

Nový iPhone 16e sice není tak cenově dostupný, jako byly předchozí modely SE, ovšem o to je to dospělejší smartphone. Vynikne to zejména v porovnání s jedním z předchůdců, který tváří v tvář novince působí jako smartphone z úplně jiného věku. Vyšší cenu novinky tak podle nás dovede Apple poměrně snadno ospravedlnit.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nový iPhone 16e porovnáváme se starším iPhonem SE (2020). Apple měl ještě novější model SE (2022), ten však nemáme k dispozici. V zásadě to nevadí, protože oba SE modely jsou vizuálně totožné a mají i stejné displeje, liší se jen procesorem. To nový iPhone 16e je oproti nim na míle vpřed.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Jestli jde iPhone SE (2020) podle něčeho spolehlivě oproti novějšímu modelu poznat, tak je to právě bílá barva krytu, ta se totiž u typu SE (2022) nenabízela (místo ní byla krémová barva). Nový iPhone 16e je z hlediska nabídky barev skoupý, Apple vám ho prodá jen v černé nebo bílé.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
To je asi jediný ústupek oproti obvykle bohatší paletě barev dřívějších cenově dostupných iPhonů (mistr v tom byl typ XR). Jinak je iPhone 16e velmi moderní přístroj, který vlastně moc nezaostává ani za svými dražšími sourozenci. Pokrok oproti SE modelům je velký.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Vidět to je třeba u displeje. Ano, iPhone 16e sice nedostal modernější průřez s funkcí Dynamic Island, je tu starší klasický výřez, ale 6,1palcový panel je větší a praktičtější než 4,7palcový panel modelu SE.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nárůst úhlopříčky displeje je dramatický a pojí se s ním i nárůst rozměrů telefonu, nicméně ten vlastně není tak velký jako rozdíl ve velikostech displejů. Důvodů je celá řada. Především přišel iPhone 16e o home tlačítko, které u modelů SE ještě přežívalo.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Domovské tlačítko zabírá u iPhonu SE pod displejem spoustu místa, které u novinky zabral právě displej. Domovské tlačítko má v sobě čtečku otisků prstů, o tu iPhone 16e přišel. Někomu může chybět, ale náhrada je víc než adekvátní.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nový iPhone 16e totiž dostal rozpoznávání obličeje Face ID, které je v případě smartphonů Applu spolehlivější a bezpečnější než u většiny konkurenčních telefonů s Androidem. Ale i tak mohou někteří uživatelé po čtečce otisků smutnit.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Face ID je ovšem bezpečný, rychlý a spolehlivý způsob odemykání telefonu. Oba 4,7palcové iPhony SE by ho teoreticky zvládly, ale nemají potřebnou přední sestavu senzorů.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Díky novému řešení má také iPhone 16e oproti předchůdci zcela symetrické rámečky okolo displeje. Jen výřez pro odemykání obličejem vytváří trochu rušivou plošku, ale „hluchého“ místa okolo displeje je tu oproti předchůdcům minimum.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Právě minimalizace rámečků znamená, že rozdíl v rozměrech iPhonu 16e oproti modelům SE (2022) a SE (2020) je menší, než by se dalo čekat. Míry jsou 146,7 × 71,5 mm, zatímco model SE vykazuje 138,4 × 67,3 mm.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Starší iPhone SE také vede v tloušťce. Ta činí 7,3 mm, zatímco iPhone 16e je 7,8 mm „tlustý“. Na pohled vypadá jeho tloušťka ještě větší, za to může ploché provedení rámu namísto zaobleného u typu SE.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Díky menším rozměrům a tvarování rámu padne iPhone SE do ruky samozřejmě lépe než novinka, ale nárůst rozměrů je u ní bohatě kompenzován praktickou využitelností displeje. Navíc patří iPhone 16e dnes k nejkompaktnějším smartphonům na trhu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Celkově stále padne iPhone 16e skvěle do ruky a snadno se ztratí v kapse, přitom toho nabízí mnohem víc než starší model SE. A to třeba v oblasti výdrže baterie, tady má 16e kapacitu 4 005 mAh oproti 1 821 nebo 2 018 u 4,7palcových modelů SE.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Rozdíl ve výdrži je v praxi veliký a vynikne obzvlášť v kontrastu s tím, co všechno dnešní iPhone 16e dovede. Má daleko výkonnější procesor, mnohem lepší displej i vyspělejší softwarové funkce s napojením na AI (byť je jejich využitelnost v Česku omezená).
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V oblasti spotřeby energie si můžeme všimnout také změny, kterou Apple přinesl v minulých letech. Zatímco iPhony SE spoléhaly na vlastní lightning konektor, tak nový iPhone 16e už má coby první cenově dostupný iPhone USB-C konektor.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Minulostí je u nového iPhonu 16e také přepínač hlasitosti, který samozřejmě iPhony SE měly. Namísto něj je tu akční tlačítko, které jako přepínač hlasitosti standardně slouží, ale uživatel mu může nastavit i jinou funkci. Jen nemá zjevnou vizuální kontrolu nad zvoleným režimem jako u starších modelů.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Na pravém boku telefonu zůstalo vypínací tlačítko, které je však mnohem větší a skoro se divíme, že do něj Apple nezabudoval čtečku otisků prstů Touch ID. Tak by mohly moderní iPhony nabídnout obojí, tedy jak tradiční starý způsob zabezpečení, tak novější rozpoznávání obličeje.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V čem iPhone 16e ctí tradici starších cenově dostupných modelů, je použítí jednoho fotoaparátu. Avšak jeho parametry a kvalita výstupu opět doznaly zásadního posunu vpřed.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Vidět to je už při pohledu na rozměry samotné optiky: objektiv iPhonu 16e je větší a pod ním se skrývá i větší snímač. Ten má rozlišení 48 megapixelů oproti 12 u modelů SE. Světelnost novinky je f/1,6, SE měly f/1,8.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Foťák samozřejmě díky výkonu procesoru a AI algoritmům vytváří mnohem dokonalejší snímky, navíc zvládá i rozumný digitální zoom a dovoluje různé chytré úpravy snímků.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Vyspělý iPhone 16e se dnes prodává za cenu od 16 990 korun. Model SE (2020) začínal v době uvedení na 12 990 korunách, SE (2022) pak na 12 490 korunách. Zdražení tak o něco předehnalo inflaci, ale vlastně ne o moc. A zákazník za své peníze dostane daleko vyspělejší telefon, který má oproti dražším iPhonům jen málo ústupků.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz