Airtagy od Applu jsou lidmi stále častěji využívané k zabezpečení cenných předmětů. Sledovací zařízení lze totiž díky jeho malým rozměrům schovat prakticky kamkoliv. Případní zloději tak o něm nemusí mít vůbec tušení. To je i případ loupežného přepadení ve Washingtonu DC.
Ve chvíli, kdy Sean Setter vykládal věci ze svého vozu, k němu přistoupil neznámý muž a ukázal pistoli. „Řekl ‚dejte mi své klíče‘,“ uvedl Setter pro portál ABC7 News s tím, že byl v šoku. Lupič s vozem následně odjel neznámo kam.
Podle Settera jej následoval druhý, červený vůz, v němž dotyčný na místo dojel se svým komplicem. Nedlouho po odcizení vozu z něj lupič vyhodil Setterův iPhone, vzápětí se zbavil i airtagu v přívěsku na klíče. Lidé s nekalými úmysly si jsou totiž dobře vědomi, že pomocí takového lokalizátoru mohou být snadno vystopováni. A to i delší dobu po samotném činu – airtag totiž nevyžaduje nabíjení, napájí jej knoflíková baterie, která vystačí na zhruba rok jeho provozu.
K smůle lupiče to však nebyl jediný airtag, který se ve voze nacházel. Rodina totiž přímo v něm skryla další lokalizátor coby preventivní opatření, aby mohla sledovat jeho polohu. Co konkrétně je k takovému rozhodnutí vedlo, není známo, nicméně jejich prozíravost se jim po delší době vyplatila. Lupič neměl tušení, že jím vyhozený airtag v přívěsku na klíče nebyl ve voze jediným. Setter tak obratem prostřednictvím iPhonu manželky, s jejímž účtem byly oba airtagy propojeny, mohl sledovat pohyb vozu.
To přispělo k jeho rychlému nalezení. Policisté jej vypátrali zhruba hodinu poté, co byl Setter lupičem donucen vydat klíčky. Neobešlo se to však bez šrámů, vůz byl při pronásledování poškozen: lupič při pokusu policistům ujet prorazil olejovou vanu.
Washingtonská policie ocenila, že ji rodina kontaktovala a sledování ukradeného vozu nechala na ní. Ne každý případ, kdy se do sledování lupiče či zloděje díky znalosti jeho polohy přispěním airtagu zapojí majitel daného vozu, dopadne totiž dobře.