Rychlost i na iPhonu z roku 2013. Systém iOS 12 bez velkých novinek

  0:12aktualizováno  0:12
Den před zahájením prodeje nových iPhonů uvolnil Apple oficiální verzi svého systému pro iPhony. iOS 12 oproti minulosti nepřináší přehršel novinek, firma se více zaměřila na odladění. Skvěle funguje i na iPhonu 5s, který byl představen už před pěti lety, tedy v roce 2013.

Novinky v operačním systému Apple iOS12 | foto: Apple

Minulý systém iOS 11 měl mnoho much, které řešila řada aktualizací. Apple se proto rozhodl nový systém iOS 12 lépe vyladit. Po instalaci je rychlost opravdu poznat. Na hodnocení stability je ovšem ještě příliš brzy, případné chyby odhalí až dlouhodobější používání.

Podporované iPhony

Nový systém iOS 12 je dostupný i pro iPhony z roku 2013, tedy modely 5s a SE. Z „velkých“ iPhonů je nejstarším podporovaným modelem „šestka“ (6 a 6 Plus). Animované emotikony jsou dostupné ovšem až od loňského iPhonu X. Efekty pro fotografie ve zprávách jsou podporovány až od iPhonu 6s (6s Plus), což platí i pro editaci RAW snímků. Jinak jsou všechny funkce dostupné pro všechny iPhony od modelu 5s.

Zrychlení

Samotný Apple uvádí, že spouštění aplikací a přepínání mezi nimi by mělo být až dvakrát rychlejší a že spuštění fotoaparátu je rychlejší až o 70 procent. Uživateli by tedy neměl uniknout žádný záběr. Plynulejší a rychlejší jsou i animace nového systému.

Nemalým benefitem je rychlejší odezva klávesnice, včetně jejího zobrazení. Ne že by psaní na klávesnici iPhonů způsobovalo dříve nějaké vážné problémy, ale Apple uvádí zrychlení reakce klávesnice až o 50 procent. Dvakrát rychlejší má být i zobrazení nabídky se sdílením.

Z naší zkušenosti je vyladění opravdu znatelné. Vše běží naprosto bleskurychle, což ovšem nebyl problém ani dříve. Nyní jsou reakce nicméně ještě lepší. Nový systém funguje rychle i na starších modelech.

Oproti konkurenčnímu Androidu, jehož podporu na nové verze po dobu tří let Google garantuje pouze pro vlastní smartphony Pixel, se iOS 12 dočkal i pět let starý iPhone 5s. I na něm je nový systém svižný. Není se třeba obávat, že podle některých dřívějších zkušeností se ze starých iPhonů s novými verzemi systémů stanou dýchavičné smartphony.

Bezpečnost

Apple se snaží profilovat jako firma, která dbá na bezpečnost uživatelů. Novou funkcí systému iOS 12 je při prohlížení internetu v prohlížeči Safari zamezení, aby vás kdokoliv z poskytovatelů reklamy sledoval. Funkce inzerentům nedovoluje sbírat údaje o nastavení iPhonu a cíleně vám podsouvat reklamu.

Fotogalerie

Stejně tak nový systém automaticky generuje v prohlížeči Safari a v aplikacích silná hesla, která se ukládají v Klíčence na iCloudu. Tím pádem k nim mají přístup všechna zařízení od Applu pod jedním účtem, mezi nimiž je jde sdílet.

Systém rovněž upozorní na často opakovaná hesla, sám dokáže i vygenerovat silné heslo a nahradit jím vaše původní slabé. Novinkou je také automatické vyplňování SMS autentifikačních kódů. Nic si tedy není nutné pamatovat a opisovat.

Notifikace

Apple přepracoval notifikace, které se z jednotlivých aplikací dokážou seskupovat do jednoho „balíčku“, jsou tak přehlednější. Možností je také tiché oznámení a možnost reagovat na zprávu přímo například srdíčkem nebo zdviženým palcem. I při zapnuté funkci Nerušit se mohou zobrazovat důležitá upozornění, například ta od lékaře.

Notifikace se nyní slučují, takže je v nich větší pořádek.

Notifikace se nyní slučují, takže je v nich větší pořádek.

Nově lze pomocí rozšířené reality měřit objekty.

Nově lze pomocí rozšířené reality měřit objekty.

Funkce Nerušit umožňuje nově vypnout všechna oznámení, ta se objeví až ráno po odemčení iPhonu. Kromě toho prošla vylepšením, které umožní nastavit její vypnutí třeba za hodinu, nebo po opuštění konkrétního místa. Stejně tak jde nastavit ukončení funkce po skončení schůzky poznačené v kalendáři.

Vylepšením prošla funkce Nerušit, kdy je možné například nastavit konkrétní čas.

Vylepšením prošla funkce Nerušit, kdy je možné například nastavit konkrétní čas.

Funkce Nerušit lze jednoduše ovládat přímo z Kontrolního centra. Možností je i...

Funkce Nerušit lze jednoduše ovládat přímo z Kontrolního centra. Možností je i nastavení vypnutí funkce po odjezdu z konkrétní lokality.

Fotografie

Nový je panel Pro vás, který sdružuje na jednom místě Vzpomínky, sdílení a nejlepší fotografie z knihovny. iPhone sám dokáže rozpoznat různé akce a s kým jste na nich byli. Potom vám podle rozpoznání konkrétních lidí nabídne, s kým je sdílet. Stejně to funguje při přijetí něčí fotografie, kdy vám iPhone nabídne ke sdílení vaše fotografie ze stejné akce.

Podle klíčových slov, kterých může být i více, lze vyhledávat ve složce...

Podle klíčových slov, kterých může být i více, lze vyhledávat v složce fotografií. iPhone sám pozná, co na fotografiích je.

Proměnou prošla aplikace pro elektronické knihy.

Proměnou prošla aplikace pro elektronické knihy.

Umělá inteligence dokáže navrhovat při vyhledávání fotografií správné snímky podle lidí, lokací, událostí či data pořízení. Využít lze nově více klíčových slov, kdy iPhone sám pozná, co na fotografii je. Nutno ovšem dodat, že obdobná funkce od Googlu se nám jeví jako přesněji fungující.

Na iPhonu 6s a všech novějších modelech s čipem A9 lze upravovat fotografie ve formátu RAW. Zjednodušil se tak i import fotografií z profesionálního fotoaparátu do iPhonu.

Fotoaparát

Všechny fotoaparáty podporovaných iPhonů s novým systémem dostaly softwarové vylepšení. Portréty by měly být hezčí díky přesnějšímu rozpoznání obličeje a jeho oddělení od pozadí. Rozlišení popředí a pozadí snímku nyní mohou využívat i vývojáři aplikací třetích stran. Vylepšená je čtečka QR kódů. To je důležité zejména v Číně, kde se používá k platbám.

Čas pod kontrolou

Novou funkcí systému iOS 12 je monitoring času, který uživatel stráví při prohlížení internetu nebo při využití různých aplikací. Statistika zahrnuje i oznámení, kolikrát jste vzali iPhone do ruky. Apple tak umožňuje se zamyslet, jestli to s využitím telefonu nepřeháníte.

Podrobně lze nově sledovat čas strávený jak celkově, tak v jednotlivých...

Podrobně lze nově sledovat čas strávený jak celkově, tak v jednotlivých aplikacích.

Možné je nastavit limit, kolik času u které aplikace strávíte.

Možné je nastavit limit, jaký u které aplikace strávíte.

S touto funkcí se pojí další vylepšení, které rodičům umožňuje nastavit, jak dlouho mohou telefon využívat děti. Nastavit lze využití jednotlivých aplikací i webových stránek, nechybí ani možnost čas používání v případě potřeby prodloužit. Pro děti lze také povolit využití školních aplikací i v klidovém čase, stejně jako zprávy. Nastavit si lze také čas, kdy mají být různé aplikace a oznámení blokované.

Emotikony

Při uvedení iPhonu X Apple uvedl animované emotikony, takzvaní Animoji dokážou věrně kopírovat výraz a grimasy vaší tváře. Dříve byly vysmívané, nyní je nabízí většina velkých konkurenčních výrobců. Animoji mohou mít nově až 30 sekund a přibyli čtyři noví animovaní smajlíci (tyranosaurus, duch, koala, tygr).

Nově jsou tu i Memoji, které umožňují vytvořit vlastní virtuální „já“. Obličej Memoji lze detailně upravovat a přizpůsobit ho tak vzhledu konkrétního uživatele. Celá technologie skenování grimas obličeje byla vylepšena o možnost vypláznout jazyk či mrkat. Jen je potřeba doplnit, že animované emotikony fungují pouze na nejnovějších iPhonech, tedy nejméně od loňského modelu X.

iPhone XS Max
iPhone XS Max
iPhone XS Max

Vlastní portréty lze vylepšovat novými filtry: vodovkový, komiksový, černobílý. Do fotek a videí můžeme přidávat třeba komiksové bubliny. Na úpravy fotografií pro posílání přátelům Apple přidal možnost využívat rozličné efekty a balíčky od různých vývojářů.

Přes zprávy iMessage je možné využít návrhu sdílení fotografií podle toho, s kým si právě uživatel píše. Stejně tak dokáže nový systém navrhnout fotografie podle oboru témat nebo míst, kde jste třeba spolu byli.

Rozšířená realita

Google to zkouší s virtuální realitou, Apple jen s tou rozšířenou. Ta spojuje virtuální prvky s reálným prostředím. Zážitky s různou rozšířenou realitou lze nyní uložit a vázat na konkrétní místo. To znamená, že někdo jiný někdy jindy si může na místě vašeho „zážitku“ vše prohlédnout.

Rozšířená realita je vylepšená a vypadá realističtěji. Například na virtuálních objektech lze nechat zobrazovat odrazy reálného prostředí. Novinkou je možnost pomocí rozšířené reality měřit objekty. Pomocí fotoaparátu tak nyní můžeme měřit svislou i vodorovnou délku, stejně tak plochu. Systém dokáže potom vypočítat rozměry obdélníkových objektů.

FaceTime

Velkou proměnou mělo projít videovolání přes FaceTime. Ale zatím není dostupné, stane se tak v rámci aktualizace až koncem podzimu. Nově bude možné vést videokonferenci s až 32 lidmi najednou. Obraz toho, kdo právě ve skupině mluví, se zvětší. Případně si lze zvolit, koho sledovat, dvojitým poklepáním. Ke skupinovému FaceTimu se lze kdykoliv připojit nebo do něj někoho pozvat.

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

Ve FaceTimu lze využít Animoji i Memoji. Stejně tak je možné použít již zmiňované filtry či komiksové bubliny. A nechybí ani různé nálepky. Apple zdůrazňuje, že hovory přes FaceTime jsou šifrované, takže se nemusíte bát odposlechu.

Další vylepšení

Systém iOS 12 má i novou aplikaci Knihy pro elektronické a audio knihy s možností snazšího návratu k právě rozečtené stránce. Inovací prošel i zvukový záznamník, který se poprvé objevuje i na iPadech. Zvukové nahrávky ze záznamníku lze sdílet napříč Apple přístroji přes iCloud. Stejně tak americký výrobce upravil asi většinou uživatelů nepříliš často používanou aplikaci pro sledování pohybu akcií.

Dalších drobných zlepšení se dočkal i monitor využití baterie. Nově je možné nechat iPhone přes noc v době jeho nepoužívání automaticky aktualizovat. Z iPhonů s displejem citlivým na dotyk (3D Touch) je známa možnost přitlačit na klávesnici a využit ji jako trackpad. To je nyní možné i na iPhonech bez 3D Touch podržením mezerníku.

Nesmíme zapomenout ani na možnost přidat druhý obličej pro odemykaní přes Face ID. To ocení především rodiče. Šikovná je také možnost vyhledat konkrétní skladbu v Apple Music, na kterou si nemůžete vzpomenout, pouze pomocí úryvku textu písničky.

Nově jsou podporovány navigační aplikace třetích stran pro využití v autě přes CarPlay. Při poslechu podcastů lze přeskakovat případné kapitoly. V aplikaci Počasí se ve vybraných lokalitách objevují i informace o kvalitě ovzduší.

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Doma stále králem. iPhone XR byl v USA nejprodávanější smartphone

iPhone XR

iPhone XR měl být hitem Applu na předvánočním trhu, i když mnohými zpochybňovaným. Nakonec se jím stal. Tedy minimálně...

Chtěli zkazit premiéru Samsungu, nakonec novinku ukázali o týden dřív

Xiaomi Mi 9

Ve středu 20. února Samsung představí top modely S10. A ví se to hodně dlouho. Proto překvapilo, že Xiaomi ohlásilo...

Jeden z nejvýkonnějších smartphonů se chlubí falešným procesorem

Xiaomi Mi 8 Pro

Výborně vybavený model Xiaomi Mi 8 Pro je aktuálně na špičce portfolia tohoto výrobce. Vedle vysokého výkonu má však...

Najdete na iDNES.cz