Zvoní kapesním počítačům umíráček? (zamyšlení)

aktualizováno 
Odborníci na oblast přenosných zařízení již nějakou dobu předpovídají konec éry klasických PDA a nástup doby komunikátorů. Je skutečně možné, že se „osobní asistenti“ již brzy ocitnou na smetišti dějin? Podívejme se na jeden z možných pohledů na tuto věc.

Definice

PDA, osobní oigitální asistent. Zařízení dříve ztotožňované s názvem Palm asi podobně, jako byl Xerox svého času synonymem kopírovacího přístroje. Pokoušet se zde toto zařízení definovat může vypadat jako nošení dříví do lesa, avšak zdaleka to není tak zbytečné, jak to vypadá. Co je totiž přesně náplň této zkratky?

Výcházejme z obecných fakt. PDA je víceméně plnohodnotný počítač. Má procesor, operační a úložnou paměť, vstupně-výstupní rozhraní, grafický, zvukový adaptér. Podobně, jako u univerzálního počítače jej „pohání“ operační systém, který v sobě obsahuje základná aplikace, ale také umožňuje dodatečnou instalaci dalších programů.

To, čím se kapesní počítač od běžného liší je především velikost a základní forma ovládání. PDA musí být natolik kompaktní, aby se, jak již ono nepravé synonymum napovídá vešlo do dlaně. I když může být jeho ovládání zajištěno pomocí tlačítek nebo klávesnice, základem se stává dotykový displej. Díky němu dochází k překrývání vstupního a výstupního rozhraní. Uživatel nepotřebuje zprostředkující zařízení, jako je u počítače myš, ale prvků GUI se bezprostředně, byť pomocí pera, dotýká. Tedy ve zkratce, PDA je kapesní a dotykový, nicméně po technické stránce plnohodnotný počítač.

Komunikátor

Komunikátory bývají, především z marketingových důvodů, považovány za vyšší stupeň PDA. K již uvedeným funkcím v nich přibývá schopnost pracovat s globálními celulárními systémy – s GSM, či CDMA. Aby byla zajištěna správná použitelnost těchto funkcí, musí přístroj obsahovat dodatečný software. Ten umožňuje telefonování, posílání zpráv, multimediálního obsahu a v neposlední řadě správu kontaktů takovým způsobem, který je obvyklý spíše v mobilních telefonech. V ostatních ohledech je ale takové zařízení stále „Palmem“ a mobilní telefon je pouze jednou z možností jeho bezdrátové komunikace.

Obchod a přístroje

Název komunikátor, používaný, jak bylo uvedeno především pro marketingové účely, výše uvedený pokus o definici převrací. Mobilní telefon či chcete-li schopnost komunikovat prostřednictvím veřejné celulární telefonní sítě je záměrně upřednostněn a fakt, že se nachází v technologické skořápce PDA jako jeho doplněk naopak zamlčována. Ve výsledku to vypadá, jako by šlo o dvě, principiálně odlišné věci. Přitom mobilní telefon je možné do výbavy libovolného PDA doplnit velmi snadno pomocí technologie Bluetooth. Kapesní počítač, který sám o sobě GSM modul neobsahuje může fungovat jako handsfree, klient SMS, katalog kontaktů se stejně dobrým výsledkem, jako kdyby měl telefonní část přímo zabudovanou do svého těla. I přesto ale není „komunikátorem“.

Na druhé straně je faktem, že přítomnost GSM modulu dodává PDA nový rozměr kvality. Jak už ukázala první Trea, je více než Palm a mobil dohromady. Nicméně stejný synergický efekt se dá pozorovat i u bezdrátového spojení obou přístrojů a negativum, že máme u sebe dvě krabičky je vyváženo tím, že ne všude je vhodné, možné či bezpečné tu větší a citlivější z nich, tedy PDA tahat.

Trik?

Pokud chápeme GSM modul jako příslušenství kapesního počítače, pak je třeba konstatovat, že množství počítačů bez něj bude na trhu klesat. „Komunikátory“ „klasiku“ z trhu v blízké době zcela vytlačit nemohou, protože stále existuje velké množství zákazníků, kteří si v PDA telefon prostě nepřejí, či za něj nechtějí zbytečně platit. Označování PDA s GSM za komunikátory, zcela nová a dokonalejší zařízení je, dle našeho názoru pouze obchodním trikem. Drtivá většina částí zařízení totiž zůstává totožná, funkce komunikátoru je možné dosáhnout i jinak a pokud považujeme za podstatnou možnost instalovat do přístroje další aplikace, pak je obojí „Palmem“. Označení komunikátorů je o to absurdnější, že PDA s bezdrátovými adaptéry na bázi Wi-Fi, které ve spojení s docela dostupnými sítěmi umožňují IP telefonii, takto označována nejsou. Samozřejmě, že jde o individuální výklad a ten může být u každého člověka jiný, nicméně výše uvedená argumentace snad nepostrádá logiku.

Účelem tohoto textu rozhodně nebylo demaskovat zlovůli výrobců a obchodníků s kapesními počítači a komunikátory. Pokud jim tak chceme říkat, je to pro zjednodušení pojmů. Nicméně faktem je, že v rozporu s různými odbornými odhady svět PDA určitě nezaniká a všechny, byť úplně nové přístroje bez GSM modulu určitě nepatří na smetiště dějin. Ony komunikátory jsou v podstatě stejnými přístroji s mobilním telefonem. Stejně se ovládají, mají stejné operační systém, jsou softwarově a někdy i hardwarově kompatibilní. Jinými slovy, jsou takřka totéž. Takřka.  

  • Nejčtenější
Premium

Donald Trump zařízl Huawei. Evropu zřejmě zaplaví čínské smartphony

Na první pohled je jediným poraženým v americko-čínské obchodní válce Huawei. Jenže to není pravda, poražených je...

Konečně levný iPhone. Nástupce kompaktního modelu SE má být bestseller

Apple by mohl začátkem příštího roku uvést nástupce populárního iPhonu SE. Analytik Ming-Chi Kuo telefonu, jehož cena...

Raketový růst nové značky. Teď útočí i na Evropu velmi nízkými cenami

Nejrychleji rostoucím výrobcem smartphonů je podle výzkumné společnosti Counterpoint čínská značka Realme. V podstatě...

Neomezená data na dvě hodiny. Vodafone připravil neobvyklý dárek

V letošní vánoční nabídce se Vodafone stejně jako loni zaměřuje hlavně na mobilní data, tentokrát zákazníkům naděluje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Česka dorazila nová značka smartphonů

Na český trh v plné síle míří značka TCL, která vedle televizorů, sluchátek a chytrých hodinek uvede svůj první...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Zachraňte Žvejkopsa, vyzývá mladík ve svátečním spotu Samsungu

S blížícími se nejočekávanějšími svátky roku se začínají objevovat i patřičně laděné reklamní spoty. Za tím prvním...

Apple ukazuje odolnost iPhonu. Vydrží i útok brokolicí nebo dortem

Dost bylo všemožných záběrů zachycujících testy odolnosti toho či onoho smartphonu v laboratorních podmínkách. Venku...

Huaweie urazily jejich národní důstojnost. Zakázali proto jejich prodej

Celkem tři modely smartphonů od Huaweie byly staženy z tchajwanského trhu poté, co tento ostrov na svých displejích...

Skládací huawei coby sezonní záležitost? V mrazu jej raději nepoužívejte

Huawei se 15. listopadu zařadil na seznam výrobců, kteří mají ve svém portfoliu skládací smartphone. V současnosti je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz