Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

  0:09aktualizováno  0:09
Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle analytiků banky J.P. Morgan uvede rovnou celé kvarteto, tři typy s podporou standardu 5G má doplnit levný model.

iPhone XS Max | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Od představení nové generace iPhonů nás dělí už jen dva měsíce. Víme, že se všechny tři loňské modely dočkají nástupců, podle všeho známe už i jejich podobu.

Fotogalerie

Novinky budou z čelní strany v podstatě designové kopie svých předchůdců, naproti tomu záda se budou poměrně zásadně lišit. Přibude masivní výstupek s objektivy fotoaparátů. Těch bude mít tandem následovníků řady XS trojici, nástupce XR se pak spokojí se dvěma. Jednoduše řečeno si každý model co do počtu čoček o jednu polepší.

S podporou nastupujícího standardu 5G však u této generace ještě nepočítejme. V tomto se nejnovější předpovědi bankovního domu JP Morgan shodují s dřívějšími odhady analytiků (více v článku: Apple nepospíchá, iPhony s podporou 5G uvede až v roce 2020).

Nástup normy 5G v podání Applu tedy přijde v příštím roce, kdy by měl výrobce uvést tři příslušným modemem vybavené modely. Tyto bezpochyby špičkově vybavené a tradičně velmi drahé přístroje má navíc doplnit cenově dostupný typ.

Má to svou logiku, Apple se s každou novou generací zároveň rozloučí s tou nejstarší. Po zářijové keynote se tak z nabídky odporoučí „sedmičková“ řada a v příštím roce z repertoáru zmizí dvojice 8 a 8 Plus. Tedy poslední generace iPhonů klasického střihu s displejem v poměru 16:9, výraznými rámečky po obou stranách a s kdysi neodmyslitelným home tlačítkem.

A jaké budou iPhony 2020?

Jak už bylo řečeno, o generaci, jejíž výroba už běží na plné obrátky, víme poměrně dost a prostor pro větší překvapení se s každým novým únikem tenčí. Naproti tomu iPhony pro příští rok jsou dosud velkou neznámou. Analytik Samik Chatterjee z J.P. Morgan už hrubou představu o jejich výbavě má.

Hlavní trojice modelů bude samozřejmě mít opět OLED panel, který Apple poprvé použil teprve před dvěma lety u jubilejní desítky. Oproti aktuální trojce se však má změnit úhlopříčka. Analytik počítá s velikostmi 5,4, 6,1 a 6,7 palce. Současné modely XS, XR a XS Max mají úhlopříčky 5,9, 6,1 a 6,5 palce. Součástí čipové sady A14, která bude srdcem celého tria, bude 5G modem s podporou pásma milimetrových vln.

Současné modely mají TrueDepth modul s infračervenou kamerou a projektorem pro 3D snímání na přední straně a nejvyšší dva modely pro příští rok takový snímač budou mít i na zádech. Sloužit bude především k využití stále důležitějších aplikací rozšířené a virtuální reality. Možnosti se v tomto ohledu značně zvednou právě spolu s nástupem 5G sítí a násobně vyšší konektivity.

Tři špičkové a jeden levný

Čtvrtý iPhone pro příští rok se bude od hlavní trojky výrazně lišit. Designově má vycházet z řady 8, a jeho výbava bude v některých prvcích značně osekána.

S podporou standardu 5G u tohoto typu nepočítejme, což zároveň znamená, že Apple u něj nepoužije toho času nejnovější čipovou sadu A14, ale patrně o generaci starší typ. Stlačit cenu takového modelu pak pomůže i použití levnější LCD obrazovky.

Levný iPhone má Applu pomoci zvrátit klesající odbyt v Číně. V minulých dnech tamní server Global Times uvedl, že Apple plánuje posílit prodeje uvedením cenově dostupného tajemného iPhonu se snímačem otisků prstů pod displejem.

V takovém případě by telefon nemohl mít LCD displej, přes ten by totiž nebylo na optický snímač otisků vidět. Tento typ senzoru je kompatibilní pouze s OLED panely. Čínské zdroje a analytici z J.P. Morgan tak mluví o dvou odlišných iPhonech, které má spojovat především nižší cena, než je u nových modelů běžná. Oba jsou dosud velkou neznámou a teprve další vývoj ukáže, zda kalifornský gigant skutečně takové modely chystá.

Nastane supercyklus výměny?

Právě podpora 5G s vysokorychlostním internetem bude podle analytiků pro majitele starších iPhonů důvodem k omlazení přístroje. Výhody spojené s nástupem nového standardu by mohly velké procento z nich přimět k pořízení některého typu z modelů pro rok 2020 a nikoli některé starší a levnější verze.

Zatímco letošní modely se nebudou od loňské kolekce cenově příliš lišit a výrazný cenový skok může přinést leda možný nástup terabytového úložiště, edice pro rok 2020 s podporou 5G mezigeneračně dražší bezpochyby bude.

Bankovní dům J.P. Morgan však zůstává v otázce předpokládaného odbytu Applu v roce 2020 optimistický. Zatímco pro letošní rok jejich hlavní analytik Chatterjee počítá s prodejem 180 milionů iPhonů, v roce příštím má dosáhnout 195 milionů kusů.

Jistě, Apple už za kalendářní rok prodal značně víc a rekordní je dosud výsledek z 2015, kdy prodeje dosáhly 231 milionů kusů (podle Statista.com). Jenže v posledních dvou letech Applu v revíru prémiových smartphonů (a Apple jiné neprodává) situaci značně komplikují čínští dravci. Huawei Apple počtem kusů už několikátý kvartál přesvědčivě překonává a v plánu má sesadit i Samsung. 

Daří se i značkám Oppo a Vivo ze skupiny BBK Electronics a nahoru jde i Xiaomi. Ani jeden z vyjmenovaných výrobců ve svém úsilí ukusovat z pomyslného koláče stále větší sousto ani na sekundu nepoleví a Apple to tak ani nadále nebude mít snadné.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Toto jsou nové nejlepší huaweie. Budou mít jednu vadu

Huawei Mate 30 Pro

Známý únikář Evan Blass zveřejnil krátce před čtvrtečním oficiálním představením všechny čtyři verze chystaného top...

Jeden z největších výrobců fotočipů neumí vyladit vlastní smartphony

Sony Xperia 1

Sony je jedním z největších dodavatelů fotografických senzorů pro smartphony. Přesto jeho vlastní smartphony v oblasti...

Apple zlevnil nový iPhone, zároveň má historicky nejdražší model

iPhone 11 2019

Nové iPhony se v Česku začnou prodávat stejně jako jinde ve světě. Ceny vyšších modelů jsou prakticky stejné jako u...

Najdete na iDNES.cz