Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

  3:36
Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého výkonu a perfektních fotoaparátů žádné zásadní novinky Apple nepřipravil.

Jak se očekávalo, novinky pojmenované arabskou číslicí 11 si ponechávají design předchůdců, tedy už dva roky starého iPhonu X a to především zepředu. Zezadu v hrubých rysech vlastně také, ale novinky snadno poznáte podle uspořádání čoček fotoaparátů. Je to nepřehlédnutelný designový prvek, o kterém se bude hodně diskutovat. 

Fotogalerie

Jinak si Apple ve svém systému cyklů a supercyklů, tedy uvádění revolučních novinek každý druhý rok, respektive nyní každý třetí rok, nechává velké změny až na příští září. Současné novinky jsou pouze evolucí už dva roky starého a tehdy revolučního iPhonu X.

Nové modely přicházejí s dílčími vylepšeními, které ale nepřinášejí žádné převratné nové funkce. Každoročním udavačem trendů Apple už dávno není a asi o to ani nestojí. Více se nyní zaměřuje na služby s iPhony spojené, které mu přinášejí čím dál větší zisky.

Sbohem 3D Touch

Začneme top modelem 11 Pro. Ten má v základu kompaktní 5,8palcový displej, což jej v současné době řadí mezi menší smartphony. Oproti tomu model 11 Pro Max má velikost displeje 6,5 palce, což je aktuálně vlastně standard.

Oba modely Pro mají OLED displeje nazvané Super Retina XDR. Ty mají inteligentně šetřit energii pomocí vypínání jednotlivých obrazových bodů. Základní model má displej s rozlišením 2 436 x 1 125 pixelů, větší Pro Max má vyšší rozlišení 2 688 x 1 242 obrazových bodů. Znamená to, že oba displeje mají shodnou jemnost 458 obrazových bodů na palec.

Apple u nových panelů dává sbohem poněkud nevyužité funkci 3D Touch. Displeje už tak nejsou citlivé na sílu stisku. Naopak mají, stejně jako loňský model XR, takzvaný Haptic Touch, tedy obdobnou funkci, která ale nespoléhá na sílu stisku, ale délku podržení prstu. 

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Doprostřed mezi oba modely Pro míří svým displejem iPhone 11. Ten má jako loňský model XR 6,1palcový displej typu LCD. I jeho rozlišení je stejných 1 792 x 828 obrazových bodů, z čehož plyne jen průměrná jemnost 326 obrazových bodů na palec. I v tomto případě je displej vybaven zmiňovanou funkcí Haptic Touch.

Displeje všech nových iPhonů si ponechávají technologii True Tone, OLED displeje modelů Pro potom podporují i technologii HDR. LCD displej levnějšího nového iPhonu má maximální jas 625 nitů. OLED displeje modelů Pro mají jas 800 nitů, v rámci HDR až 1 200 nitů.

Superfotoaparáty

Po stránce displejů se toho tedy mnoho nezměnilo, vlastně primárně přišly o  funkci 3D Touch. U fotoaparátů je tomu naopak. Modely Pro mají tři 12megapixelové fotoaparáty skládající se z jednoho s širokým objektivem, druhého s ultraširokým objektivem a třetím je teleobjektiv.

První má světelnost f/2.4, druhý f/1.8 a teleobjektiv f/2.0. K dispozici je dvojnásobný optický zoom, pokud však vezmeme v potaz 120stupňový širokoúhlý objektiv, rozsah je až čtyřnásobný. Scénu tak lze „odzoomovat“ zpět, jako kdybyste poodstoupili. 

Opět nechybí pokročilý portrétní režim s bokeh efektem a ovládáním hloubky ostrosti. Využít lze širokoúhlý nebo telefoto režim. Portrétní nasvícení má šest efektů. Optická stabilizace obrazu je dvojitá a to jak pro širokoúhlý objektiv, tak i teleobjektiv.

Fotografie mají díky technologii Smart HDR za pomoci umělé inteligence vypadat přirozeněji a detaily mají být preciznější. Později přijde v rámci aktualizace režim Deep Fusion, který naplno využije k dokonalým snímkům umělé inteligence. Vylepšen byl noční režim, který se zapíná automaticky. Prý nebude potřeba blesku. Ale i ten byl vylepšen, kdyby to náhodou bez něj nešlo a nebo byl potřeba pro jiný typ nasvícení. Novinkou je i černobílý režim, který dokáže vytvořit efektní snímky. Formáty pro fotografie jsou HEIF a JPEG.

Základní iPhone 11 má dva 12megapixelové fotoaparáty. Jinak jsou parametry a většina funkcí dvou fotoaparátů shodné s třemi z dražších modelů Pro. Chybí pouze teleobjektiv. Tím pádem nemá iPhone 11 optické přiblížení. Pouze disponuje „dvojnásobným oddálením optickým zoomem“. Tedy oním „odzoomováním“. 

Výjimečné video

Video v 4K rozlišení muže mít kvalitu až 60 snímků za sekundu a pozor, dokáže je pořídit každý z trojice snímačů, mezi kterými lze přepínat. To samé platí pro dva fotoaparáty standardní “jedenáctky”. Tak datově náročná videa lze přímo v nových iPhonech upravovat, což značí opravdový výkonový potenciál novinek. 

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Při pořizování 4K videa můžete zoomovat a to jak obraz tak i zvuk. Šikovné je snadné přepnutí mezi fotografováním a pořizováním videa. Stačí přidržet spoušť a video se začne nahrávat přímo při běžném fotografování. Stačí přejet prstem doprava a nahrávání videa pokračuje. 

Nové iPhony dokážou nahrávat zpomalená videa ve FHD rozlišení při snímkovací frekvenci 240 obrázků za sekundu. Mimo optické stabilizace disponují i speciální stabilizací kinematografickou. Videa lze pořizovat ve formátech HEVC a H.264, z nichž ten první je úspornější co se datové velikosti týče. Samozřejmostí je stereo zvuk a stabilizace i pro časosběrné video. 

Supersefíčka

Přední True Depth kamera mimo funkce odemykání telefonu pořídí 12megapixelové snímky se stejnými možnostmi portrétní fotografie jako fotoaparáty hlavní. Dokonce dokáže pořizovat 4K videa v 60 fps. Zpomalené Full HD video potom ve snímkovací frekvenci 120 fps. Navíc přibyla možnost pořizovat autoportréty na šířku displeje s možností „odzoomování“. Sociální sítě se tedy mohou těšit na záplavu kvalitních selfie videí. Místo blesku musí postačit osvit displejem. 

Výkon prý nebude roky překonán

Apple se chlubí, že nové procesory A13 Bionic jsou těmi zcela nejvýkonnějšími mezi smartphony. Tady můžeme firmě vcelku bez problémů věřit, v minulosti procesory Applu výkonovou převahu potvrzovaly pravidelně. Důkazem budiž  loňský model XS, který má stále v žebříčku testu výkonnosti AnTuTu skóre 351 647 bodů. Zcela nový suverénně nejvýkonnější smartphone s Androidem ROG Phone 2 od Asusu s operační pamětí 12 GB má skóre ve stejném testu 396 813 bodů a v srpnu představený Samsung Galaxy Note 10+ s procesorem Snapdragon dosáhl na skóre 369 362 bodů.

Nové čipy použité v iPhonech 11 mají být o 20 procent výkonnější než u předchůdců. A to jak samotný procesor, tak grafický procesor. Zejména pro fotografické schopnosti s použitím umělé inteligence má procesor výpočetní výkon více než trilion operací za sekundu. Procesor má být mimo jiné důvodem větší výdrže, jelikož dokáže lépe hospodařit s energií. 

5G zatím ne

Jak už víme, tak Apple zatím na vlnu 5G síti nenaskakuje. Novinky podporují pouze LTE sítě. Nadále jsou iPhony dvousimkové, ovšem druhá “karta” je pouze elektronická - takzvaná eSIM. Ovšem wi-fi je ve specifikaci 6 802.11ax s technologií MIMO 2x2, Bluetooth je ve verzi 5.0 a NFC podporuje tagy. Díky novému čipu U1 dokážou nové iPhony “vnímat” prostor a přes funkci AirDrop snadněji sdílet položky s dalšími výrobky od Applu. 

Snazší odemykání

Zabezpečení pomocí 3D skenu obličeje Face ID má být o 30 procent rychlejší. Zejména je ale možné nové iPhony odemykat pomocí obličeje z různých úhlů a různé vzdálenosti. Novinky podporuji pro lepší zvukový zážitek technologii Dolby Atmos. 

O dost větší výdrž

Dobrou zprávou je, že Apple uvádí vyšší výdrž baterie. Standardní model 11 Pro má vydržet v běžném provozu o čtyři hodiny déle než předchůdce XS, větší model 11 Pro Max potom oproti předchůdci XS Max dokonce o pět hodin. Vysvětlení je asi jednoduché. Prostorově náročnější displej s podporu 3D Touch je minulostí, a tak se do iPhonů vejde větší baterie. Jejich kapacita je ale prozatím neznámá. Model 11 potom má mít vydrž o hodinu delší než model XR, který už 3D Touch neměl. 

iPhone 11 2019

iPhone 11 2019

Podporováno je bezdrátové nabíjení a stejně jako minule i rychlonabíjení. Ovšem rychlonabíječku si zákazníci budou muset v případě základního iPhonu 11 koupit zvlášť, není ve standardním balení. U modelů 11 Pro ale Apple rychlonabíječku přibalil. Pomocí rychlonabíjení má být možné telefon “nadopovat” energií na 50 procent kapacity za půl hodiny.

10. září 2019

Oba modely Pro budou dostupné s pamětí 64 GB, 256 GB nebo 512 GB. Standardní novinka iPhone 11 si musí vystačit s paměťovými variantami 64 GB, 128 GB a 256 GB. Paměť je tradičně nerozšiřitelná, virtuální úložiště iCloud je základním kamenem služeb Applu, která mu generuje nemalé zisky.

Z mini je Max

Rozměry běžného iPhonu 11 jsou zcela shodné s loňským modelem XR. Tedy 150,9 x 75,7 x 8,3 milimetru. I hmotnost je stejná 194 gramů. To model 11 Pro se oproti modelu XS mírně zvětšil na 144 x 71,4 x 8,1 milimetru (iPhone XS 143,6 x 70,9 x 7,7 milimetru). Telefony to tedy nejsou zcela stejné a mimo jiného displeje je patrná větší tloušťka, tedy více místa pro baterii. U iPhonu 11 Pro stále jde o jeden z nejkompaktnějších top smartphonů. Hmotnost ovšem vzrostla z 177 gramů na 188 gramů.

To model 11 Pro Max přibral docela pořádně. Loňský iPhone XS Max měl hmotnost 208 gramů, novinka 226 gramů. To už je docela dost, stejně jako rozměry 158 x 77,8 x 8,1 milimetru. Předchůdce XS Max byl sice jen o trochu menší (157,5 x 77,4 x 7,7 milimetru), kde jsou ale časy ultrakompaktních iPhonů zakončených modelem SE. 

iPhone 11 2019

iPhone 11 2019

iPhone 11 bude nabízen v šesti různých barvách. Fialové, zelené, žluté, bílé, černé a červené verzi Product RED. Modely Pro potom ve čtyřech variantách: zelené, stříbrné, šedé a stále módní zlaté. 

Skvělé materiály, vysoká odolnost

iPhony 11 mají skleněná záda. Sklo modelů Pro není jen tak ledajaké, ale podle Applu to zcela nejodolnější mezi smartphony. iPhony 11 Pro splňují stupeň krytí IP68 a dokážou vydržet půl hodiny dokonce ve čtyřmetrové hloubce. Běžný iPhone potom vydrží 30 minut v dvoumetrové hloubce. 

Dražší a vybavenější modely Pro se od běžné iPhonu 11 liší matným zadním sklem a především rámečkem. Mají ho v rámci smartphonů z jedinečné chirurgické oceli, levnější model z hliníku. 

Prodej a dostupnost

Nezbývá než dodat, že nové iPhony budou těžit z nového systému iOS 13. Ten bude k dispozici 19. září a to i pro starší iPhony od modelu 6s. Zakrátko na to Apple uvede další aktualizaci iOS 13.1, která přinese například zmiňovanou fotofunkci Deep Fusion. Systém iOS 13.1 bude k dispozici 30. září.

Novinky se v Česku začnou prodávat jako jinde ve světě 20. září, předprodej začíná o týden dřív v pátek 13. září. iPhone 11 startuje na 20 990 korunách, což je příjemné zlevnění oproti předchůdci XR o 1 500 korun. Lepší modely Pro začínají na 29 990 Kč u menší verze a na 32 990 u varianty Max. 

Autor:
  • Nejčtenější

Opravdu velká značka smartphonů míří do Česka. Má výjimečné technologie

Exkluzivně Konkurence na trhu se smartphony se od příštího roku výrazně rozšíří. Během prvního čtvrtletí vstoupí na tuzemský trh...

Třetina uživatelů Androidu by kvůli novince Applu zběhla, ukázal průzkum

Americký prodejce SellCell uskutečnil mezi androidisty poněkud netradiční průzkum. Zajímal se o to, zda by jejich...

Nové xiaomi je výborně vybavené a za dobrou cenu. Má výjimečný displej

Xiaomi od listopadu uvede na trh nejlevnější variantu své aktuální špičkové řady Mi 10T. Varianta Lite dobře vypadá a...

iPhony jsou zase hranaté. Testujeme nový iPhone 12 Pro

Nová generace iPhonů částečně dorazila na trh a my už testujeme model iPhone 12 Pro. Přinášíme vám naše první dojmy z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzrál a hodně toho vydržel. Zpočátku samsung trochu budil rozpaky

Prakticky od únorové premiéry jsme intenzivně používali špičkový Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. A za tu dobu jsme telefon...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Je to nejvýkonnější smartphone na trhu. Test Asus ROG Phone 3

Smartphony Asus ROG Phone míří již třetím rokem na náročné hráče mobilních her. Ale líbit se mohou nejen jim. I nový...

Jsou toto očekávané Samsungy S30? Jejich podoba unikla na internet

Podzim s sebou nese i pravidelnou dávku úniků informací a tentokrát to vypadá, že je na čase odhalit podobu příštího...

Nové xiaomi je výborně vybavené a za dobrou cenu. Má výjimečný displej

Xiaomi od listopadu uvede na trh nejlevnější variantu své aktuální špičkové řady Mi 10T. Varianta Lite dobře vypadá a...

iPhony jsou zase hranaté. Testujeme nový iPhone 12 Pro

Nová generace iPhonů částečně dorazila na trh a my už testujeme model iPhone 12 Pro. Přinášíme vám naše první dojmy z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...