Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Design nám učaroval a hlavně není samoúčelný. Test levného Alcatelu 5

  0:18
Značka Alcatel představila letos na MWC v Barceloně novou modelovou řadu telefonů, která dostala displeje s moderním poměrem stran 18:9. V ní je prozatímním vrcholem model 5 s netradičním designem. Výbava je slušná, ale bohužel u telefonu najdeme některé zbytečné ústupky a přešlapy.
Alcatel 5

Alcatel 5 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Alcatel 5 je model střední třídy, patří spíše do jejich nižších pater. To ostatně potvrzuje i cenovka 4 990 korun. Ta přitom zaručuje, že výbava bude ještě solidní a nejde vyloženě o low-endový přístroj. Na druhou stranu si za dané peníze mohou zákazníci koupit i vybavenější telefony. Ale Alcatel mezi nimi boduje stylem, za který si jistě mnozí rádi připlatí.

Myšlenka Alcatelu 5 je velmi jednoduchá. U cenově dostupného modelu s moderním úzkým displejem chtěl výrobce nějak zaujmout, ale přitom potřeboval minimalizovat rámečky a zároveň se nepouštět do ničeho složitého a tudíž drahého. Výsledek je opravdu neotřelý a originální, byť k tomu stačilo málo.

Vám se design líbí?

Ano, líbí. Alcatel 5 působí v současné produkci opravdu vcelku originálně. Zatímco Xiaomi u svého modelu Mi Mix (a nové generace Mix 2 a Mix 2s) roztáhlo displej na maximum možné plochy a telefonu nechalo jen určité místo pod displejem, u Alcatelu to jednoduše otočili. Rámečky jsou minimální na stranách i dole, zato nahoře je překvapivě velká plocha.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • povedený design
  • dobré zpracování
  • moderní funkce

Proč nekoupit?

  • pomalejší hardware
  • nižší rozlišení displeje
  • starší Android

Kdy? V prodeji

Za kolik? 4 990 Kč

Na první pohled je řešení trochu podivné, ale časem jsme si na něj zvykli a oblíbili si ho. Navíc má i svá praktická pozitiva, takže jsme zvědavi, jestli se někdo nevydá v blízké budoucnosti podobnou cestou.

Praktická pozitiva? Jaká?

To, že Alcatel má vcelku velkou plochu nad displejem, znamená, že se výrobce nemusel snažit příliš šetřit místem a mohl sem umístit bez obav veškerou funkční výbavu. Takže zde najdeme duální foťák nebo obvyklou sadu senzorů. Nejlepší na tomto uspořádání je ovšem provedení sluchátka. Moderní smarphony s výřezy nebo tenkými horními rámečky mají často potíž se sluchátkem, které je malé je nutné ho k uchu přikládat chirurgicky přesně, aby bylo při telefonování vše dobře slyšet. U Alcatelu 5 nic takového nehrozí, telefonuje se s ním pohodlně a rozhodně není důvod si stěžovat na kvalitu zvuku nebo nedostatečnou hlasitost.

Řešení má samozřejmě i možnou stinnou stránku. Tím, že spodní rámeček je minimální, může pro někoho být méně pohodlné ovládání systému pomocí tlačítek na displeji, která jsou hodně nízko. 

Jak velký je displej?

Velký, úhlopříčka je 5,7 palce, přitom rozměry telefonu zůstávají docela kompaktní: 152,3 x 71,1 x 8,4 mm jsou u cenově dostupného kousku solidní hodnoty. Displej má však jednu nevýhodu: jeho rozlišení je jen HD, tedy 1 440 x 720 pixelů, což už je na danou úhlopříčku trochu málo. Zatímco Full HD nám i u špičkových smartphonů stačí, tady už je místy vidět, že obraz není perfektně ostrý. Většině uživatelů to nemusí vadit, ale je to trochu škoda. Obzvlášť, když sourozenec Alcatel 3V dostal větší šestipalcový panel s Full HD rozlišením a stojí stejně.

Jenže to je prostě daň za originální design, ve kterém například nehraje roli ani zaoblení rohů displeje – naopak, Alcatel využil hran a i tělo se snaží působit jednoduše a „ostře“. Přitom do ruky padne telefon velmi dobře, hrany jsou příjemně zaobleny a záda taktéž – směrem k bokům je tělo tenčí, což držení v ruce pomáhá.

Alcatel 5 není ani příliš těžký, hmotnost 144 gramů je na danou velikost a provedení docela málo. Je to dáno tím, že telefon je z plastů a nikoli z kovu, přitom zpracování je příkladné a Alcatel 5 rozhodně nepůsobí jako levné zboží. 

A jak funguje?

Z nepochopitelného důvodu dostal telefon Android ve starší verzi 7.0, což je v ostrém kontrastu s ostatními moderními prvky výbavy, včetně USB-C konektoru. Procesorem je tu MediaTek MT6750, kterému sekundují 3 GB RAM. Zatímco velikost RAM je na danou třídu i cenu slušná, procesor v kombinaci se starším systémem, který neumožňuje takové vyladění, jako novější Oreo, přeci jen občas přináší zadrhávání při spouštění nebo běhu některých aplikací. V tomto případě je dobře, že je tu displej s nižším rozlišením, protože jinak by mohly být potíže ještě větší. 

Alcatel 5

Přitom výrobce zapojil do fungování telefonu některé skutečně chytré a moderní funkce. Například čtečka otisků prstů umístěná na zádech umí telefon nejen odemykat, ale dají se na ní použít některá gesta k ovládání: stáhnout notifikační lištu takto nejde, ale delším podržením prstu na čtečce lze třeba skočit zpět na domovskou obrazovku. Navíc umí čtečka spouštět vybrané aplikace nebo akce: každému prstu můžete přiřadit jinou, což může práci s telefonem zajímavě urychlit.

Dobrou funkcí může být i odemykání obličejem. Ani to nefunguje tak samozřejmě a bleskurychle, jako na mnohem dražších telefonech, ale je vcelku spolehlivé. Určitou alternativou tak může být, obzvlášť, když lze toto odemykání kombinovat s dalšími způsoby a uživatel si tak může v každé situaci vybrat to, co mu právě vyhovuje.

Co baterie, jak je na tom?

Výdrž není špatná, však baterie dostala solidní kapacitu 3 000 mAh a vzhledem k nižšímu rozlišení displeje tu není takový hlad po energii. Na druhou stranu modely s novějším Androidem mají mnohem lepší možnosti optimalizace spotřeby, takže výsledek není nic, co by vystupovalo z průměru. Den na jedno nabití zvládne Alatel 5 s přehledem, při troše skromnosti to jsou dny dva.

A co fotoaparát, jaký je?

Alcatel 5 je dalším důkazem toho, že i relativně levné smartphony dnes mají  docela solidní foťáky. Hlavní fotoaparát je tu jednoduchý, má rozlišení dvanáct megapixelů a světelnost f/2.2. To znamená, že v horším světle trochu ztrácí, ale výsledky nejsou úplně špatné. Pomůže diodový blesk s diodami dvojí barevnosti, který pracuje vcelku spolehlivě.

Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 5
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 5
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 5
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 5
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 5
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 5

Foťák má dobré funkce, je tu automatické HDR, ale při jeho využívání je znát, že telefon nemá výkonu na rozdávání: zatímco fotka bez HDR se uloží hned a uživatel může okamžitě fotit další snímek, snímek s HDR telefon na sekundu až dvě „znehybní“. Líbí se nám i ovládání, které přináší možnost buď klasického uspořádání nebo volbu, kdy jsou veškeré ovládací prvky v pravém rohu displeje a soustředí se do kruhových výsečí – to je vcelku pohotové a navíc to usnadní focení i nastavování některých parametrů jednou rukou.

Výsledné snímky jsou za dobrého světla opravdu solidní a ani v noci se Alcatel 5 vyloženě neztratí, byť samozřejmě na ty nejlepší nemá. 

Příznivci selfie snímků se navíc mohou těšit z přítomnosti dvojitého foťáku vpředu. Jedna čočka má běžný záběr, druhá hodně široký. Rozlišení je 13 u běžného a 5 megapixelů u širokého objektivu. Zajímavostí je, že přední hlavní kamera má světelnost 2.0, ale postrádá ostření. V selfie-módu lze používat i režim, který Alcatel nazývá „sociální“. Na polovině displeje je pak vidět hledáček foťáku, na druhé se okamžitě ukazuje pořízený snímek.

Mám si ho pořídit?

Alcatel 5 je smartphone, který je hodně zajímavý především po vizuální stránce. Design nám skutečně učaroval, navíc je v praxi funkční, což se dnes moc často nevidí. Elegance většinou přináší komplikace v oblasti praktičnosti. Za to zaslouží Alcatel, respektive mateřská společnost TCL, která smartphony vyrábí, pochvalu.

Jenže Alcatel 5 má i své mouchy: hlavní potíží je starší Android a trochu dýchavičný procesor, respektive ne zrovna ideální sladění těchto prvků. Displej s nižším rozlišením bereme jen jako ústupek kráse telefonu, někde se zkrátka šetřit muselo. 

Alcatel 5 přijde na pět tisíc korun. „Stylovky“ se jinak prodávají mnohem dráž, třeba Huawei P20 lite je za devět tisíc korun. Ale má i mnohem lepší hardware a ambicióznější fotoaparát. V cenové hladině okolo pět tisíc korun si navíc zákazníci mohou vybrat i výkonnější a vybavenější modely, než je Alcatel 5. Jen za tisícikorunový příplatek lze mít Huawei P Smart nebo Honor 9 lite, což jsou opravdu povedené kousky, které výkonem i jeho praktickým podáním Alcatel výrazně předčí.

Výborné Xiaomi Mi A1 s čistým Androidem, mnohem větším výkonem a 5,5palcovým Full HD displejem (byť o normálním poměru 16:9) vyjde na 5 000 korun (nebo 5 400 se 64 GB paměti). Starší LG Q6 (s Androidem 7.1) vyjde na něco více než 5 000 korun, je to stylový model se zaoblenými rohy displeje (18:9). A ani loňskou Nokii 6 s kovovým tělem a 5,5palcovým Full HD panelem bychom nezatracovali, její čistý Android je dobrý trumf, cena je necelých šest tisíc korun.

  • Nejčtenější

Chcete špičkový fotoaparát v mobilu? Zde jsou ty nejlepší

Úvod letošního roku je na mobilní novinky bohatý. Mnohé z nich mají přitom ty nejvyšší ambice a to i v oblastí...

Svízelnou situaci vyřešili jako legendární MacGyver. Všechny tím překvapili

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se ocitl mladý Američan s kamarádem při výletu do nejodlehlejších míst oregonských hor....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset drobností, které možná neznáte. Usnadní vám používání iPhonu

Znalosti používání iPhonů lze stále prohlubovat. Přinášíme deset různých tipů na funkce a skryté zkratky pro telefony...

Nové čínské smartphony jsou skvělé. Jenže to nestačí, mají jiný problém

Premium Veletrh MWC v Barceloně se stal premiérou dvou špičkových smartphonů čínských výrobců a k vidění tam byly i jiné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli nezvyklému iPhonu má oplétačky se zákonem. Policisté jsou v šoku

Začátkem března zatkli policisté v britském Sutton Coldfield chlapce kvůli podezření z držení nepovolené zbraně....

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Nejprodávanější mobil v Česku má nástupce. Přidává výjimečnou funkci

Samsung uvádí na trh nový klíčový model řady A. Předchůdci byli loni nejprodávanějšími telefony na českém trhu. Novinka...

Chcete špičkový fotoaparát v mobilu? Zde jsou ty nejlepší

Úvod letošního roku je na mobilní novinky bohatý. Mnohé z nich mají přitom ty nejvyšší ambice a to i v oblastí...

Prodejní hit Samsungu může překonat jeho levnější alternativa. Je dobrá

Samsung představil své klíčové modely v řadě A. Hlavní hvězdou je prodejní hit pětkové řady. Jenže inflace ho zdražila,...

Protekce by na to neměla mít vliv, králem fotomobilů je Honor

Jak se šéf Honoru George Zhao pochlubil už při představení novinky na veletrhu v Barceloně, je smartphone Magic5 Pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...