Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

  3:36
Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého výkonu a perfektních fotoaparátů žádné zásadní novinky Apple nepřipravil.

Jak se očekávalo, novinky pojmenované arabskou číslicí 11 si ponechávají design předchůdců, tedy už dva roky starého iPhonu X a to především zepředu. Zezadu v hrubých rysech vlastně také, ale novinky snadno poznáte podle uspořádání čoček fotoaparátů. Je to nepřehlédnutelný designový prvek, o kterém se bude hodně diskutovat. 

Fotogalerie

Jinak si Apple ve svém systému cyklů a supercyklů, tedy uvádění revolučních novinek každý druhý rok, respektive nyní každý třetí rok, nechává velké změny až na příští září. Současné novinky jsou pouze evolucí už dva roky starého a tehdy revolučního iPhonu X.

Nové modely přicházejí s dílčími vylepšeními, které ale nepřinášejí žádné převratné nové funkce. Každoročním udavačem trendů Apple už dávno není a asi o to ani nestojí. Více se nyní zaměřuje na služby s iPhony spojené, které mu přinášejí čím dál větší zisky.

Sbohem 3D Touch

Začneme top modelem 11 Pro. Ten má v základu kompaktní 5,8palcový displej, což jej v současné době řadí mezi menší smartphony. Oproti tomu model 11 Pro Max má velikost displeje 6,5 palce, což je aktuálně vlastně standard.

Oba modely Pro mají OLED displeje nazvané Super Retina XDR. Ty mají inteligentně šetřit energii pomocí vypínání jednotlivých obrazových bodů. Základní model má displej s rozlišením 2 436 x 1 125 pixelů, větší Pro Max má vyšší rozlišení 2 688 x 1 242 obrazových bodů. Znamená to, že oba displeje mají shodnou jemnost 458 obrazových bodů na palec.

Apple u nových panelů dává sbohem poněkud nevyužité funkci 3D Touch. Displeje už tak nejsou citlivé na sílu stisku. Naopak mají, stejně jako loňský model XR, takzvaný Haptic Touch, tedy obdobnou funkci, která ale nespoléhá na sílu stisku, ale délku podržení prstu. 

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Doprostřed mezi oba modely Pro míří svým displejem iPhone 11. Ten má jako loňský model XR 6,1palcový displej typu LCD. I jeho rozlišení je stejných 1 792 x 828 obrazových bodů, z čehož plyne jen průměrná jemnost 326 obrazových bodů na palec. I v tomto případě je displej vybaven zmiňovanou funkcí Haptic Touch.

Displeje všech nových iPhonů si ponechávají technologii True Tone, OLED displeje modelů Pro potom podporují i technologii HDR. LCD displej levnějšího nového iPhonu má maximální jas 625 nitů. OLED displeje modelů Pro mají jas 800 nitů, v rámci HDR až 1 200 nitů.

Superfotoaparáty

Po stránce displejů se toho tedy mnoho nezměnilo, vlastně primárně přišly o  funkci 3D Touch. U fotoaparátů je tomu naopak. Modely Pro mají tři 12megapixelové fotoaparáty skládající se z jednoho s širokým objektivem, druhého s ultraširokým objektivem a třetím je teleobjektiv.

První má světelnost f/2.4, druhý f/1.8 a teleobjektiv f/2.0. K dispozici je dvojnásobný optický zoom, pokud však vezmeme v potaz 120stupňový širokoúhlý objektiv, rozsah je až čtyřnásobný. Scénu tak lze „odzoomovat“ zpět, jako kdybyste poodstoupili. 

Opět nechybí pokročilý portrétní režim s bokeh efektem a ovládáním hloubky ostrosti. Využít lze širokoúhlý nebo telefoto režim. Portrétní nasvícení má šest efektů. Optická stabilizace obrazu je dvojitá a to jak pro širokoúhlý objektiv, tak i teleobjektiv.

Fotografie mají díky technologii Smart HDR za pomoci umělé inteligence vypadat přirozeněji a detaily mají být preciznější. Později přijde v rámci aktualizace režim Deep Fusion, který naplno využije k dokonalým snímkům umělé inteligence. Vylepšen byl noční režim, který se zapíná automaticky. Prý nebude potřeba blesku. Ale i ten byl vylepšen, kdyby to náhodou bez něj nešlo a nebo byl potřeba pro jiný typ nasvícení. Novinkou je i černobílý režim, který dokáže vytvořit efektní snímky. Formáty pro fotografie jsou HEIF a JPEG.

Základní iPhone 11 má dva 12megapixelové fotoaparáty. Jinak jsou parametry a většina funkcí dvou fotoaparátů shodné s třemi z dražších modelů Pro. Chybí pouze teleobjektiv. Tím pádem nemá iPhone 11 optické přiblížení. Pouze disponuje „dvojnásobným oddálením optickým zoomem“. Tedy oním „odzoomováním“. 

Výjimečné video

Video v 4K rozlišení muže mít kvalitu až 60 snímků za sekundu a pozor, dokáže je pořídit každý z trojice snímačů, mezi kterými lze přepínat. To samé platí pro dva fotoaparáty standardní “jedenáctky”. Tak datově náročná videa lze přímo v nových iPhonech upravovat, což značí opravdový výkonový potenciál novinek. 

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Při pořizování 4K videa můžete zoomovat a to jak obraz tak i zvuk. Šikovné je snadné přepnutí mezi fotografováním a pořizováním videa. Stačí přidržet spoušť a video se začne nahrávat přímo při běžném fotografování. Stačí přejet prstem doprava a nahrávání videa pokračuje. 

Nové iPhony dokážou nahrávat zpomalená videa ve FHD rozlišení při snímkovací frekvenci 240 obrázků za sekundu. Mimo optické stabilizace disponují i speciální stabilizací kinematografickou. Videa lze pořizovat ve formátech HEVC a H.264, z nichž ten první je úspornější co se datové velikosti týče. Samozřejmostí je stereo zvuk a stabilizace i pro časosběrné video. 

Supersefíčka

Přední True Depth kamera mimo funkce odemykání telefonu pořídí 12megapixelové snímky se stejnými možnostmi portrétní fotografie jako fotoaparáty hlavní. Dokonce dokáže pořizovat 4K videa v 60 fps. Zpomalené Full HD video potom ve snímkovací frekvenci 120 fps. Navíc přibyla možnost pořizovat autoportréty na šířku displeje s možností „odzoomování“. Sociální sítě se tedy mohou těšit na záplavu kvalitních selfie videí. Místo blesku musí postačit osvit displejem. 

Výkon prý nebude roky překonán

Apple se chlubí, že nové procesory A13 Bionic jsou těmi zcela nejvýkonnějšími mezi smartphony. Tady můžeme firmě vcelku bez problémů věřit, v minulosti procesory Applu výkonovou převahu potvrzovaly pravidelně. Důkazem budiž  loňský model XS, který má stále v žebříčku testu výkonnosti AnTuTu skóre 351 647 bodů. Zcela nový suverénně nejvýkonnější smartphone s Androidem ROG Phone 2 od Asusu s operační pamětí 12 GB má skóre ve stejném testu 396 813 bodů a v srpnu představený Samsung Galaxy Note 10+ s procesorem Snapdragon dosáhl na skóre 369 362 bodů.

Nové čipy použité v iPhonech 11 mají být o 20 procent výkonnější než u předchůdců. A to jak samotný procesor, tak grafický procesor. Zejména pro fotografické schopnosti s použitím umělé inteligence má procesor výpočetní výkon více než trilion operací za sekundu. Procesor má být mimo jiné důvodem větší výdrže, jelikož dokáže lépe hospodařit s energií. 

5G zatím ne

Jak už víme, tak Apple zatím na vlnu 5G síti nenaskakuje. Novinky podporují pouze LTE sítě. Nadále jsou iPhony dvousimkové, ovšem druhá “karta” je pouze elektronická - takzvaná eSIM. Ovšem wi-fi je ve specifikaci 6 802.11ax s technologií MIMO 2x2, Bluetooth je ve verzi 5.0 a NFC podporuje tagy. Díky novému čipu U1 dokážou nové iPhony “vnímat” prostor a přes funkci AirDrop snadněji sdílet položky s dalšími výrobky od Applu. 

Snazší odemykání

Zabezpečení pomocí 3D skenu obličeje Face ID má být o 30 procent rychlejší. Zejména je ale možné nové iPhony odemykat pomocí obličeje z různých úhlů a různé vzdálenosti. Novinky podporuji pro lepší zvukový zážitek technologii Dolby Atmos. 

O dost větší výdrž

Dobrou zprávou je, že Apple uvádí vyšší výdrž baterie. Standardní model 11 Pro má vydržet v běžném provozu o čtyři hodiny déle než předchůdce XS, větší model 11 Pro Max potom oproti předchůdci XS Max dokonce o pět hodin. Vysvětlení je asi jednoduché. Prostorově náročnější displej s podporu 3D Touch je minulostí, a tak se do iPhonů vejde větší baterie. Jejich kapacita je ale prozatím neznámá. Model 11 potom má mít vydrž o hodinu delší než model XR, který už 3D Touch neměl. 

iPhone 11 2019

Podporováno je bezdrátové nabíjení a stejně jako minule i rychlonabíjení. Ovšem rychlonabíječku si zákazníci budou muset v případě základního iPhonu 11 koupit zvlášť, není ve standardním balení. U modelů 11 Pro ale Apple rychlonabíječku přibalil. Pomocí rychlonabíjení má být možné telefon “nadopovat” energií na 50 procent kapacity za půl hodiny.

10. září 2019

Oba modely Pro budou dostupné s pamětí 64 GB, 256 GB nebo 512 GB. Standardní novinka iPhone 11 si musí vystačit s paměťovými variantami 64 GB, 128 GB a 256 GB. Paměť je tradičně nerozšiřitelná, virtuální úložiště iCloud je základním kamenem služeb Applu, která mu generuje nemalé zisky.

Z mini je Max

Rozměry běžného iPhonu 11 jsou zcela shodné s loňským modelem XR. Tedy 150,9 x 75,7 x 8,3 milimetru. I hmotnost je stejná 194 gramů. To model 11 Pro se oproti modelu XS mírně zvětšil na 144 x 71,4 x 8,1 milimetru (iPhone XS 143,6 x 70,9 x 7,7 milimetru). Telefony to tedy nejsou zcela stejné a mimo jiného displeje je patrná větší tloušťka, tedy více místa pro baterii. U iPhonu 11 Pro stále jde o jeden z nejkompaktnějších top smartphonů. Hmotnost ovšem vzrostla z 177 gramů na 188 gramů.

To model 11 Pro Max přibral docela pořádně. Loňský iPhone XS Max měl hmotnost 208 gramů, novinka 226 gramů. To už je docela dost, stejně jako rozměry 158 x 77,8 x 8,1 milimetru. Předchůdce XS Max byl sice jen o trochu menší (157,5 x 77,4 x 7,7 milimetru), kde jsou ale časy ultrakompaktních iPhonů zakončených modelem SE. 

iPhone 11 2019

iPhone 11 bude nabízen v šesti různých barvách. Fialové, zelené, žluté, bílé, černé a červené verzi Product RED. Modely Pro potom ve čtyřech variantách: zelené, stříbrné, šedé a stále módní zlaté. 

Skvělé materiály, vysoká odolnost

iPhony 11 mají skleněná záda. Sklo modelů Pro není jen tak ledajaké, ale podle Applu to zcela nejodolnější mezi smartphony. iPhony 11 Pro splňují stupeň krytí IP68 a dokážou vydržet půl hodiny dokonce ve čtyřmetrové hloubce. Běžný iPhone potom vydrží 30 minut v dvoumetrové hloubce. 

Dražší a vybavenější modely Pro se od běžné iPhonu 11 liší matným zadním sklem a především rámečkem. Mají ho v rámci smartphonů z jedinečné chirurgické oceli, levnější model z hliníku. 

Prodej a dostupnost

Nezbývá než dodat, že nové iPhony budou těžit z nového systému iOS 13. Ten bude k dispozici 19. září a to i pro starší iPhony od modelu 6s. Zakrátko na to Apple uvede další aktualizaci iOS 13.1, která přinese například zmiňovanou fotofunkci Deep Fusion. Systém iOS 13.1 bude k dispozici 30. září.

Novinky se v Česku začnou prodávat jako jinde ve světě 20. září, předprodej začíná o týden dřív v pátek 13. září. iPhone 11 startuje na 20 990 korunách, což je příjemné zlevnění oproti předchůdci XR o 1 500 korun. Lepší modely Pro začínají na 29 990 Kč u menší verze a na 32 990 u varianty Max. 

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Vodafone dá 30 GB za 167 korun. Ale má to háček

Vodafone začíná nabízet speciální edici předplacených karet. Především předplacenka Datová karta 30 GB může být pro...

Nejsou dokonalé, ale jsou perfektní. Test Google Pixel 6 a 6 Pro

Více než dva měsíce Googlu trvalo, než své Pixely 6 a 6 Pro pomocí softwarových aktualizací vyladil tak, že snad...

Vlastní mobil si na olympiádu neberte, mohli by se v něm šťourat

Nizozemští sportovci, kteří koncem ledna zamíří do čínského Pekingu na XXIV. zimní olympijské hry, musí doma zanechat...

Levný mobil, který by mohl být ještě levnější. Test Xiaomi Redmi 10

Základ nabídky značky Xiaomi aktuálně tvoří model Redmi 10. Na poměry nižší střední třídy je to sice slušně vybavený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Garmin představil sedmičkové Fenixy. S dotykovým displejem i svítilnou

Chytré hodinky Garmin mají pro svou cílovou skupinu téměř kultovní status. Po delším čekání přichází sedmá generace...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Huawei začne v Česku prodávat vrcholné modely včetně krásného véčka

Huawei láká na svých stránkách na svůj top model P50 Pro a úplně nové véčko P50 Pocket. Prodej začne koncem ledna a...

Supersmartphone bude mít skvělý displej i dosud nevídaný 200Mpix foťák

Jako jeden z mála výrobců má Motorola už oficiálně představený mobil nové generace s nejmodernějším procesorem, ovšem...

Vivo má nový nejlevnější model. V akci vyjde na 2 690 korun

Vivo rozšiřuje nabídku přístrojů na českém trhu v řadě Y. Novinka bude nejlevnějším modelem značky. Výbava odpovídá...

Samsungu dochází tajemství, unikají specifikace modelů S22 a Ultra verze

Je poznat, že už se blíží premiéra top modelů pro letošních rok od Samsungu. Na internetu se tentokrát objevil přehled...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...