Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Alcatel One Touch 501 – učení z nebe padají (recenze)

Alcatel přináší další novinku. Mobilní telefony této francouzské firmy již překračují hranici střední kategorie, a pokud se vám líbil inovovaný Alcatel One Touch 300, jistě vás neméně zaujme Alcatel One TOuch 501.

Francouzská firma Alcatel představuje nové modely mobilních telefonů řady One Touch 501. Po zdařilém nástupu One Touch 300 je to opět o nějaký ten krůček dál a nový model můžeme s jistotou zařadit na hranici mezi telefony střední a hi-tec kategorie. Přesvědčte se sami.

Vzhled

AOT501AOT501 Na první pohled je jasné, že francouzští výrobci hodlají pokračovat v miniaturizaci svých modelů a Alcatel One Touch 501 to jen dokazuje. Rozměry 103x42x23 milimetrů z něj dělají telefon, který není jedním z nejmenších nejen mezi Alcately. Stejně tak hmotnost 103 gramů (88 gramů s Li-Po baterií) jej řadí mezi nejlehčí telefony své kategorie. Telefon s takovými parametry je příjemný do ruky. Dodáván bude v barvách stříbrné, zelené, modré a černé. Povrch telefonu působí kovově stejně jako klávesnice, která je snadno a příjemně ovladatelná.

Displej

Plně grafický displej s holografickou folií pro lepší kontrast je u Alcatelu k vidění poprvé. S folií je téměř nemožné, aby byl displej nečitelný, což je u některých telefonů problém, zejména při silném slunci. Nadstandardních osm řádků textu oceníte zejména při psaní SMS, nebo listování ve WAPových stránkách. Na displeji je pomocí ikonek znázorněn uživatelský stav, ve kterém se telefon zrovna nachází. Vlevo nahoře je indikace nabití baterie a vpravo nahoře síla příjmu signálu. Na displeji je zároveň zobrazeno datum a hodiny, které si můžete nastavit buď jako analogové nebo jako digitální. Digitální hodiny dokonce můžete nastavit i dvoje nad sebou s tím, že jedny ukazují aktuální čas ve vámi zvoleném městě (například: Praha 14:10, Londýn 13:10).

Ovládání

AOT501Ovládání nového Alcatelu opět zaznamenalo pokrok. Termín One Touch je skutečně na místě. Navigační tlačítko (takzvaný joystick Drive Key) byl k vidění již u Alcatelů řady One Touch 300, kde klávesa pracovala ve třech směrech. Joystick zůstal i Alcatelu One Touch 501, ale tentokrát je pětisměrný. Celý telefon je prakticky ovladatelný tímto joystickem, včetně aktivací položek, které probíhají právě stiskem Drive Key. Nad alfanumerickou klávesnicí jsou umístěna dvě tlačítka pro aktivování hovorů a pokládání či odmítání hovorů. Korekční tlačítko C je umístěno vlevo pod displejem a slouží zároveň k uzamykání klávesnice. Kromě toho můžete klávesnici zabezpečit i klasickým stiskem klávesy #. Nad displejem vpravo se nachází nové tlačítko pro vstup do navolitelného menu. Ano, čtete správně. Pod tuto klávesu si můžete navolit dvě položky menu (krátký stisk / dlouhý stisk), jaké chcete. Po straně telefonu naleznete klávesu, jejímž držením aktivujete hlasový záznamník (až 60 sekund) a krátkým stiskem můžete hlasem vytáčet telefonní číslo (20 jmen). Seznam nepřijatých (10), volaných (10) a přijatých hovorů (10) se zobrazí po stisknutí klávesy se zeleným sluchátkem v pohotovostním displeji. Tentokrát nejsou hovory pohromadě, odlišené pouze znaménky (jak tomu bylo u Alcatelů doposud), ale každý má svou ikonku na horní liště. Nutno podotknout, že telefon je opravdu velmi snadno ovladatelný, čemuž velkou měrou napomáhá kombinace joysticku a krátkých/dlouhých stisků kláves.

AOT501

Menu

Vstup do hlavního menu telefonu je podmíněn stiskem joysticku a na výběr je mezi deseti položkami, které jsou doprovázeny grafickou animací. Alcatel One Touch 501 umožňuje výběr mezi dvěma módy menu, a to buď začátečník nebo pokročilý (zde jsou položky menu seřazeny po dvou pod sebou a znázorněny pouze obrázky).

displej AOT501Ihned po aktivaci menu z pohotovostního displeje se vám zobrazí položka Telefonní seznam, která čítá 500 záznamů v samotném telefonu + počet záznamů, které nabízí operátoři na vaší SIMkartě. V seznamu naleznete dvě skupiny volaných (osobní, pracovní), ale máte možnost si rozšířit portfolio skupin dle libosti. Bohužel prozatím není možné přiřadit k nim různé vyzváněcí tóny. displejAOT501K novému záznamu máte možnost vepsat až 23 informací, jako je telefonní číslo, adresa, fax, pager, poznámka...

Další položkou je přímý vstup na WAPové stránky, označený jako Internet.

V oddělení Kalkulačka najdete kromě displejAOT501klasické kalkulačky také konvertor měn, který je u Alcatelů již standardem.

Příjemným překvapením je Vyzvánění. Naleznete zde 32 velmi zajímavých a uchu lahodících melodií, nastavíte hlasitost zvonění, nebo druh vyzvánění (vibrace, pípnutí+vibrace, normální...). V této položce zároveň můžete nastavit upozorňovací tóny (přícozí SMS, zvuk kláves...), nebo vyzváněcí profily.

Hlasový záznamník není třeba dlouze rozebírat. Jedná se o klasické nahrávání hlasu displejAOT501při hovoru i bez něj a do hlasového zásobníku se vejde maximálně 60 sekund záznamu.

V položce Menu nastavujete kontrast a podsvícení displeje, zobrazení hodin, formát hodin, jazyky, možnost přepnutí módu v menu (začátečník, pokročilý), AoC, upozorňování časové nebo finanční v průběhu hovoru (zde si můžete navolit počet sekund jaký chcete, nejste tedy omezeni na výběr mezi pevnými časovými úseky), nastavení rychlých voleb telefonních čísel na klávesy, blokování hovorů, nebo přesměrování. Alcatel One Touch 501 navíc nabízí položku s údajem o volné paměti telefonu, která je vyjadřována v procentech a grafickým doprovodem.

Organizér (1 200 záznamů!) je patřičně propracovaný. Je rozdělen do tří částí podle dnů, týdnů a měsíců. Doplňkovou funkcí je nastavitelné pípnutí před upozorněním, nebo klasický upozorňovací tón. Pokud chcete zadat do organizéru záznam, dává telefon na výběr, zda chcete zadat narozeniny, volání nebo prostý záznam, který dává k dispozici až 150 znaků.

Události je kolonka, kterou zřejmě najdeme u mobilních telefonů zřídka. Alcatel vám prostřednictvím této položky oznámí aktuální zmeškaný hovor, přijatou SMS, obdrženou informaci z WAPu, hlasový záznam nebo zprávu v hlasové schránce .

SMS

Díky osmiřádkovému displeji jsou krátké textové zprávy přehledné a celý text je rozdělen maximálně do tří oken. Listování pomocí joysticku značně usnadňuje pročítání SMS. Pokud je konfigurace znaků příznivá, může se celá zpráva zobrazit v jednom displeji.Uplatní se i horizontální pohyb navigačního tlačítka. Na displeji jsou totiž na horní liště seřazeny zprávy vedle sebe, mezi nimiž přepínáte právě pomocí joysticku a opět pomocí joysticku (pohybem dolů) samotnou zprávu rolujete. Samozřejmě nechybí ani prediktivní psaní Zi, které se u Alcatelů stalo již standardem. Na začátku roku by měla být Zi i v češtině.

Funkce

To, co dělalo Alcatel Alcatelem odpradávna, je kvalitní vestavěné hands free. Ani Alcatel 501 není výjimkou a hlasitý odposlech je v tomto případě téměř nedostižitelný. Vestavěné hands free uvítáte zejména v případě, že se obáváte záření do hlavy při sluchátku přiloženém k uchu. Funkcí při hovoru najdete více. U Alcatelů jsme si mohli zvyknout na vypnutí vyzvánění příchozího hovoru pouhým stiskem korekčního tlačítka. Tato funkce samozřejmě zůstala zachována a jistě doceníte její jednoduchý přístup a přednosti, pokud si nebudete přát být rušeni při jakékoliv příležitosti. Joystickem zároveň můžete při příchozím hovoru regulovat hlasitost vyzvánění. Při samotném hovoru dostanete k dispozici šest funkcí doprovázených ikonkami na horní liště displeje. Hovor můžete přidržet, následně opět přijmout, aktivovat hands free, listovat v telefonním seznamu, krátkých textových zprávách a zadávat údaje do organizéru.

Francouzští výrobci se zřejmě rozhodli, že do svých mobilních telefonů budou vkládat automaticky funkci vibračního vyzvánění, a One Touch 501 v tomto názoru jen utvrdí. Vibrace jsou u OT501 dostatečně výrazné.

AOT501 Systém upozorňování na zmeškané hovory, přijaté textové zprávy nebo zprávu v hlasové schránce je od předchůdců tohoto modelu poněkud odlišný. Všechny aktuální události (zmeškaný hovor, textová zpráva,zpráva v hlasové schránce, nový hlasový záznam) se na pohotovostním displeji zobrazují stejnou ikonkou a stiskem joysticku automaticky vstupujete do Událostí, kde je zobrazeno, na co nového vás telefon upozorňuje.

Alcatel One Touch 501 je samozřejmě duální (900/1 800Mhz), podporuje technologii WAP i EFR, SIM toolkit i GSM banking. Četné příspěvky čtenářů směřovaly k otázce na přítomnost infraportu u Alcatelů. One Touch 501 IrDA nedisponuje, ale v základní výbavě by měl být dodáván s kabelem, který bude synchronizovat s MS Outlookem, Lotus Notesem i Lotus Organiserem. Alcatel se proslavil výborným příjmem signálu a přenosem hlasu. Obě tyto funkce jsou u Alcatelu One Touch 501 na vysoké úrovni.

AOT501

Baterie a výdrž

Standadně bude Alcatel na našem trhu dodáván s Li-Po baterií nebo NiMh. Námi testovaný telefon disponoval právě Li-Po baterií (se kterou telefon váží pouhých 88 gramů) a po zhruba dvouhodinovém nabíjení vydržel téměř čtyři dny při normální práci s telefonem. NiMH baterie 680 mAh by měla po zhruba stejném nabíjení vydržet 220 hodin v klidovém stavu a 4,5 hodin hovoru. Podle aktuálních zpráv bude EuroTel i Paegas dodávat tento telefon s Li-Po baterií.

Nutno podotknout, že námi testovaný model byl prototypem, takže ve finální verzi se setkáme ještě s několika funkcemi a vylepšeními navíc (například hry), o kterých vás v našem deníku budeme jistě informovat.

Alcatel stoupá vzhůru. Důkazem byl poprvé Alcatel řady One Touch 300, který se setkal s velkým úspěchem, a nyní opět o příčku výše jsou modely řady One Touch 500. Alcatel v usilovném vylepšování neustává a v brzku na náš trh přivede dalšího nováčka, Alcatel řady One Touch 700. Od příštího týdne bude Alcatel One Touch 501 k dostání za 12 808 korun coby nedotovaný a za 8 538 korun dotovaný u Paegasu.

Výrobce: Alcatel Konektor externí antény Ano
Typ: One Touch 501 Potvrzení o doručení SMS Ano
Rozměry: V x Š x H (mm) / Hmotnost (g) 103 x 42 x 23 / 103(88) Čeština Ano
Doba pohotovosti (h) / hovoru (h) 220 / 4,5 Vibrační vyzvánění Ano
Pásma GSM 900 / 1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka Ano / Ano / Ano / Ano
Akumulátoru: Typ, kapacita Li-Po, 650 mAh Hry / počet Ano / -
Nabíječka / doba nabíjení (h) Cestovní / 2 Hlasitý odposlech Ano
Displej Grafický, osm řádek IrDA port Ne
Formát karty Plug-in Připojení k PC přes sériový kabel Ano
Paměť telefonního seznamu 500 Konferenční hovor Ano
Paměť pro SMS v telefonu 100 Blokování hovorů Ano
Volané / prijaté / zmeškané hovory 10 / 10 / 10 WAP Ano
Vyzváněcí tóny 32 Data / Fax Ano / ano
Vlastní melodie / počet Ne HSCSD Ne
Hlasové vytáčení Ano GPRS Ne
Hlasové přijmutí a odmítnutí hovoru Ne Konvertor měn Ano
Pevná volba Ano SIM lock Ano
Rychlá volba Ano Vypnutí mikrofonu (Mute) Ne

Autor:
  • Nejčtenější

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samsung dostal pořádný políček hned po premiéře klíčového modelu

V podstatě hned po premiéře skládacího modelu Z Fold 6 dostal Samsung pořádný políček od konkurenta. Honor totiž představil skládačku Magic V3, která je podstatně tenčí a výbavou se Samsungu vyrovná....

16. července 2024  7:02

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři lákají na letní data. Současné zákazníky ovšem vesměs opomíjejí

Premium

Slunečné počasí a vysoké teploty přímo vybízejí k pobytu v přírodě. Ať už trávíte čas u vody nebo v lesích ve stínu stromů, pravděpodobně je vám stálým společníkem mobilní telefon. Toho si jsou...

13. července 2024

Bez 5G a se slevou. Vivo má nový dostupný model

Vivo představilo novou verzi svého smartphonu V40 SE, která je určena pro uživatele, kteří chtějí při koupi nového chytrého telefonu trochu ušetřit a jsou ochotni udělat u toho víceméně pár...

18. července 2024  7:02

Je to stylový ohebný mobil pod 20 tisíc. Prohlédněte si levnější motorolu

Motorola si i letos přichystala nové mobily ze série Razr a levnější model z nové nabídky je minimálně stejně zajímavý jako ten dražší. Cenu nastavil docela překvapivě nízko, výbavu má přitom...

18. července 2024

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...