Na první pohled je zřejmé, že podobnost mezi telefony stejné generace zůstane heslem Alcatelu, tvarem se totiž “třistajedenáctka“ podobá OT 511, je ovšem přeci jen znatelně jednodušší. Kromě již známého joysticku a standardní numerické klávesnice má jen dvě další tlačítka - korekční "C" a kombinaci zeleného a červeného sluchátka. Velikostí ani vahou přístroj zvlášť nevyniká, drží se průměru mezi levnými telefony - rozměry 103 x 44 x 24 milimetrů, hmotnost 99 gramů.
Alcatel narozdíl od Motoroly ještě nesází všechno na přenos dat pomocí technologie GPRS, a tak tuto funkci do svých low-endových přístrojů zatím neimplementuje. Telefon však podporuje rozšířené schopnosti textových zpráv standardu EMS - posílání obrázků a vyzváněcích melodií. Tuto vlastnost ocení především mladí uživatelé, kterým je právě Alcatel One Touch 311 primárně určen. Stejně tak je jistě potěší i implementace softwaru T9 pro pohodlnější psaní zpráv. Majitelé telefonu nebudou ochuzeni ani o takovou samozřejmost, jakou je WAP, v tomto případě jde o verzi prohlížeče 1.1.
Vytáčení čísel vašich nejbližších přátel a kolegů usnadní funkce Voice Dial. Díky ní stačí namluvit k nejčastěji používaným číslům hlasovou vizitku, po jejímž vyslovení později se začne číslo automaticky vytáčet.
Šestiřádkový displej s rozlišením 96 x 65 bodů je příjemnou změnou oproti starším modelům série OT 30x. Pro čtení zpráv (i s obrázky), prohlížení WAPu i pohyb v menu je dostatečně velký, stejně jako u modelů vyšší kategorie. Baterie typu Ni-MH s kapacitou 700 mAh by měla udržet přístroj 300 hodin (víc než 12 dní) v pohotovosti, případně umožnit jeho majiteli hovořit 5,5 hodiny.
Alcatel One Touch 311 se začne prodávat před koncem roku 2001, měl by tedy jako blesk zasáhnout do předvánočního trhu. Za předpokládanou cenu 200 eur (6900 Kč) by se mohl prodávat dobře v předplacené sadě, což se také s největší pravděpodobností stane.
Zde jsou všechny zatím známé vlastnosti Alcatelu One Touch 311: