat do jednoho „balíčku“, jsou tak přehlednější. Možností je také tiché oznámení a možnost reagovat na zprávu přímo například srdíčkem nebo zdviženým palcem. I při zapnuté funkci Nerušit se mohou zobrazovat důležitá upozornění, například ta od lékaře.

Notifikace se nyní slučují, takže je v nich větší pořádek.

Nově lze pomocí rozšířené reality měřit objekty.

Funkce Nerušit umožňuje nově vypnout všechna oznámení, ta se objeví až ráno po odemčení iPhonu. Kromě toho prošla vylepšením, které umožní nastavit její vypnutí třeba za hodinu, nebo po opuštění konkrétního místa. Stejně tak jde nastavit ukončení funkce po skončení schůzky poznačené v kalendáři.

Vylepšením prošla funkce Nerušit, kdy je možné například nastavit konkrétní čas.

Funkce Nerušit lze jednoduše ovládat přímo z Kontrolního centra. Možností je i nastavení vypnutí funkce po odjezdu z konkrétní lokality.

Fotografie

Nový je panel Pro vás, který sdružuje na jednom místě Vzpomínky, sdílení a nejlepší fotografie z knihovny. iPhone sám dokáže rozpoznat různé akce a s kým jste na nich byli. Potom vám podle rozpoznání konkrétních lidí nabídne, s kým je sdílet. Stejně to funguje při přijetí něčí fotografie, kdy vám iPhone nabídne ke sdílení vaše fotografie ze stejné akce.

Podle klíčových slov, kterých může být i více, lze vyhledávat v složce fotografií. iPhone sám pozná, co na fotografiích je.

Proměnou prošla aplikace pro elektronické knihy.

Umělá inteligence dokáže navrhovat při vyhledávání fotografií správné snímky podle lidí, lokací, událostí či data pořízení. Využít lze nově více klíčových slov, kdy iPhone sám pozná, co na fotografii je. Nutno ovšem dodat, že obdobná funkce od Googlu se nám jeví jako přesněji fungující.

Na iPhonu 6s a všech novějších modelech s čipem A9 lze upravovat fotografie ve formátu RAW. Zjednodušil se tak i import fotografií z profesionálního fotoaparátu do iPhonu.

Fotoaparát

Všechny fotoaparáty podporovaných iPhonů s novým systémem dostaly softwarové vylepšení. Portréty by měly být hezčí díky přesnějšímu rozpoznání obličeje a jeho oddělení od pozadí. Rozlišení popředí a pozadí snímku nyní mohou využívat i vývojáři aplikací třetích stran. Vylepšená je čtečka QR kódů. To je důležité zejména v Číně, kde se používá k platbám.

Čas pod kontrolou

Novou funkcí systému iOS 12 je monitoring času, který uživatel stráví při prohlížení internetu nebo při využití různých aplikací. Statistika zahrnuje i oznámení, kolikrát jste vzali iPhone do ruky. Apple tak umožňuje se zamyslet, jestli to s využitím telefonu nepřeháníte.

Podrobně lze nově sledovat čas strávený jak celkově, tak v jednotlivých aplikacích.

Možné je nastavit limit, jaký u které aplikace strávíte.

S touto funkcí se pojí další vylepšení, které rodičům umožňuje nastavit, jak dlouho mohou telefon využívat děti. Nastavit lze využití jednotlivých aplikací i webových stránek, nechybí ani možnost čas používání v případě potřeby prodloužit. Pro děti lze také povolit využití školních aplikací i v klidovém čase, stejně jako zprávy. Nastavit si lze také čas, kdy mají být různé aplikace a oznámení blokované.

Emotikony

Při uvedení iPhonu X Apple uvedl animované emotikony, takzvaní Animoji dokážou věrně kopírovat výraz a grimasy vaší tváře. Dříve byly vysmívané, nyní je nabízí většina velkých konkurenčních výrobců. Animoji mohou mít nově až 30 sekund a přibyli čtyři noví animovaní smajlíci (tyranosaurus, duch, koala, tygr).

Nově jsou tu i Memoji, které umožňují vytvořit vlastní virtuální „já“. Obličej Memoji lze detailně upravovat a přizpůsobit ho tak vzhledu konkrétního uživatele. Celá technologie skenování grimas obličeje byla vylepšena o možnost vypláznout jazyk či mrkat. Jen je potřeba doplnit, že animované emotikony fungují pouze na nejnovějších iPhonech, tedy nejméně od loňského modelu X.

iPhone XS Max
iPhone XS Max
iPhone XS Max

Vlastní portréty lze vylepšovat novými filtry: vodovkový, komiksový, černobílý. Do fotek a videí můžeme přidávat třeba komiksové bubliny. Na úpravy fotografií pro posílání přátelům Apple přidal možnost využívat rozličné efekty a balíčky od různých vývojářů.

Přes zprávy iMessage je možné využít návrhu sdílení fotografií podle toho, s kým si právě uživatel píše. Stejně tak dokáže nový systém navrhnout fotografie podle oboru témat nebo míst, kde jste třeba spolu byli.

Rozšířená realita

Google to zkouší s virtuální realitou, Apple jen s tou rozšířenou. Ta spojuje virtuální prvky s reálným prostředím. Zážitky s různou rozšířenou realitou lze nyní uložit a vázat na konkrétní místo. To znamená, že někdo jiný někdy jindy si může na místě vašeho „zážitku“ vše prohlédnout.

Rozšířená realita je vylepšená a vypadá realističtěji. Například na virtuálních objektech lze nechat zobrazovat odrazy reálného prostředí. Novinkou je možnost pomocí rozšířené reality měřit objekty. Pomocí fotoaparátu tak nyní můžeme měřit svislou i vodorovnou délku, stejně tak plochu. Systém dokáže potom vypočítat rozměry obdélníkových objektů.

FaceTime

Velkou proměnou mělo projít videovolání přes FaceTime. Ale zatím není dostupné, stane se tak v rámci aktualizace až koncem podzimu. Nově bude možné vést videokonferenci s až 32 lidmi najednou. Obraz toho, kdo právě ve skupině mluví, se zvětší. Případně si lze zvolit, koho sledovat, dvojitým poklepáním. Ke skupinovému FaceTimu se lze kdykoliv připojit nebo do něj někoho pozvat.

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

Ve FaceTimu lze využít Animoji i Memoji. Stejně tak je možné použít již zmiňované filtry či komiksové bubliny. A nechybí ani různé nálepky. Apple zdůrazňuje, že hovory přes FaceTime jsou šifrované, takže se nemusíte bát odposlechu.

Další vylepšení

Systém iOS 12 má i novou aplikaci Knihy pro elektronické a audio knihy s možností snazšího návratu k právě rozečtené stránce. Inovací prošel i zvukový záznamník, který se poprvé objevuje i na iPadech. Zvukové nahrávky ze záznamníku lze sdílet napříč Apple přístroji přes iCloud. Stejně tak americký výrobce upravil asi většinou uživatelů nepříliš často používanou aplikaci pro sledování pohybu akcií.

Dalších drobných zlepšení se dočkal i monitor využití baterie. Nově je možné nechat iPhone přes noc v době jeho nepoužívání automaticky aktualizovat. Z iPhonů s displejem citlivým na dotyk (3D Touch) je známa možnost přitlačit na klávesnici a využit ji jako trackpad. To je nyní možné i na iPhonech bez 3D Touch podržením mezerníku.

Nesmíme zapomenout ani na možnost přidat druhý obličej pro odemykaní přes Face ID. To ocení především rodiče. Šikovná je také možnost vyhledat konkrétní skladbu v Apple Music, na kterou si nemůžete vzpomenout, pouze pomocí úryvku textu písničky.

Nově jsou podporovány navigační aplikace třetích stran pro využití v autě přes CarPlay. Při poslechu podcastů lze přeskakovat případné kapitoly. V aplikaci Počasí se ve vybraných lokalitách objevují i informace o kvalitě ovzduší.

Autor:

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  • Nejčtenější

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Skvěle vybavená motorola má neuvěřitelně nízkou cenu

Motorola po politickém odkladu v Číně představila model X30 Pro. Fantasticky vybavený telefon má například jako první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodafone má dva tajné tarify. Osloví datově náročné i žvanily

Akviziční tarify v nabídce tuzemských operátorů nejsou nic neobvyklého. Slouží jako lákadlo na nové zákazníky. Vodafone...

Nový Razr je téměř bez chyby. Motorola jde tvrdě po krku Samsungu

Motorola představila nové véčko Razr. Telefon je přímým konkurentem Samsungu Z Flip 4. Výbava je u obou téměř shodná,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samsung vylepšil chytré hodinky i sluchátka. Co je u nich nového?

Vedle ohebných smartphonů si společnost Samsung přichystala také novou generaci chytrých hodinek Galaxy Watch ve dvou...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Stejný a přece jiný. Porovnali jsme Samsungy Galaxy Z Fold 4 a Fold 3

Nový Samsung Galaxy Z Fold 4 je na první pohled téměř stejný jako jeho předchůdce Z Fold 3. Samsung ovšem novinku v...

Ohebný prodejní hit přichází v nové generaci. Má podstatné vylepšení

V rámci letní premiéry Samsung představil dva nové skládací telefony. Přestože parametry a technikou je zajímavější...

Bliká jako divý. Natočili jsme showmana mezi smartphony

Zcela nová značka Nothing prodává svůj první model, Phone (1), i na českém trhu. Jeho naprosto nepřehlédnutelnou...

Kvůli politice zrušená premiéra smartphonů se posunula. Evropa si počká

Motorola měla nové modely představit 2. srpna. Jenže ve stejný den na Tchaj-wan přiletěla předsedkyně Sněmovny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...