Smartphony čínské značky ZTE budou mít v USA kvůli sankcím problémy

Smartphony čínské značky ZTE budou mít v USA kvůli sankcím problémy | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

  • 17
Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém trhu dobře etablované. Firma však nově čelí sankcím. Kvůli nim bude mít potíže s komponenty. Vinu však nese částečně sama.

Obchodní sankce na ZTE uvalilo americké ministerstvo obchodu. Podle nich  nemohou američtí dodavatelé ZTE dodávat komponenty pro výrobu chytrých telefonů. Z těch nejvýznamnějších se zákaz týká především výrobce čipsetů Qualcomm.

ZTE v Americe

Čínské ZTE má na trhu v USA vcelku dobrou pozici, značka oslovuje zákazníky menších lokálních operátorů a nabízí jim své cenově dostupné smartphony. Řadu z nich najdeme v amerických řetězcích s elektronikou coby levné odblokované modely nebo jako telefony ve výhodných předplacených sadách. ZTE si v USA dlouho budovalo vztahy ze zákazníky a zakládá si na dobré uživatelské podpoře. Firma dokonce zkoušela postavit model podle přání zákazníků, ale na serveru pro komunitní financování Kickstarter s ním nakonec neuspěla.

Procesory Qualcomm jsou v USA v podstatě nutností – tamní operátoři využívají hodně široká spektra a různé technologie a právě domácí výrobce je v podstatě jediný, který dovede zaručit kompatibilitu s „bezdrátovým gulášem“ v USA. To je i jeden z důvodů, proč Samsung v USA své modely špičkové řady Galaxy nabízí s procesory od Qualcommu a nikoli vlastními čipsety Exynos.

ZTE tedy bude mít s konstrukcí modelů pro americký trh potíže. Krom Qualcommu mu nebudou moci dodávat i další firmy, například Dolby. Krátkodobé řešení bude pro ZTE problematické, lepší to nebude ani z dlouhodobého hlediska. I když by firma donutila některého alternativního výrobce (především MediaTek) vyrobit pro USA vhodný čipset, stále tu bude i několik dalších problémů k řešení.

Vlastní vina

ZTE si za vzniklou situaci může tak trochu samo. Úřady, které konkurenční Huawei nechtějí pustit na americký trh z obav o bezpečnost uživatelů a jejich osobních dat, totiž u ZTE mají zcela jiné argumenty. Týkají se také politiky, ale tentokrát konkrétně hospodářských sankcí.

Nejsme špioni a nešmírujeme vás. Huawei se z USA stáhnout nechce

Čínská firma podle všeho v minulosti porušila embarga na vývoz telekomunikačního vybavení do zemí jako je KLDR nebo Írán. Za to ZTE dostalo od amerických úřadů pokutu a byly mu uloženy i další sankce. V jejich rámci například firma měla oficiálně pokárat nebo dokonce propustit řadu zaměstnanců na důležitých místech, kteří mohli mít s těmito ilegálními transakcemi něco společného. Zároveň jim neměla vyplácet slíbené zaměstnanecké bonusy nebo je po nich měla vymáhat zpět.

Jenže k tomuto kroku se firma neodhodlala a naopak bonusy vyplatila v plné výši. V dohodě o trestu bylo zmíněno, že pokud ZTE tyto podmínky nesplní, bude právě zákaz dodávek od amerických společností další úrovní trestu. Je možné, že se firma na zákaz částečně zvládla připravit a má k dispozici alternativy. Variantou rovněž je, že se ZTE rozhodlo v současné situaci soustředit na jiné trhy a značka se z USA může stáhnout.

Aktuální americká rétorika vůči čínským firmám by se totiž mohla brzy projevit ve sníženém zájmu o smartphony značky na tamním trhu.