Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 3. února 2023 Blažej

Nový iPhone, starý známý. Recenze Apple iPhone 7 Plus

  0:07
Nový iPhone patří vždy k nejočekávanějším smartphonům roku, letos to však pro mnohé bylo čekání bez překvapení. Novinka totiž převzala dva roky známý design, ani množství hardwarových vylepšení na první pohled nebudí respekt. iPhone 7 zůstává mezi špičkou smartphonů, ale jeho koupi si dnes musí zájemce ospravedlnit možná více než v minulosti.

Vypadá stejně jako modely 6 a 6s, jen přišel o 3,5mm jack konektor - tak by se možná dal jednoduše shrnout nový iPhone 7. Jenže skutečnost je mnohem složitější, různých drobných změn je tu doslova přehršel a především fanoušek značky má hodně důvodů o novince přemýšlet. Jenže rozhodnutí, zda zahodit starší kousek a přejít na novou generaci, není tentokrát možná tak jednoznačné, jak by u sudé generace iPhonu mnozí čekali.

Po řadu let totiž byly nositelem částečného pokroku liché generace a ta sudá přinášela zásadnější změny, které mnohým daly důvod k výměně staršího modelu. Jenže nastavené tempo vývoje už ani Apple nedovede udržet, podruhé za sebou tak přichází jen dílčí vylepšení. Pro mnohé bude nový vysoce výkonný hardware a novinky jako třeba duální fotoaparát jasnou volbou, ale jiné to nechá chladnými.

Upřímně, v redakci jsme si nakonec na nový iPhone udělali smířlivý názor s tím, že ani konkurence nepřináší v poslední době žádné gigantické skoky kupředu. Jenže alespoň některé z proklamovaných novinek u iPhonu 7 nefungují tak, jak by se podle prvotních prezentací a slibů zdálo, takže první test iPhone 7 Plus pro nás znamená v mnohém zklamání. Ne zklamání z telefonu jako takového, ale zklamání z nenaplněných očekávání.

Čekali jste snad nový design?

Ne, nečekali, to byla jedna z mála věcí, která byla jasná téměř od prvních spekulací. A do této chvíle nechápeme, proč Apple design nezměnil. Mnozí mohou argumentovat, že vzhled iPhonu stále funguje. Ano, možná to u menšího provedení platí, ale 7 Plus je se svými tvary na dnešní dobu zcela mimo. Telefon s obří úhlopříčkou displeje má tak obří rámečky a prostor všude okolo něj, že se velikostně vyrovná třeba Huawei Mate 8 s ještě o půl palce větším displejem.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • odolnost vodě
 • špičkový výkon
 • výborný fotoaparát
 • promyšlené ovládání

Proč nekoupit?

 • zastaralý design
 • velké rozměry
 • vysoká cena
 • chybějící sluchátkový konektor

Kdy? V prodeji

Za kolik? od 24 999 Kč (7 Plus), od 21 190 Kč (7)

Nemotornost iPhonu přitom podtrhuje bílá čelní plocha, kterou redakční 7 Plus ve zlaté barvě má. Většině telefonů sluší spíš tmavé okolí displeje, jenže to u iPhonu v nové generaci zákazník dostane jenom u dvou z pěti nabízených barev. Jednou z nich je přitom nová „exkluzivní“ temně černá s lesklým povrchem, který má být i podle prohlášení Applu náchylný na poškrábání. Takže z běžných variant zůstává jen klasická černá, která dovede obtloustlost iPhonu trochu maskovat. V ruce je iPhone 7 Plus na danou velikost telefonu docela příjemný. Jen se nejde zbavit pocitu, že uživatel mohl za své peníze dostat buď větší displej, nebo přeci jen menší tělo.

Apple se při prezentaci novinky také hodně chlubil, že minimalizoval a znenápadnil ony nenáviděné plastové proužky pro prostup signálu. Inu, tohle opět platí jen pro některé barvy, tentokrát pro tři tmavší ze spektra. Zlatá a růžovozlatá verze mají proužky v bílé barvě, které vypadají doslova jako pěst na oko. A to bez ohledu na to, že nově nevedou napříč přes záda telefonu, ale vinou se po hraně v horní a spodní části přístroje.

Především v horní části v kombinaci s vystouplou oblastí dvojitého fotoaparátu to opravdu nevypadá dobře. Už jen samotný prvek fotoaparátu působí, jako by sem nepatřil. A však také nepatří, v předchozích generacích tu nebyl a nepočítalo se s ním. Ti, kdo kritizovali lehounce vystouplou čočku foťáku předchozích provedení 6 a 6s, mají teď novou vodu na mlýn - dvojitý foťák je v tomto ještě řádově horší. Opět platí, že lépe jeho neforemnost zamaskují tmavé barevné varianty.

Srovnání iPhone 6 Plus a iPhone 7 Plus

Celkově musíme uznat, že iPhone 7 Plus je špičkově zpracovaný smartphone, ale na druhou stranu už ve třetí iteraci téhož přišel o určitou exkluzivitu. Kovové tělo třeba s ještě lepším zamaskováním proužků pro prostup signálu umí dnes kde kdo a iPhone nepůsobí tak prémiově, jako tomu bylo před lety. I z tohoto důvodu to chtělo posun.

Co je nového v používání?

Tady se přeci jenom na rozdíl od designu věci kupředu pohnuly. Velkou novinkou v ovládání telefonu je pro nás haptické domovské tlačítko. Poprvé v historii iPhonu totiž uživatel nemá co mačkat, tlačítko je v podstatě jen prohlubeň, jako u řady androidích smartphonů se čtečkou (většinou ale na zádech) a není vůbec mechanické. Tohle mimochodem pomohlo iPhonu 7 k nově nabyté odolnosti vůči vodě, pod tlačítko jednoduše tekutina nezateče, nemá kam.

Uživatel však může tlačítko stále mačkat, díky haptické odezvě, stejné jako u displeje a jeho funkce 3D Touch, je stisk cítit. V nastavení telefonu si lze dokonce nastavit jednu ze tří úrovní odezvy. Funguje to opravdu skvěle a na tlak citlivé domovské tlačítko prohlašujeme za jednu z nejpříjemnějších novinek nového iPhonu. Jenže Apple sliboval, že tlak přinese i nové možnosti v ovládání. Což alespoň prozatím není pravda, tlačítko funguje tak, jak jsou uživatelé iPhonu zvyklí, na stisk tedy slouží k návratu na domovskou obrazovku, lze pomocí něj telefon odemknout, dvojitým poklepáním se obrazovka smrskne do spodní poloviny pro lepší ovládání jednou rukou, dlouhý stisk vyvolá hlasové ovládání a dvojitý stisk přehled spuštěných aplikací.

Toť vše, kdo by v (často nelogickém) menu nastavení hledal nějaké další možnosti pro tlačítko, má smůlu. Je to škoda, síla stisku by se dala společně s haptickou odezvou krásně využít třeba ke spouštění oblíbených aplikací nebo k dalším trikům v ovládání. Nic z toho se ovšem, alespoň prozatím, nekoná.

Jak funguje systém?

U nového iOS 10 jsme se na iPhonu 7 Plus setkali s některými drobnými zádrhely, občas například podle představ nespolupracuje mailová aplikace a její stávkování vyruší až kompletní restart telefonu. Jinak systém působí stabilním a opravdu rychlým dojmem. Reakce na uživatelské pokyny jsou okamžité a situací, kdy nevíme, zda a jak telefon zrovna zareagoval, je tu méně než u většiny androidích kousků. Fakt, že má iPhone 7 Plus přehršel výkonu, je opravdu vidět a nesetkali jsme se s tím, že by se aplikace jakkoli zadrhávaly, vše je krásně plynulé.

Řadu nových funkcí systému jsme vám představili v samostatném textu (více o iOS 10 se dočtete zde), tady bychom rádi vypíchli například výrazně vylepšené mapy, které dostaly i nové widgety a prediktivní funkce po vzoru Google Maps a Google Now.

iOS 10 - Přes zprávy iMessage lze nyní hrát hry. Nebo je možné použít některou...
iOS 10 - V Praze je k dispozici i zobrazení dopravy.
iOS 10 - Inovace v mapách je viditelná na první pohled.
iOS 10 - Proměnou prošly i widgety.

Příjemnou novinkou je probuzení telefonu při jeho zvednutí, takže uživatel má ihned přehled o tom, co se dělo v době, kdy mu nevěnoval pozornost. Líbí se nám i nové widgety na levé domovské obrazovce, které souvisí třeba právě s mapami, ale i dalšími funkcemi. Bohužel, mnoho chytrých řešení iOS zůstává českému uživateli nadále skryto, a to především proto, že asistentka Siri se stál náš jazyk nenaučila.

Chybí vám sluchátkový konektor?

Vlastně vůbec ne. V redakci najdeme některé jedince, kteří k telefonu sluchátka nepřipojí, jak je rok dlouhý. Na druhou stranu se najdou i tací, kteří bez nich nemohou téměř žít. V zásadě nás nutnost připojovat sluchátka přes Lightning konektor nijak neomezuje, ale chápeme, že kdo investoval do kvalitních sluchátek s jackem, může být u novinky rozladěný.

Ano, Apple dává v balení redukci, a kvalita jejího výstupu se zdá být dle našich prvních dojmů bezproblémová. S běžnými sluchátky jsme zatím nezaznamenali žádný rozdíl, ale konečný verdikt si ponecháme na detailní test zvukového výstupu iPhonu 7.

Apple sliboval vylepšený displej, jaký je?

Určitý posun u displeje nastal a uživatelé se mohou těšit na vynikající čitelnost za téměř jakýchkoli podmínek, v tomto ohledu by měla řada konkurentů určitě přidat. Jenže mít dnes u smartphonu za 25 tisíc korun displej s Full HD rozlišením (1 080 x 1 920 pixelů), a to obzvlášť na úhlopříčce 5,5 palce, je trochu zvláštní. Ne, displej opravdu není špatný, ale třeba u Samsungu Galaxy S7 je rozhodně lepší. A lépe na nás působí i některé AMOLED panely mnohem levnějších kousků, než je iPhone.

Jaká další vylepšení mohu očekávat?

Skvělou zprávou je přítomnost větší porce paměti, naše základní provedení má 32 GB a za příplatek vám Apple dá opravdu královské porce 128 nebo dokonce 256 GB. To je skvělé, v dnešní cloudové době by mělo i základních 32 GB většině uživatelů stačit, stačí například fotografie synchronizovat do iCloudu nebo třeba Google Photos a v telefonu bude stále dost místa.

iPhone 7 Plus

Nový iPhone také dostal stereo reproduktory, ale jejich rozvržení je trochu netypické. Zvuk se line především ze spodního hlavního reproduktoru a k tomu se přidává zvuk ze sluchátka, což znamená, že stero efekt je trochu nerovnoměrný a telefon z tohoto hlediska zní lépe při používání na výšku. To se ale moc nehodí třeba při sledování videa, kdy uživatel tak trochu ztrácí vjem, že telefon hraje přímo k němu. Ale stereo je určitě příjemná novinka.

Jaký je nový dvojitý fotoaparát?

I dvojitý foťák ještě podrobíme detailnějším testům, ale prvotní zkušenosti jsou tak trochu rozpačité. Foťák sám fotí opravdu výborně, u širokoúhlého objektivu tomu hodně pomohla nízká světelnost f/1.8, ale na druhou stranu jsme očekávali výraznější posun. Apple iPhone 6s fotil velmi dobře a byť možná neměl na absolutní špičku, nebyly tu v podstatě důvody ke stížnostem.

Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus
Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus
Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus
Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus

To platí i pro sedmičku, jenže vzhledem k jinak pozvolným inovacím a novému dvojitému fotoaparátu bychom čekali, že atak na nejlepší fotomobily bude výraznější. Oproti předchozí generaci je tu lepší především podání barev a zvládání kontrastů. Apple hodně zapracoval na přirozenosti barev, což se projevuje i v horších světelných podmínkách.

Na první dojem se může zdát, že foťák v horším světle za moc nestojí, protože třeba Galaxy S7 vytváří mnohem prosvětlenější snímky. Ano, špičkový samsung umí v horších podmínkách vytvářet na první pohled neuvěřitelné snímky, ale iPhone 7 se mu snaží minimálně sekundovat. Foťák je tedy výborný, ale opět jej prověříme ještě v přímém souboji s největšími soupeři.

Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus - srovnání snímků pořízených širokoúhlým...
Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus - srovnání snímků pořízených širokoúhlým...
Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus - srovnání snímků pořízených širokoúhlým...
Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus - srovnání snímků pořízených širokoúhlým...

Trochu zklamání přináší dvojitý fotoaparát. Ten, kdo čekal triky s hloubkou ostrosti a nějaké další výhody tohoto dvojitého prvku, si bude muset počkat na softwarovou aktualizaci, kterou Apple přinese až někdy v budoucnu. Zatím lze tedy využít jen dvojí ohniskovou vzdálenost, která efektivně přináší do smartphonu dvojnásobný zoom.

Zoomovat plynule nemá smysl, cokoli mezi jedničkou a dvojkou je digitální zoom ze širokoúhlého objektivu. Ale dvojnásobné přiblížení se může často hodit, ohnisková vzdálenost odpovídající ekvivalentu 50 mm je například mnohem lepší pro focení portrétů nebo blízkých předmětů – fotky pak vypadají přirozeněji.

Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus - srovnání snímků pořízených širokoúhlým...
Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus - srovnání snímků pořízených širokoúhlým...
Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus - srovnání snímků pořízených širokoúhlým...
Testovací fotografie z iPhonu 7 Plus - srovnání snímků pořízených širokoúhlým...

Avšak barvy a expozice nejsou v případě zoomu již tak precizní jako u hlavního širokoúhlého snímače. Rozlišení 12 megapixelů tu zůstává, ale světelnost f/2.8 znamená určité ústupky. Ty se dostavují hlavně v horším osvětlení, kdy je zoomový objektiv k focení spíše nevhodný, na fotografiích se rychle objevuje hodně šumu a klesá jejich světlost.

Mám si ho pořídit?

Apple iPhone 7 Plus je tak trochu kontroverzní smartphone. Oproti předchozí generaci přináší zajímavá vylepšení, ale po stránce vzhledu zůstává prakticky stejný, možná je na tom vlastně i o trochu hůř. Prémiový smartphone by podle nás neměl vůbec takové pocity vzbuzovat, za největší chybu novinky tak považujeme její design.

Komu to nevadí, najde v iPhonu 7 Plus velmi atraktivního společníka. Novinka zaujme především majitele starších iPhonů. Možná o ní budou však uvažovat i ti, kdo mají omlácený a zdecimovaný model 6 nebo některý z ještě starších iPhonů. Majitelé typu 6s mají určitě méně důvodů k výměně.

Velkým otazníkem je cena. Ta u námi testovaného provedení 7 Plus, které přeci jen přináší trochu více inovací než menší klasická sedmička, začíná na 24 999 korunách, což je opravdu hodně. Veškerá konkurence je levnější a doufejme, že se v tomto ohledu přestane Applem inspirovat a ceny v dalších generacích zásadně neporostou.

Vyjmenovávat konkurenty pro iPhone je trochu ošemetné. Nedomníváme se, že by ti, kdo touží po nové sedmičce od Applu, pokukovali po přístrojích i jinde. Ale přesto, typu 7 Plus se může postavit především Samsung Galaxy S7 edge, který má onen úžasný zahnutý displej, rozšiřitelnou paměť a řadu dalších drobností navíc. Jeho cena startuje na 22 599 korunách. Soupeřem jistě může být i nešťastný Note 7 s dotykovým perem, ten startuje na 23 799 korunách.

Dvojitým fotoaparátem pak disponuje třeba Huawei P9, pro applí plusko bude soupeřem hlavně model P9 Plus s větším 5,5palcovým displejem. V Česku vyjde na 19 990 korun a na Huawei je to hodně, ve srovnání s iPhonem však málo. Huawei má dle nás trochu lepší zpracování kovového těla a líbí se nám například chytré funkce jeho čtečky otisků, iPhone 7 plus ale bude vždy výkonnější.

Z velkých smartphonů ještě jmenujme třeba OnePlus 3. Také má parádní kovové tělo a s cenou 10 990 korun je to oproti iPhonu doslova lidovka, přitom v praxi na něm vůbec nic nechybí. Je to jen další důkaz toho, že iPhone je luxusní zboží.

 • Nejčtenější

Samsung představil své top modely. Změny a inovace jsou ku prospěchu věci

Samsung své nejdůležitější modely vhodně vylepšil. Zákazníky by měly všechny inovace potěšit. Je to logické, ale v...

Aby vám smartphone vydržel, nešetřete. Jinak zbytečně vyhodíte peníze

Premium Průměrná doba, za jak dlouho uživatelé pořizují nový smartphone, se prodlužuje. Dnes to jsou už skoro tři roky. To...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hodinky Applu zburcovaly policii, do tělocvičny vtrhlo komando

Uživatelé Applu ji využívají třeba k vyhledání nejbližší restaurace, pomůže jim zadat schůzku do kalendáře, anebo...

Toto jsou samsungy S23 a S23+. Jsou elegantnější a mají lepší baterii

Samsung oficiálně představil nové smartphony špičkové modelové řady Galaxy S23. Opět obsahuje smartphony, řekněme, dvou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtvrtého operátora nevybudují. Svůj frekvenční příděl prodali Vodafonu

Rok 2017 byl pro tuzemský mobilní trh nadějí na vznik plnohodnotného čtvrtého operátora. V tehdejší aukci kmitočtů pro...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Jednu funkci přidáme, tři ošidíme. Takové budou letos smartphony

Motorola v Číně představila nový model levnější kategorie. Model G53 se bude prodávat i globálně a neočekává se, že by...

Slíbili cokoliv. Teď už šmejdi smlouvu výhradně po telefonu neuzavřou

Zneužívali moment překvapení, aby s volaným uzavřeli pro něj nevýhodnou smlouvu. Tato praxe šmejdů však skončila....

Motorola nezdražuje, ale novinky nižší střední třídy jsou obětí úspor

Motorola na jeden zásah představila čtyři novinky v řadě G. Nyní se podíváme na modely G53 a G73, tedy modely na pomezí...

Toto jsou samsungy S23 a S23+. Jsou elegantnější a mají lepší baterii

Samsung oficiálně představil nové smartphony špičkové modelové řady Galaxy S23. Opět obsahuje smartphony, řekněme, dvou...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...