Mobilní komunikace jsou oblastí, kde je sebemenší ustrnutí ve vývoji provázeno ztrátou pozice na trhu. Představíte-li naprostou novinku, svým pojetím zcela unikátní, s největší pravděpodobností vás nejpozději do roka překvapí konkurence s produktem ještě dokonalejším. O tom se poslední dobou přesvědčuje Siemens, jemuž začíná být mezi GSM moduly poměrně horko. Loni ho předběhl uvedením duálního produktu Ericsson, letos na něj útočí francouzský Wavecom.
Základním stavebním prvkem nabídky německého koncernu se definitivně stal duální modul TC35. Intenzivní dolaďování firmwaru, provázející dlouhé měsíce od prvního představení produktu, je pryč. Na evropský trh přichází v plné síle, vetknuté do miniaturního šasi vážícího pouhých 18 gramů. Oproti svému předchůdci, Siemensu M20, nabízí duální provoz v pásmu 900/1800 MHz, přičemž vychází z GSM Phase 2/2+. Dokáže přenášet data, hlas, fax i krátké textové zprávy. Právě datový režim byl u TC35 významně inovován. Kromě podpory digitálního, bitově orientovaného přenosového protokolu V.110 (úroveň fyzické vrstvy) nabídne modul od poloviny roku i rychlost 14,4 kbps. Užitečných vylepšení se dočkaly i hovorové funkce, neboť seznam vlastností rozšířily základní schopnosti hands-free, tedy eliminace echa a okolního hluku. Vývojáře pak potěší automatické nastavování přenosové rychlosti sériového portu (RS-232), který najdeme, obdobně jako všechna další rozhraní, na 40pinovém konektoru.
Na základě modulu TC35 vznikl produkt obsahující všechny základní prvky nutné pro okamžitou komunikaci s mobilní sítí - TC35 Terminal. Velké rozpětí napájecího napětí, čtečka SIM karty, anténní vstup (FME) či možnost přímého připojení telefonního sluchátka z něj dělají nedocenitelný prvek pro vyvíjení nejrůznějších průmyslových aplikací. V běžném provozu pak supluje univerzální a snadno použitelný GSM modem.
Nejžhavější novinkou, představenou na letošním CeBITu, je Siemens MC35. Nejen fyzickými rozměry, ale také naprostou většinou vlastností vychází z GSM modulu TC35, od něhož se odlišuje podporou paketové technologie přenosu dat. Podle dostupných údajů má pracovat v rámci třídy B mobilních stanic GPRS, přičemž maximální rychlost přenosu je stanovena na 85,6 kbps (downlink). Podle zástupců společnosti se má varianta s GPRS 4+1 u nás objevit koncem roku.
Technické srdce však zaplesá i nad nabídkou francouzské společnosti Wavecom, která rozhodně nepatří mezi nováčky v oboru. Jejích kvalit si je například vědom japonský výrobce mobilních telefonů NEC či korejský Samsung. Základní nabídku tvoří modul WISMO2C pracující v pásmu 900/1800 MHz respektive 900/1900 MHz. Dokáže přenášet hlas, data (rychlostí až 14,4 kbps), fax nebo krátké textové zprávy. Náročným uživatelům pak nabízí GPRS druhé třídy. Zvlášní pozornost si zaslouží hovorová část. Kromě funkce eliminující nežádoucí echa disponuje vstupem pro dva mikrofony a stejným počtem analogových výstupů. S okolními komponenty může komunikovat buď přes rozhraní RS-232 s automatickou detekcí přenosové rychlosti, nebo infračerveným portem. Přenos pak realizuje protokolem IrDA 1.2A, přičemž v rozmezí 0,3 - 38,4 kbps konkrétní rychlost opět rozpozná sám. Především z hlediska průmyslových aplikací pak osloví vstupem pro klávesnici 5x5, výstupem pro bzučák a převodníkem A/D.
Snadný přístup k síti GSM zajistí modul WMOi3. Z hlediska výstupních rozhraní se tváří jako běžný modem připojitelný k sériové lince RS-232. Ve svém nitru obsahuje modul WISMO2C, přičemž svým uživatelům umožní okamžité nasazení. Obsahuje totiž čtečku SIM karet, anténní konektor MMCX a snadno dostupné rozhraní analogového signálu (mikrofony/reproduktory). Na 50pinovém konektoru pak kromě zmiňovaného RS-232 ještě najdeme vstup pro klávesnici, napájení a A/D převodník.
Všechny představované moduly budou bezpochyby silným nástrojem pro vývoj nových, popřípadě zdokonalovaní stávajících aplikací. Setkáme se s nimi v zabezpečovacích systémech, dopravě, telemetrii, u vzdáleného ovládání nejrůznějších zařízení či platebních terminálů. Malé rozměry všech modulů totiž umožní integraci téměř kamkoliv, včetně samotných šasi mobilních telefonů. Menší výrobci tak nemusí vynakládat prostředky na náročný vývoj komunikace s GSM.
Siemens i Wavecom mají z ryze technického hlediska stejné šance na obsazení trhu. Německý koncern však může spoustu zákazníků získat rozsáhlou servisní sítí, která je pro vývoj nových aplikací nezbytná. V této oblasti totiž Wavecom trochu zaostává.