Aplikace pro iPhone mění svět, chtějí je teď všichni

aktualizováno 
Staly se jednou z největších inovací v mobilní historii. Lidé si jich stáhli přes miliardu a uchvacují, koho jen mohou. Hovoříme o aplikacích pro mobilní telefon Apple iPhone.

Aplikace využívají moderních technologií v iPhonu. | foto: Profimedia.cz

Virtuální pivo, interaktivní kulečník, imitace elektrické kytary nebo klavíru. To jsou jen některé příklady her a aplikací pro iPhone. Od spuštění obchodu App Store se denně na trhu objevují desítky nových titulů. Své aplikace mají politické strany, fotbalové kluby či například nejznámější hudební skupiny.

Vy jste si ještě žádnou nevytvořili? Pak lze s nadsázkou říct, že nejste "in". Převážná většina z pětadvaceti tisíc dostupných aplikací totiž pochází z "domácích dílen" samotných uživatelů.

Čím aplikace pro iPhone uchvátily svět?

Největší zásluhu na obrovském úspěchu programů a her z internetového obchodu App Store má samozřejmě samotný mobilní telefon Apple iPhone. Opar jakési dokonalosti nad ním stoupá už od uvedení první verze modelu.

iPhoneTelefon přinesl vedle elegantního designu velký a kvalitní multidotykový displej či třeba akcelerometr - pohybový senzor. A právě nadstandardních vlastností hry a aplikace naplno využívají. Apple iPhone toho umí dost a marketingoví odborníci o tom dobře vědí. Není divu, že si chtějí z pomyslného koláče úspěchu ukrojit i svůj vlastní díl.

Své aplikace mají Coldplay i Trent Reznor

Nedávno světem proběhla zpráva, že hra Tap Tap Revenge je vůbec nejžádanějším titulem pro iPhone. Zjednodušeně řečeno, jde o mobilní verzi slavného Guitar Hero. Klikáním na jakési struny v podobě barevných pruhů se musíte trefovat do rytmu hrající písničky.

O několik dnů později se objevila její nová verze - ve stylu kapely Coldplay. Místo černého pozadí jsou na pozadí fotografie členů skupiny, místo různých hudebních žánrů hrají pouze singly této britské kapely. Populární hru si ihned začaly stahovat desetitisíce uživatelů. Šlo o velmi chytrý reklamní tah.

Miliarda stažených aplikací

Prohlédněte si přehled nejstahovanějších aplikací

Stejně postupoval i zakladatel a frontman kapely Nine Inch Nails Trent Reznor. Ze své vlastní iniciativy svým fanouškům nabídl freewarovou aplikaci NIN: Access. Ta vedle možnosti stahovat nejnovější informace o kapele, nejrůznější fotografie, videa či amatérské remixy skladeb od samotných uživatelů nabídne spoustu dalších zajímavých "vychytávek". Díky aplikaci budou fanoušci schopni s ostatními komunikovat o nadcházejících i uskutečněných koncertech nebo například najít ostatní příznivce kapely v okolí. Aplikace má být zkrátka dokonalou komunitní službou pro svět okolo Nine Inch Nails.

Trent Reznor navíc nabízí prostřednictvím aplikace NIN: Access některé své písně k volnému stažení. "Lidi budou krást vaši muziku, ať se vám to líbí nebo ne. Už nikdy nevyděláte moc peněz prodáváním alb. S tím je konec," řekl Reznor pro britský The Guardian. Dodal, že vytvoření programu pro iPhone je výbornou formou propagace.

ŠÉF APPLU O APLIKACÍCH

"Za svou kariéru jsem ve světě softwaru neviděl nic takového," přiznal překvapení Steve Jobs, generální ředitel firmy Apple.

Interaktivní aplikace se staly důležitým reklamním kanálem. Své tituly proto chtějí mít nejrůznější instituce. Vědí totiž, že se hraje o miliony zapálených uživatelů iPhonu. Vedle sportovních klubů, jako je například Manchester United, se nyní vlastní aplikací mohou pyšnit třeba i nejrůznější média - jmenujme deník The New York Times či The Daily Telegraph.

Stát se vývojářem je jednoduché a levné

Svůj podíl na úspěchu aplikací pro Apple iPhone nese několik faktorů. Kromě samotného přístroje, jehož přednosti jsme na začátku tohoto článku zmínili, je to především cena. Aplikace v obchodě App Store jsou buď zcela zadarmo, nebo za poplatek nepřevyšující jednu britskou libru. Nejvíce titulů stojí 49 pencí, tedy v přepočtu zhruba patnáct korun.

"Když jedna aplikace stojí tak málo, uživatelé se nestarají o to, jestli ji použijí pouze jednou nebo dvakrát. Vlastně jim ani tolik nevadí, když se nakonec stažená hra ukáže jako s prominutím blbost," citoval deník The Guardian jednoho z vývojářů aplikací pro iPhone.

Za úspěchem také stojí jednoduchost, s jakou se každý člověk může stát softwarovým vývojářem. Stačí si stáhnout speciální program na tvorbu aplikací, mít dobrý nápad a za jednorázový poplatek 99 dolarů (zhruba dva tisíce korun) se u společnosti Apple registrovat jako vývojář. Pokud se aplikace začne prodávat, sám autor aplikace dostane 70 procent z výdělků. Firmě Apple jde pak zbylých 30 procent zisku.

"Pro vývojáře neexistují v souvislosti s internetovým obchodem App Store žádné bariéry. Mnohé to bez problémů uživí," řekl pro The Guardian David Rowan, redaktor magazínu Wired. "S počtem stažených aplikací (jedna miliarda - pozn.autora) od loňského července jde podle mě o nejrychleji se rozvíjející business od dob spuštění internetu," dodal.

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Příští iPhony zřejmě nezlevní, Apple k tomu nedonutí ani slabší odbyt

iPhone XS Max je nejdražším „běžným“ smartphonem.

Přestože odbyt iPhonů v závěru roku meziročně citelně oslabil, Apple se prý chystanou edici telefonů zlevnit nechystá....

Doma stále králem. iPhone XR byl v USA nejprodávanější smartphone

iPhone XR

iPhone XR měl být hitem Applu na předvánočním trhu, i když mnohými zpochybňovaným. Nakonec se jím stal. Tedy minimálně...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Najdete na iDNES.cz